Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ihracat gerginliğinin çıktığı Suudi Arabistan'la ilgili açıklama geldi - Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ihracat gerginliğinin çıktığı Suudi Arabistan'la ilgili açıklama geldi

03.01.2022 18:17

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde yaptığı konuşmanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, salondan ayrılırken bir iş insanının "Suudi Arabistan'ın ihracat çözümünü de bekliyorum" sözlerine cevap verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şubat ayında Suudi Arabistan'a bir ziyaret gerçekleştireceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde (TİM) yaptığı konuşma sonrası salondan ayrılırken bir iş insanının Suudi Arabistan ile ihracata ilişkin sorusuna yanıt verdi.

"ŞUBATTA BENİ BEKLİYOR"

İş insanının, "Sayın Cumhurbaşkanı'm bir şey rica ediyorum. Suudi Arabistan'ın ihracat çözümünü de bekliyorum. Söz veriyorum, 30 milyon dolar için ben de mücadele edeceğim" sözleri üzerine Erdoğan, "Şu anda şubatta beni bekliyor. Söz verdi. Ben de şubatta Suudi Arabistan'a ziyaretimi yapacağım." ifadelerini kullandı.

"ONLAR BİZE YAKLAŞTI"

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki görüşmelere aşina olan bir Türk yetkili, Middle East Eye'a yaptığı açıklamada, Erdoğan ile Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed arasında gerçekleşen görüşmenin ardından Riyad'ın Ankara ile ilişkileri onarma konusuna daha ciddi baktığını söyledi. Yetkili, "Geçmişte biz onlara yaklaştık ama ciddiye almadılar. Bu sefer onlar bize yaklaştı. Suudiler, bu bölgesel uzlaşıda dışlandıklarını hissettiler. Bunun bir parçası olmak istediler" ifadelerini kullandı.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ GERGİNLİK NEDENİYLE İHRACAT AZALMIŞTI

Türkiye'nin Suudi Arabistan'a yaptığı ihracat, son yıllarda iki ülke arasındaki gergin ilişkiler nedeniyle hızla azalmıştı. Ayrıca Suudi Arabistan, Türk mallarına boykot uygulamıştı.

YORUMLAR
500
TİM ve ihracatçı birliklerine yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda TİM ve ihracatçı birliklerine yönelik düzenlemeler içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda Türk firmasından demir yolu alanında ihracat başarısı Türk firmasından demir yolu alanında ihracat başarısı E-ihracatın dış ticaretteki payı yüzde 10'a çıkacak E-ihracatın dış ticaretteki payı yüzde 10'a çıkacak

Son Dakika Ekonomi Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ihracat gerginliğinin çıktığı Suudi Arabistan'la ilgili açıklama geldi - Son Dakika


Advertisement