Bakanlık resmi rakamları açıkladı! 2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak? - Son Dakika

Bakanlık resmi rakamları açıkladı! 2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak?

02.12.2022 20:59

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, "Seçmen kütüklerinde 466 bin Suriyeli tespit edildi" iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, "Günümüz itibarıyla 125 bin 563'ü 18 yaş ve üzeri, 96 bin 108'i çocuk olmak üzere 221 bin 671 Suriyeli, Türk vatandaşlığını kazanmıştır" açıklamasında bulundu.

"Seçmen kütüklerinde 466 bin Suriyeli tespit edildi" iddialarıyla ilgili İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yazılı açıklama yaptı.

221 BİN 671 SURİYELİ, TÜRK VATANDAŞI OLDU

Söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığı kaydedilen açıklamada, "Günümüz itibarıyla 125 bin 563'ü 18 yaş ve üzeri, 96 bin 108'i çocuk olmak üzere 221 bin 671 Suriyeli, Türk vatandaşlığını kazanmıştır." ifadelerine yer verildi.

"SURİYELİ SAYISI 163 BİN 44"

Açıklama şu ifadelerle devam etti: "Bilindiği üzere bir kişinin doğum yerinin yurt dışı olması o kişinin yabancı olduğu anlamına gelmediği gibi Türk vatandaşlığını kazandığı anlamına da gelmemektedir. Yani vatandaşlık kazananların dışında kalan bu kişiler, yurt dışında doğan, anne ve/veya babası Türk vatandaşı olan (doğumla Türk vatandaşı olan) vatandaşlarımızdır. Bu kapsamda nüfus kütüklerinde kayıtlı (vatandaşlık kazananlar dahil) doğum yeri Suriye olan 18 yaş ve üzeri 163 bin 44 kişi bulunmaktadır.

2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak? Bakanlık resmi rakamları paylaştı

"SEÇMEN LİSTELERİ SON DERECE GÜVENLİ"

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muharrem Akkaya ise şunları söyledi: "Seçmen kütükleri, sürekli bilgi toplanarak, her seçim döneminde güncelleniyor. Yapılan incelemelerin ardından listeler 'Sandık Bölgesi Askı Listesi' haline getiriliyor. İtiraz ve incelemelerin de tamamlamasıyla seçmen kütüğü listesi kesinleştirilerek, sandık seçmen listesi son halini alıyor. YSK'nin incelemelerinin ardından hazırlanan seçmen listeleri son derece güvenlidir. Haberlerde iddia edildiği gibi bir raporumuz bulunmamaktadır."

Kaynak: AA
YORUMLAR (6)
  • mehmet metin atmacan: 2023 de tek bir suriyeli bile oy kullanamaz. Onların T.C vatandaşı olabilmelerine ancak ve sadece referandum ile yine T.C halkı karar verebilir. NOKTA Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Hasan Değirmenci: Bunların oyuyla başa geçen Esad. Bunların oyu parayla satın alınan kimliklerle dolu Bi paradox. İstemiyoruz. Cevap Yaz 11 0 Yayından Kaldır
  • Halil Erol: ben bu ulkede senelik 7 bintl vergi oduyorum . Soruyorum bu arkadaslar Turk vatandasi olmayi nasil hakketi secim kulanmayi nadil hakketi Cevap Yaz 15 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500

Son Dakika Yerel Bakanlık resmi rakamları açıkladı! 2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak? - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement