Fransız tarihçiden dikkat çeken sözler: Macron'un başını Erdoğan takıntısı yaktı - Son Dakika

Fransız tarihçiden dikkat çeken sözler: Macron'un başını Erdoğan takıntısı yaktı

18.10.2021 07:35

Fransız tarihçi Jean-Pierre Filiu, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye takıntısı sebebiyle gerçek tehditleri göremez olduğunu ve bu sebeple birçok hata yaptığını ifade etti.

Orta Doğu uzmanı ve Fransız tarihçi Jean-Pierre Filiu, Le Monde gazetesinde ülkesinde de sık sık protestoların hedefi olan Cumhurbaşkanı Macron hakkında ilginç söylemlerde bulundu.

ASIL TEHDİTLERİ GÖREMEDİ

Macron'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'a olan takıntısına çok fazla odaklandığını belirten tarihçi, Mağrip'te Fransız etkisine yönelik en ciddi tehditlerin daha çok Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) geldiğinin unutulduğunu yazdı.

"FRANSA'NIN TÜRKİYE'YE YÖNELİK GARİP TAKINTISI"

Filiu'nun " Fransa'nın Mağrip'te Türkiye'ye yönelik garip takıntısı" başlıklı yazısında; "Cumhurbaşkanı Macron, Mağrip hakkındaki açıklamalarında sadece Türkiye'yi hedef alıyor. Halbuki Rusya ve BAE, Mağrip'te Fransız etkisini baltalamaya çalışıyor." ifadelerini kullandı. an Filiu, Macron'un Cezayir ve Türkiye'ye yönelik açıklamalarını hatırlattı.

"MACRON'UN BASİRETSİZLİĞİ, HATALI POLİTİKALARINDAN KAYNAKLANIYOR"

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun'un Ankara'ya gerçekleştireceği ziyaretle Cezayir ile Türkiye arasındaki ilişkilerde zirve noktaya ulaşılacağını ifade eden Filiu, "Macron, Erdoğan'a çok fazla odaklanarak Mağrip'te Fransız etkisine yönelik en ciddi tehditlerin daha çok Rusya ve BAE'den geldiğini unutuyor. Fransız Cumhurbaşkanının Mağrip'teki basiretsizliği, görev süresinin ilk üç yılında Libya'da izlediği hatalı politikadan kaynaklanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Fransız tarihçiden dikkat çeken sözler: Macron'un başını Erdoğan takıntısı yaktı

Son Dakika Dünya Fransız tarihçiden dikkat çeken sözler: Macron'un başını Erdoğan takıntısı yaktı - Son Dakika Dünya


Son Dakika

Cizre'de korkutan olay! Korucubaşı Emin Negiz'e el bombalı saldırı düzenlendi 01:31 Cizre'de korkutan olay! Korucubaşı Emin Negiz'e el bombalı saldırı düzenlendi Dünya Kupası'na giden yol zor olacak! İşte A Milli Takım'ın play-off turunda karşılaşacağı rakipleri 00:50 Dünya Kupası'na giden yol zor olacak! İşte A Milli Takım'ın play-off turunda karşılaşacağı rakipleri Karadağ'ı deplasmanda yenen A Milli Takım, 2022 Dünya Kupası Play-Off'larına katılacak 00:38 Karadağ'ı deplasmanda yenen A Milli Takım, 2022 Dünya Kupası Play-Off'larına katılacak
Ümit Milli Takım hocası Tolunay Kafkas'a tepkiler arka arkaya geliyor! İstifa çağrıları yükseldi 22:32 Ümit Milli Takım hocası Tolunay Kafkas'a tepkiler arka arkaya geliyor! İstifa çağrıları yükseldi Çorum'da beklenen yağış bu yıl yaşanmadı! Barajların doluluk seviyesi yüzde 7'ye düştü, 30 günlük içme suyu kaldı 20:37 Çorum'da beklenen yağış bu yıl yaşanmadı! Barajların doluluk seviyesi yüzde 7'ye düştü, 30 günlük içme suyu kaldı Dev asteroit engellenemezse Dünya'ya çarpacak 16:58 Dev asteroit engellenemezse Dünya'ya çarpacak
Jeff Bezos: Dünya'yı sadece tatil için ziyaret edeceğiz 16:02 Jeff Bezos: Dünya'yı sadece tatil için ziyaret edeceğiz Sınırlı sayıda satışa sunulan sıfır araç için birbirleriyle yarıştılar 15:32 Sınırlı sayıda satışa sunulan sıfır araç için birbirleriyle yarıştılar
14:51
Advertisement