İzmir'de Ata Tohumu Üretimi Yapan Ahmet Özdemir, Türkiye'nin Dört Bir Yanına Ücretsiz Gönderiyor - Son Dakika
Yerel

İzmir'de Ata Tohumu Üretimi Yapan Ahmet Özdemir, Türkiye'nin Dört Bir Yanına Ücretsiz Gönderiyor

İzmir\'de Ata Tohumu Üretimi Yapan Ahmet Özdemir, Türkiye\'nin Dört Bir Yanına Ücretsiz Gönderiyor

İzmir'de yaşayan Ahmet Özdemir, toprağa olan ilgisiyle ata tohumu üretimine başladı ve elindeki çeşitli meyve ve sebze tohumlarını Türkiye'nin dört bir yanına ücretsiz olarak gönderiyor. Özdemir, yerel tohum hareketine destek vererek, coğrafyamızın zengin çeşitliliğini herkese ulaştırmayı hedefliyor.

21.02.2024 11:00  Güncelleme: 11:05
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İzmir'de toprağa olan ilgisi sonucunda köylerden ata tohumu toplayan ve ardından kendi serasında üretime başlayan Ahmet Özdemir (41), elindeki binbir çeşit meyve ve sebzenin tohumunu Türkiye'nin dört bir yanına ücretsiz olarak gönderiyor. Özdemir, "Coğrafyamız çok zengin ve fazlasıyla yerel çeşide sahibiz. Ben de bu zenginliği Türkiye'deki herkese ulaştırmaya çalışıyorum" dedi.

İzmir'in Bayraklı ilçesinde yaşayan ve asıl mesleği tekstil teknikeri olan Ahmet Özdemir, çocukluktan bu yana toprakla iç içe büyüdü. Zaman içerisinde tohumlara olan ilgisi sebebiyle memleketi Manisa'nın Salihli ilçesinde kurduğu serada ata tohumu üretmeye başladı. Özdemir, seyahat ettiği köylerden de ulaşabildiği farklı türde meyve ve sebzenin tohumlarını alarak onların da üretimini yaptı. Daha sonra elinde bulunan meyve ve sebze tohumlarını 'yerel tohum hareketine' destek amacıyla çevresindeki insanlara ücretsiz bir şekilde göndermeye başladı. Ahmet Özdemir şimdi ise talebin artması üzerine elindeki; biberden patlıcana, mısırdan salatalığa, kabaktan kavuna kadar binbir çeşit ata tohumunu, 10 yıldır Türkiye'nin dört bir yanına ücretsiz bir şekilde gönderiyor.

Toprakla olan hikayesinin çocukluktan başladığını anlatan Özdemir, "Köyde anneanne ve dedemin yanında çocukluğunu geçirmiş bir köy çocuğuyum. Yaklaşık 8 yıl boyunca köyde dedemden ve ananemden kalma ata tohumlarla ekolojik tarım yaptım. Bunları İzmir'de, pazarlarda bunları satarak geçimimi sağlamaya başladım. 10 yıldır da yerel tohum hareketini sürdürmekteyim. Türkiye'de aslında gizli bir yerel tohum hareketi var. İnsanlar birbirleriyle takas yapıyor, birbirlerine tohum gönderiyor ve bu tohumların çoğalması için mücadele ediyorlar. Biz de arkadaşlarımla birbirimize sürekli olarak tohum gönderiyoruz" ifadelerini kullandı.

Ürettiği ve gönderdiği tohumları sosyal medya hesabından paylaştığını aktaran Özdemir, sözlerine şunları ekledi:

"Görsellerin altına insanlar 'bu tohumdan temin edebilir miyiz?' diye yorum yazıyor. Ben de kış bitimi, yaz başlangıcı gibi onlara söz veriyorum. Bana iletişim bilgilerini veriyorlar. Daha sonra tohumların paketlenme işlemi yapılıyor. Alıcıların adres bilgilerini de listelere ekleyip tohumları anlaşmalı bir kargo şirketiyle ücretsiz olarak Türkiye'nin her yerine gönderiyorum"

Her çeşit meyve ve sebze tohumu bulunuyor

Elinde bulunan ürünlerden bahseden Özdemir, "Domates, biber, patlıcan, kavun, karpuz, kabak, su kabakları ve özellikle tıbbi aromatik bitkilerden; fesleğen, reyhan, kekik çeşitleri, yeşillik grubundan; marul, roka, maydanoz, tereler bulunuyor. Özellikle kışlıklarda lahana, karnabahar tohumları çok sıklıkta. Coğrafyamız çok zengin ve fazlasıyla yerel çeşide sahibiz. Biz maalesef sistemin dayatmış olduğu 3-4 çeşit meyve ve sebzeyi pazarlarda görüyoruz. Eğer meraklısıysak, geziyorsak da ülkemizin çeşitli coğrafyalarında bu üretimi yapan yerel üreticilerimiz var, köylü teyzelerimiz var. Onlardan bu tohumları tedarik edebilirler. Onların ürettiği kavunu, karpuzu satın alarak hem ona katkı sunabilirler hem de o kavun ve karpuzun yerel çeşit olduğunu sorduktan sonra o meyvenin tohumlarını üretim için de kullanabilirler" cümlelerini aktardı.

Özdemir aynı zamanda aynı zamanda gezgin olduğunu, gezdiği yerlerde yapılan tarımı, oradaki ürün desenini incelemeyi çok sevdiğini söyledi. Birçok tohumu da pazarlarda yaşlı üretici teyzelerin yetiştirdiği ürünlerden aldığını belirten Özdemir, şunları ekledi:

"Bir söz vardır, 'ne verirsen elinle o gelir seninle' diye. Ben de insanlara tohum verdikçe kendi tohum çeşitliliğim arttı. Tanıdığım birçok köylü tohumlarını bana güvenerek teslim ediyor."

"Evimin bir odasını tohumları depolamak için ayırdım"

Elinde bulunan tohum envanterinden de söz eden Özdemir, "Evimin bir odasını tohumları depolamak için ayırdım. Her 3-4 yılda bir tohum çeşitliliğimi yenilemek zorundayım. Çünkü tohumun embriyosu zarar görmemeli. Geçen sene çalıştığım 100 farklı çeşidi bu sene daha farklı bir 100 çeşitle çalışıyorum. Elimdeki tohum envanterimde şu an yaklaşık 550-600 civarı domates, 400-450 civarında biber, 250 civarında patlıcan, 100 civarında da kavun, karpuz ve kabak çeşitlerim var. Tohumları bozulmasın ve kurtlanmasın diye küçük kavanozlarda, odun külü, çıra ve reyhan gibi kokulu ürünlerle saklıyorum. Ödemiş'in kebapçı domatesinden Kayseri'nin Yamula patlıcanına, Sarıgöl'ün Emcelli biberinden Ödemiş'in katır alacası cinsi karpuzuna kadar envaiçeşit coğrafyalara özgü tohumlarımız mevcut" diye konuştu.

"Yerel tohum ürünleri paha biçilemez"

Yerel tohumların tatlarının çok farklı olduğunun altını çizen Özdemir, "'Hibrit bir domates tohumuyla, yerel atalık sürdürebilir bir domates tohumu arasında lezzette ne gibi fark var?' diye sorarlar. Bizden sonraki genç grubumuz maalesef sadece hibrit tohumlarla beslendikleri için belki hibrit tohumu yetişen ürünleri sevebilirler. Fakat lezzet olarak yerel tohum domatesler ve diğer ürünlerdeki besin değerleri kesinlikle paha biçilemez, vazgeçilemez derecede farklı. Yerel tohumların raf ömrü kısa ama biraz da çakır toplanınca içten olgunlaşmaya başlıyor zaten. Çözümü bu şekilde sağlıyorum" ifadelerine yer verdi. - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel İzmir'de Ata Tohumu Üretimi Yapan Ahmet Özdemir, Türkiye'nin Dört Bir Yanına Ücretsiz Gönderiyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • CHP Hatay'da seçim sonuçlarına itiraz etti
  02 Nis CHP Hatay'da seçim sonuçlarına itiraz etti

  Hatay'da kesin olmayan sonuçlara göre seçimi 2. sırada tamamlayan Cumhuriyet Halk Partisi sonuçlara itirazda bulundu.

 • MTSO Başkanı: Önümüzdeki dört yıl deprem bölgesinin ayağa kaldırılması için fırsat olmalı
  02 Nis MTSO Başkanı: Önümüzdeki dört yıl deprem bölgesinin ayağa kaldırılması için fırsat olmalı

  Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 31 Mart yerel seçimlerini değerlendirdi. Seçimsiz geçecek dört yılın önemine vurgu yapan Başkan Sadıkoğlu, 'Önümüzdeki dört yıl hükümetimizin ve seçilen belediye başkanlarının en önemli gündemi deprem bölgesinin ayağa kaldırılması olmalı' dedi.

 • Ahmet Aras, Muğla'da Seçim Zaferini Kutladı
  02 Nis Ahmet Aras, Muğla'da Seçim Zaferini Kutladı

  CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Aras, seçim zaferinin ardından Muğlalılara teşekkür etti ve Muğla ittifakının zaferini kutladı.

 • Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, AK Parti'nin oy oranını artıran başkan oldu
  02 Nis Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, AK Parti'nin oy oranını artıran başkan oldu

  Isparta Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Şükrü Başdeğirmen, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde AK Parti'nin oy oranını en çok artıran başkan oldu. Başdeğirmen, 2019 yerel seçimlerinde yüzde 38 olan oy oranını 2024'te yüzde 41,95'e yükseltti.

 • Milas'ta Polise Mukavemet Eden Şahıslar Gözaltına Alındı
  02 Nis Milas'ta Polise Mukavemet Eden Şahıslar Gözaltına Alındı

  Muğla'nın Milas ilçesinde polis memuruna mukavemet gösteren ve sosyal medyadan aşağılayıcı bir yorum yapan şahıslar polis tarafından gözaltına alındı. Şahıslar, emniyette ifadelerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • Van'da DEM Partililer ile polis arasında gerginlik
  02 Nis Van'da DEM Partililer ile polis arasında gerginlik

  Van'da yapılan yerel seçimlerin ardından DEM Partililerin kutlama yapmasıyla polis arasında gerginlik yaşandı. Polis ekipleri TOMA ve gaz bombası kullanarak müdahale etti.

 • Hilal Özdemir, Suadiye Mahallesi'nde muhtar seçildi
  02 Nis Hilal Özdemir, Suadiye Mahallesi'nde muhtar seçildi

  Hilal Özdemir, yerel seçimlerde Kadıköy'ün Suadiye Mahallesi'nden muhtar adayı olduğunu açıklamıştı. Seçim sonrasında muhtar olduğunu duyuran Özdemir, teşekkür mesajıyla yeni dönemde mahalleye hizmet etmeye devam edeceğini belirtti.

 • Ankara'da CHP, 3 ilçe belediyesi daha kazandı
  02 Nis Ankara'da CHP, 3 ilçe belediyesi daha kazandı

  Ankara'da yapılan 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi sonuçlarına göre, CHP 3 ilçe belediyesi daha kazanarak toplamda 16 ilçe belediyesine sahip oldu.

 • İYİ Parti Yahyalı Belediye Başkan Adayı Mustafa Balcı ve Adaylar İstifa Etti
  02 Nis İYİ Parti Yahyalı Belediye Başkan Adayı Mustafa Balcı ve Adaylar İstifa Etti

  İYİ Parti Yahyalı Belediye Başkan adayı Mustafa Balcı ve belediye meclisi üyesi adayları ile ilçe teşkilatının bazı yöneticileri, partilerinden istifa etti. Balcı, seçim ofisinde, ilçe teşkilatı yöneticileri ve belediye meclisi üyesi adaylarının da hazır bulunduğu toplantıda yaptığı açıklamada, yerel seçimi geride bıraktıklarını belirterek, kazananı tebrik ettiğini söyledi. Yahyalı için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarına inandığını ifade eden Balcı, şunları kaydetti: 'Bu seçimin kaybedilmesinde bizim hatalarımızın olduğu gibi uzun bir süre yalnız bırakılmamızın da etkisi olduğunu düşünüyoruz. Başta içinde bulunduğumuz il yönetiminin ilgisizliği, ilçe yönetiminin teşkilatlanma ve planlamalardaki eksiklikleri bizi farklı bir karar almaya zorlamıştır. Şu andan itibaren Yahyalı ilçe teşkilatında görev alan 7 arkadaşımız ve seçimde belediye meclisi üyesi adaylığı yarışında bulunan tüm adaylarımızla İYİ Parti üyeliğinden ve partideki görevlerimizden istifa ettiğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.'

 • Avrupa'nın ortasında ilkokula silahlı saldırı! 3 yaralı
  02 Nis Avrupa'nın ortasında ilkokula silahlı saldırı! 3 yaralı

  Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de bir okulda silahlı saldırı düzenlendi. Olayda 3 öğrenci yaralandı, reşit olmayan bir şüpheli gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Vatandaşlara Teşekkür Etti
  02 Nis Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Vatandaşlara Teşekkür Etti

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından yeniden başkan seçilmesinin ardından vatandaşlara teşekkür etti. Şahin, seçim sonuçlarının demokratik kazanç olduğunu belirterek, hizmet belediyeciliğinin devam edeceğini ve Gaziantep Modeli'ni canlı tutacaklarını ifade etti.

 • Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı: Zaman kaybetmeden üretim ve ihracata odaklanmalıyız
  02 Nis Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı: Zaman kaybetmeden üretim ve ihracata odaklanmalıyız

  Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, yerel seçimlerin ardından üretim ve ihracata odaklanılması gerektiğini belirtti. Seçimlerin demokratik olgunluk içerisinde gerçekleşmesinin önemine dikkat çeken Kadooğlu, ekonomideki makro dengelerin iyileştirilmesi için çalışılması gerektiğini vurguladı.


Advertisement