Bakanlık asgari ücret anketi sonuçları açıkladı! İşte kamuoyunun ortak beklentisi... - Son Dakika

Bakanlık asgari ücret anketi sonuçları açıkladı! İşte kamuoyunun ortak beklentisi...

07.12.2022 16:14

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2023 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında başlatılan araştırma sonuçlarına ilişkin, "İşçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerden vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun 2023 yılı asgari ücreti için ortak beklentisi 7 bin 845 lira oldu" açıklamasını yaptı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2023 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında başlattığı araştırma sonuçlarını açıkladı.

KAMUOYUNUN ORTAK BEKLENTİSİ 7 BİN 845 TL

Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret belirleme çalışmaları kapsamında işçilerin, işverenlerin ve kamuoyunun beklentilerini tespit etmek üzere başlattığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı. İşçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerden vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun 2023 yılı asgari ücreti için ortak beklentisi 7 bin 845 TL oldu.

ASGARİ ÜCRETLİNİN BEKLENTİSİ 7 BİN 630 TL

İşçi, işveren ve farklı mesleklerden oluşan vatandaşların oluşturduğu kamuoyuna 2023 yılı asgari ücret beklentisinin sorulması üzerine, işçilerin asgari ücret beklentisi 7 bin 500 TL'nin üzerindeyken, işverenlerin asgari ücret beklentisi 7 bin TL oldu. İşçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerden oluşan vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun ortak beklentisi ise 7 bin 845 TL oldu. Asgari ücretle çalıştığını belirten işçilerin asgari ücretten beklentisi de ortalama 7 bin 630 TL olarak hesaplandı.

"ASGARİ ÜCRET ARTARSA İŞSİZLİK DE ARTAR"

'Asgari ücretin artırılacak olması ile birlikte işsizlik oranı da artar mı?' sorusunun sorulduğu araştırmada katılımcıların yüzde 55'i asgari ücretin artırılmasının işsizliği artıracağı, yüzde 45'i ise artırmayacağı yanıtını verdi. İşverenlerin yüzde 68,8'i asgari ücretin artırılmasının işsizlik oranını da artıracağını düşünüyor.

ÇALIŞANLAR ASGARİ ÜCRETE KİLİTLENDİ

Araştırma kapsamında sorulan 'Asgari ücret ile ilgili açıklamaları takip ediyor musunuz?' sorusu üzerine işçilerin yüzde 80,4'ü açıklamaları takip ettiği, yüzde 19,6'sı takip etmediği cevabını verdi. İşverenlerin ise yüzde 81,9'u açıklamaları takip ettiği, yüzde 18,1'i takip etmediği yanıtını verdi. Ne işçi ne işveren olan kamuoyunu oluşturan vatandaşlar ise bu soru üzerine yüzde 79,5'i asgari ücretle ilgili açıklamaları takip ettiği, yüzde 20,5'i ise takip etmediğini ifade etti. Bakanlık, 2022 yılında da asgari ücreti belirleme çalışmaları sürecinde Türkiye genelinde akademik kadronun gerçekleştirdiği asgari ücret araştırması yapmıştı.

TOPLANTI BİTTİ AÇIKLAMA YARIN

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı sona erdi. Türk-İş Genel Sekreteri ve işçi kesimi temsilcisi Pevrul Kavlak ayrıntılı açıklamanın yarın saat 10.00'da yapılacağını söyledi.

YORUMLAR (29)
  • Alican Aluç: Benim karnimi doyur ailem dahil faturalarimi giderlerimi öde yeter Yaşasin yeni krallik biçimi kölenizden sevgilerle MODERN KÖLELIK KABULLENMEK ÜZEREYIM Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Onur Gümüş: Son 5 yıldır asgari ücrete gelen zam nedeni ile yediğimiz içtiğimiz giydiğimiz yaktığımız asıl zam bunlara geliyor şimdi asgari ücrete zam demek yine herşeye zam demek bizde seviniyoruz eve birazdaha birşeyler alırız diye çocugumun ayakkabısını zor alıyorum Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Bakan Yardımcısı Alpkan 'İSG Merceğinden Geleceğe Güvenle Bak' fotoğraf sergisine katıldı Bakan Yardımcısı Alpkan 'İSG Merceğinden Geleceğe Güvenle Bak' fotoğraf sergisine katıldı İspanya'da asgari ücret yüzde 8 zamla 1080 euroya çıktı İspanya'da asgari ücret yüzde 8 zamla 1080 euroya çıktı İspanya Başbakanı Sanchez, asgari ücrete yüzde 8 zam yapılacağını açıkladı Açıklaması İspanya Başbakanı Sanchez, asgari ücrete yüzde 8 zam yapılacağını açıkladı Açıklaması

Son Dakika Ekonomi Bakanlık asgari ücret anketi sonuçları açıkladı! İşte kamuoyunun ortak beklentisi... - Son Dakika


Advertisement