Brezilya, Türkiye'nin 50 milyon doz sipariş ettiği Çin aşısını almaktan vazgeçti - Son Dakika

Brezilya, Türkiye'nin 50 milyon doz sipariş ettiği Çin aşısını almaktan vazgeçti

08.12.2020 10:37

Brezilya, Türkiye'nin 50 milyon doz sipariş verdiği Çin'in Sinovac aşısının alımını 'yan etkileri' nedeniyle durdurdu.

Türkiye'nin 50 milyon doz sipariş verdiği Çin'in Sinovac aşısıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Koronavirüs vakalarının arttığı Brezilya, Sinovac ile aşı konusunda anlaştığını duyurmuştu. Ancak Güney Amerika ülkesi yeni bir açıklama yaparak 'yan etkileri' nedeniyle aşıyı almaktan vazgeçtiklerini duyurdu.

RÜŞVET SKANDALI BÜYÜK SES GETİRMİŞTİ

Reuters'ta yer alan habere göre; kararın Brezilya Sağlık İdaresi tarafından 9 Kasım günü aşı olan bir deneğin intiharı sonrası alındığı bildirildi. Sinovac Biotech firmasının CEO'sunun geçmişte Çin'in ilaç düzenleme kurumuna aşı onaylarını hızlandırmak için rüşvet verdiği ortaya çıkmış ve bu olay büyük yankı uyandırmıştı.

ÜRETİM TEKNİĞİ NASIL?

Eski bir yöntem olan inaktif virüs tekniğine göre hazırlanan bu aşıda, enfekte etme özelliğini yitirmiş olan virüs vücuda verilerek, vücudun hastalığa bağışıklık kazanması hedefleniyor.

İLK ETAPTA 50 MİLYON DOZ SİPARİŞ VERİLDİ

Türkiye ise Faz-3 çalışmaları süren Çin korona aşısı için 50 milyon doz anlaşma yapmıştı. Aralık ayında ise en az 10 milyon aşının temin edileceği Sağlık Bakanı Koca tarafından açıklandı. Ocak ayında 20 milyon, Şubat ayında 10 milyon doz aşı geleceğini ancak zamanla bu sayının da artacağını söyleyen Bakan Koca, yerli aşının ise nisan ve sonrasında devreye gireceğini, bu yüzden nisana kadar verebilecekleri ne kadar aşı varsa onları almaya talip olduklarını vurguladı.

KADEMELİ OLARAK DÖRT GRUBA UYGULANACAK

11 Aralık'ta ülkemize gelmesi planlanan aşı ile sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak. İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacak. Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanları kapsamakta. Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacak.

YORUMLAR (35)
  • İnsan kalmak isteyen biri: Yorumları okurken moralim bozuluyor herkes çok sıradan Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • Falcon10: Eğer bu algı oluşturma için yapılmış bir yalan haber değil ise, Aşı yan etkileri de intihar olayını ilk defa duydum. 3.aşama testler yapılmadan zaten aşı onaylanmaz. Ama eğer başka sebepten vazgeçti ise de rüşvet vs durumları da var) o zamanda intihar bir yan etki olarak paravan tutulmuş olabilir. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Ertuğrul KARA: Yerli ve milli aşımı diyordu haberde..aman biz almayalimaalmayalım..Bir grip asisoni Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Çin'in Tianjin Kentinden Mersin'e Doğru Yola Çıkan İlk Yük Treni Deprem Bölgesine 10.000 Çadır Ulaştıracak Çin'in Tianjin Kentinden Mersin'e Doğru Yola Çıkan İlk Yük Treni Deprem Bölgesine 10.000 Çadır Ulaştıracak Asya-Pasifik Araştırmaları Direktörü Çolakoğlu: Çin Demokrasisi Sosyal İlerlemeye Katkı Sağlıyor Asya-Pasifik Araştırmaları Direktörü Çolakoğlu: Çin Demokrasisi Sosyal İlerlemeye Katkı Sağlıyor Suudi Arabistan, Şanghay İşbirliği Örgütüne 'diyalog ortağı' olarak katılma kararı aldı Suudi Arabistan, Şanghay İşbirliği Örgütüne 'diyalog ortağı' olarak katılma kararı aldı

Son Dakika Dünya Brezilya, Türkiye'nin 50 milyon doz sipariş ettiği Çin aşısını almaktan vazgeçti - Son Dakika


Advertisement