Karabağlar Belediyesi'nin desteğiyle Kavacık Üzümü kurtarıldı - Son Dakika
Ekonomi

Karabağlar Belediyesi'nin desteğiyle Kavacık Üzümü kurtarıldı

Dünyanın en kaliteli üzüm çeşitlerinden Alphonse Lavallee'nin yetiştirildiği Kavacık Köyü'nde bu yıl yaşanan olumsuz hava koşulları ve hastalık nedeniyle üzüm rekoltesi yüzde 70 azaldı. Ancak Karabağlar Belediyesi'nin ücretsiz olarak dağıttığı gübre ve bordo bulamacı sayesinde üzümün yüzde 30'u kurtarıldı. Köylüler, belediyeye teşekkür ederek bu yılki mahsulü belediyenin desteğiyle elde ettiklerini dile getirdi. Karabağlar Belediyesi, Alphonse Lavallee ürününü dünyaya tanıtmak için her yıl Kavacık Üzüm Festivali düzenliyor ve üreticilere tarımsal destek sağlıyor.

25.08.2023 09:48
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Dünyanın en kaliteli üzüm çeşitlerinden Alphonse Lavallee'nin yetiştirildiği Kavacık Köyü'nde zamansız yağış, aşırı sıcaklar ve "mildiyö hastalığı" nedeniyle bu yıl rekoltede yüzde 70 oranında azalma yaşandı. Ancak üretim sezonu öncesi Karabağlar Belediyesi'nin köylülere ücretsiz olarak dağıttığı gübre ve bordo bulamacı sayesinde üzümün yüzde 30'luk bölümü kurtarıldı. Buruk bir sevinç yaşayan köylüler, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'na teşekkür ederek, bu yılki mahsulü Karabağlar Belediyesi'nin desteği sayesinde elde ettiklerini dile getirdiler.

Karabağlar Belediyesi, toprak yapısı nedeniyle sadece Kavacık Köyü'nde yetiştirilebilen "Alphonse Lavallee" türü ürüne, Coğrafi İşaret Belgesi almayı başarmıştı. Bu özel ürünü dünyaya tanıtmak için her eylül ayında Kavacık Üzüm Festivali'ni gerçekleştiren Karabağlar Belediyesi, üreticilere gübre ve bordo bulamacı desteğinde de bulunuyor.

YÜZDE 30'U KURTARDI

Karabağlar Belediyesi'nin yaptığı bu desteğin önemi, bu üretim sezonunda çok daha iyi anlaşıldı. Çünkü aşırı sıcaklar, zamansız yağış ve mildiyö hastalığı nedeniyle Kavacık Üzümü bu yıl ağır hasar aldı. Köyde yetiştirilen üzümün rekoltesinde yüzde 70 kayıp yaşanırken, üreticiler sadece yüzde 30'luk mahsulle teselli buldu. Karabağlar Belediyesi'nin üretim sezonu öncesi dağıttığı tonlarca organik gübre ve bordo bulamacının (göztaşı), yüzde 30'luk üretimde büyük katkısı oldu.

Kavacık Kadın Girişimi, Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Nurten Özkan, diğer köylerin üzüm bağlarında yüzde 90-100 oranlarında hasar varken Kavacık Köyü'nün bu sorunu yüzde 70 oranında atlatmasını Karabağlar Belediyesi'nin yaptığı desteğe borçlu olduklarını söyledi. Başkan Selvitopu'na üreticiler ve kooperatifi adına teşekkür eden Özkan, zor günler geçiren üreticilere böyle bir zamanda yapılan desteğin çok anlamlı olduğunu vurguladı.

Kavacık Köyü Muhtarı Erkut Yeşilbayır da Karabağlar Belediyesi'nin köylülere yaptığı tarımsal destek sayesinde bağlarda mahsul olduğunu belirterek, gübre ve göztaşını zamanında kullanan üreticilerin ürünlerini kurtardığını, zamanında değerlendiremeyenlerin ise hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu'na teşekkür eden Yeşilbayır, Karabağlar Belediyesi'ni sadece zor günlerde değil her zaman yanlarında gördüklerini söyledi.

Kavacık'taki üzüm üreticileri de bu yılki kayıptan dolayı üzüntü yaşadıklarını ancak Karabağlar Belediyesi'nin desteği ile teselli bulduklarını dile getirdiler.

FESTİVAL MORAL VERECEK

Karabağlar Belediyesi'nin her yıl düzenlediği Kavacık Üzüm Festivali, bu yıl rekolte kaybı yaşayan üreticiye moral olacak. Festival 23-24 Eylül günlerinde köy meydanında gerçekleştirilecek.

Karabağlar Belediyesi bu yıl, ilçeye bağlı 3 köyde kırsal kalkınmayı desteklemek amacıyla çalışma yürütmüştü. Bu kapsamda Kavacık, Tırazlı, Uzundere'de bulunan ve Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı üreticilere bölgenin toprak yapısına uygun tonlarca gübre ve mantar hastalıklarına karşı bordo bulamacı dağıtıldı. ÇKS'ye kayıtlı 150 üreticiye, 30 ton gübrenin yanı sıra yaklaşık 3 ton da bordo bulamacı verildi.

Karabağlar Belediyesi\'nin desteğiyle Kavacık Üzümü kurtarıldı
Kaynak: ANKA

Son Dakika Ekonomi Karabağlar Belediyesi'nin desteğiyle Kavacık Üzümü kurtarıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ramazan Bayramı'nda Türkiye genelinde elektrik tüketimi azalırken, YEDAŞ'ın hizmet bölgesinde arttı
  12:55 Ramazan Bayramı'nda Türkiye genelinde elektrik tüketimi azalırken, YEDAŞ'ın hizmet bölgesinde arttı

  YEDAŞ'ın yaptığı analize göre, Samsun, Ordu, Çorum, Sinop ve Amasya'da Ramazan Bayramı'nda elektrik tüketimi geçen yıla göre yüzde 7 oranında arttı. Bayramın en yüksek elektrik tüketimi ise 12 Nisan'da gerçekleşti. YEDAŞ, bayram öncesinde tüm hazırlıklarını tamamlayarak müşterilerine kesintisiz hizmet verdi.

 • Erzurum Öğrenci Servisleri ve Personel Taşıyıcılar Derneği Başkanı İsvandiye Altun, 25 yılın ardından görevinden ayrıldı
  12:55 Erzurum Öğrenci Servisleri ve Personel Taşıyıcılar Derneği Başkanı İsvandiye Altun, 25 yılın ardından görevinden ayrıldı

  Erzurum Öğrenci Servisleri ve Personel Taşıyıcılar Derneği Başkanı İsvandiye Altun, servisçilik sektöründe 25 yılını tamamladığını ve 19 Haziran 2024 tarihinde düzenlenen genel kurulda tekrar aday olmayacağını açıkladı. Altun, sade bir hayat yaşamayı tercih ettiğini belirtti ve derneğe emeği geçenlere teşekkür etti. Servisçilik mesleğinin zorluklarına değinen Altun, meslektaşlarına başarılar diledi ve birlik beraberlik çağrısında bulundu.

 • Kocaeli Büyükşehir, ücretsiz ve indirimli seyahat kartlarında sınırlama getirmedi
  12:54 Kocaeli Büyükşehir, ücretsiz ve indirimli seyahat kartlarında sınırlama getirmedi

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin ücretsiz ve indirimli seyahat kartlarında yapılan düzenlemenin asılsız olduğu açıklandı.

 • TÜRSAB Başkanı: Türkiye rezervasyonlarında önemli artışlar var
  12:53 TÜRSAB Başkanı: Türkiye rezervasyonlarında önemli artışlar var

  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye rezervasyonlarında önemli artışlar olduğunu belirterek, "60 milyar dolar gelir 60 milyon turist hedefine ulaşmak için üye seyahat acentelerimizle birlikte var gücümüzle çalışıyoruz.

 • Kırklareli Valisi Birol Ekici, Büyükkarıştıran OSB'yi inceledi
  12:48 Kırklareli Valisi Birol Ekici, Büyükkarıştıran OSB'yi inceledi

  Kırklareli Valisi Birol Ekici, Büyükkarıştıran Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) incelemede bulundu. Vali Ekici, Lüleburgaz Kaymakamı Salih Yüce'den bilgi aldıktan sonra bir ambalaj fabrikasını ziyaret etti. Ekici, kentin Avrupa'ya açılan sınır kapılarına yakınlığı nedeniyle yatırımcıların ilgisini çektiğini belirterek, tüm yatırımcıları bölgeye davet etti.

 • Unilever, Magnum bademli dondurmalarını geri çağırdı
  12:48 Unilever, Magnum bademli dondurmalarını geri çağırdı

  Unilever, İngiltere ve İrlanda'da satılan Magnum bademli dondurmalarını plastik ve metal varlığı nedeniyle geri çağırdı. Ürünlerin yemek için güvensiz olduğu belirtilirken, perakende mağazalarda satış noktası bildirimleri yapılacak ve müşterilere ürünün neden geri çağrıldığı ve ne yapmaları gerektiği anlatılacak.

 • Emet İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Ürün Hastalık ve Zararlı Kontrolleri Yaptı
  12:45 Emet İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Ürün Hastalık ve Zararlı Kontrolleri Yaptı

  Emet İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personeli, hububat ve haşhaş ekili araziler ile meyve bahçelerinde ürün hastalık ve zararlı kontrolleri gerçekleştirdi. Bu kontroller sırasında erken ve geç ekimi yapılan buğday, arpa, yulaf ekili arazilerde ürünlerin gelişimi ve fenolojik muayeneleri yapılarak yetiştiricilere bilgilendirme yapıldı. Ayrıca inceleme yapılan bölgelerdeki kiraz ağaçları da incelenerek eksiklikler ve çiçeklenme durumları yerinde görüldü.

 • İZGİM, kadın girişimcilerden büyük rağbet görüyor
  12:43 İZGİM, kadın girişimcilerden büyük rağbet görüyor

  İzmit Belediyesi Kadın Girişimciler Merkezi'nde (İZGİM) kadınlar yaptıkları ürünleri kolay pazarlama yöntemleri ile satarak ev ekonomisine katkı sağlıyor. Ayrıca merkezde stres atmak için de bir araya geliyorlar.

 • Kemer, 600 tur operatörü temsilcisini ağırlamaya hazırlanıyor
  12:42 Kemer, 600 tur operatörü temsilcisini ağırlamaya hazırlanıyor

  Kemer Belediyesi ve bir otelin iş birliğiyle düzenlenecek programda, tur operatörleri temsilcileriyle turizmdeki gelişmeler ve projeler hakkında fikir alışverişi yapılacak.

 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: 3 binden fazla maden ruhsat sahasının denetimi yapıldı
  12:39 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: 3 binden fazla maden ruhsat sahasının denetimi yapıldı

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Madenlerde Sürdürülebilirlik, İş Sağlığı ve Güvenliği Vizyon Organizasyonu'nda yaptığı konuşmada, 15 Nisan itibarıyla 3 binden fazla maden ruhsat sahasının denetiminin yapıldığını bildirdi. Bayraktar, maden denetimlerini artırdıklarını ve 2023'te 8 bin 828 denetim yapıldığını belirtti. Ayrıca, madencilerin çalışma şartlarının iyileştirildiğini ve maaşlarının asgari ücretin iki katı olduğunu ifade etti. Bayraktar, yerli kaynakların ekonomiye kazandırılması gerektiğini vurgulayarak, Türkiye'nin enerjide ve madende bağımsızlık hedefine ulaşması gerektiğini söyledi.

 • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Madenlerin Denetimleri Artırıldı
  12:34 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Madenlerin Denetimleri Artırıldı

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, madenlere yönelik yapılan denetimlerin artırıldığını belirterek, bu yıl 3 bin 225 maden ruhsat sahasının denetiminin gerçekleştirildiğini söyledi. Bakan Bayraktar, madenlerde iş sağlığı ve güvenliği konusunda yapılan organizasyonda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin enerjide ve madende bağımsızlığını sağlaması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Türkiye'nin maden ihracatının her geçen gün arttığını ve madencilik sektörünün Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını ifade etti.


Advertisement