Vali Çiçek: "Kayseri'de bütün alanlarda inanılmaz bir yükseliş olduğu göze çarpıyor" - Son Dakika
Yerel

Vali Çiçek: "Kayseri'de bütün alanlarda inanılmaz bir yükseliş olduğu göze çarpıyor"

Vali Çiçek: "Kayseri\'de bütün alanlarda inanılmaz bir yükseliş olduğu göze çarpıyor"

Kayseri'de düzenlenen Tarım Teknolojileri Paneli'nde konuşan Vali Gökmen Çiçek, tarımda Kayseri'de büyük bir başarı ve yükseliş olduğunu belirtti. Panelde, tarımda akıllı tarımın önemi ve tarım teknolojilerinin kullanımı üzerine konuşmalar yapıldı.

05.03.2024 12:42  Güncelleme: 15:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kayseri'de düzenlenen Tarım Teknolojileri Paneli'nde konuşan Vali Gökmen Çiçek; " Son yıllarda tarımda Kayseri'de çok farklı bir başarının olduğu görüldüğü gibi diğer bütün alanlarda TÜİK verilerinde inanılmaz bir yükseliş olduğu hemen göze çarpıyor" dedi.

Erciyes Kültür Merkezi'nde düzenlenen panel, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Panelin açılış konuşmasını yapan Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış; "Yaşanan son 20 yılda bilgi teknolojilerinin tarımın bir parçası haline gelmesiyle birlikte "Akıllı Tarım" dönemi başladı. Bu konuda hayli disiplinli bir politika izleyen ülkeler hızla yol aldı. Ülkemizde bu gelişim ve dönüşümde geri kalmamak adına, yeni teknolojiler kullanılarak üretimde verimlilik artışı ile kaynakların daha etkin kullanılması sağlanmaya çalışılıyor. Kuruluşuna katkı verdiğimiz Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, bu hedefe ulaşmada öncü rol oynayacaktır. Tarım, aynı zamanda sosyal adalettir. Herkesin bu gerçeği göz ardı etmeden, sürdürülebilir bir tarım ekosistemi kurmak için yeni teknolojilerin sektöre entegrasyonu konusunda tüm paydaşların elini taşın altına koyması gerekiyor. Artık daha çok kazanmak veya sadece karnımızı doyurmak için değil daha iyi bir dünyada huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir şekilde yaşamak için akıllı tarıma ihtiyacımız var. Sürdürülebilir tarım için yapılması gereken pek çok şey var. Toprak ve su kaynakları sürdürülebilir kullanılmalı, çiftçinin sürdürülebilir tarım yapabilecek finansal gücü olmalı, finans yapısı güçlendirilmeli, üretici örgütleri güçlenmeli ve tarım ürünlerini kullanan sanayicilerle işbirliği içinde olmalı. Sürdürebilir tarım yapabilmesi için çiftçinin sürdürülebilir karlılığı olması gereklidir. Dolayısıyla Türkiye'nin mühendis gücü akıllı tarım teknolojisi geliştirme becerisine sahiptir. Yapmamız gereken, katma değerli teknoloji ihracatını yapabilmek. Bunu yaparsak önümüzde ciddi fırsatlar var. Tüketici sadece ürünü değil, o ürünün nasıl yetiştirildiğini sorgular hale geldi.

Artık, tarımda teknoloji kullanımı bir tercih değil, zorunluluk. Çiftçilerin dijital karar desteğine ihtiyacı var. Çiftçiler için o altyapıyı oluşturmak lazım. Çiftçinin alın terine akıl teri eklendi. Bunu Türkiye için büyük fırsat olarak görüyorum. Gelecek 10 yılda tarımda verim artışının yüzde 85'i teknoloji, sulama ve dijitalleşme ile sağlanacak. Yüzde 10'u ikincil ürünlerle, yüzde 5'i ise yeni tarım alanlarından oluşacaktır. Tüm dünyada Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde, tarım ve hayvancılığa verilen önem artıyor, Bilindiği üzere gıda güvenliği gelecek yüz yılda ülkemiz ve dünya için en önemli mesele olacaktır. Şehrimiz, geleceğin dünyasında ihtiyaç duyulan kalkınma odaklı üretimin parlayan yıldızı olma potansiyeli taşıyor. Bunun için kamu, sanayi, üniversite ve üreticiler arasında mutlak eşgüdüm sağlamamız gerekiyor. Bu paneli yalnızca öğrenme etkinliği olarak değil, bölgenin lokomotif güçlerini buluşturan bir paydaşlık inşası olarak görmemiz gerektiğini düşünüyorum. Kayseri'nin çok büyük bir üretim hacmi var. Bu verimlilik daha da devam edecek. Bu panel, bölgemizin kalkınma yetkinliği envanterinde önemli üretici güçler olan çiftçilerimizi ve sektör yöneticilerimizi bir araya getirerek akademi paydasında ortak kılıyor. Umarım önümüzdeki dönemde, kat ettiğimiz en temel mesafe güçlü dayanışma ve kalkınma odaklı iş birlikleri olacaktır" ifadelerini kullandı.

ORAN Genel Sekreteri İbrahim Ethem Şahin ise destekler hakkında bilgiler vererek; "Kayseri olunca aklımıza daha ziyade büyük bir sanayi yatırımı, Erciyes'te veya başka alanlarda yapılmış büyük bir turizm yatırımı gelir. Ama bizim Kayseri Ticaret Borsası ile beraber 2023 yılında uyguladığımız bir proje vardı 'Kayseri et ve et ürünleri geliştirme istasyonu' adı altında yaptığımız bir iş vardı. Bu proje bizim uyguladığımız, desteklediğimiz projeler arasında ön plana çıkan, Türkiye'de iyi bir başarı grafiği sergilemiş çok güzel bir tesisti. Bunun gibi malumunuz kalkınma ajansları, faaliyet gösterdikleri illerde projelere destek veren, projelerin uygulanmasına yönelik destekler sağlayan kurumlar. Biz de sadece 2022 yılında ilan ettiğimiz bir programda 32 tane projenin Kayseri, Sivas ve Yozgat'ta kırsal kalkınma ve tarım alanlarında uygulanmasına vesile olmuşuz. 32 projeyle bu günkü rakamlarla 91 milyon TL'lik bir yatırımı hayata geçirmişiz. Bu da bizim için tarımsal üretime verdiğimiz önemi gösteriyor" dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da belediye olarak her zaman üretime destek verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini kaydederek; "Kayserimiz sanayi ve ticaret şehri. Allah'a şükürler olsun tarım il müdürümüz zaman zaman bizi rakamlarla buluşturuyor. Oradan da görüyoruz ki Kayseri artık tarım ve hayvancılık şehri. Bunu da çok önemsiyoruz. Amacımız özellikle pandemi ve deprem sonrası kendi kendine yeten şehir olma anlamında 'neler yaparıza' kafa yorma. Tabi ki üreteni çok önemsiyoruz, üretenin hizmetkarı olma yönünde gayret gösteriyoruz. Biliyoruz ki Kayseri üreten, kendi kendine yeten bir şehir" şeklinde konuştu.

"Tarım teknolojilerini en iyi şekilde kullanmamız artarak devam etmeli"

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek Kayseri'nin sanayi ve teknoloji şehri olmasının yanı sıra tarım ve turizm alanında da ön planda olduğunun altını çizdi. Vali Çiçek; "Sanayi ve ticaret yönünün önde olduğunu duyardım Kayseri'ye gelmeden önce. Sürekli Kayseri'nin sanayi şehri, ticaret şehri olduğu söylenirdi. Ama Kayseri'ye geldikten sonra gördüm ki Kayseri sanayi şehri doğru, ticaret şehri doğru aynı zamanda bir tarım ve turizm şehri. Türkiye'de ilk 10'da. Bu muhteşem bir şey. Yine tarımsal üretim açısından 5. sıraya yükseldiğimizi gördüm. Son yıllarda tarımda Kayseri'de çok farklı bir başarının olduğu görüldüğü gibi diğer bütün alanlarda TÜİK verilerinde inanılmaz bir yükseliş olduğu hemen göze çarpıyor. Bunda büyükşehir belediyesinin dağıttığı tohumların miktarının çok artmasının, verdikleri desteklerin çok önemli olmasının, tarım il müdürlüğümüzün belediyeyle ortak çok güzel projeler yapması ve ticaret borsasını tebrik ediyorum. Ticaret Borsası ve yönetimi derinden çok büyük işler yapıyor. Tarımda her geçen gün mesafe katediliyor. Bunların yanında da tarım teknolojilerini en iyi şekilde kullanmamız artarak devam etmeli" dedi.

açılış konuşmalarının ardından panelistlerin 'Akıllı tarımın dünü, bugünü ve geleceği', 'Tarım ve hayvancılıkta teknolojik çözümler ve bölgesel hedefler' konularındaki sunumlarıyla panel devam etti. - KAYSERİ

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Vali Çiçek: 'Kayseri'de bütün alanlarda inanılmaz bir yükseliş olduğu göze çarpıyor' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, Ramazan Bayramı'nda kırsal mahalleleri ziyaret etti
  11 Nis Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, Ramazan Bayramı'nda kırsal mahalleleri ziyaret etti

  Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, Ramazan Bayramı'nın ilk günü Yuntdağı'ndaki kırsal mahalleleri ziyaret ederek, vatandaşlarla bayramlaştı. Başkan Balaban, ziyaretlerde vatandaşlarla bayramlaşarak, belediye yönetim anlayışını anlattı ve mahalle muhtarlarının taleplerini dinledi.

 • AKP Heyeti MHP'yi Ziyaret Etti
  11 Nis AKP Heyeti MHP'yi Ziyaret Etti

  AKP heyeti, Ramazan Bayramı dolayısıyla MHP'yi ziyaret etti. Ziyarette 31 Mart yerel seçim sonuçları ve millet iradesi konuşuldu.

 • AK Parti Heyeti İYİ Parti'yi Ziyaret Etti
  11 Nis AK Parti Heyeti İYİ Parti'yi Ziyaret Etti

  AK Parti MKYK Üyesi Hasan Sert başkanlığındaki heyet, Ramazan Bayramı dolayısıyla İYİ Parti'yi ziyaret etti. İYİ Parti'de AK Parti heyetini Siyasi İşler Başkanı Oktay Vural ve beraberindeki heyet karşıladı. Heyetler, Türkiye'nin zor bir konjonktürden geçtiğini ve birlik ve beraberlik içinde çalışmanın önemini vurguladı. İYİ Parti ise siyasetinin ana omurgasının iyilikleri sahiplenmek ve çoğaltmak olduğunu belirtti.

 • CHP ve DEM Parti Bayramlaşmasında Hatay ve Van Gelişmeleri Konuşuldu
  11 Nis CHP ve DEM Parti Bayramlaşmasında Hatay ve Van Gelişmeleri Konuşuldu

  CHP ve DEM Parti arasındaki bayramlaşmada, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Hatay ve Van'da yaşanan gelişmeler konuşuldu. DEM Parti Genel Başkan Yardımcısı Vezir Coşkun Parlak, 'Türkiye halkları kayyum rejimine, kötü gidişata 'dur' dedi. Van'da da bunu gördük birlikte olunca durdurabiliyoruz' dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ise 'Biz Hatay için bir heyet kuracağız ve oradaki belediyenin çalışmalarını adeta ensesinde nefes alırcasına yakından takip edeceğiz' dedi.

 • İYİ Parti Heyeti Ramazan Bayramı Dolayısıyla CHP'yi Ziyaret Etti
  11 Nis İYİ Parti Heyeti Ramazan Bayramı Dolayısıyla CHP'yi Ziyaret Etti

  İYİ Parti heyeti, Ramazan Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkez binasını ziyaret etti. Heyetler arasında yapılan görüşmede bayramın kardeşlik ve barış vurgusu yapıldı.

 • Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, mazbatasını aldı
  11 Nis Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, mazbatasını aldı

  31 Mart yerel seçimlerinde yeniden seçilen Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, Ramazan Bayramı'nın ilk gününde mazbatasını aldı. Başkan Kırgöz, Dikili'ye hizmetler sunmaya devam edeceklerini söyledi.

 • AK Parti Heyeti Ramazan Bayramı Dolayısıyla CHP'yi Ziyaret Etti
  11 Nis AK Parti Heyeti Ramazan Bayramı Dolayısıyla CHP'yi Ziyaret Etti

  AK Parti heyeti, Ramazan Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi'ni (CHP) ziyaret etti. Heyet, CHP Genel Merkezine giderek CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka ile bir araya geldi. Ziyarette, bayramların barış, huzur ve kardeşlik duygusunu pekiştirdiği vurgulandı.

 • Hong Kong'da spor salonunda çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybetti
  11 Nis Hong Kong'da spor salonunda çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybetti

  Hong Kong'un Yau Ma Tei semtinde bulunan 16 katlı bir binadaki spor salonunda çıkan yangında en az 5 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. İtfaiye ekipleri binada mahsur kalan 250 kişiyi kurtardı. Yangının kontrol altına alındığı ve soruşturmanın başlatıldığı bildirildi.

 • Defne Belediye Başkanı, tüm makam araçlarını satılığa çıkardı
  11 Nis Defne Belediye Başkanı, tüm makam araçlarını satılığa çıkardı

  Hatay'ın Defne ilçesinde seçimlerde zaferle çıkan Belediye Başkanı Halil İbrahim Özgün, israfı önlemek amacıyla belediyede kullanılan 5 makam aracını satma kararı aldı ve kendinden önceki başkanın kiralık lüks aracını iade etti. Özgün, görev süresi boyunca kendi aracını kullanacağını ve makam aracı kullanılmayacağını duyurdu.

 • Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yeni döneme başladı
  11 Nis Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yeni döneme başladı

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve yeni meclis üyeleri, nisan ayı toplantısında bir araya geldi. Yavaş, toplantıda yaptığı konuşmada, tüm siyasi görüşlerden önce kente ve ülkeye hizmet etmenin önemine vurgu yaptı. Yavaş, yeni dönemde de iş birliği yaparak Ankara'ya hizmet etmeyi ve kenti gelecek günlere taşımak için el ele vermeyi hedeflediklerini belirtti.

 • Yahudi yerleşimciler, Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve aracı ateşe verdi
  11 Nis Yahudi yerleşimciler, Batı Şeria'da Filistinlilere ait ev ve aracı ateşe verdi

  Batı Şeria'nın Nablus kentinde bulunan Lubben eş-Şarkiyye Köyü'nde fanatik Yahudi yerleşimcilerin saldırısı sonucu bir ev ve bir araç ateşe verildi. Saldırganlar ayrıca Filistinlilere ait evlere İbranice sloganlar yazdı. İsrail askerleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik baskın ve saldırılarında son dönemde artış yaşanıyor. Bu süreçte Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 460 Filistinli hayatını kaybetti.

 • Bakan Şimşek'in tahminiyle hesaplar değişti! İşte temmuzda memur ve emekliyi bekleyen zam oranı
  11 Nis Bakan Şimşek'in tahminiyle hesaplar değişti! İşte temmuzda memur ve emekliyi bekleyen zam oranı

  Milyonlarca emekli temmuz ayında yapılacak zammı heyecanla beklerken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten gelen enflasyon tahmini sonrası hesaplar yeniden yapılmaya başlandı. Bakan Şimşek'in tahmini tutarsa; emekliye temmuzda yüzde 24, memura ise yüzde 19 zam yapılacak.


Advertisement