Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Türkiye'nin Yol Üstü Lezzetleri - Son Dakika

Türkiye'nin Yol Üstü Lezzetleri

Gazete Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım Türkiye'nin batısındaki yol üstü lezzet duraklarını derledi. İşte yolunuz düşerse uğrayıp memnun kalacağınız damak hazinelerinin adresleri.

Türkiye\'nin Yol Üstü Lezzetleri
05.07.2016 - 09:43,  Güncelleme: 09:47

Gazete Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım, yolu düşenler için yol üstü lezzet duraklarınının adreslerini paylaştı.

İŞTE O YAZI

Türkiye'nin illerinde yol üstü lokantalarını araştırdık. Anayoldan sapmadan, kent içine girmeden, cadde ve sokaklarda adres aramadan, yemek yenebilecek, dinlenebilecek adresleri derledik. Tabii anayoldan sapmayınca kentlerin ve özellikle büyük kentlerin içindeki lezzet adreslerine yer veremedik. Ama bazı illerde anayollar kentin içinden geçiyor. Buralardaki lokantaları da yol üstü listemize dahil ettik.

Verdiğimiz bu adreslerin çoğu dinlenme tesisi olarak geçiyor. Bahçesi, terası, şelalesi, meyve ağaçları altında masaları olan tesislerde gerçekten dinlenmek de mümkün. Alanları geniş, bazılarında şarküteri veya hediyelik eşya alma imkânı da var. Kütahya'da olduğu gibi bu kentin ünlü porselen ve seramiklerini üretenler aynı zamanda yol üstü restoran işletmeciliği yapıyor. Bu işi de porselende olduğu gibi, iyi yapıyorlar, yöresel yemeklerin kaybolmasını önlüyorlar ve kaliteli hizmet sunuyorlar.

TATİLCİLERE LEZZET ROTASI

En çok bayramlarda kullandığımız bu yol üstü lokantalarına ülkenin Batı kesiminden başlıyoruz. Sonra Karadeniz ve ardından da güney, doğu ve iç bölgelerdeki tesisleri ele alacağız. İstanbul'dan yola çıkanların en çok gittikleri güzergâh Sakarya, Kütahya, Afyon üzerinden ya Antalya, ya da Denizli bağlantılı Muğla ve İzmir oluyor. İzlenen bir başka yol güzergâhı İstanbul, Yalova, Bursa, Balıkesir ve İzmir'dir. Yine İstanbul'dan başlayıp Tekirdağ, Edirne'nin alt kısmından Çanakkale'ye de gidilir. Bir de Bolu tarafına doğru yola çıkılır. Tatil dönüşlerinde de tersi yapılır. İşte bu güzergâhlarda dikkatimizi çeken, gördüğümüz, duyduğumuz, zaman zaman yemek yediğimiz yol üstü lezzet duraklarının bir listesini çıkardık. Buralarda en çok beğenilen ile yerel ve farklı yemeklerin de adlarını verdik. Keyifli okumalar ve iyi yolculuklar diler, bayramınızı kutlarım.

TÜRKİYE'NİN BATISINDAKİ YOL ÜSTÜ LEZZET DURAKLARI

İNSAN NEREDEYSE LEZZET ORADADIR

-Yaptığımız bu derlemede bizim dikkatimizi çeken noktalardan biri, ülkenin batı kısmında çeşitliliğin çok olması. Kebabın da, köftenin de, kabak tatlısının da, pidenin de envai çeşidi var.

-Dikkati çeken bir başka nokta seçtiğimiz yol üstü lokantaların hemen hepsinin kırmızı et ağırlıklı olması. Ette de köfte, tandır, kebap öne çıkıyor.

-İkinci en çok karşılaştığımız yiyecek pide. Özellikle pide memleketi olarak Aydın'ın bu liste içinde yer alması ve Denizli'nin bulunması pide adreslerini çoğalttı.

-Balık mekânı listemize çok az girdi. Bunun da nedeni balık restoranlarının çoğunun deniz kıyısında kurulu olmasında. Bir de tabii yolculuklarda balık yemek için zaman lazım.

Bu zaman ve alışkanlık da bizde yok.

-Köfte, kebap öne çıkıyor ancak bunlar da kendi aralarında çeşitlilik gösteriyor. Mesela İnegöl köfte Bursa tarafında yaygın. Tekirdağ köftesi var ama aynı zamanda bir tanesi 250 gram gelen satır köftesi de oldukça farklı. Islama köfte ıslatılan ekmekleriyle de farklı bir lezzet sunuyor. Şiş köfte, odun köfte, Akhisar köftesi, pabuç köfte, Ödemiş'in yağlı köftesi diğer çeşitler.

-Kebapta ise Bursa'nın iskenderiyle başlayalım. Şiş ve kıyma kebabı hemen her tarafta var. Manisa kebabı, Sakarya kebabı, Kütahya'nın küp kebabı, Denizli ve İsparta'nın fırın kebabı, kuyu kebabı, tandır kebabını da saymak gerekli. Bu kadar çeşitlilik hem içinde bulunduğumuz coğrafyadan hem de ülkenin batısının en fazla göç almasından geliyor. Ortaya da ekonomiyle paralel bir mutfak zenginliği çıkıyor. Yol üstü lokantalarına yansıyan da bu. (Kaynak:Habertürk)

YORUMLAR (4)
  • Borsacı: Kesinlikle antepli restorant kusadasinda içli köftesi mezeleri kebabı tartısilmaz Cevap Yaz 0 0
  • Bodrum Yolcusu: Kofteyci yusuf Susurluk. Cevap Yaz 2 0
  • Oquz: Turkiye Batidanmi ibaret icanadolusu karadenizi dogusu buralarda insan yokmu baska ulkedemyz heryrde ayrimcilik yapiyorsunuz bu yuzden dogudaki insan ayrimckk yapiyor baska devlt olmk istiyor once ulke okarak birlikte okacagz hersey Istanbul ankara izmir vs ibaret degil Cevap Yaz 26 1
  • Bekir: Hiç öyle değil akşam hep kazık fıyat bir balık 100lira yedikten sonra söylüyorlar uyanıklar, geriye çıkara mıyorsun, en uçuz yemek 2kişilik 100 lira lezet yok, bol yağlı onu öğrenmişler. Cevap Yaz 0 0
1000

Son Dakika Ekonomi Türkiye'nin Yol Üstü Lezzetleri - Son Dakika


Advertisement