Türksat 4a Uzaya Fırlatıldı - Son Dakika

Türksat 4a Uzaya Fırlatıldı

15.02.2014 01:09
Türksat 4a Uzaya Fırlatıldı

Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden uzaya fırlatılan Türksat 4A'yı taşıyan roket, fırlatmadan 2 dakika sonra birinci kademeyi, 5 dakika 27 saniye sonra ikinci kademesini, 9 dakika 41 saniye sonra ise 3'üncü kademesini başarıyla bıraktı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan: "Türkiye, uzayda.

Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden uzaya fırlatılan Türksat 4A uydusunu taşıyan roket, fırlatmadan 2 dakika sonra birinci kademeyi, 5 dakika 27 saniye sonra ikinci kademeyi, 9 dakika 41 saniye sonra ise 3'üncü kademesini başarıyla bıraktı.

Baykonur Uzay Üssü'nde, güvenlik nedeniyle 20 kilometre uzaklıkta düzenlenen törenle uzaya fırlatılan Türksat 4A uydusu, havanın bulutlu olması nedeniyle 15 saniye izlenebildi.

Fırlatmanın ardından AA muhabirine açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, uydunun hiçbir sorun yaşamaması temennisinde bulunarak, uydunun yörüngesine oturmasının uzun bir zaman alacağını söyledi.

Uydunun 42 kilometre yükseklikte son bölümünde yer alan boşalan tankını bırakacağını ifade eden Elvan, "Yaklaşık 120 kilometre yükseklikte ikinci kademe boşalan tankları bırakacak. Uydumuz, 150 kilometre yüksekliğe ulaştığında ise roket, 3. kademedeki boşalan tanklarını bırakacak. 9 bin 373 kilometreye kadar yolculuğuna bu şekilde devam edecek olan uydu, Breeze-M'den 9 saat 13 dakika sonra ayrılacak" diye konuştu.

Bir süre alt yörüngede dolaşacak Türksat 4A uydusunun, 9,5 gün sonra 50 derece doğu boylamına yerleşeceğini ifade eden Elvan, "Uydumuz, ülkemize ve milletimize hayırlı olsun" dedi.

Türkiye'nin uzayda varlığını artık daha fazla hissettirdiğini belirten Elvan, bu yılın ikinci yarısında Türksat 4B uydusunun fırlatılacağını söyledi.

Türksat 5A ve 6A uydularının da gelecek yıllarda devreye gireceğini dile getiren Elvan, "Türkiye büyümeye ve güçlenmeye devam edecek" dedi.

Elvan, Türksat 4A uydusunun üretiminde emeği geçenlere teşekkür etti.

"Türkiye'nin uzaydaki varlığını güçlendirmekten dolayı mutluyuz"

Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay ise çok mutlu ve heyecanlı olduklarını dile getirerek, yaklaşık 3 senedir üretim ve test çalışmaları süren Türksat 4A uydusunun birkaç ay içinde hizmete gireceğini belirtti.

Uydunun tam kapasite çalışmaya başlamasıyla yurt içi ve dışında bekleyen uydu kullanım taleplerinin karşılanacağını anlatan Dalbay, Türkiye'nin uzaydaki varlığını güçlendirmekten dolayı büyük mutluluk duyduklarını kaydetti.

-Roketin 3 kademesi görevini başarıyla tamamladı

Fırlatmadan 2 dakika sonra roketin birinci kademesini bırakan uyduyu taşıyan proton, ikinci kademeyi ise 5 dakika 27 saniye sonra başarıyla bıraktı. 9 dakika 41 saniye sonra roketin 3'üncü kademesi görevini tamamladı. Breeze-M modülü uyduyu, 9 saat 13 dakika uzayda taşımaya devam edecek.

9,5 gün sonra test amaçlı olarak "50 Derece Doğu" boylamına yerleşecek Türksat 4A'nın kontrolü, Türkiye, Afrika, Avustralya, Japonya, İtalya ve Kanada uydu istasyonlarından yapılacak. - Kazakistan

Türksat 4a Uzaya Fırlatıldı
Türksat 4a Uzaya Fırlatıldı

YORUMLAR
500
Son dakika haber... Kazakistan'ın yenilenme süreci Ankara'da masaya yatırıldı Son dakika haber... Kazakistan'ın yenilenme süreci Ankara'da masaya yatırıldı Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda yarın final maçları yarın yapılacak Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda yarın final maçları yarın yapılacak
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Türksat 4a Uzaya Fırlatıldı - Son Dakika


Advertisement