İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karşıyakalı balıkçıları ziyaret etti - Son Dakika
Yerel

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karşıyakalı balıkçıları ziyaret etti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karşıyakalı balıkçıları ziyaret etti

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, geçen ay yaşanan deniz taşmasından etkilenen Karşıyakalı balıkçıları ziyaret etti. Balıkçılar, Körfez temizliği sayesinde yeni türlerin ve tonajların arttığını söyleyerek Başkan Soyer'e teşekkür etti.

07.01.2024 15:59  Güncelleme: 16:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, geçen ay yaşanan deniz taşmasından etkilenen Karşıyakalı balıkçıları ziyaret etti. Balıkçılar, Körfez temizliği sayesinde yeni türlerin ve tonajların arttığını söyleyerek Başkan Soyer'e teşekkür etti. Körfez temizliğinin en büyük şahidinin balıkçılar olduğunu söyleyen Başkan Soyer ise, "Bununla gurur duyuyoruz. Buradan cesaretle ve el birliğiyle daha fazlasını yapacağız" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in "Başka Bir Tarım Mümkün" vizyonu doğrultusunda kentte küçük ölçekli balıkçılara verilen destekler tüm hızıyla devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, küçük ölçekli balıkçılara sezon öncesi boya ve macun dağıtılırken, balıkçı kooperatiflerine yaprak buz makineleri verilerek girdi maliyetleri azaltıldı. Geçen ay İzmir Körfezi'nde yaşanan deniz taşması nedeniyle teknelerin battığı, balık ağlarının, iskelelerin ve balıkçı barınakları ile idari binaların hasar gördüğü tespit edilen kooperatiflere ise 100'er bin TL destek verildi.

Destekler sonrası İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentteki balıkçıların son durumu hakkında bilgi almak için Mavişehir'deki S.S. Şemikler Yalı, Örnekköy, Demirköprü, Emek, İmbatlı ve Bahariye Mahalleleri Su Ürünleri Kooperatifi'ni ziyaret etti.

"Küçük balıkçılara sahip çıkma konusunda kararlılığımız var"

Ziyaretin ardından konuşan Başkan Tunç Soyer, "Kıyı balıkçılığı ve küçük balıkçılık, İzmir'in en önemli sektörlerinden aslında. Ama hak ettiği değeri görmüyor. O nedenle bizim bu küçük balıkçılarımıza sahip çıkma gibi bir irademiz var. En başından beri de bu iradeyle hareket etmeye gayret ettik. Bundan sonrasıyla ilgili daha büyük heyecanlarımız var. Bu balıkçı barınağının hukuki bir statüye kavuşması için hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan hem de İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden taleplerimiz var. Bunlar son noktaya geldi. Onu gerçekleştirdikten sonra öncelikle kooperatifimiz nefes alacak. Ardından bu mekanın fiziki iyileştirilmesiyle ilgili bir çalışmamız olacak. Altyapı ve zeminin düzeltilmesi, tentenin yapılması gibi daha önce başladığımız birtakım adımlar vardı. Onların sonuçlanmasını sağlayacağız" diye konuştu.

"İzmirliye ucuz balık yedirecek bir projemiz var"

Başkan Tunç Soyer, tarım, ulaşım, kentsel dönüşüm gibi birçok alanda İzmirlinin yüzünü güldüren yerel yönetim ve kooperatif iş birliğini geliştirdiklerini, balıkçılıkta da benzer bir projeyi uygulayacaklarının müjdesini verdi. Vatandaşların uygun fiyatlı balık tüketebilmesi için planlanan Halk Balık projesi hakkında konuşan Başkan Soyer, "İzmirliyi 'Halk Balık' ile buluşturacağız. İzmirlinin ucuz balık yemesini sağlayacağız. İlk tedarikçimiz de kooperatifimiz olacak. Kooperatifimiz ve üyeleriyle iftihar ediyoruz. Zor koşullar altında ekmeklerini çıkaracak bir mücadele içindeler. Hayat pahalılığı arttıkça sıkıntıları da artıyor. Ama İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak sonuna kadar yanlarında olmaya devam edeceğiz. Yüklerini hafifletmek için ekmeklerini büyütmek için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz" dedi.

"Körfez temizliğinin en büyük kanıtı balıkçılar"

Kooperatif üyesi balıkçılar, Başkan Soyer'e Körfez'i temizlemek için yürüttüğü çalışmalar için teşekkür etti. Balıkçılar, Körfez'de artık mercan balığı, ıstakoz gibi canlıların tutulabildiğini söylerken, tonajlarda artış olduğunu ifade etti. Başkan Soyer ise "Biz Körfez'i temizledikçe hem türlerin çoğaldığını, hem popülasyonun arttığını, hem tonajların yükseldiğini biliyoruz. Bununla gurur duyuyoruz. En büyük kanıtı da kooperatifimizin çıkardığı balık miktarının artıyor olması. Buradan da cesaretle ve el birliğiyle daha fazlasını yapacağız. Göreceksiniz Çiğli Arıtma Tesisi'nde 4'üncü fazı devreye aldığımızda çok daha olumlu sonuçlarla karşılaşacağız" ifadelerini kullandı.

"Körfez temizlendikçe hem yeni türler hem de tonaj arttı"

S.S. Şemikler Yalı, Örnekköy, Demirköprü, Emek, İmbatlı ve Bahariye Mahalleleri Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Olcay Bülbül, "Başımıza deniz taşması gibi bir felaket geldi. Başkanımız ve ekibi bize 100 bin TL gibi bir destekte bulundular. Bizi çok mutlu ettiler. Her zaman yanımızda olduklarını bir kere daha gösterdiler. Ben başkanımıza da müjdeyi verdim. Başkanımızın ve ekiplerinin körfez temizliği çalışması sonrası denizdeki popülasyon arttı, tonajlar fazlalaştı. Başkanımızın Halk Balık projesini de destekliyoruz. Biz her gece saat 4'te buradan Buca Balık Hali'ne 150-200 kasa balık gönderiyoruz. Çok mutluyuz. Bu, git gide artacaktır" şeklinde konuştu.

"Desteklerimiz artarak devam edecek"

Balıkçılara verilen destekleri aktaran İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Şevket Meriç ise, "Şimdiye kadar 12 kooperatifimize yaprak buz makinesi verdik. Girdi maliyetlerini düşürme konusunda çok faydalı oldu. Küçük ölçekli üretici diye tabir ettiğimiz 12 metrenin altında teknesi olan 560 balıkçılarımıza da boya ve macun desteğimizi sürdürdük. Bu desteklerimiz artarak devam edecek" ifadelerini kullandı. - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karşıyakalı balıkçıları ziyaret etti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • YSK'ya yerel seçim itirazları için son başvuru bugün
  10 Nis YSK'ya yerel seçim itirazları için son başvuru bugün

  31 Mart 2024 tarihinde yapılan yerel seçimlerle ilgili il seçim kurullarının kararlarına itiraz için Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bugün saat 17.00'ye kadar başvuru yapılabilecek. İl seçim kurullarının kararlarına olağanüstü itiraz için ise son tarih 14 Nisan Pazar günü saat 17.00'ye kadar.

 • Çin Jiamusi Hanjiang Festivali: Nehre Dua ve Bereket
  10 Nis Çin Jiamusi Hanjiang Festivali: Nehre Dua ve Bereket

  Çin'in kuzeydoğusundaki Heilongjiang eyaletinin Jiamusi kentinde, 2024 Çin Jiamusi Hanjiang Festivali başladı. Festivalde, yerel halkın nehre bağırarak yeni yılın bereketi ve iyi balık hasadı için dua ettiği eski bir gelenek olan 'Hanjiang' ritüeli gerçekleştiriliyor. Ayrıca festivalde Şaman dansları, hikaye anlatıcılığı ve diğer performanslar da sergileniyor. Hanjiang Festivali, balıkçı ve avcı toplulukları tarafından kutlanan geleneksel bir kutsama törenidir.

 • DEM Parti'nin 2024 seçimlerinde en düşük oy aldığı 10 il
  10 Nis DEM Parti'nin 2024 seçimlerinde en düşük oy aldığı 10 il

  CHP'nin yıllar sonra birinci parti olarak sandıktan çıktığı 31 Mart yerel seçimlerinin yankıları sürüyor. Haritanın kırmızıya boyandığı seçimde DEM Parti'nin en düşük oy aldığı iller de belli oldu. DEM Parti'nin 2024 seçimlerinde en düşük oy aldığı 10 il: Yozgat, Sivas, Tokat, Gümüşhane, Ordu, Samsun, Kütahya, Amasya, Sinop ve Kırıkkale.

 • Bakan Bayraktar, Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutladı
  10 Nis Bakan Bayraktar, Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutladı

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hatay'a ziyaret gerçekleştirerek Hatay Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının bayramını kutladı. Bakan Bayraktar, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk'ü tebrik etti ve Hatay'ın hızlı bir şekilde yaralarını saracağını söyledi.

 • Düzce'de 4. dönemini kazanan Hanife Gür, mahalle sakinlerinin takdirini kazanıyor
  10 Nis Düzce'de 4. dönemini kazanan Hanife Gür, mahalle sakinlerinin takdirini kazanıyor

  Düzce'de yaşadığı mahalle sakinlerinin ısrarlarıyla 15 yıl önce adaylığını koyduğu muhtarlığı 4. döneminde de kazanan 63 yaşındaki Hanife Gür, hizmet azmi ve her yaştan insanla kurduğu muhabbetle örnek yöneticilik sergiliyor. Gür, semt pazarı ve kadınlar için el emeği pazarının kurulması, lise ve üniversite öğrencileri için kursların açılması, oyun parkı ve spor sahalarının yapımı gibi sosyal, ekonomik, sağlık ve eğitim alanlarında hizmetlerin getirilmesi çabalarıyla mahalle sakinlerinin takdirini ve sevgisini kazandı.

 • CHP Çanakkale İl Teşkilatı Bayramlaşma Programında Buluştu
  10 Nis CHP Çanakkale İl Teşkilatı Bayramlaşma Programında Buluştu

  CHP Çanakkale İl Teşkilatı, Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlediği bayramlaşma programında partililer ve vatandaşlarla bir araya geldi. Programda konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem Erkek, tüm vatandaşların bayramını kutladı ve değişimin gücüyle ayağa kalkan CHP'nin Türkiye'de de ayağa kalkacağını belirtti. Programa CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer, Çanakkale Milletvekilleri İsmet Güneşhan ve Özgür Ceylan, Çanakkale İl Başkanı Levent Gürbüz ve Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun da katıldı.

 • Çin, turizmi teşvik etmek için kampanya başlatacak
  10 Nis Çin, turizmi teşvik etmek için kampanya başlatacak

  Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmi teşvik etmek amacıyla Mayıs ayında ülke genelinde bir ay sürecek bir kampanya başlatacağını duyurdu. Kampanya, turizm sektörünün gelişimini artırmayı, çevre dostu turizmi yaygınlaştırmayı ve kültürel gelişimi turizmle bütünleştirmeyi hedefliyor. Bakanlık, altı şehri turistik niteliklerini vurgulamak için seçecek ve yerel yönetimlere tercihli uygulamalar benimsemeleri çağrısında bulunacak. Ayrıca, yerel turizm departmanları turistik cazibe merkezlerini tanıtmak ve canlı yayın gösterileri düzenlemek için sosyal medya platformlarıyla işbirliği yapacak.

 • Emekliye neden zam yapılmadı? Bakan Şimşek
  10 Nis Emekliye neden zam yapılmadı? Bakan Şimşek "İzin veremezdik" diyerek nedenini anlattı

  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti MYK'sında emeklilere neden zam yapılmadığını anlattı. Şimşek "Bunu yapmak için Türkiye'nin yurtdışından yüzde 50'den fazla faizle borçlanması gerekecekti" dedi.

 • Yargıtay, zincirleme dolandırıcılık suçunu kabul etti
  10 Nis Yargıtay, zincirleme dolandırıcılık suçunu kabul etti

  Yargıtay 11. Ceza Dairesi, kendisini 'Kamu Güvenliği Teşkilatı İstihbarat Daire Başkanı' olarak tanıtan kişiden birden fazla kez para alan sanığa verilen 5 ay hapis cezasını, zincirleme dolandırıcılık suçunu kabul ederek bozdu. Daire, aynı suçun farklı gerekçelerle ve farklı zamanlarda birden fazla kez işlendiğini belirterek daha ağır cezanın uygulanması gerektiğine hükmetti.

 • Özgür Özel'in Yurt Dışı Temasları... Şule Erten Bucak:
  10 Nis Özgür Özel'in Yurt Dışı Temasları... Şule Erten Bucak: "Seçimlerden Sonra Genel Başkan'a Büyük Bir İlgi Olduğunu Gördük"

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in yurt dışı temaslarında yer alan eski CHP Genel Sekreter Yardımcısı Şule Erten Bucak, Özel’in Romanya programına ilişkin, “PES Genel Sekreteri Filibeck açılış konuşmasında, ‘Aramızda Almanya Şansölyesi Scholz ve seçimlerden zaferle çıkmış olan CHP Genel Başkanı Özel de var’ dediği anda -sanıyorum 5 bin kişilik bir salondu- büyük bir alkış koptu. Genel Başkan ayağa kalktı, hepsini selamladı. Bunun üzerine Scholz da ayağa kalkıp Genel Başkanın yanına gelip öperek onu kutladı. Bu toplantı çok başarılı bir şekilde geçti. Seçimlerden sonra Genel Başkana büyük bir ilgi olduğunu gördük” dedi. Erten Bucak, ayrıca Sosyalist Enternasyonal’ın ilk Yerel Yönetimler Komitesi Toplantısı’nın Türkiye'de yapılacağını bildirdi.

 • İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Ramazan Bayramı'nı kutladı
  10 Nis İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Ramazan Bayramı'nı kutladı

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ramazan Bayramı'nı kutlayarak, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

 • Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Halkın düzeni değiştirmek istediğini gösterdik
  10 Nis Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Halkın düzeni değiştirmek istediğini gösterdik

  Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, yerel seçimlerde halkın düzeni değiştirmek istediğini net bir şekilde gösterdiğini belirtti. Seçer, toplumun farklı kesimlerinin sorunlarının hesabının sandıkta görüldüğünü ifade etti.


Advertisement