Marmara Depreminin 14. Yılı - Son Dakika

Marmara Depreminin 14. Yılı

17.08.2013 16:29
Marmara Depreminin 14. Yılı

İnşaat Mühendisleri Odası Niğde İl Temsilcisi Zorba, yapı üretimi denetiminde "niteliğe" dikkat çekti

İnşaat Mühendisleri Odası Niğde Temsilcisi Abudder Zorba, depremin yıkıcı etkisinin ancak yapı üretimi denetiminin nitelikli hale getirilmesi ile azaltabileceğini söyledi.

Zorba, 17 Ağustos depreminin yıl dönümü nedeniyle Niğde İl Temsilciliği binasında basın toplantısı düzenledi.

17 Ağustos Marmara depreminin üzerinden 14 yıl geçtiğini belirten Zorba, başta Gölcük olmak üzere Marmara Bölgesinde depreminin yıkıcı etkisiyle binlerce insanın hayatını kaybettiğini ve yaralandığını ifade etti.

Depremin ülke ekonomisine ağır darbe vurduğuna işaret eden Zorba, Türkiye'nin deprem ülkesi olduğuna dikkat çekerek, 1900'lü yıllardan itibaren 30 civarında üyük ölçekli depremlerin yaşandığını, resmi kayıtlara göre ise yaklaşık 100 bin kişinin hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Zorba, şunları kaydetti:

"Türkiye, dünyanın önemli deprem kuşakları üzerindedir. Ülke topraklarının yüzde 66'sı birinci ve ikinci dereceden deprem bölgesinde yer almaktadır. Nüfusu 1 milyon üzerindeki 11 büyük kent ile ülke nüfusunun yüzde 70'inin ve sanayi tesislerinin yüzde 75'i deprem tehlikesi altındadır. İnşaat mühendisleri odası olarak bilimsel  ve mesleki bilgiye dayanarak, depremin yıkıcı etkisinin ancak yapı üretiminin denetiminin nitelikli hale getirilerek azaltabileceğini savunmaktadır. Yapı denetimleri güvenli, sağlıklı, yaşanabilir yapı üretiminin olmazsa olmazıdır. Yapı denetiminin sahip olduğu önem, ülke topraklarının değişik düzeylerde depremselliği ile görünür olmaktadır."

Türkiye Mimar Mühendis Odalar Birliğine bağlı odalar olarak, yapı denetimin önemini her zaman anlattıklarını ifade eden Zorba, mesleki faaliyetlerin denetlenmesi konusu üzerinde hassasiyetle durduklarını, mesleğin gelişmesi, niteliğin arttırılması ve meslektaşlarının belgelendirilmesi doğrultusunda girişimlerde bulunduklarını sözlerine ekledi. - Niğde

YORUMLAR
500
Sivas Valisi olarak atanan Yılmaz Şimşek, Niğde'den uğurlandı Sivas Valisi olarak atanan Yılmaz Şimşek, Niğde'den uğurlandı KAMYONET VE TRAKTÖR YÜKLÜ TIR, ÜST GEÇİDE SIKIŞTI KAMYONET VE TRAKTÖR YÜKLÜ TIR, ÜST GEÇİDE SIKIŞTI Ordu ve Niğde'de rüzgar ve güneş enerjisi santrali ihalesi yapılacak Ordu ve Niğde'de rüzgar ve güneş enerjisi santrali ihalesi yapılacak
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Marmara Depreminin 14. Yılı - Son Dakika


Advertisement