Yenimahalle'de Gündem Engelliler - Son Dakika
Yerel

Yenimahalle'de Gündem Engelliler

Yenimahalle\'de Gündem Engelliler

Yenimahalle Belediyesi Engelliler Günü dolayısıyla bir çalıştaydüzenleyerek engellilerin sorunlarını masaya yatırdı.

05.12.2015 10:29

Yenimahalle Belediyesi Engelliler Günü dolayısıyla bir çalıştaydüzenleyerek engellilerin sorunlarını masaya yatırdı. Gün boyu üç oturum halinde süren ve tarafların sorunları ve çözüm önerilerini tartıştığı çalıştay, Yenimahalle Belediyesi tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yerel Yönetim Araştırma Yardım ve Eğitim Derneği (YAYED) ile Engelliler Konfederasyonuişbirliğinde gerçekleşti. "Yerel yönetimler ve Engelliler" konulu çalıştayda,belediyeler engelliler konusunda hangi noktada, bugünün hizmet etme modelleri yarın için yeterli olabilir mi gibi sorulara cevaplar arandı.

ENGELLİ İSTİHDAMINDA SINIRLARI AŞTIK

Engellilere yönelik projeleriyle Türkiye'de öncü olduklarını hatırlatan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar "Belediyemizde engelli istihdamı konusunda kotanın çok üzerindeyiz" dedi.

Her zaman ilklere imza attıklarının da altını çizen Yaşar, "Zihinsel Engelliler Yaşam Merkezi'ni yaptık. Aynı şekilde Omurilik Yaşam Merkezi'ni de biz yaptık ve idaresini derneğe verdik. Görme Engelliler Spor Kulübü sahalarını ve idari binalarını yaptık teslim ettik. Belediyenin ekonomik açıdan zor durumda olan ailelere verdiği Yenikart'ta önceliği engellilere verdik. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte otistik engellilere yönelik bir çalışmaya ortak olduk. Okullarımıza otistik sınıflar yaptık ve teslim ettik. 2 Engelli Hizmet Aracı'nı engellilerimizin hizmetine sunduk. Tekerlekli sandalye, akülü sandalye, baston yani araç gereç bakımından gücümüz yettiği kadar tüm engelli vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalıştık. Şimdi sırada Umut Evi var. İnşallah bu sene ihalesini yapacağımız Engelliler Umut Evi Projesi ile de Batıkent'te bütün engelli gruplarının yararlanacağı eğitim alacağı, spor yapacağı merkezin temelini atacağız ve bu dönemde de bitireceğiz" diye konuştu.

YENİMAHALLE DUYARLILIĞIYLA ÖNCÜ

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli de, "Yerel yönetimler sosyal politikaların en önemli ayaklarından birisidir" dedi. İçli, " Özellikle bu politikalara gereksinim duyan kesimlere dokunan, en yakın duran, doğrudan doğruya onlarla bağlantı içerisinde bulunan yönetim organları belediyelerdir. Bu bakımdan Yenimahalle Belediyesi her zaman öncü olmuştur. Bu çalıştaya öncülük etmesi de ayrıca çok anlamlıdır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

ENGELLİLERE DAİR TÜM SORUNLAR MASAYA YATIRILDI

Engellilerin tüm sorun ve ihtiyaçlarının ayrıntılarıyla masaya yatırıldığı çalıştay,kendisi de bedensel engelli olan Yenimahalle Belediyesi Hukuk İşleri Müdürü Av. Nihal Çepiç'in "Belediyecilik mevzuatında engellilerin yeri" konulu sunumuyla başladı.

Çalıştayın 1'inci oturumunda Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümü'nden Prof. Dr. Ömer Rıfkı Önder'in başkanlığında "Belediyeler ve Erişilebilirlik" konusunda YAYED Kurucu üyesi Av. Zühal Sirkecioğlu Dönmez sunum yaparken, 2'inci oturumda SABEV Başkanı Prof. Dr. İlhan Tomanbay Başkanlığında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümü'nden Doç. Dr. Elif Gökçebostan Çiftçi "Yerel Yönetimler ve sosyal yardım" konusuna değindi.

Hacettepe Üniversitesi Araştırma Görevlisi Ercem Erkul'un başkanlığında başlayan 3'üncü oturumda Yenimahalle Belediyesi Hukuk İşleri'nden Av. Gizem Tanay Akşaç'ın sunumuyla "Yerel yönetimler ve engellilerin karar alma süreçlerine katılımı" konusuna yer verildi. 4'üncü oturumda Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Gülsüm Gülnaz Gültekin Başkanlığında Engelliler Konfederasyonu'ndan Av. Hasan Tatar "Yerel yönetimler ve engelli eğitimi" ni anlatırken, 5'inci oturumda ise Engelliler konfederasyonu Başkanı Turhan İçli başkanlığındaZihinsel Engelliler Federasyonu Başkanı Ömer Koç "Yerel yönetimler ve engelli istihdamı" hakkında bilgi verdi. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Yenimahalle'de Gündem Engelliler - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement