İto, Expo İçin Gana'da En Üst Düzeyde Destek İstedi - Son Dakika

İto, Expo İçin Gana'da En Üst Düzeyde Destek İstedi

23.10.2013 13:57
İto, Expo İçin Gana'da En Üst Düzeyde Destek İstedi

İzmir Ticaret Odası heyeti, Gana'ya düzenlenen iş ve inceleme gezisinde Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama, Gana Dışişleri Bakanı Hanna Teetteh, Gana Ticaret ve Sanayi Bakanı Haruna Iddrisu'yu ziyaret etti.

İzmir Ticaret Odası heyeti, Gana'ya düzenlenen iş ve inceleme gezisinde Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama, Gana Dışişleri Bakanı Hanna Teetteh, Gana Ticaret ve Sanayi Bakanı Haruna Iddrisu'yu ziyaret etti. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Gana ve Afrika ile ekonomik ilişkileri çok daha fazla geliştirmek istediklerini belirtirken, İzmir'in EXPO 2020 adaylığına da destek istedi.

İzmir Ticaret Odası'nın 20-23 Ekim tarihleri arasında 19 kişilik heyetle Gana'ya düzenlediği iş ve inceleme gezisinin ikinci gününde, Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Meclis Başkanı Rebii Akdurak ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Jak Eskinazi Gana, Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama'yı ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Gana'nın Afrika'da en hızlı büyüyen en güvenli ülkelerden biri olduğunu belirterek, "Bu nedenle Gana'da çok önemli yatırım ve iş fırsatları var. Biz de bu fırsatları değerlendirmek üzere geldik. Gezimiz boyunca Odamız üyeleri ve Gana işadamları arasında çok sayıda ikili görüşme oldu. Pek çok sektörde potansiyel olduğunu gördük. Bu ziyaret bir başlangıçtı. Bundan sonraki sektörel bazda ziyaretlerimiz olacak" dedi.

Gana'da kurulmak istenilen organize bölgeler konusunda yardımcı olabileceklerini, elektrik iletimi konusunda deneyimlerini aktarabileceklerini ve yatırım yapabileceklerini belirten Demirtaş, şöyle konuştu: "Afrika, 3. Bin yılın yükselen kıtası. Tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de büyük ilgisi var Afrika'ya ama bizim ilgimiz farklı. Başbakanımız her zaman Afrika'ya bir şeyler almak için değil vermek için gidin' diyor. Biz de Afrika'dan hep bir şeyler alan batı dünyasından farklı olarak Afrika'ya bir şeyler vermek, birlikte kazanmak için geldik."

İZMİR'İN EXPO'SU AFRİKA'NIN EXPOSU

İzmir'in EXPO 2020 adaylığı hakkında da bilgi veren Demirtaş, İzmir'in EXPO'sunun aynı zamanda Afrika'nın da EXPO'su olacağını söyledi. Demirtaş, Afrika'nın, İzmir'e coğrafi olarak uzak olmadığı gibi duygusal ve dostluk anlamında da çok yakın olduğumuz bir bölge olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Afrika, bu EXPO'da kendini çok daha iyi anlatabilecek, dünya ile bağlarını güçlendirebilecektir. Bu nedenle başta Gana olmak üzere tüm Afrika'nın blok olarak EXPO için oyunu istiyoruz."

Gana Cumhurbaşkanı John Dramani Mahama ise göreve gelir gelmez ilk resmi ziyaretini geçen Ocak ayında Türkiye'ye yaptığını hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından çok iyi karşılandığını söyledi. Mahama, çok olumlu bir ziyaret olduğunu belirterek şöyle konuştu: "İki ülke ilişkilerinin artık özel sektör üzerinden yürümesi konusunda karar aldık. Bir diğer kararımız da iki ülke ilişkileri için artık konuşmayı bırakıp harekete geçmemiz gerekliliği olmuştu. Bu nedenle İzmirli işadamlarının ziyaretinden çok mutlu oldum." Ganalı bakanlara, yatırımların kolaylıkla yapılması için her türlü talimatı verdiğini belirten Mahama, "Amacımız 5 yıl içinde Gana'yı Batı Afrika'nın merkezi yapmak. İzmirli işadamlarının yatırımlarına her türlü desteği verip, gereken kolaylığı göstermeye hazırız" dedi. Mahama, İzmir'in EXPO adaylığı konusundaki talebini dikkatle dinlediğini ve bunu değerlendireceklerini belirtti.

İZMİR'İN EXPO DÜZENLEME FİKRİNİ SEVİYORUM

Gana Dışişleri Bakanı Hanna Teetteh'e yaptıkları ziyarette de İzmir'in EXPO 2020 adaylığına değinen Ekrem Demirtaş, İzmir'in temasının sağlık olduğunu hatırlattı. Demirtaş, sağlığın Afrika için de çok önemli bir konu olduğunu belirterek "Sağlık teması altında yapılacak olan EXPO, Afrika'nın da sağlık sorunlarının çözülmesinde çok büyük rol oynayabilir" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Teetteh ise, İzmir'in yanı sıra EXPO'ya aday olan Rusya ve Dubai'den de heyetlerin gelerek kendisini ziyaret ettiğini söyledi. Bu konuda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Teetteh, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye ile çok güçlü ilişkilerimiz var. EXPO'daki tavrımızı da güçlü ilişkilerimize göre belirlememiz, var olan ilişkileri daha da güçlendirmemiz gerekiyor. Bunu son karar verici olan Cumhurbaşkanımıza da söyledim. Son kararı o verecek, bu anlamda ziyaretiniz çok doğru. İzmir'de bir EXPO düzenlenmesi fikrini seviyorum."

SERBEST BÖLGE VE OSB KURULUŞUNA DESTEK OLABİLİRİZ

Gana Ticaret ve Sanayi Bakanı Haruna Iddrisu ise İzmir Ticaret Odası heyetini kabul ederken, Gana'da kurulacak organize sanayi bölgesi ve serbest bölgeler hakkında bilgi verdi. Buralarda yapılacak her yatırımı destekleyeceklerini belirten Iddrisu, "İzmirli işadamları ile birlikte çok şey yapabileceğimize inanıyorum" dedi.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise İTO ve İzmir olarak hem serbest bölge hem de organize sanayi bölgesi konusunda çok deneyimleri olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Odamızın kurduğu bir OSB var. İzmir'in serbest bölgesine ortağız. Bu deneyimlerimizi size aktarabilir, kuruluşa yardımcı olabiliriz. Pek çok sektörde çok önemli iş görüşmeleri oldu. Bunların devamının geleceğine ve Gana ile ilişkilerimizin geleceğine inanıyorum."

Demirtaş, Bakan İddrisu'dan da İzmir'in EXPO 2020 adaylığına destek istedi. Bakan İddrisu da, "Türkiye - Gana ve Türkiye- Dubai ilişkilerine baktığınız zaman aslında nereye oy vereceğimiz belli oluyor. Ben de 2020 adaylığınız konusunda elimden geleni yapacağım" dedi.

İTO Heyeti, Gana'nın başkenti Akra'da yeni göreve başlayan Türkiye Büyükelçisi Şentürk Uzun ile Gana Balıkçılık Bakan Yardımcısı ile de bir araya geldi. - İZMİR

Son dakika haberi | İzmir'de dal kesmek için çıktığı ağaçtan düşen muhtar öldü Son dakika haberi | İzmir'de dal kesmek için çıktığı ağaçtan düşen muhtar öldü Meta'nın yapay zekası dil bariyerini yıkıyor! Meta'nın yapay zekası dil bariyerini yıkıyor! Gana, 17 Yaş Altı Kadınlar Dünya Kupası'ndan men edildi Gana, 17 Yaş Altı Kadınlar Dünya Kupası'ndan men edildi
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi İto, Expo İçin Gana'da En Üst Düzeyde Destek İstedi - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement