Ugandalı Öğrenciler: "Adanalıyık, Allah'ın Adamıyık" - Son Dakika
Yerel

Ugandalı Öğrenciler: "Adanalıyık, Allah'ın Adamıyık"

Ömer Sarı - Kimse Yok mu Derneği'nce özel bir lisede eğitim görmeleri için Uganda'dan Adana'ya getirilen 12 öğrenci, Türkçe'yi öğrenmenin yanı sıra Adana şivesiyle de konuşmaya başladı."Adanalıyık Allah'ın adamıyık" tabirini de kullanan öğrenciler, kebap başta olmak üzere yörenin yemek kültürüne hayran kaldıklarını belirtiyor.

02.01.2012 14:01
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ömer Sarı - Kimse Yok mu Derneği'nce özel bir lisede eğitim görmeleri için Uganda'dan Adana'ya getirilen 12 öğrenci, Türkçe'yi öğrenmenin yanı sıra Adana şivesiyle de konuşmaya başladı. Kente özgü

"Adanalıyık Allah'ın adamıyık" tabirini de kullanan öğrenciler, kebap başta olmak üzere yörenin yemek kültürüne hayran kaldıklarını belirtiyor.

Özel Burç Özgören Lisesi Müdürü Adem Ceylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kimse Yok mu Derneği'nin Afrika genelinde başlattığı eğitim kampanyası kapsamında eğitime ihtiyacı olan başarılı gençlerin Türkiye'ye getirildiğini belirtti.

Ceylan, program kapsamında Adana'ya getirilen ve lise 1. sınıftan başlayan 12 Ugandalı öğrencinin 3 aydır okullarında eğitim gördüğünü belirterek, kısa sürede büyük ölçüde dil sorununu çözen öğrencilerin, okul arkadaşlarıyla da rahatlıkla anlaşabildiklerini kaydetti.

Ugandalı öğrencilerin geldikleri ilk günlerde yaşadıkları iletişim sıkıntısını aşmalarından dolayı mutlu olduklarını vurgulayan Ceylan, şunları söyledi:

"Öğretmenlerimizin yakın ilgisi ve sıcak diyaloğu da yabancı öğrencilerimizin Adana'ya adapte olmalarını kolaylaştırdı. Bu öğrencilerde yeni bir ülkeye gelmenin tedirginliği, ailelerinden ayrılmanın hüznü vardı. Kendilerini ifade edebilecek kadar da Türkçe konuşmayı öğrenince, artık bizimle rahat diyaloğa girebildiler. Öğrencilerimizle kısa sürede kaynaştılar. Artık diğer öğrencilerimiz gibi her türlü aktivitelere katılıyorlar."

- Futbol başarısı-

Ceylan, kendilerine ait bir sınıfta eğitimlerini sürdüren öğrencilerin sportif etkinliklerde de başarılı olduklarını söyledi.

Okulda düzenledikleri sınıflar arası futbol turnuvasında Ugandalı öğrencilerin oynadıkları 4 maçın 4'ünü de kazanarak finale kaldıklarını anlatan Ceylan, "Futbolda başarılı olan bu öğrencilerimize gelecek yıl okul takımında yer vereceğiz" diye konuştu.

-Türkçe'yi kısa sürede öğrendiler-

Okulun Türkçe öğretmeni Ercan Gün de Ugandalı öğrencilere dil bilgisindeki farklılıklar nedeniyle ilk başlarda Türkçe öğretmekte sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Ancak buna rağmen öğrencilerin kısa zamanda Türkçe'yi öğrendiğini vurgulayan Gün, "3 ay içerisinde Türkçe konusunda iyi bir seviyeye geldiler. Şu an çok okulumuzdaki diğer öğrencilerle çok rahat Türkçe konuşarak anlaşabiliyorlar. Bu öğrencilerimize elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Okulun sosyal aktivitelerine de katılıyorlar. Bazı yemek davetlerine gidip geliyorlar. Adana'dan memnunlar ve rahatlar" diye konuştu.

-Adana kebabını çok sevdiler-

Ugandalı öğrenci Şakur Mulamula da arkadaşlarıyla Adana'yı çok beğendiklerini söyledi.

Eğitim gördüğü okulu ve Türk arkadaşlarını çok sevdiklerini ifade eden Mulamula, "Özellikle Adana kebabı muhteşem, buradaki yemekler çok güzel. Türkiye'yi çok sevdik" dedi.

Mulamula, Türkçe'yi kısa sürede öğrendiklerini belirterek, "Adanalıyık Allah'ın adamıyık" deyimini de kentte çok duyduklarını ve kısa sürede öğrendiklerini kaydetti.

Ahmet Acıdı isimli öğrenci de futbolu çok sevdiğini ve okuldaki maçlarda file bekçisi olarak görev yaptığını belirterek, "Adana'yı çok sevdik. Arkadaşlarımız da çok iyi" diye konuştu.

Ugandalı öğrencilerin oluşturduğu okuldaki sınıf takımının kaptanlığını yapan Süleyman Opolat ise çok iyi bir takım olduklarını, yapılan bütün maçları kazandıklarını, hedeflerinin gelecek yıllarda daha güçlü takımlarla maç yapmak olduğunu belirtti.

- ADANA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Ugandalı Öğrenciler: 'Adanalıyık, Allah'ın Adamıyık' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement