ATO, Organize Sera Bölgesi kuracak - Son Dakika
Ekonomi

ATO, Organize Sera Bölgesi kuracak

ATO, Organize Sera Bölgesi kuracak

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, çiçekçilik sektörünün ekonomiye katkısının daha da artırılmasını istediklerini belirterek, "Organize Sera Bölgesi" kurulması için çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

05.06.2021 10:36  Güncelleme: 10:55
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, çiçekçilik sektörünün ekonomiye katkısının daha da artırılmasını istediklerini belirterek, "Organize Sera Bölgesi" kurulması için çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

ATO'dan yapılan açıklamaya göre, Baran, ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz ve ilgili üyelerle, Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi'nin İncek'te bulunan ve çiçek mezatı olarak faaliyet gösteren merkezini ziyaret etti.

Çiçekçilik sektörünün sorunlarını yakından takip ettiklerini, salgın döneminde yaşadıkları güçlükleri bildiklerini ifade eden Baran, Sevgililer Günü, Anneler Günü gibi özel günlerde sektörün salgın yasakları dışında bırakılarak, faaliyetlerini sürdürmelerine katkı sağladıklarını kaydetti.

Sektörün gelişmesi ve ekonomiye katkısının artmasını istediklerini belirten Baran, "ATO olarak şehrimizde Organize Sera Bölgesi kurulması ile ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Ankara'da böyle büyük bir sera kurularak üretim gerçekleştirilebilmesi hem sektöre hem de ekonomiye katkı sağlar." değerlendirmesinde bulundu.

ATO Başkan Yardımcısı Yılmaz da Rusya ile Türkiye'yi çiçekçilik sektörü üzerinden karşılaştırarak, Türkiye'ye oranla iklimiyle dezavantajlı bir ülke olmasına rağmen Rusya'da kişi başına 107 avro süs bitkisi ile kesme çiçek harcaması olduğunu bildirdi.

Yılmaz, buradan yola çıkarak Ankara'da her üyenin 1 milyon avro gelir elde edebileceğini hesaplayarak, şunları kaydetti:

"Kamu otoriteleri ve kooperatifler bu konuda olağanüstü yaklaşım sergiliyor. Çok büyük destekler sağlıyor. ATO'nun kayıtsız şartsız desteği var. Ankara'da 500'ün üzerinde aktif çalışan işletmemizle Rusya'daki rakamı yakaladığımızda sektör hak ettiği değere kavuşur."

Ankara Çiçekçiler Esnafı Odası Başkanı Emin Çimen de ATO'nun sektöre verdiği desteklerin çok kıymetli olduğunu belirterek, "Üretici bazında 1,5 milyon kişi çiçekçilik sektöründen ekmek yiyor. Yüzde 18'den yüzde 8'e düşen KDV oranının kalıcı hale gelmesi sektörümüzün geleceği için çok önemli." ifadesini kullandı.

Flora Çiçekçilik Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı Muammer Yazıcı da Türkiye'de 5 bin kayıtlı üyeleri bulunduğunu ve 13 bin müşteri portföyüne sahip olduklarını belirterek, "Sektörümüz 2020'de yüzde 80 ciro kaybı yaşadı. Bu süreçte KDV indirimi sektörü ayakta tuttu. Bu olumlu havanın devam etmesi için yüzde 8 KDV oranının kalıcı olmasını istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi ATO, Organize Sera Bölgesi kuracak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde Trabzon hurması fidanı dağıtıldı
  15:35 Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde Trabzon hurması fidanı dağıtıldı

  Tarım ve Orman Bakanlığı Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde Trabzon hurması fidanı dağıtıldı. Kovancılar ilçesinde 174 çiftçiye bin 700 adet Trabzon hurması fidanı dağıtılarak tarımsal gelirin yükseltilmesi ve meyveciliğin geliştirilmesi hedefleniyor.

 • Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı: Elektrikli araçlarla karbon ayak izini sıfırlamak mümkün değil
  15:18 Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı: Elektrikli araçlarla karbon ayak izini sıfırlamak mümkün değil

  Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Cengiz Eroldu, otomotivin, dünyadaki karbon ayak izini sıfırlaması için başka teknolojilere ihtiyacı olduğunu belirterek, "Elektriklilerle yalnızca bunu yapamayacağız gibi duruyor.

 • Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Ulaştırma Bakanlığı arasında Hafif Raylı Sistem Projesi protokolü imzalanacak
  14:50 Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Ulaştırma Bakanlığı arasında Hafif Raylı Sistem Projesi protokolü imzalanacak

  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Hafif Raylı Sistem Projesi'nin protokolünün Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında imzalanacağını duyurdu. Proje, Trabzon'un ulaşım ihtiyaçlarını karşılayacak ve şehre vizyon katacak bir projedir. İlk etapta 8,7 kilometrelik kısım için protokol imzalanacak ve hedef 2025 yılında projenin tamamlanmasıdır.

 • Merzifon Kaymakamı OSB'deki Fabrikaları İnceledi
  14:49 Merzifon Kaymakamı OSB'deki Fabrikaları İnceledi

  Merzifon Kaymakamı Ali Güldoğan, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) fabrikalarda incelemelerde bulundu. Güldoğan, tekstil fabrikalarını gezerek yetkililerle görüşüp üretim kapasitesi ve istihdam konularında bilgi aldı. Güldoğan, ziyaretlerinin amacının sanayi kuruluşlarının çalışmalarını yerinde görmek ve iş insanlarıyla istişarelerde bulunmak olduğunu belirtti.

 • Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Üretimde Kırmızı Çizgisini Açıkladı
  14:49 Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Üretimde Kırmızı Çizgisini Açıkladı

  Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Bülent Nuri Çavuşoğlu, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu ve yönetim kurulu üyelerini ağırlayarak, üretimde kırmızı çizgisini açıkladı. Tarım arazilerinin yok olmaması şartıyla kim nerede, ne üretmek istiyorsa yanında duracaklarını belirtti.

 • İkinci el elektrikli otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler
  14:29 İkinci el elektrikli otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler

  Elektrikli otomobillerin kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte ikinci el piyasası da oluştu. Uzmanlar, ikinci el elektrikli otomobil alırken aracın batarya sağlığının kontrol edilmesi gerektiğini vurguluyor. Bataryaların ömrü kullanım durumuna göre değerlendirilmeli ve maliyet hesaplaması yapılmalıdır.

 • Elazığ'da Kadın ve Genç İstihdamı Konferansı Gerçekleştirildi
  14:04 Elazığ'da Kadın ve Genç İstihdamı Konferansı Gerçekleştirildi

  Elazığ'da Fırat Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen konferansta, TRB1 bölgesindeki dezavantajlı kişilerin iş gücü piyasasına sürdürülebilir entegrasyonu çerçevesinde kadın ve genç istihdamının desteklenmesi konuşuldu.

 • Hükümlülerin Diktikleri Perdeler Ülke Genelinde Alıcı Buluyor
  13:55 Hükümlülerin Diktikleri Perdeler Ülke Genelinde Alıcı Buluyor

  Kahramanmaraş'ta hükümlüler tarafından dikilen perdeler, kamu kurumları başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında alıcı buluyor. Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından hükümlülerin istihdamı ve topluma kazandırılması amacıyla Türkoğlu Açık Ceza İnfaz Kurumu bünyesinde perde ve tekstil atölyesi kuruldu. Burada çalışan hükümlüler, çeşitli türlerde perde dikerek ürünlerin satışını gerçekleştiriyor. Ayrıca, atölyede çalışan hükümlülerin meslek sahibi olmaları ve kar payı almaları sağlanıyor.

 • Patiswiss CEO'su Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu görevinden istifa etti
  13:40 Patiswiss CEO'su Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu görevinden istifa etti

  Bir sosyal medya kullanıcısının paylaştığı küflü çikolata fotoğraflarına verdiği skandal yanıt ve ardından yaptığı yeni açıklamalarla gündeme oturan Patiswiss CEO'su Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu görevinden istifa etti. Instagram hesabından yaptığı açıklamayla kararını duyuran Tunaoğlu'nun şirketi tarafından üretilen çikolatalar 2 süper market zincirinin raflarından kaldırılmıştı.


Advertisement