Suriyeliler Rusya'nın Saldırılarını Protesto Etti - Son Dakika

Suriyeliler Rusya'nın Saldırılarını Protesto Etti

08.11.2015 15:44
Suriyeliler Rusya'nın Saldırılarını Protesto Etti

Gaziantep'teki Suriyeli sığınmacılar, Rusya'nın Suriye'deki saldırılarını protesto etti.

Gaziantep'teki Suriyeli sığınmacılar, Rusya'nın Suriye'deki saldırılarını protesto etti.

Kırkayak Parkı'nda toplanan bir grup Suriyeli, ellerinde Rusya saldırılarını kınayan pankartlarla slogan attı.

Grup adına konuşan Suriyeli muhalif Prof. Dr. Mahmut Al-Hamza, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın Suriye'de yaptığı saldırıları protesto etmek için Gaziantep'te bir araya geldiklerini söyledi.

Rusya'nın Esed ile birlikte hareket ettiğini savunan Al-Hamza, "Gaziantep'te bulunan Suriyeliler, Rus saldırılarını protesto etmek amacıyla toplandı. Biz de onlara destek vermek amacıyla bir araya geldik" dedi.

Al-Hamza, herkese savaşın gerçek yüzünün, Esed'in ordusu ve özgürlük isteyen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında geçtiğini anlattıklarını ifade etti.

Gittikleri her toplantıda, Esed rejimi ve ordusunun terörün ve terörizmin başı olduğunu vurguladıklarını belirten Al-Hamza, Esed rejiminin, hem halkına hem de çevre ülkelere terörizmi yaydığını ifade etti.

Esed rejiminin geçmişte Irak'ta ve Lübnan'da terörizmi desteklediğini, şu anda da kendi halkına zulüm yaptığını dile getiren Al-Hamza, şöyle konuştu:

"Biz katıldığımız her programda, ÖSO'nun terörist bir grup olmadığını insanlara anlatıyoruz. ÖSO, ılımlı, muhalif bir gruptur. DAEŞ'in düşmanları Suriye halkı ve ÖSO'dur. Devrimin ilk iki yılında DAEŞ diye bir örgüt yoktu. Ancak sonra nereden geldiklerini anlamadığımız bir şekilde bir anda ortaya çıktılar. Bunları Esed rejimi destekliyor. İşte biz bu gerçeği anlatmaya çalışıyoruz."

"Ben inanıyorum ki Suriye zafere kavuşacak"

Suriye'de "şehitler annesi" olarak bilinen Hamse Al-Hariri ise 4 gün önce geldiği Türkiye'de politikacılara Suriye'deki durumu anlattığını söyledi.

Suriye'nin bütün dünyanın gözü önünde zor dönemlerden geçtiğini ifade eden Al-Hariri, Suriye'deki zulmün sorumluları olarak Hizbullah, İran ve Rusya'yı işaret etti.

Rusya'nın bir aya yakındır Suriye halkını bombaladığını anımsatan Al-Hariri, "Rusya dünyaya Suriye'deki terörist grupları bombaladığının mesajını veriyor. Ama kimse Rusya'nın teröristleri bombaladığını görmüyor. Rusya, Suriye halkını ve ÖSO'yu bombalıyor" dedi.

Rus saldırılarının ardından Suriye halkının bütünleşmesinin arttığını ve insanların birbirini anlamaya başladığını dile getiren Al-Hariri, Suriye halkının her ne kadar birbirine uzak görünse de bir çağrıda bir araya gelebildiklerini belirtti.

Suriye halkı olarak ülkelerini sevdiklerini ifade eden Al-Hariri, "Ülkemizi seviyoruz ve bu sevgi bizi el ele tutuşturup kalplerimizin bütünleşmesini sağlayacak. 'Şehitlerin annesi' olarak Suriye'nin bütün çocuklarını kendi çocuklarım gibi görüyorum. Suriye halkını da ailem olarak görüyorum" diye konuştu.

Al-Hariri, Türkiye'nin mültecilere karşı diğer ülkelerden daha iyi davrandığını belirterek, Türkiye hükümeti başta olmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Suriyeli grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

Ümit Özdağ'dan gündem olacak sözler: Yarın Suriye sınırına ilk mayını yerleştireceğiz Ümit Özdağ'dan gündem olacak sözler: Yarın Suriye sınırına ilk mayını yerleştireceğiz Soylu: Gittiğimiz yere sömürmek için değil, ecdadımız gibi emaneti bırakmak için giden bir milletiz Soylu: Gittiğimiz yere sömürmek için değil, ecdadımız gibi emaneti bırakmak için giden bir milletiz Gaziantepli Aile, Suriye'de Kalan Çocuklarına Kavuşmak İçin Yetkililerden Yardım İstedi Gaziantepli Aile, Suriye'de Kalan Çocuklarına Kavuşmak İçin Yetkililerden Yardım İstedi
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Suriyeliler Rusya'nın Saldırılarını Protesto Etti - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement