ABD'den İran'a yeni yaptırımlar - Son Dakika
Dünya

ABD'den İran'a yeni yaptırımlar

Amerika Birleşik Devletleri'nde hem Beyaz Saray hem de Dışişleri'nden peş peşe açıklamalar geldi. İran'da İHA üretimi ve testi için çalışan 16 kişi ve 2 kuruma yaptırım kararı alındığı belirtildi. Yapılan açıklamalarda, İran'a yönelik ekonomik baskının artacağına işaret edildi.

18.04.2024 16:54  Güncelleme: 17:36

Şam büyükelçiliğine yapılan saldırıya karşılık olarak İran, 13 Nisan gecesi İsrail'e kapsamlı bir İHA ve füze saldırısı gerçekleştirdi. İsrail'in saldırıya savaş çıkarmayacak bir karşılık vermesi beklenirken, olayın dünyadaki yankıları da devam ediyor.

İRAN'DA İHA ÜRETİMİ İÇİN ÇALIŞAN 16 KİŞİ VE 2 KURUMA YAPTIRIM KARARI

Her koşulda İsrail'in yanında duracaklarını daha önce ifade eden ABD, İran'ın İHA üretimine zarar verecek yaptırımlarları uygulamaya soktu. Yaptırımlarla ilgili hem Beyaz Saray hem de Dışişleri'nden peş peşe açıklamalar geldi. Buna göre, İran'da İHA üretimi ve testi için çalışan 16 kişi ve 2 kuruma yaptırım kararı alındığı belirtildi. Yapılan açıklamalarda, İran'a yönelik ekonomik baskının artacağına işaret edildi.

ABD'den İran'a yeni yaptırımlar

ABD'NİN HEDEFİNDE İRAN SANAYİSİ VAR

ABD Hazine Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İran'a yönelik yeni yaptırımların 13 Nisan saldırısında kullanılan "Shahed" İHA'larının motorları da dahil olmak üzere İHA üretimini sağlayan 16 kişi ve iki kuruluşu hedef aldığı belirtildi.

Bakanlık ayrıca, İran'ın en büyük çelik üreticilerinden biri olan Khuzestan Steel Company'ye (KSC) çelik üretimi için bileşen malzemeleri sağlayan veya KSC'nin çelik ürünlerini satın alan beş şirketin tespit edildiğini açıkladı.

Açıklamada ayrıca, Devrim Muhafızları'nı maddi olarak desteklediği söylenen İranlı otomobil üreticisi Bahman Group'un üç yan kuruluşunun da hedef alındığı belirtildi.

ABD'den İran'a yeni yaptırımlar

İNGİLTERE'DEN 13 KURULUŞA YAPTIRIM

ABD'nin yaptırımlarıyla eş zamanlı olarak İngiltere de İran'ın İHA ve balistik füze endüstrilerinde yer alan çeşitli askeri kuruluşlarını hedef alan yaptırımlar uyguladı.

İngiltere, Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanlığı ve Devrim Muhafızları Donanması (IRGC) da dahil olmak üzere İran'ın askeri birimlerine yaptırımlar açıkladı. Resmi açıklamada, İngiliz yaptırımlarının toplamda 13 kuruluş veya kişiyi hedef aldığı belirtildi.

ABD'den İran'a yeni yaptırımlar

AVRUPA BİRLİĞİ DE İRAN İHA VE FÜZE ÜRETİMİNE YÖNELİK YAPTIRIMLARI DEVREYE SOKTU

Öte yandan Avrupa Birliği (AB) liderleri de İsrail'e yönelik hava saldırılarının ardından İran'a uygulanan yaptırımların genişletilmesi kararı aldı. AB Dışişleri Bakanları'nın üzerinde çalıştığı yeni yaptırımlar, özellikle İran'ın insansız hava araçları (İHA) ve füze üretimine yönelik olacak.

Hamas ve Hizbullah'ın yanı sıra Yemen'deki Husilere silah sağlayan İranlı kişi ve kuruluşlar yaptırım listesine alınacak. İran Devrim Muhafızları'nın "AB terör örgütleri listesine alınması" önerisine ise şimdilik sıcak bakılmıyor.

ABD\'den İran\'a yeni yaptırımlar

Son Dakika Dünya ABD'den İran'a yeni yaptırımlar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (13)

 • sait turk: Eğer Amerika diye bür ülke olmasaydı ne savaş olurdu, nede kan akardı dünyada! 199 12 Yanıtla
  Bu Kim: iranda olmasa( şia) 60 43 Tahsin Mehdevi: bu kim şia kadar başına taş düşsün. 34 43 Aa: abd değil İngiliz olduğu sürece bunlar olacak.Sonucta abd ingiltereden ayrılma bir koloni 11 0
 • Ali İzzet Aşrak: Amerika ve İsrail olmasa dünya çok güzel 115 9 Yanıtla
  Samet Aldemir: aynen katılıyorum bu begemenyen Yahudiler kim acaba 0 0
 • Tahsin Mehdevi: Eğer bir ülkeye büyük şeytan Abd düşmanlık besliyorsa, o ülke ile iftihar edilmeli. İran'a SELAM DİRENİŞE DEVAM!... 51 45 Yanıtla
  Mustafa Turgut: Komik olma, onlar ikiz kardeşten öteler. 0 0
 • İSMAİL ERKOL: ABD DÜNYADAKİ TÜM TEROR GRUPLARINI DESTEKLER VE KAN İLE BESLENİR. 71 4 Yanıtla
 • musa zorlueri: Bu nasil celiskidir yahu israil cani ne isterse onu yapiyor. ama iran birsey yapmaya kalktimi hemen ambargo. etme bulursun Abd.. ama ne zaman. 0 0 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement