Milyonlarca çalışan bu haberi bekliyor! Asgari ücrette 4 senaryo üzerinde duruluyor - Son Dakika

Milyonlarca çalışan bu haberi bekliyor! Asgari ücrette 4 senaryo üzerinde duruluyor

24.11.2022 13:11

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun aralık ayının ilk haftasında toplanması beklenirken tarih yaklaştıkça tahminler de gün yüzüne çıkıyor. Hükümet kanadından yapılan açıklamalarda enflasyonun altında kalmayacağı vurgulanan asgari ücret zammı için kulislerde 4 farklı senaryo konuşuluyor.

Son aylarda art arda gelen zamlar, enflasyonun yükselmesi, kurun artması ile birlikte baş gösteren hayat pahalılığı vatandaşın belini büktü. Bu kapsamda temmuz ayında ara zam yapılan asgari ücret, 5 bin 500 TL'yi buldu. Milyonlarca insanın gözü şimdi ise aralık ayında başlayacak komisyon toplantıları ile belirlenecek olan yeni asgari ücret zammına çevrilmiş durumda.

İLK TOPLANTI ARALIK AYININ İLK HAFTASI YAPILACAK

Asgari ücretlinin beklediği ücret tespit komisyonu ilk toplantısını aralık ayının ilk haftasında gerçekleştirecek. İşçi, işveren ve hükumetten 5'er temsilcinin katılacağı komisyon, yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleyecek.

4 SENARYO VAR

Öte yandan milyonlarca insanın merakla beklediği asgari ücret zammında 4 farklı senaryo üzerinde duruluyor. Ocak 2023 itibariyle asgari ücrete yüzde 24 ila yüzde 55 arasında zam yapılması kulislerin bir numaralı konusuyken bu 4 senaryo ise şu şekilde... Bunlardan ilki, asgari ücrete yüzde 24 artış gelmesi halinde yeni rakamın 6.800 TL olacağı yönünde. Üzerinde durulan bir başka senaryo da yüzde 40'lık artış. Eğer bu olasılık gerçekleşirse asgari ücret 7.700 liraya yükseltecek. Bir diğer seçenek de yüzde 47'lik artış olması. Bu şekilde olursa asgari ücret 8.085 TL'yi bulacak. Üzerinde durulan son olasılık ise yüzde 55'lik bir zammın yapılması. Eğer bu ihtimal gerçekleşirse asgari ücret 8.500 TL'ye yükselecek ve enflasyon altında ezilen çalışanlar böylece az da olsa rahat bir nefes alacak.

2022'DE NE KADAR ZAMLANMIŞTI?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sonrasında 2022 yılı için asgari ücrete görülmemiş bir zam yapılarak maaşlarda yüzde 52 oranında artış sağlanmıştı. Yapılan zam sonrası asgari ücret 2022 yılı için net olarak 4 bin 253 lira 40 kuruş olarak belirlenmişti. Ancak enflasyon rakamlarının yılın ilk 6 ayında yüzde 70'i aşmasıyla maaşlara ikinci bir zam yapılma ihtiyacı doğmuştu. Haziran ayı enflasyonunun açıklanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücrete ikinci bir zam yapıldığını duyurmuş ve yüzde 30 artışla asgari ücretin net 5 bin 500 liraya yükseltildiğini ifade etmişti.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Bakanlığın teklifi üzerine Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanıp yeni asgari ücreti her zaman, ister yıllık ister aylık belirleyebilir. Ücret belirlenirken ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durum, ücretliler geçinme indeksleri, geçim şartlarını da göz önünde bulunduruluyor. Asgari ücretin ödenmesinde işveren tarafından işçiye ödenen ek ücretler ve sosyal yardımlar dikkate alınmıyor.

YORUMLAR (8)
  • Raşit Gülsoy: Askari ücrette zama gerek yok bütün ürünlerde yüzde 50_60 indirim yapsınlar yeter. A dan Z ye kadar geçerli bunu kabul etmeyene kapatma cezası, yerine kabul edeni bulsunlar o da yoksa tek elden tedarik etsinler millete sunsunlar. Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • Özkan Milezoğlu: İSTERSE 15 BİN YAPSIN YAĞ OLUR 700 ELEKTRIK OLUR ZAM P0 ONUDA GERİ ALIRLAR MERAK ETMEYİN SİZ.ZAM YAPMASIN ALIM GÜCÜNÜ ARTTIRSIN YETER. Cevap Yaz 82 5 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
DİSK, 2023 asgari ücret talebini açıkladı: Net 13 bin 200 TL olmalı, enflasyon tek haneye düşene kadar yılda 4 kez güncellemeli DİSK, 2023 asgari ücret talebini açıkladı: Net 13 bin 200 TL olmalı, enflasyon tek haneye düşene kadar yılda 4 kez güncellemeli Asgari ücrete enflasyon oranında zam gelirse işçinin yüzü gülecek! İşte masadaki ihtimaller Asgari ücrete enflasyon oranında zam gelirse işçinin yüzü gülecek! İşte masadaki ihtimaller

Son Dakika Ekonomi Milyonlarca çalışan bu haberi bekliyor! Asgari ücrette 4 senaryo üzerinde duruluyor - Son Dakika


Advertisement