Üniversitede Kadınlar Tarafından Panel Düzenlendi - Son Dakika

Üniversitede Kadınlar Tarafından Panel Düzenlendi

08.03.2012 17:46
Üniversitede Kadınlar Tarafından Panel Düzenlendi

Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından Dünya Kadınlar Günü nedeniyle "Eğitimin Geleceğine Yön Veren Kadınlar" konulu bir düzenlendi.

Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından Dünya Kadınlar Günü nedeniyle "Eğitimin Geleceğine Yön Veren Kadınlar" konulu bir düzenlendi.

Panele Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azize Toper Kaygın'ın başkanlığını yaptığı panelde Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurgül Tankut, Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Fahrünisa Bilecik ile Eğitim Fakültesi Öğrencisi Seda Baran konuşmacı olarak katıldı. Panelde konuşan Bartın Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azize Toper Kaygın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün neden ve nasıl kutlandığı ile ilgili bilgiler verdi. Daha sonra konuşan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, "Eğitimin Geleceğine Yön Veren Kadın Öğretmenler" konulu bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Güneş, "2011 yılı istatistiklerine göre, öğretmenlerin yüzde 63'ü kadın, yüzde 37'si erkek, erkek öğretmenlerin yüzde 89'u yöneticidir. Yani İlk ve ortaöğretim kadın öğretmenlerin elindedir. Eğitim düzeyi arttıkça çocuk sayısı düştü. Üniversite mezunlarında boşanma daha az görüldü. Kadınlar erkeklere göre daha uzun yaşıyor. En önemlisi de

erkeklerden daha mutlu. Bu nedenle kadın eğitiminin önündeki engeller kaldırılmalı, kızlarda okullaşma oranları artırılmalı, kadın okur yazarlığı yükseltilmeli, anneler eğitim yönüyle desteklenmeli, kadın öğretmenler güçlendirilerek eğitimin niteliği artırılmalı, Daha akıllı nesiller yetiştirilmelidir" dedi.

Daha sonra konuşan Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nurgül Tankut, "Akademisyen Kadınlar" konulu bir sunum yaptı. Türkiye'de önemli etkileri olmuş kadınlara değinen Dr. Tankut, "Son 10 yıl içinde açılan yeni üniversitelerde toplam akademisyen sayısı yüzde 46 artmıştır. Bu artışlar erkek akademisyen sayısında yüzde 33 civarında, kadınlarda ise yüzde 68'lere varmıştır. Erkeklerde en fazla doçentlik ve profesörlükte artış olurken, kadınlarda ise en fazla artış görülen kadrolar yardımcı doçentlik ve araştırma görevliliğindedir. Kadınlar özellikle yardımcı doçentlik kadrosunda yüzde 127'ye varan artış göstermiştir" dedi.

Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Fahrünisa Bilecik ise "Edebiyatımıza Yön Veren Kadınlar" konulu bir konuşma yaptı. İlk kadın romancısı Fatma Aliye Hanım, Halide Edip Adıvar, Divan Edebiyatı'nın İlk Kadın Şairi Zeynep Hatun gibi Türk edebiyatına katkıları bulunan kadınları tanıttı. Panelin sonunda bir değerlendirme konuşması yapan Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, "Dünya Kadınlar Günü. Batı kaynaklı gelişen bir olayı kutluyor da olsak aslında güzel bir iş yapıyoruz. Nereden gelirse gelsin. İşte batının farkı bu. Batı yaptığı bir işe patent alıyor. Ona bir isim koyuyor. Aslında bu bağlamdaki hayatımıza yer alan hususlar bizim için yeni olan şeyler değil. 14 asır önce cenneti anaların ayakları altına seren bir inanç, kültür, dünya görüşü 14 asır önce kadınlar gününü ilan etmiş ve o kadar onları büyük bir onurla onurlandırmış ki batıdan gelen bu kutlama onun yanında zerre miktar bile çok fazla bir önem ifade etmez. O bakımdan buradan hareketle şunu söyleyebiliriz. Aslında yaptığımız işleri kuramsal anlamda bir sonuca ulaştırıp ona bir ad koyabilirsek bu sosyal hayatımıza ait bir iş olur. Biz kadınların varlığı ile şerefleniyoruz.

Bu bakımdan hem bir bilim insanı olarak, kadınlarımızın, kızlarımızın her alanda güçlü olarak varlıklarını göstermeleri bizim milletimizin güçlülüğü demektir, güçlenmesi demektir. Bu düşüncelerle ülkemizdeki bütün kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum" dedi.

Panelin sonunda Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan tarafından panelistlere çiçek takdim edildi. - BARTIN

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Üniversitede Kadınlar Tarafından Panel Düzenlendi - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement