Narenciyenin başkenti Adana'da greyfurt hasadı başladı, yüzde 90'ı ihraç ediliyor - Son Dakika

Narenciyenin başkenti Adana'da greyfurt hasadı başladı, yüzde 90'ı ihraç ediliyor

09.12.2022 10:40

Narenciyenin başkenti Adana'da greyfurt hasadı başladı, yüzde 90'ı ihraç ediliyor Türkiye'de 54 bin dönüm alanda üretimi yapılan ancak iç piyasada fazla tüketilmeyen greyfurtun hasadı başlarken, yüzde 75'i Rusya'ya yüzde ihraç ediliyor Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan:...

Narenciyenin başkenti Adana'da greyfurt hasadı başladı, yüzde 90'ı ihraç ediliyor

Türkiye'de 54 bin dönüm alanda üretimi yapılan ancak iç piyasada fazla tüketilmeyen greyfurtun hasadı başlarken, yüzde 75'i Rusya'ya yüzde ihraç ediliyor

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan:

"Greyfurtun kilosu 7 ile 10 lira arasında değişmekte"

"Halkımızda greyfurt tüketme alışkanlığı yok"

ADANA - Türkiye'de 54 bin dönüm alanda üretimi yapılan ancak iç piyasada fazla tüketilmeyen greyfurtun Adana'da hasadı bahçede 7 ile 10 TL arasınd alıcı bularak başladı. Yüzde 75'i Rusya'ya, yüzde 15 ise Japonya ve Avrupaya ihraç edilen ürünün Türkiye'de tüketiminin yüzde 10 seviyelerinde olduğu bildirildi.

Naranciye'nin başkenti olarak bilinen ve Türkiye'de 54 bin dönüm, Adana'da ise 40 bin dönüm alanda üretimi yapılan Star Ruby ve Rio Red cinsi greyfurtun bahçelerdeki hasadı başladı. Geçen yıl bahçede 2-3 liradan satılan ve yurt dışına gönderilen greyfurt bu sene bahçede 7 ile 10 TL arasında alıcı buldu. Sadece yüzde 10 iç piyasada tüketilen ürünün yüzde 75'inin Rusya'ya, geri kalan yüzde 15'lik kısmın ise Avrupa ve Japonya başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihraç edildiği öğrenildi.

"Kilosu 7 ile 10 lira arasında değişmekte"

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, "54 bin dönüm alanda greyfurt ekimi var bunun yüzde 75'i Adana'da. Yaklaşık 40 bin dönüm üzerinde Adana'da greyfurt ekim alanı var. Geçen yıl fiyatlar 2-3 lira arasında değişmekteydi. Şuan greyfurtun kilogramı 7 ile 10 lira arasında değişiyor. Greyfurtlarımızın çoğu Rusya'ya bir kısmı Avrupa'ya yüzde 10'u kadarı da Japonya'ya gönderiliyor" dedi.

"Halkımızda greyfurt tüketme alışkanlığı yok"

Greyfurtun iç piyasada tüketilmeyen bir meyve olduğunu kaydeden Doğan, "Halkımızda greyfurt tüketme alışkanlığı yok. Bu alışkanlığın kazandırılması lazım. Fuarlarda misafirlerimize çiftçilerimize greyfurt ikram ediyoruz. Amacımız bunun tanıtımını yapmak. Aslında yenilmesi gereken bir ürün vitamin ve mineral açısından çok faydalı. Avrupa, Rusya tüketiyor ama bizim halkımız tüketmiyor. Daha çok bizde portakal, mandalina tüketiliyor. Adana'da üretilen greyfurtun yüzde 75'i Rusya'ya gidiyor. Yüzde 10 kadarı Japonya'ya geri kalanı da Avrupa'ya gidiyor. Bizim ülkemizde tüketim yüzde 10 civarında neredeyse hiç yok. Portakal, mandalina tüketildiği için greyfurt alışkanlığı hiç yok" diye konuştu.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: '2022 yılı itibariyle, Türkiye - AB mal ticareti 196 milyar dolara ulaşmıştır' TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: '2022 yılı itibariyle, Türkiye - AB mal ticareti 196 milyar dolara ulaşmıştır' AİHM 2022 bilançosu: Türkiye en fazla dosyası olan ülke AİHM 2022 bilançosu: Türkiye en fazla dosyası olan ülke otoplus Adana'daki merkezinde araba satışına başladı otoplus Adana'daki merkezinde araba satışına başladı

Son Dakika Ekonomi Narenciyenin başkenti Adana'da greyfurt hasadı başladı, yüzde 90'ı ihraç ediliyor - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement