Sanko Sanat Galerisi'nde 2 Ressamın Sergisine Büyük İlgi - Son Dakika
Yerel

Sanko Sanat Galerisi'nde 2 Ressamın Sergisine Büyük İlgi

Sanko Sanat Galerisi\'nde 2 Ressamın Sergisine Büyük İlgi

Sanko Sanat Galerisi’nde Ressam Ataç Elalmış ve Mehmet Ali Doğan’ın birlikte açtığı sergi, sanatseverlerden büyük ilgi görüyor.

21.12.2013 14:34

Sanko Sanat Galerisi'nde Ressam Ataç Elalmış ve Mehmet Ali Doğan'ın birlikte açtığı sergi, sanatseverlerden büyük ilgi görüyor.

Sanatçı Elalmış'ın 16 ve sanatçı Doğan'ın 26 eserinin yer aldığı sergiyi ziyaret edenler, Anadolu imgelerinin ve doğunun mistik yapısının tuvale yansıdığı güzel bir sergiyi görme imkanı buluyor.

Eserlerini yağlıboya tekniğini kullanarak, doku ile biçimi oluşturduğunu kaydeden Ressam Ataç Elalmış, Anadolu kültürüyle çok yakından ilgilendiğini söyledi.

Anadolu'nun kültürel zenginliğinin bir ressam için önemli imgeler sunduğuna vurgu yapan Elalmış, "Doğu'nun mistik yapısı resimlere de yansıyor. Seçmiş olduğum imgelerin hepsinin Anadolu'da yeri var. O nedenle yaptığım resimlerim daha farklı, daha renkli ve insana daha yakın oluyor" ifadelerine yer veriyor.

Gaziantep'te olmaktan ve sergi açmaktan mutlu olduğunu dile getiren ressam Mehmet Ali Doğan da kendisinin çalışmalarını yaparken hep Anadolu'dan esinlendiğini belirtti.

Serigraf tekniği ile akrilik boya kullanarak resimlerini yaptığını anlatan Doğan, 10 yıldır eserlerinde 'sınırlanmış alanlar' anlamı yüklü temalar kullandığını açıkladı.

Doğan, şunları söyledi:

"Yaşamımızda her alan sınırlanmıştır. Gün geçtikçe şehirleşme artıyor, ama bu insanın doğasına uygun olmuyor. Sevgimizi, duygularımızı bile anlatmakta sınırlı kalıyoruz. Yeşil alanlar yok ediliyor. Bu nedenle resimlerimde genellikle ağaç formu ve şehir görünümlerini bir metafora dönüştürerek, sınırlanmış alanların insan yaşamına etkilerini resim dili ile anlatmaya çalışıyorum."

ATAÇ ELALMIŞ

1946 yılında İstanbul'da doğan ressam Ataç Elalmış, 1968 yılında Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun oldu.

Sanatsal çalışmalarına 1970 yılında başlayan Elalmış, bugüne kadar 28 kişisel sergi açtı. Birçok kamu kuruluşu ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçı, Ankara'daki özel atölyesinde çalışmalarına devam ediyor.

MEHMET ALİ DOĞAN

Elazığ'da 1970 yılında doğan ressam Mehmet Ali Doğan, 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Prof. Dr. Zahit Büyükişleyen Atölyesi'nden mezun oldu.

Bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında 20 kişisel sergi açtı ve birçok karma etkinlikte yer aldı. Yurtiçi yarışmalarda dört ödül alan sanatçı, özgün baskı ve duvar resimleri uygulamalarına ayrıca önem vermektedir. Ankara'da Anadolu Gösteri Merkezi'nde 984 metrekarelik kendi tarzında duvar resmi uygulaması mevcuttur.

Kurucu olduğu Doğan Sanatevi'nde, güzel sanatlar fakülteleri ve liselerine yönelik eğitim vermenin yanı sıra sanatsal çalışmalarını Ankara'daki atölyesinde sürdüren ressam Doğan'ın, kamu kurum ve kuruluşlarında, özel koleksiyonlarda eserleri yer alıyor.

UPSD üyesi ve Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği Başkanı olan Mehmet Ali Doğan, 1996 yılında Anıtkabir Derneği tarafından düzenlenen "Türk Bağımsızlık Savaşı ve Cumhuriyet" konulu resim yarışmasında mansiyon, Kültür Bakanlığı tarafından 2001 yılında düzenlenen "1. Şefik Bursalı Resim Yarışmasında" başarı ödülü ve 2006 yılında düzenlenen "6. Şefik Bursalı Resim Yarışmasında" jüri özel ödülü ve 2007 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan "Küresel Isınma" konulu resim yarışmasında mansiyon ödülü aldı.

Sanko Park Alışveriş Merkezi 3'üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi'ndeki sergi, 27 Aralık'a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SANKO SANAT GALERİSİ

Gaziantep'te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, aralarında iki defa uluslararası ressamlar buluşması, Salvador Dali ve Joan Miro sergisi olmak üzere, 171 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 3 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM'ye de farklı bir anlam kazandırdı. - GAZİANTEP

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Sanko Sanat Galerisi'nde 2 Ressamın Sergisine Büyük İlgi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement