Lütfü Savaş, Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliği'nin Konuğu Oldu - Son Dakika

Lütfü Savaş, Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliği'nin Konuğu Oldu

25.01.2023 15:11
Lütfü Savaş, Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliği'nin Konuğu Oldu

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Macaristan’da Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu'nun konuğu oldu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Macaristan'da Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu'nun konuğu oldu.

Macaristan'daki temaslarına CHP Macaristan Birliği Başkanı Serhat Köse'nin düzenlediği 'Hatay Buluşması' ile başlayan Başkan Savaş, daha sonra Macar Milli Meclisi Milletvekili Macar-Türk Dostluk Grubu Başkanı Dr. Atilla Tilki ile bir araya geldi. Bazı Macar Ulusal Meclisi milletvekilleri ile de görüşmeler yapan Savaş, Macaristan ziyaretinde kendisine eşlik eden eşi Prof. Dr. Nazan Savaş ile tarihi parlamento binasını gezdi. Savaş'ın, Macaristan'ın Estergon Belediye Başkanı Adam Hernadi ile görüşmesinde ise iki belediye arasında geliştirilecek işbirliği fikirleri ele alındı.

HATAY YEMEKLERİ MACARİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ ORGANİZASYONUNDA SUNULDU

Macaristan Büyükelçisi Gülşen Karanis Ekşioğlu'nu makamında ziyaret eden Savaş, büyükelçinin ev sahipliğinde düzenlenen '7 Bölge 7 Mutfak' serisi kapsamında Hatay Gastronomi Evi lezzetlerinin sunulduğu yemeğe katıldı. Savaş, Büyükelçiliğin Matild Sarayı'nda düzenlediği yemekteki konuşmasında Hatay'ın, 'Türkiye'nin Lezzet Köşesi' markası olarak tescillendiğine dikkat çekti.

Hatay'ın binlerce yıllık medeniyetinin yemeklerine de yansıdığını anlatan Savaş, "Gastronomimizi Macaristan'da tanıtma imkanı veren Sayın Büyükelçimiz Ekşioğlu'na teşekkür ediyorum, sizleri Hatay'a bekliyoruz" dedi.

Büyükelçi Ekşioğlu da konuşmasında, Hatay'ın lezzetlerini Budapeşte'de sunmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, Savaş'a teşekkür etti.

Kaynak: ANKA
YORUMLAR
500
Bilecik'ten deprem bölgesine kuru gıda yardımı Bilecik'ten deprem bölgesine kuru gıda yardımı Depremin vurduğu Antakya'da 'küncülü helva' geleneğini devam ettiriyorlar Depremin vurduğu Antakya'da 'küncülü helva' geleneğini devam ettiriyorlar Bayırbucak Türkmenleri, Hataylı depremzedelere iftar ve sahur veriyor Bayırbucak Türkmenleri, Hataylı depremzedelere iftar ve sahur veriyor

Son Dakika Yerel Lütfü Savaş, Türkiye'nin Budapeşte Büyükelçiliği'nin Konuğu Oldu - Son Dakika


Advertisement