Macron, Fransa'da yüzlerce Cezayirlinin öldürüldüğü katliamın anma törenine katıldı - Son Dakika

Macron, Fransa'da yüzlerce Cezayirlinin öldürüldüğü katliamın anma törenine katıldı

16.10.2021 19:07

Fransa'da 1961 yılında yüzlerce Cezayirlinin polis tarafından katledilmesinin 60. yıldönümü nedeniyle anma töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da katılarak 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Böylelikle Fransa tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanı 1961 katliamı için düzenlenen törenlere katılmış oldu.

Fransa'nın başkenti Paris'in batısında bulunan Nanterre kentinde yüzlerce Cezayirlinin polis tarafından katledilmesinin 60. yıldönümü nedeniyle anma töreni düzenlendi. Törene, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da katılması ile ülke tarihinde bir ilk yaşandı. Fransa tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanı 1961'deki katliamın yıldönümünü kutlamalarına katılmış oldu.

Macron, Fransa'da yüzlerce Cezayirlinin öldürüldüğü katliamın 60. yıldönümü törenine katıldı

ÇELENK BIRAKIP SAYGI DURUŞUNDA BULUNDU

Macron söz konusu katliamın yaşandığı yerlerden biri olan Seine Nehri'nin Bezons Köprüsü kıyısına çelenk bıraktı. Törende 1 dakikalık saygı duruşunda bulunan Macron, daha sonra kurbanların yakınlarıyla görüştü.

Macron, Fransa'da yüzlerce Cezayirlinin öldürüldüğü katliamın 60. yıldönümü törenine katıldı

"O GECE İŞLENEN SUÇLAR AFFEDİLEMEZ"

Elysee Sarayı tarafından anma törenine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Paris Polis Müdürü Maurice Papon'un yetkisi altında o gece işlenen suçlar Cumhuriyet için affedilemez" ifadesi kullanıldı. Fransa'nın söz konusu katliamda belirlenen sorumluluklarını kabul ettiği kaydedilen açıklamada, bu kabulün her şeyden önce kendine sonra da Cezayir savaş suçlarının bedenlerini ve ruhlarını yaraladığı herkese borçlu olduğu beyan edildi.

Macron, Fransa'da yüzlerce Cezayirlinin öldürüldüğü katliamın 60. yıldönümü törenine katıldı

17 EKİM 1961 KATLİAMINDA NE OLMUŞTU?

17 Ekim 1961'de yerel saatle 20.30'dan sonra Cezayirlilerin sokağa çıkma yasağını protesto etmek ve Cezayir bağımsızlık savaşını desteklemek için başkent Paris'te barışçıl bir gösteri düzenlenmişti. Yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı gösteride, Paris Polis Müdürü Maurice Papon'un talimatı üzerine Fransız polisi yüzlerce Cezayirliyi katletmiş ve bedenlerini Seine Nehri'ne atmıştı. Binlerce kişinin yaralandığı ve yaklaşık 12 bin kişinin gözaltına alındığı olaylarda 300'den fazla Cezayirlinin katledildiği tahmin ediliyor.

Macron, Fransa'da yüzlerce Cezayirlinin öldürüldüğü katliamın 60. yıldönümü törenine katıldı

FRANSA VE CEZAYİR ARASINDA DİPLOMATİK KRİZ

Fransa ve Cezayir arasındaki diplomatik kriz geçtiğimiz Eylül ayının sonlarından bu yana devam ediyor. Fransa'nın Cezayir, Tunus ve Fas vatandaşlarına yönelik vize kısıtlaması getirmesinin ardından Cezayir, Fransa'nın Cezayir Büyükelçisi François Gouyette'yi Dışişleri Bakanlığına çağırarak tek taraflı olarak nitelendirdiği karara tepki göstermişti. Cezayir tarihinin Fransa'ya nefret besleme üzerine yazıldığını iddia eden Macron'un "Fransız kolonizasyonundan önce Cezayir ulusu var mıydı?" sözlerinin ardından iki ülke arasında gerilim yeniden tırmanmıştı. Cezayir söz konusu açıklamalara, Paris'teki Büyükelçisi Muhammed Anter Davud'u derhal ülkeye çağırarak ve Cezayir hava sahasını Fransa'ya ait askeri uçaklara kapatarak tepki göstermişti. Macron daha sonra Fransa ve Cezayir arasındaki gerginliği hafifletmek için diyalog çağrısında bulunmuştu.

Macron, Fransa'da yüzlerce Cezayirlinin öldürüldüğü katliamın anma törenine katıldı
Macron, Fransa'da yüzlerce Cezayirlinin öldürüldüğü katliamın anma törenine katıldı

Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Macron, Fransa'da yüzlerce Cezayirlinin öldürüldüğü katliamın anma törenine katıldı - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500

Son Dakika

Messi zevkten dört köşe! Bir hedefine daha başarıyla ulaştı 00:53 Messi zevkten dört köşe! Bir hedefine daha başarıyla ulaştı 48 gündür açlık grevi yapan eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili'nin sağlık durumu kritik 00:45 48 gündür açlık grevi yapan eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Saakaşvili'nin sağlık durumu kritik Belediyenin eğitim destek evinde büyük skandal! Annenin şüphesi cinsel istismarı gün yüzüne çıkardı 23:43 Belediyenin eğitim destek evinde büyük skandal! Annenin şüphesi cinsel istismarı gün yüzüne çıkardı
Ahmet Davutoğlu'ndan Erdoğan'ın faiz sözlerine eleştiri: İnsanların inançlarını sarsmayın 23:17 Ahmet Davutoğlu'ndan Erdoğan'ın faiz sözlerine eleştiri: İnsanların inançlarını sarsmayın Beşiktaş'ta büyük restleşme! Vida ya imzayı atacak ya da kulübede bekleyecek 22:34 Beşiktaş'ta büyük restleşme! Vida ya imzayı atacak ya da kulübede bekleyecek Dolar kuru eleştirilerine AK Parti Grup Başkanvekili Özkan'dan tepki toplayacak Japonya yorumu 21:42 Dolar kuru eleştirilerine AK Parti Grup Başkanvekili Özkan'dan tepki toplayacak Japonya yorumu
Erdoğan'dan S400 parça üretimi iddiaları sorusuna dikkat çeken cevap 20:36 Erdoğan'dan S400 parça üretimi iddiaları sorusuna dikkat çeken cevap Çinli otomotiv devi aracını Türkiye'ye getiriyor! 17:10 Çinli otomotiv devi aracını Türkiye'ye getiriyor!
15:31
Advertisement