Kahramanmaraş Avm Temel Atma Töreni - Son Dakika
Yerel

Kahramanmaraş Avm Temel Atma Töreni

AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve Adana Milletvekili Necati Çetinkaya, "Türkiye'de bu istikrar devam ettikçe ülkemiz huzur ve güven içerisinde dünyanın lider ülkesi olacaktır" dedi.

12.01.2012 13:40

AK Parti Genel Başkan Danışmanı ve Adana Milletvekili Necati Çetinkaya, " Türkiye'de bu istikrar devam ettikçe ülkemiz huzur ve güven içerisinde dünyanın lider ülkesi olacaktır" dedi.

Çetinkaya, Rönesans Gayri Menkul (RGY) tarafından Kahramanmaraş'ta yapılacak olan alışveriş merkezinin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, yabancıların Türkiye'nin istikbaline ve geleceğine yatırım yaptıklarını ifade etti.

Yabancıların Türkiye'deki istikrarı gördükleri için yatırımlarına devam ettiklerini kaydeden Çetinkaya, şöyle konuştu:

"Bir yerde güçlü olmanın yolu istikrardır. İstikrarın olduğu yerde yatırım da olur. Kişi başına düşen milli gelir 2 bin 570 liraydı. Şu anda 10 bin 700 liraya çıkarttık. Cumhuriyetin 100. yılında fert başına düşen milli gelir 25 bin dolar, ihracat 500 milyar dolar olacak ve TOKİ konutları 1 milyonun üzerine çıkacak."

Dün burunlarından kıl aldırmayan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin, Türkiye deyince burun kıvıranların şimdi "bu mucizeyi nasıl gerçekleştirdiniz" diye sorduğunu hatırlatan Çetinkaya, "Bunu bizzat kulaklarımla işittim. Bu ülkeye gönül vermektir, istikrardır. Bunun mucidi de Kahramanmaraş gibi Anadolu insanının bize verdiği destektir. Bu destek devam ettiği sürece cumhuriyetin 100. yılına geldiğimizde Allah'ın izniyle Türkiye dünyanın 10 büyük ülkesi arasında yer alacak, lider ülke olacak" diye konuştu.

"Cumhuriyet cumhuriyet cumhuriyet. Evet gerçek cumhuriyetçi biziz" diyen Çetinkaya, "Biz cumhuriyetçiyiz diyenler ne yaptınız- Bu istikrar devam ettikçe Türkiye huzur, güven içerisinde dünyanın lider ülkesi olacak" şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ise bu yatırımın Kahramanmaraş için çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Kahramanmaraş yatırımcının her zaman yanında olmuşmuştur. Kahramanmaraşlı yatırım yapanları hiç bir zaman pişman etmedi. Çünkü Kahramanmaraş sanayisi, işadamı ile koşan bir kent" diye konuştu.

-Proje bedeli 270 milyon TL-

Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak da konuşmasında, Kahramanmaraş'a bugüne kadar yapılmışların dışında bambaşka bir proje geliştirdiklerini söyledi.

Projenin yaklaşık 270 milyon liraya mal olacağını dile getiren Ilıcak,

"Alışveriş merkezi 5 kattan oluşuyor ve toplam kapalı alanı 110 bin metrekare. Kentin sosyal dokusuna hitap edecek şekilde düzenlendi. Bu yatırımın 200 milyon lirasını ABD'li gayrimenkul şirketi AGB ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Kalan 70 milyon lirayı da burada mağaza açacak olan yaklaşık 160 perakende şirketimiz gerçekleştirecek. Proje tamamlandığında 2 bin kişiye de istihdam sağlanmış olacak" dedi.

Dünyanın krizi konuştuğu bir ortamda Türkiye'de yeni yatırım, yeni işler ve büyümenin konuşulduğuna işaret eden Ilıcak, "Bundan bir kaç sene önce bize burun kıvıran Avrupa ülkeleri geleceğe çok ümitle bakamazken biz geleceğe ümitle bakıyoruz. Bunu gerçekleştirmemizi sağlayan Başbakanımıza ve hükümetimize teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Rönesans'ın Türkiye'nin ikinci en büyük inşaat şirketi olduğunu vurgulayan Erman Ilıcak konuşmasını şöyle tamamladı:

"Firmamızın cirosu yaklaşık 2.5 milyar lira. Ayrıca Türkiye'nin en büyük gayrimenkul oyuncusudur. Toplam varlıklarının değeri 4 milyar liradır. Dünyanın 9 ülkesinde 16 bin çalışanı ile hizmet vermektedir. Ayrıca, dünyanın 9 ülkesinde çalışarak kazandıklarımızı üzerine milyonlarca lira borçlanarak ülkemize yatırımları kazandırmaya çalışıyoruz. Buraya getirdiğimiz her kuruşun helal olduğundan endişeniz olmasın."

Konuşmaların ardından Kahramanmaraş Alışveriş Merkezi'nin temeli protokolün butona basmasıyla atıldı.

Projenin yaklaşık 1.5 yıl içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

- KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Kahramanmaraş Avm Temel Atma Töreni - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement