Obama Kabinesine Darbe - Son Dakika
Dünya

Obama Kabinesine Darbe

Obama Kabinesine Darbe

ABD Başkanı Barack Obama'nın Sağlık Bakanlığı'na Aday Gösterdiği Tom Daschle, Vergi Ödemeleri Konusunda Ortaya Çıkan Sorunları Gerekçe Göstererek Adaylığını Geri Çekti.

04.02.2009 11:16

ABD Başkanı Barack Obama'nın Sağlık Bakanlığı'na aday gösterdiği Tom Daschle, vergi ödemeleri konusunda ortaya çıkan sorunları gerekçe göstererek adaylığını geri çekti.

Geçen Cuma, uzun yıllar senatoda Demokratlara liderlik eden Daschle'ın yaklaşık 130.000 dolarlık vergi borcu bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Bu verginin büyük bölümü, danışmanlık hizmeti verdiği bir arkadaşının tahsis ettiği araç ve sürücüsünü üç yıl süreyle kullanmasından kaynaklanıyor.

Başkan Obama, Daschle'ın adaylığını geri çekme talebini üzüntüyle kabul ettiğini açıkladı.

Tartışmalar sırasında, yanlışlar yaptığını belirten Obama, bu konuda sorumluluğu bütünüyle kabul ettiğini ve bir daha böyle bir durum yaşanmayacağını söyledi.

BÜTÇEYİ DENETLEYECEK ADAY DA ÇEKİLDİ

Daha erken saatlerde de Obama'nın bütçe denetiminden sorumlu yetkili olarak atamak istediği Nancy Killefer, yine vergi usülsüzlükleri nedeniyle adaylığını geri çekmişti.

Killefer, evdeki yardımcısıyla ilgili olduğu öne sürülen "şahsi vergi sorunları"nın Obama'nın planlarını geciktirmesini ya da sekteye uğratmasını istemediği için bu kararı aldığını söyledi.

Obama yönetiminin Beyaz Saray'a bağlı Bütçe ve Yönetim İdaresi kapsamında yeni oluşturduğu "performans baş sorumlusu" görevi, bütçede israfı önlemekten sorumlu olacaktı.

BBC Washington muhabirlerinden James Coomerasamy, Obama'nın üst düzey kademelerdeki görevlere aday gösterdiği çok sayıda kişinin şu ya da bu şekilde vergi usülsüzlüklerine karışmış olmasının Obama'nın sorumluluk duygusunun hakim olacağı yeni bir çığır açılması çağrılarını baltaladığına dikkat çekiyor.

Ocak ayında adı ticaret bakanlığına aday olarak geçen New Mexico Valisi Bill Richardson, kampanyasına bağış veren bir şirkete verilmiş ihale konusunda açılan soruşturmayı takiben, bu göreve aday olmayı düşünmediğini söylemişti.

Hazine Bakanlığına atanan Timothy Geithner'in de 30.000 doları aşkın vergi borcu olduğu ortaya çıkmış ancak Geithner borçlarını ödedikten sonra, Senato'dan atamasına onay almıştı.

Daschle da 128.000 dolarlık vergi borcu ve 12.000 dolarlık gecikme faizini geçen ay ödemişti.

Ancak Senato'dan "hata" olarak nitelediği bu durum için özür dileyen Daschle, konuyla ilgili açıklamasında bu koşullar altında Kongre ve Amerikan halkının güvenini tam anlamıyla arkasına alarak çalışamayacağına inandığını söyledi.

Obama ise "Tom bir hata yaptı ve bunu kabul etti. O bu durumu mazur görmedi, ben de görmüyorum" diye konuştu. "Şimdi ise ekonomiyi canlandırma ve insanları yeniden iş sahibi yapma planımıza geri dönmeliyiz." dedi.

Massachusetts Senatörü John Kerry Daschle'ın adaylığını geri almasının sağlık sisteminde reform çabaları açısından önemli bir kayıp olduğunu söyledi.

Kerry "Toz duman dindiğinde, kimsenin farkedilmeden yapılan bu hatanın otuz yıllık cansiperane kamu hizmetinin ve sağlık sistemi konusundaki uzmanlığın bir kalemde silinmesini gerektirdiğine inanacağını sanmıyorum." dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya Obama Kabinesine Darbe - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement