Harran Üniversitesinde Tarım Öğretiminin 171. Yılı Etkinliği - Son Dakika
Yerel

Harran Üniversitesinde Tarım Öğretiminin 171. Yılı Etkinliği

Harran Üniversitesinde Tarım Öğretiminin 171. Yılı Etkinliği

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinde, Tarım öğretiminin 171. yılı etkinlikleri kapsamında bir program gerçekleştirildi.

11.01.2017 11:59
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinde, Tarım öğretiminin 171. yılı etkinlikleri kapsamında bir program gerçekleştirildi.

Ziraat Fakültesinde Konferans Salonunda gerçekleştirilen programa, Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ramazan Taşaltın, GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, Şanlıurfa İl Tarım Müdürü Murat Çakmak, TİGEM Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Güleç, Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürü Zafer Öz, TKDK Koordinatörü Dr. Sadık Yetim, Sanayi Ticaret Odası Başkanı İsmail Demirkol, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyüpoğlu, Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Şaka, rektör yardımcıları, dekanlar, üniversite genel sekreteri, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Recep Gündoğan "Tarım Öğretiminin 171. Yılı törenine şimdiye kadar ülkemiz tarımına hizmet eden meslektaşlarımızı rahmet ve minnetle anarak başlamak istiyorum. Ülkemizde tarım öğretimi 1928 yılına kadar İstanbul'da bulunan Halkalı Ziraat Mektebiyle daha sonrasında ise Ziraat Enstitüleri ve nihayetinde 1948 yılında kurulmaya başlanan Ziraat Fakülteleriyle bugünlere geldi. Üniversitemiz Ziraat Fakültesi Türkiye'de altıncı sırada kurulmuştur. Bu dönem dönüşüm ve yenileşme dönemidir. Eğitim tecrübemiz ve maddi imkanlarımız bunu başarmaya kafidir. Bu bağlamda üniversitemizin ülkemizin tarımına katma değer olması için hedeflerimizi belirledik. Belirlediğimiz hedefe ulaşmaya gayret ediyoruz" dedi.

Tarım arazilerinin imara açılması

Açılış programında söz alan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Şaka, son dönemlerde milli tarım projesiyle tamamıyla ülke kaynaklarından üretilen milli üretim yapılmaya başlandığına dikkat çekerek, " İsrail, Hollanda ve Amerika dünyanın en fazla üretim ve ihracat yapan ülkeleridir. Hatta Amerika bizim fıstığımızı da üretmeye başladı. Önümüzdeki 50 yıl içerisinde en önemli silah tarımsal üretim olacak. Bu ülkelerde bunu önceden bildiklerinden planlamalarını ona göre yapmışlar. Yerli tohumlarımızı ıslah edip yüksek verimli dereceye getirmemiz lazım. Tarım arazilerimizin imara açılması ülkemizin geleceği açısından çok büyük tehlike arz etmektedir" diye konuştu.

"Türkiye ihracatının yüzde 30'luk bölümü tarıma dayalı"

Türkiye ihracatının yüzde 30'luk bölümü tarıma dayalı olduğuna dikkat çeken Tarım İl Müdürü Murat Çakmak, "Tarım ülkemizde toplumun temel ihtiyaçlarını karşılayan, geniş istihdam oluşturan, sanayiye ham madde sağlayan, önemli ihracat ürünleri yetiştiren ve ülkeye döviz getiren temel sektörlerimizin başında gelmektedir. Türkiye ihracatının yüzde 30'luk bölümü tarıma dayalı sanayilerce gerçekleştirilmektedir. Ülkemiz tarım açısından, toprak varlığı, iklim çeşitliliği, su kaynaklarının tarım için elverişli oluşu ile dünya ülkelerine kıyasla eşsiz bir konumdadır" dedi.

GAP master planıyla bölge, tarıma dayalı ihracat merkezi haline gelecek

2014-2018 yılları arasında bölgenin rekabet gücünü arttıracak ve GAP bölgesini daha ileriye taşıyacak yeni bir GAP Eylem Planını devreye aldıklarını söyleyen GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, bu planla bölge illerini 21.yüzyılın parlayan yıldızları olmalarını hedeflediklerini, bu yüzden GAP Master Planıyla, bölgeyi tarım ve tarıma dayalı ihracat merkezi haline getirmeyi öncelikli hedef olarak belirlediklerini söyledi.

"Arazilerimiz elden gidiyor"

Tarım Öğretiminin 171. Yılı kutlama törenine katılım gösteren konuklara teşekkür ederek sözlerine başlayan Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ramazan Taşaltın, "Tarım deyince teknoloji ile bağlantısı gündeme geliyor. Uzay teknolojisi, uzaktan algılama, uydu teknolojileri, hepsi dolaylı olarak tarımsal üretimle bağlantılıdır" dedi.

Harran Ovası yapılarla istimlak edildiğini dile getiren Rektör Taşaltın, "Arazilerimiz elden gidiyor. Verimli topraklarımızın gelişigüzel kullanımından dolayı insanın içinin yanması lazımdır. Bursa'nın güzel ovası fabrikalara verilmiş. Bu konuları masaya yatırıp tartışmamız gerekiyor. Ben ümit ediyorum ki bu tür toplantılar bu yaralarımızı sarmamıza ve çareler üretmemize vesile olacaktır. Bundan sonra alınan önlemlerle önümüzün açık olacağına inanıyorum" diye konuştu.

Akademik teşvik yönetmeliğine göre üniversitede ilk üç sırayı alan öğretim üyelerine plaket takdimi yapıldı.

Program açılış konuşmalarından sonra verilen aranın ardından gün boyu çeşitli oturumlarla devam etti. - ŞANLIURFA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Harran Üniversitesinde Tarım Öğretiminin 171. Yılı Etkinliği - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Mahmudiye ilçesinde vatandaşlara çözüm sözü verdi
  23 Şub AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Mahmudiye ilçesinde vatandaşlara çözüm sözü verdi

  AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, yıllardır hizmet alamadıklarını söyleyen Mahmudiye ilçesinin Türkmenmecidiye ile İsmetpaşa mahallelerini ziyaret ederek, vatandaşlara 'çözüm sözü' verdi.

 • İnegöl'deki Kardeşler Motosiklet Sporunda 3 Kupaya Sahip
  23 Şub İnegöl'deki Kardeşler Motosiklet Sporunda 3 Kupaya Sahip

  Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşayan Rüzgar ve Toprak Ceyhan kardeşler, babalarının mesleği sayesinde motosiklet sporuna ilgi duymaya başladı. Şimdiden 3 kupa kazanan kardeşler, 2024 Türkiye Pist ve Süpermoto Şampiyonası'nda birinci olmak için antrenmanlarını sürdürüyor. Babaları tarafından desteklenen Rüzgar ve Toprak, gelecekte başarılı birer sporcu olmayı hedefliyor.

 • Depremzede Kadınlara Dikiş Eğitimi Veren Terzi
  23 Şub Depremzede Kadınlara Dikiş Eğitimi Veren Terzi

  İstanbul'da terzilik yapan Züleyha Akgül, Hatay'da depremzede kadınlara çadırda dikiş eğitimi vererek aile bütçelerine katkı sağlıyor. Akgül, çocuklarla oyuncak yapma etkinliğine annelerin de katılmasıyla dikiş öğretme fikriyle harekete geçti. Hatay'da kurduğu atölyede depremzede kadınlara dikiş eğitimi veren Akgül, onların meslek sahibi olmalarını ve ev bütçelerine katkı sağlamalarını amaçlıyor. Proje kapsamında yaklaşık 50 kadına dikiş eğitimi verildi ve kadınlar ürettikleri ürünleri satarak geçimlerini sağlıyor.

 • AK Parti'den İstanbul araştırması! Bıçak sırtı 4 ilçe el değiştirebilir
  23 Şub AK Parti'den İstanbul araştırması! Bıçak sırtı 4 ilçe el değiştirebilir

  31 Mart yerel seçimleri için geri sayım devam ederken AK Parti tarafından yapılan araştırmalarda İstanbul'da yarışın halen kafa kafaya olduğu belirtildi. Üsküdar, Sancaktepe, Çekmeköy ve Beyoğlu'nda bıçak sırtı bir yarış olabileceği değerlendirilirken Üsküdar için "Gittikçe Kadıköy'leşiyor" yorumu yapıldı.

 • Denizli'de Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayları Kentin Altını Üstüne Getiriyor
  23 Şub Denizli'de Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayları Kentin Altını Üstüne Getiriyor

  AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, yaklaşan yerel seçim öncesinde Cumhur ittifakı belediye başkan adaylarının millete hizmetkar olmak için kentin altını üstüne getirdiklerini söyledi.

 • Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel Muhtarlarla Buluştu
  23 Şub Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel Muhtarlarla Buluştu

  Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, çalışma döneminde kendisine eşlik eden muhtarlarla bir araya geldi. Buluşmada Filiz Başkan, 25 yıl boyunca Zafer Mahallesi'nde muhtarlık yapan Derviş Dede'ye teşekkür plaketi verdi.

 • İspanya'da 14 katlı binadaki yangında 4 kişi hayatını kaybetti
  23 Şub İspanya'da 14 katlı binadaki yangında 4 kişi hayatını kaybetti

  İspanya'nın Valencia kentinde bulunan Campanar Mahallesi'ndeki 14 katlı bir binada çıkan yangında 4 kişi hayatını kaybetti, 14 kişi yaralandı. Yangın, ekiplerin yoğun çabaları sonucu gece saatlerine doğru söndürülebildi.

 • Çanakkale'de Kadın Çiftçiler Süs Bitkileri Üretimine Başlıyor
  23 Şub Çanakkale'de Kadın Çiftçiler Süs Bitkileri Üretimine Başlıyor

  Çanakkale'de kadın çiftçilerin süs bitkileri sektöründe üretime başlaması için protokol imzalandı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale Ziraat Odası ve TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası arasında imzalanan protokol ile üreticilere başlangıç materyali sağlanacak ve satış-pazarlama desteği verilecek. Proje kapsamında kadın çiftçilere eğitimler verilecek ve üretim seraları gezilecek. Temmuz ayında süs bitkisi üretimine geçilecek ve ürün ihracatı desteklenecek.

 • CHP'li başkan adayından yabancı uyruklu çocuklara skandal sözler
  23 Şub CHP'li başkan adayından yabancı uyruklu çocuklara skandal sözler

  CHP Ankara Mamak Belediye Başkan Adayı Veli Gündüz Şahin, seçim ziyaretleri sırasında gördüğü yabancı uyruklu çocukları işaret ederek ''Ben bunları gönderirim, bu çocuklar büyüdüğü zaman bizim memleketimize büyük sorun olacak.'' dedi.

 • İspanya'da 14 Katlı Binada Çıkan Yangında 4 Kişi Hayatını Kaybetti
  23 Şub İspanya'da 14 Katlı Binada Çıkan Yangında 4 Kişi Hayatını Kaybetti

  İspanya'nın Valencia kentinde bulunan 14 katlı bir binada çıkan yangında 4 kişi hayatını kaybetti, 14 kişi yaralandı. Yangın, binanın dış cephesinde bulunan son derece yanıcı poliüretan kaplama nedeniyle hızla yayıldı. Söndürme çalışmalarında 22 itfaiye ekibi görev aldı ve yangın gece saatlerine doğru kontrol altına alındı.

 • Aydın Karacasu Kaymakamı Mehmet Gündoğdu, Aşağı Görle Mahallesi'nde Vatandaşlarla Buluştu
  23 Şub Aydın Karacasu Kaymakamı Mehmet Gündoğdu, Aşağı Görle Mahallesi'nde Vatandaşlarla Buluştu

  Karacasu Kaymakamı Mehmet Gündoğdu, beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte Aşağı Görle Mahallesi'nde yerel halkla buluştu. Mahalle ziyaretleri kapsamında gerçekleşen etkinlikte Kaymakam Gündoğdu, vatandaşlarla samimi bir şekilde sohbet ederek, mahalle sakinlerinin sorunlarını ve taleplerini dinledi.

 • Havza Voleybol Halk Turnuvası Başladı
  23 Şub Havza Voleybol Halk Turnuvası Başladı

  Samsun'un Havza ilçesinde düzenlenen Yurdum Spor Yapıyor Havza Voleybol Halk Turnuvası başladı. Turnuvada 16 takım mücadele edecek ve final müsabakası 9 Mart'ta oynanacak. Takımlar, kadına karşı şiddet konusunda farkındalık sağlamak amacıyla sahaya 'Kadına şiddete karşıyım de' yazılı pankartlarla çıktılar. Ayrıca turnuvaya başvuru yapan takımların gönüllülük esasıyla topladığı 16 bin lira, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı hesabına yatırıldı.


Advertisement