Papa Avrupa Kültürel Kimliğini Korumalı - Son Dakika

Papa Avrupa Kültürel Kimliğini Korumalı

23.09.2011 11:05
Papa Avrupa Kültürel Kimliğini Korumalı, System.String[]

Papa 16.Benedikt Joseph Ratzinger, anavatanı Almanya'ya yaptığı resmi bir ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Christian Wullf'un davetlisi olarak başkent Berlin'de törenle karşılandı.

Papa 16. Benedikt Joseph Ratzinger, anavatanı Almanya'ya yaptığı resmi bir ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Christian Wullf'un davetlisi olarak başkent Berlin'de törenle karşılandı.

83 yaşındaki Papa öğleden sonra Federal Meclis'te bir konuşma yaptı. 16. Benedikt bir Papa'nın Federal Meclis 'te yaptığı ilk konuşmada toplumun dine karşı umursamaz olması eleştirdi ve insanların dayanışmasının temelinin din olduğunu söyledi. Papa konuşmasında Avrupa'nın kültürel kimliğini korumasını istedi.

Papa, konuşmasında Katolik inancının hukuk, eşitlik ve mantık üzerine kurulu olduğunu savundu ve Nazi döneminde muhalif olanların bu anlayışı simgelediğini söyledi.

Papa, Avrupa kültürünün ise Musevilerin Kudüs'deki tanrı inancı, Yunanlıların Atina'daki felsefi temelleri ve Roma İmparatorluğu'nun hukuk anlayışının bir sonucu olduğunu öne sürdü.

100 MİLLETVEKİLİ BOYKOT ETTİ

Papa 16. Benedikt'in mecliste yaptığı konuşmayı Sosyal Demokrat, Yeşiller ve Sol Parti'ye üye yaklaşık 100 milletvekili boykot etti ve salona girmedi.

Söz konusu milletvekilleri bir dini liderin parlamentoda konuşma yapmasını Almanya'nın laik yapısına ters olarak tanımlarken, Alman Başbakanı Angela Merkel, Papa'nın Vatikan'ın devlet başkanı sıfatıyla konuştuğunu belirtti ve muhalif milletvekillerin boykotunu yakışıksız olarak tanımladı.

Çok sayıda eşcinsel derneği, Papa'nın ziyaretine karşı bir gösteri düzenledi, yaklaşık 10 bin kişi Papa'nın eşcinsellik, kürtaj, kadın hakları ve doğum kontrol yöntemlerine karşı politikalarını protesto etti.

Papa'nın akşam saatlerinde Berlin Olimpiyat Stadı'nda yaptığı ayine ise Almanya'da görevli 84 kardinal ve başpiskoposun yanısıra, 70 bin katolik katıldı. Ayine katılanları tütsüyle kutsayan Papa, gençlerin Katolik Kilisesi'nin kurumlarına ve kurallarına bağlı olmalarını istedi.

Papa'yı Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert meclis binasının önünde karşıladı. Meclis defterini imzalayan Papa, Cumhurbaşkanı Christian Wulff ve Başbakan Angela Merkel ile fotoğraf çektirdi. Papa ardından genel kurul salonuna alındı.

Bazı milletvekillerinin konuşmayı boykot ettikleri ve salonunun sol tarafında yer alan sandalyelerin boş kaldığı görüldü. Meclis Başkanı Lammert'in kısa takdim konuşmasından sonra Papa 16'ıncı Benedikt kürsüye çıktı. Papa, konuşmasına başlarken dinleyicilere bir devlet adamı olarak değil Katolik dünyasının ruhanî lideri sıfatıyla hitap ettiğini vurguladı.

Papa konuşmasında Avrupa kültürel kimliğini 'İsrail'in Tanrı inancı', 'Yunanlıların felsefî aklı' ve 'Romalıların hukuk anlayışının' bir araya gelmesinden meydana geldiğini söyledi.

Avrupa kültür mirasının; insan hakları, insanların yasa önündeki eşitliği, insan haysiyetinin dokunulmazlığı, insanların davranışlarından sorumlu tutulması gibi kavramlardan oluştuğunu belirten Papa bu mirasın korunmasını istedi.

Ayrıca Almanya'da 70'lerde ortaya çıkan ekolojik hareketi de öven Papa, insanın doğayla bütünleşmesini sağlayamadıysa da bu hareketin duymazlıktan gelinemeyecek bir çağrı olduğunu vurguladı.

Papa 16. Benedikt, Papa, Berlin'den sonra Erfurt, Eichsfeld ve Freiburg kentlerini ziyaret edecek. Papa ziyareti sırasında Almanya çapında çok yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Papa'nın olduğu kent ve seyahat edeceği güzergahlarda karayolları ve otobanlar trafiğe geçici kapatılıyor, konuşmaları esnasında da uçak seferleri iptal ediliyor. Papa 16. Benedikt'in Almanya ziyaretinin toplam masrafının 30 milyon Euro'ya mal olması bekleniyor.

Papa Avrupa Kültürel Kimliğini Korumalı
Papa Avrupa Kültürel Kimliğini Korumalı
Papa Avrupa Kültürel Kimliğini Korumalı
Papa Avrupa Kültürel Kimliğini Korumalı
Papa Avrupa Kültürel Kimliğini Korumalı

Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya Papa Avrupa Kültürel Kimliğini Korumalı - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

Fiziksel değişimiyle olay olan Miray Daner, estetik iddialarını reddetti 00:21 Fiziksel değişimiyle olay olan Miray Daner, estetik iddialarını reddetti Türkiye'ye dev yatırım hazırlığı! Aramızı düzelttiğimiz Birleşik Arap Emirlikleri'nden milyar dolarlarla geliyorlar 23:30 Türkiye'ye dev yatırım hazırlığı! Aramızı düzelttiğimiz Birleşik Arap Emirlikleri'nden milyar dolarlarla geliyorlar Yunan vekilden Meclis'te tarihe geçecek konuşma! 22:26 Yunan vekilden Meclis'te tarihe geçecek konuşma! "Siz Amerika'nın hizmetkarısınız" deyince milletvekilleri buz kesti
Gençlerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu'ndan 20:50 Gençlerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu'ndan "Göster cep telefonunu" tepkisi Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 18:11 Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Barınamıyoruz" eylemlerine tepki: Hayatınız yalan Cinsel ilişki sırasında balkondan düşen kadın, son model arabayı pert etti 16:07 Cinsel ilişki sırasında balkondan düşen kadın, son model arabayı pert etti
10 gün önce evlenen doktor çiftin 4 bilezik için yaptığı kavgada kan aktı: 4 yaralı 15:47 10 gün önce evlenen doktor çiftin 4 bilezik için yaptığı kavgada kan aktı: 4 yaralı 3 burger için 3 bin 600 TL hesap alıyor! Nusret'in yeni restoranındaki fiyatlar tepki topladı 14:34 3 burger için 3 bin 600 TL hesap alıyor! Nusret'in yeni restoranındaki fiyatlar tepki topladı
Advertisement