'Karşıyaka95 Projesi' 800 Ailenin Yaşamına Dokundu - Son Dakika
Yerel

'Karşıyaka95 Projesi' 800 Ailenin Yaşamına Dokundu

\'Karşıyaka95 Projesi\' 800 Ailenin Yaşamına Dokundu

Karşıyaka Belediyesi, yaklaşık 3 yıl önce hayata geçirdiği ‘Karşıyaka95 Projesi’ aracılığıyla yeni bebek sahibi olan ailelerin sağlıklı nesiller yetiştirilmesi konusunda farkındalık kazanmalarına destek veriyor. ‘Ev Ziyareti Temelli Aile Rehberliği’ ve ‘Merkez Temelli Aile Rehberliği’ olmak üzere iki ayrı aşamada uygulanan proje ile bugüne kadar 800 aileye hizmet verildi. Ayrıca proje kapsamında bin 149 aileye Hoş Geldin Bebek Paketi ulaştırıldı.

27.01.2023 15:18  Güncelleme: 17:30
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Karşıyaka Belediyesi, yaklaşık 3 yıl önce hayata geçirdiği 'Karşıyaka95 Projesi' aracılığıyla yeni bebek sahibi olan ailelerin sağlıklı nesiller yetiştirilmesi konusunda farkındalık kazanmalarına destek veriyor. 'Ev Ziyareti Temelli Aile Rehberliği' ve 'Merkez Temelli Aile Rehberliği' olmak üzere iki ayrı aşamada uygulanan proje ile bugüne kadar 800 aileye hizmet verildi. Ayrıca proje kapsamında bin 149 aileye Hoş Geldin Bebek Paketi ulaştırıldı.

"UNICEF'e göre hamilelikten ilk üç yaşa kadar olan dönem, erken çocukluk gelişimi açısından en kritik dönemdir. Bu dönemde beynin gelişimi her zamankinden daha hızlıdır. 3 yaşın sonuna kadar beynin yüzde 80'i oluşmaktadır" diyen Karşıyaka Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Ela Hızlı, söz konusu dönemde çocukların güvenli, emniyetli ve sevgi dolu bir ortama ihtiyaç duyduklarını belirterek Karşıyaka95 Projesi ile aileleri bu konuda bilinçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

İZMİR'DE İLK KEZ KARŞIYAKA'DA

"Bilinçli Ailelerden Sağlıklı Nesillere" sloganıyla yürütülen projenin İzmir'de ilk kez Karşıyaka'da hayata geçirildiğini belirten Ela Hızlı, "Karşıyaka95 Projesi'nin adı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından üç yaşına gelen sağlıklı bir çocuğun ortalama boyu olarak kabul edilen 95 santimetreden esinlenerek oluşturulmuştur. İstanbul'dan sonra İzmir'de ilk kez Karşıyaka Belediyesi tarafından yaşama geçirilen projemizi Ocak 2020 tarihinden bu yana başarıyla uygulamaya devam ediyoruz" dedi.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİMLİ UZMANLAR

Proje kapsamındaki 'Ev Ziyareti Temelli Aile Rehberliği'nden, 0-12 aylık bebek sahibi olan ve Karşıyaka'da yaşayan tüm ebeveynlerin yararlanabildiğini aktaran Müdür Hızlı, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu programda; Boğaziçi Üniversitesi, Psikoloji ve Araştırma Uygulama Merkezi'nde Ev Ziyareti Temelli Aile Rehberliği eğitimine katılan ve sürekli olarak eğitimlerine devam eden aile rehberlerimiz tarafından hizmet veriliyor. Projemize başvuran annelere, hamileliğin 7. ayından itibaren ayda bir kez, doğumdan sonra da iki haftada bir kez ev ziyaretleri gerçekleştiriliyor. Ziyaretler, bebeğin sağlıklı büyümesi için gerekli bilgilendirmeler; gelişim evreleri, uygulamalı bebek masajı, ek gıdaya geçen bebeğin dengeli beslenmesinin önemi ve nasıl olabileceği konularını içeriyor. Bu süreçte annenin duygu durumu konuşularak destekleniyor. Gelişimi destekleyici oyunlar tanıtılıp maliyeti olmayan geri dönüşüm malzemelerinden oluşan oyuncaklar ile yapılabileceğine de dikkat çekerek, bebek ve aile ile birlikte etkinlikler yapılıyor. Bebeğin iletişim, hareket, problem çözme ve sosyal gelişim alanlarındaki kazanımları ailenin evinde gözlemleniyor. Bu sonuçlar değerlendirilerek kayıt altına alınıyor. Rehberlerimiz tarafından ailelere; bebeklerde uyku, beslenme, ev kazaları ekran zamanı, tuvalet eğitimi, güvenli oyun kurma, destekleyici bakım veren ve bağlanma, disiplin ve sınır koyma konularında eğitimler de veriliyor."

EBEVEYN ÖZELLİKLERİ GELİŞİYOR

'Merkez Temelli Aile Rehberliği'nin ise 13-36 ay aralığındaki çocuklar ve ailelerini kapsadığını söyleyen Ela Hızlı, "Başvurular ay aralığına göre 4 aile ve 4 çocuktan oluşacak şekilde gruplandırılarak, Bülent Ecevit Kültür Merkezi, Ali Rıza Bodur Eğitim Merkezi ve Alaybey Mahalle Merkezi'nde ayda bir rehberlik faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Bu merkezlerde verilen eğitimler ile çocuklara psikomotor, duyu, dil gelişimi, bilişsel gelişim ve öz bakım becerilerinin kazandırılması hedefleniyor. Ayrıca ailelere bağlanma, oyun, davranış denklemi oluşturma ve sınır koyma gibi, ebeveyn özelliklerinin geliştirilmesi ve aile-çocuk ilişkisinde stres yönetimi, annenin ruh sağlığı ile ilgili bilgi ve becerilerinin kazandırılması ve bununla beraber aynı dönemde olan bebekler ve ailelerin ortak konuları üzerine sohbetlerle farkındalık yaratılması amaçlanıyor. Merkez Temelli Aile Rehberliği kapsamında aile rehberlerimiz tarafından ailelere; sevginizi gösterin, onunla konuşun, sayın-eşleştirin-sıralayın, birlikte oyun oynayın, onunla okuyun ve kendinizi unutmayın konulu temel mesajlar doğrultusunda eğitimler verilemeye de başlanacak" diye konuştu.

ANNELERE TAM DESTEK

Annelere ihtiyaç duydukları konularda psikolojik destek hizmetleri verildiğini de aktaran Hızlı "Karşıyaka95 projesini güçlendirmek ve "Bilinçli Ailelerden Sağlıklı Nesillere" sloganımıza hizmet etmek amacıyla müdürlüğümüz tarafından gerektiğinde annelere, lohusa sendromu ve kardeş kıskançlığı konuları başta olmak üzere birçok farklı konuda psikolojik destek hizmeti de verilmektedir. Ayrıca anne sütünün önemi ve emzirme politikamız doğrultusunda anne sütü ve kadın sağlığı alanlarında atölyeler düzenlenerek farkındalık çalışmaları yapılmaktadır. Emzirme Destek Hattı (0531 371 72 35) ya da yüz yüze görüşmelerle de ailelere emzirme danışmanlığı hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca, sağlıklı nesiller yetiştirme konusunda babalarımızın da sürece dahil olmalarına destek olmak; çocukların gelişim sürecine nasıl katkı sunacakları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla da baba farkındalık atölyeleri düzenlenmektedir" dedi.

ÖRNEK BİR PROJE

Karşıyaka95 Projesi'ne büyük önem verdiklerini vurgulayan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay da "İzmir'de bir ilk olarak yaşama geçirdiğimiz bu proje, bizim en değerli sosyal uygulamalarımızdan bir tanesidir. Uzman ekibimiz tarafından başarıyla yürütülen bu çalışmayla daha nice aile ve çocuğun yaşamına dokunabilmek için çalışmaya edeceğiz" diye konuştu.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel 'Karşıyaka95 Projesi' 800 Ailenin Yaşamına Dokundu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Doğanşehir Belediye Başkanı Mehmet Bayram göreve başladı
  04 Nis Doğanşehir Belediye Başkanı Mehmet Bayram göreve başladı

  31 Mart yerel seçimlerinde Doğanşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Mehmet Bayram mazbatasını alarak göreve başladı. Bayram, devir teslim töreni sonrası görevine başladığını açıkladı.

 • Ardahan'da Seçim Sonuçlarına İtiraz
  04 Nis Ardahan'da Seçim Sonuçlarına İtiraz

  Ardahan'da CHP'li Faruk Demir'in seçimi kazandığı ancak AK Partili Yunus Baydar'ın seçim sonuçlarına itiraz ettiği bildirildi.

 • İYİ Parti'deki istifaların perde arkası! İlk rakibi belli oldu
  04 Nis İYİ Parti'deki istifaların perde arkası! İlk rakibi belli oldu

  31 Mart yerel seçim sonuçlarına göre yüzde 3.77'lik oy oranıyla 6. olan İYİ Parti'de peş peşe yaşanan istifalar dikkat çekerken Akşener'in karşısına çıkacak ilk aday da belli oldu. Partinin Kurucular Kurulu üyesi Günay Kodaz, olağanüstü kurultayda aday olacağını duyurdu. Partideki son istifalarda kongre vurgusu öne çıkarken Akşener'in parti liderliğinde ısrar edeceği öne sürülüyor.

 • Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca Göreve Başladı
  04 Nis Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca Göreve Başladı

  31 Mart Yerel seçimlerinde Altınova Belediye Başkanlığını kazanan Yasemin Fazlaca, mazbatasını alarak görevine başladı. Fazlaca, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, Altınova'ya hizmet etmek için gece gündüz çalışacaklarını belirtti.

 • İstanbul'da yerel seçimlerde itiraz süreci devam ediyor
  04 Nis İstanbul'da yerel seçimlerde itiraz süreci devam ediyor

  İstanbul'da yerel seçimlerle ilgili itiraz süreci devam ederken, CHP adaylarının önde bitirdiği Gaziosmanpaşa ve Beykoz'da yeniden sayım süreci başladı. AKP'nin itirazı sonucu Beykoz'da yeniden sayım başlarken, CHP de Arnavutköy, Ümraniye ve Fatih ilçeleri için İl Seçim Kurulu'na başvuru yaptı. CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Gaziosmanpaşa İlçe Seçim Kurulu'na giderek, 'Gaziosmanpaşa'da sandıktan çıkan iradenin masa başında değiştirilmesine izin vermeyiz' dedi.

 • Afşin Belediye Başkanı Koray Kıraç Göreve Başladı
  04 Nis Afşin Belediye Başkanı Koray Kıraç Göreve Başladı

  Yerel seçimlerde seçilen Koray Kıraç, mazbatasını aldıktan sonra görevine başladı. Devir teslim töreni gerçekleştirildi.

 • Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, eser ve hizmet belediyeciliğini sürdürecek
  04 Nis Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, eser ve hizmet belediyeciliğini sürdürecek

  Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, mazbatasını alarak ilçede eser ve hizmet belediyeciliğini devam ettireceklerini belirtti. Sandıkçı, Canik halkıyla birlikte çalışarak ilçeye değer katacak projeleri hayata geçireceklerini vurguladı.

 • Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer Göreve Başladı
  04 Nis Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer Göreve Başladı

  Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, seçimlerin ardından mazbatasını alarak resmi olarak göreve başladı. Tuncer, Mezitli'yi daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için çalışacaklarını belirtti.

 • YSK Başkanı Ahmet Yener: İtirazlar bugün görüşülecek
  04 Nis YSK Başkanı Ahmet Yener: İtirazlar bugün görüşülecek

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, itirazların bugün kurulda görüşüleceğini ve Van Büyükşehir Belediyesi seçimine ilişkin alınan kararın da bugün yazılacağını söyledi. Türkiye geçen hafta sonu yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gitti. Seçimin ardından yurt genelinde bazı noktalarda seçime itirazlar yapıldı. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, seçim sonuçlarına yapılan itirazları bugün kurulda görüşeceklerini ifade etti. Van seçimlerinde YSK tarafından verilen son karara ilişkin de konuşan Yener, 'Van ile ilgili verilen karar bugün yazılacak' açıklamasında bulundu. - ANKARA

 • Hatay'da Kadın Aday 5 Erkek Rakibine Karşı 300 Oy Farkla Muhtar Seçildi
  04 Nis Hatay'da Kadın Aday 5 Erkek Rakibine Karşı 300 Oy Farkla Muhtar Seçildi

  Hatay'da yaşayan Hilda Cöcen Koku, yerel seçimlerde 5 erkek rakibine karşı verdiği kıyasıya mücadeleyi en yakın rakibine 300 oy fark atarak 1. sırada bitirdi. Pirireis Mahallesi'nde seçilen ilk kadın muhtar oldu.

 • Erzurum'da Tortum ve Uzundere ilçelerinde turizm projeleri masaya yatırıldı
  04 Nis Erzurum'da Tortum ve Uzundere ilçelerinde turizm projeleri masaya yatırıldı

  Erzurum'un turizm açısından önemli merkezlerinden Tortum ve Uzundere ilçesindeki projeler, Vali Mustafa Çiftçi tarafından değerlendirildi. Tortum Kaymakamı Fatih Bayram, Vali Çiftçi'ye, 2025 Turizm Başkenti etkinlikleri kapsamında Tortum ve Uzundere vadilerinde doğa sporlarının canlandırılması için uygulanabilecek projeler hakkında bilgi verdi.

 • CHP MYK, yerel seçim sonrası ilk toplantısını yaptı: İlk gündem ekonomi
  04 Nis CHP MYK, yerel seçim sonrası ilk toplantısını yaptı: İlk gündem ekonomi

  CHP'nin 31 Mart Yerel Seçim zaferinin ardından ilk MYK toplantısında yeni dönem yol haritası belirlendi. Seçim sonuçları değerlendirildi ve sonuçlara itiraz edilen bölgelerdeki gelişmeler ele alındı. CHP kurmayları, öncelikli gündemin ekonomi olacağını ve 4 yıl boyunca sahada aktif çalışma yürütüleceğini belirtti.


Advertisement