Mersin Büyükşehir Belediyesi Üreticilere Destek Sağladı - Son Dakika
Yerel

Mersin Büyükşehir Belediyesi Üreticilere Destek Sağladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Üreticilere Destek Sağladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz ilçesinde yaşayan 119 üreticiye zeytin fidanı, Trabzon Hurması, üzüm sıkma ve hamur yoğurma makinesi ile sıvı organik gübre desteği sağladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarımsal Destekler Töreni'ne katılarak üreticilerle bir araya geldi. Mersin Büyükşehir Belediyesi, tarımın önünü açmak ve üretici girdi maliyetleri altında ezdirmemek için destek hamlelerine devam ediyor.

20.02.2024 09:21  Güncelleme: 09:31
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz ilçesinde yaşayan 119 üreticiye 3 bin 694 adet zeytin fidanı, 15 üreticiye 393 adet Trabzon Hurması, 1 adet üzüm sıkma ve 6 adet hamur yoğurma makinesi, 2 bin 500 üreticiye de 25 bin litre sıvı organik gübre desteği verdi. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de Akdeniz ilçesi Tarımsal Destekler Töreni'ne katılarak üreticilerle bir araya geldi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin'de tarımın önünü açmaya ve üretici girdi maliyetleri altında ezdirmemek için destek hamlelerine devam ediyor. Bu kapsamda tarımsal destekleri sürdüren Büyükşehir, bu kez de Akdeniz ilçesindeki üreticilerin yüzlerini güldürdü.

Törene katılan Başkan Seçer, tarımda önemli çalışmalar yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini belirterek, şöyle konuştu:

"Çiftçinin halinden anlayan bir başkan geldi. Biz çalışan, üreten, didinen, helal kazanç için gecesini gündüzüne katan Mersinlileriz. Güçlü bir memleketiz, güçlü bir halkız. Bütün bunları biliyoruz. Onun için üretime, üreticiye destek veriyoruz. Hamasetle değil, uygulamayla, icraatla yapıyoruz. Üreten, çalışan herkese destek var. Bugüne kadar 1 milyon 366 bin fide, fidan, nergis soğanı dağıttık. Bunun 36 bin 141'i bu bölgeye. Bu bölgeler örtü altı seracıların yoğun olduğu yerler. Bugüne kadar sıvı gübre, sera naylonu, sera ipi, yapışkan tuzak; bunların dağıtımını yaptık. Nerede, ne ihtiyaç varsa Mersin Büyükşehir destekler yapıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi 2,5 milyon insana ayrım yapmadan; 'Sen necisin, nereden geldin, etnik yapın, inanç grubun, mezhebin ne' demeden gerekli hizmetleri yaptı, yapmaya devam edecek. Büyükbaş hayvan yetiştiricilerine yem, arı yetiştiricilerine alet-ekipman desteği, küçük ölçekli balıkçılara ekipman desteği veriyoruz. Burada güzel işler yapacağız. Zeytin fidanı desteği yapacağız. Göreve geldiğimiz günden bu yana her yıl düzenli yapıyoruz. Bu yıl da Mersin'de bin 875 üreticimize, 56 bin 555 fidan dağıtacağız. Bugün Akdeniz'de 119 üreticiye 3 bin 694 adet fidan dağıtımını gerçekleşiyoruz."

Büyükşehir Belediye Başkanı olmasının ardından hayattan aldığı tadın arttığını söyleyen Seçer, şöyle devam etti:

"Neden biliyor musunuz? Halk adına, halkın size emanet ettiği kaynaklarla onlara hizmet ediyorsunuz. Bir çocuğu sevindirebiliyorsunuz, gidiyorsunuz hastaya bakıyorsunuz. Karı koca, biri gelmiş 90'a biri gelmiş 95'e sıcak yemeklerini gönderiyorsunuz. Kursağından girdiği, 'Allah razı olsun Belediye başkanımızdan' dediği zaman kalbinize saplanıyor, duygulandırıyor. Yol yapıyorsunuz, fidan dikip büyütüyorsunuz, çocukları için gecesini gündüzüne katan insanlara yardımcı oluyorsunuz.

"BENİM İTTİFAKIM HİZMET İTTİFAKI"

Anamur'dan Tarsus'a kadar zengin fakir ayrımı yapmadan her yere adaleti götürdük. Her yere aynı kalitede üretim, yol, kanalizasyon yaptık, su götürdük. Biz hizmet için geldik. Ne söz verdiysek onu yaptık. Böyle müstesna bir belediyenin başkanı olmaktan övünç duyuyorum. Mali disiplini sağladık. Biz itibarlı bir belediyeyiz. Tarımda, sosyal belediyecilikte, yolda, raylı sistemlerde her konuda icraat yapıyoruz. 31 Mart'tan sonra Mersin'de başkan değişmeyecek, Vahap Seçer devam edecek. 13 ilçemiz var, her yerde başarıdan başarıya koşacağız. 31 Mart'ta sizlerin sayesinde Türkiye'ye örnek bir sonuç çıkaracağız 'Cumhur İttifakı'na karşı mı mücadele edeceksin, sen neyin ittifakısın' diyorlar. 'Hangi parti olursa olsun ayrım yapmadan hizmet yaptık' diyorum. Benim ittifakım hizmet ittifakı. Hizmetimden memnun olanlar ittifak yapacak, başkanlarını seçecek."

Konargöçer Yörükler için yaptıkları güneş paneli desteğini bu yıl artırdıklarını söyleyen Seçer, şunları kaydetti:

"Mart ayında güneş paneli dağıtımı yapacağız. Geçen yıl 360 adet yaptık. Çok talep olduğu için bu yıl 400 adete çıkardık. Sulama borusu desteğimizi toplamda 255 kilometre yaptık. Her yıl 100 kilometre dağıtım yapacağız. Akdeniz'e de 8 bin 500 metresini ayırdık. GES projelerine destek vereceğiz. Toplamda 75 sulama kooperatifinin bu şekilde ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Bunlarla proje kapsamında çalışacağız ve destek vereceğiz. Modern Su Ürünleri ve Toptancı Balık Hali; kıyı kenti ve balıkçılıktan geçinen binlerce insanın olduğu Mersin'in modern bir balık hali yok, balık pazarı var. İptidai balık pazarları ve toptan satışının olduğu bölgeler var ama biz Mersinimizi modern bir balık haline kavuşturacağız. Fide, fidan üretimi serası kuracağız. Toprak analizi, kompost gübre üretimi, çocuk tarım alanı olacak. Çocuklara tarımı ve tarım bilincini öğreteceğiz. Üretimi küçüklükten öğrensinler. Üretici eğitim birimimiz olacak. Burada üreticilere nasıl dikim, ilaçlama ve aşı yapılır bunları öğreteceğiz. İşimiz gerçekten çok ama enerjimiz, azmimiz ve inancımız var. Gece gündüz, yağmur çamur demeden çalışacağız. Bizi çalışmak kurtaracak."

CHP Akdeniz Belediye Başkan Adayı Nesibe Teker Hazim, Türkiye'de ekonominin, üreticinin ve çiftçinin içinde bulunduğu durum düşünüldüğünde Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan desteklerin önemli olduğunu söyleyerek, şunları dile getirdi:

"Hal böyleyken bu tür etkinlik ve organizasyonların önemi bir kat daha artıyor. Dolayısıyla hamasi söylemler yerine icraata geçen, bu destekleri gelenek haline getiren başta Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bundan sonra da sizlerin desteğiyle bu gelenek devam edecektir."

Kendi çalışma alanlarında olan 4 ilçede ikamet eden çiftçilerin kalkınması için bütün desteklerin sağlandığını vurgulayan Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz da "Mersin tarihinde tarıma en çok yatırım yapan, tarımı en çok seven Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer'dir. Önümüzdeki dönem bu yatırımları ve hizmetleri artırarak devam ettirecek olan Vahap Seçer'i hep beraber desteklemeliyiz" diye konuştu.

Kaynak: ANKA

Son Dakika Yerel Mersin Büyükşehir Belediyesi Üreticilere Destek Sağladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Doğanşehir Belediye Başkanı Mehmet Bayram göreve başladı
  04 Nis Doğanşehir Belediye Başkanı Mehmet Bayram göreve başladı

  31 Mart yerel seçimlerinde Doğanşehir Belediye Başkanı olarak seçilen Mehmet Bayram mazbatasını alarak göreve başladı. Bayram, devir teslim töreni sonrası görevine başladığını açıkladı.

 • Ardahan'da Seçim Sonuçlarına İtiraz
  04 Nis Ardahan'da Seçim Sonuçlarına İtiraz

  Ardahan'da CHP'li Faruk Demir'in seçimi kazandığı ancak AK Partili Yunus Baydar'ın seçim sonuçlarına itiraz ettiği bildirildi.

 • İYİ Parti'deki istifaların perde arkası! İlk rakibi belli oldu
  04 Nis İYİ Parti'deki istifaların perde arkası! İlk rakibi belli oldu

  31 Mart yerel seçim sonuçlarına göre yüzde 3.77'lik oy oranıyla 6. olan İYİ Parti'de peş peşe yaşanan istifalar dikkat çekerken Akşener'in karşısına çıkacak ilk aday da belli oldu. Partinin Kurucular Kurulu üyesi Günay Kodaz, olağanüstü kurultayda aday olacağını duyurdu. Partideki son istifalarda kongre vurgusu öne çıkarken Akşener'in parti liderliğinde ısrar edeceği öne sürülüyor.

 • Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca Göreve Başladı
  04 Nis Altınova Belediye Başkanı Yasemin Fazlaca Göreve Başladı

  31 Mart Yerel seçimlerinde Altınova Belediye Başkanlığını kazanan Yasemin Fazlaca, mazbatasını alarak görevine başladı. Fazlaca, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, Altınova'ya hizmet etmek için gece gündüz çalışacaklarını belirtti.

 • İstanbul'da yerel seçimlerde itiraz süreci devam ediyor
  04 Nis İstanbul'da yerel seçimlerde itiraz süreci devam ediyor

  İstanbul'da yerel seçimlerle ilgili itiraz süreci devam ederken, CHP adaylarının önde bitirdiği Gaziosmanpaşa ve Beykoz'da yeniden sayım süreci başladı. AKP'nin itirazı sonucu Beykoz'da yeniden sayım başlarken, CHP de Arnavutköy, Ümraniye ve Fatih ilçeleri için İl Seçim Kurulu'na başvuru yaptı. CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Gaziosmanpaşa İlçe Seçim Kurulu'na giderek, 'Gaziosmanpaşa'da sandıktan çıkan iradenin masa başında değiştirilmesine izin vermeyiz' dedi.

 • Afşin Belediye Başkanı Koray Kıraç Göreve Başladı
  04 Nis Afşin Belediye Başkanı Koray Kıraç Göreve Başladı

  Yerel seçimlerde seçilen Koray Kıraç, mazbatasını aldıktan sonra görevine başladı. Devir teslim töreni gerçekleştirildi.

 • Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, eser ve hizmet belediyeciliğini sürdürecek
  04 Nis Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, eser ve hizmet belediyeciliğini sürdürecek

  Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, mazbatasını alarak ilçede eser ve hizmet belediyeciliğini devam ettireceklerini belirtti. Sandıkçı, Canik halkıyla birlikte çalışarak ilçeye değer katacak projeleri hayata geçireceklerini vurguladı.

 • Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer Göreve Başladı
  04 Nis Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer Göreve Başladı

  Mezitli Belediye Başkanı Ahmet Serkan Tuncer, seçimlerin ardından mazbatasını alarak resmi olarak göreve başladı. Tuncer, Mezitli'yi daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için çalışacaklarını belirtti.

 • YSK Başkanı Ahmet Yener: İtirazlar bugün görüşülecek
  04 Nis YSK Başkanı Ahmet Yener: İtirazlar bugün görüşülecek

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, itirazların bugün kurulda görüşüleceğini ve Van Büyükşehir Belediyesi seçimine ilişkin alınan kararın da bugün yazılacağını söyledi. Türkiye geçen hafta sonu yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gitti. Seçimin ardından yurt genelinde bazı noktalarda seçime itirazlar yapıldı. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, seçim sonuçlarına yapılan itirazları bugün kurulda görüşeceklerini ifade etti. Van seçimlerinde YSK tarafından verilen son karara ilişkin de konuşan Yener, 'Van ile ilgili verilen karar bugün yazılacak' açıklamasında bulundu. - ANKARA

 • Hatay'da Kadın Aday 5 Erkek Rakibine Karşı 300 Oy Farkla Muhtar Seçildi
  04 Nis Hatay'da Kadın Aday 5 Erkek Rakibine Karşı 300 Oy Farkla Muhtar Seçildi

  Hatay'da yaşayan Hilda Cöcen Koku, yerel seçimlerde 5 erkek rakibine karşı verdiği kıyasıya mücadeleyi en yakın rakibine 300 oy fark atarak 1. sırada bitirdi. Pirireis Mahallesi'nde seçilen ilk kadın muhtar oldu.

 • Erzurum'da Tortum ve Uzundere ilçelerinde turizm projeleri masaya yatırıldı
  04 Nis Erzurum'da Tortum ve Uzundere ilçelerinde turizm projeleri masaya yatırıldı

  Erzurum'un turizm açısından önemli merkezlerinden Tortum ve Uzundere ilçesindeki projeler, Vali Mustafa Çiftçi tarafından değerlendirildi. Tortum Kaymakamı Fatih Bayram, Vali Çiftçi'ye, 2025 Turizm Başkenti etkinlikleri kapsamında Tortum ve Uzundere vadilerinde doğa sporlarının canlandırılması için uygulanabilecek projeler hakkında bilgi verdi.

 • CHP MYK, yerel seçim sonrası ilk toplantısını yaptı: İlk gündem ekonomi
  04 Nis CHP MYK, yerel seçim sonrası ilk toplantısını yaptı: İlk gündem ekonomi

  CHP'nin 31 Mart Yerel Seçim zaferinin ardından ilk MYK toplantısında yeni dönem yol haritası belirlendi. Seçim sonuçları değerlendirildi ve sonuçlara itiraz edilen bölgelerdeki gelişmeler ele alındı. CHP kurmayları, öncelikli gündemin ekonomi olacağını ve 4 yıl boyunca sahada aktif çalışma yürütüleceğini belirtti.


Advertisement