Yaklaşık 10 Milyon Genci Geleceğin Mesleklerine Hazırlayacak - Son Dakika
Ekonomi

Yaklaşık 10 Milyon Genci Geleceğin Mesleklerine Hazırlayacak

Gençleri geleceğin mesleklerine hazırlamak üzere "Gelecekteki Seni Keşfet" adı altında uluslararası bir program başlatan Vodafone, 18 ülkede yaklaşık 10 milyon genç için dijital ekonomiye yönelik kariyer tavsiyesinin yanı sıra eğitim içeriklerine erişim imkanı da sunacak.

26.03.2018 14:05
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Gençleri geleceğin mesleklerine hazırlamak üzere "Gelecekteki Seni Keşfet" adı altında uluslararası bir program başlatan Vodafone, 18 ülkede yaklaşık 10 milyon genç için dijital ekonomiye yönelik kariyer tavsiyesinin yanı sıra eğitim içeriklerine erişim imkanı da sunacak.

Vodafone'dan yapılan açıklamaya göre, genç istihdamında tüm dünyada en iyi 100 işveren arasında yer almayı hedefleyen şirketin, dijital beceri ve mesleklere yönelik bu inisiyatifi, kendi alanında dünyanın en büyük girişimi olarak gösteriliyor.

Vodafone ayrıca, kendi bünyesinde çalışan gençlerin sayısını artırarak, daha fazla sayıda gence dijital bir işyerinde doğrudan deneyim kazanma imkanı sunmayı hedefliyor. Buna göre Vodafone, 2022 yılına kadar 100 bine yakın genç çalışana ulaşmak için halihazırda tüm dünyada uygulamakta olduğu mezun, çırak, stajyer ve iş deneyimi programlarının kapsamını genişletecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Vittorio Colao, genç nüfusun önemli bir bölümünün istihdam dışı kaldığı bir toplumun gelişmesinin mümkün olmadığını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yıllar içinde yeni teknolojiler pek çok sektörde köklü mesleklerin yerini almaya başladı ve iş fırsatlarının daralmasına neden oldu. Bununla birlikte, eski meslekler kaybolurken, yeni meslekler ortaya çıkıyor. Zaman içinde her bir işyeri dijitalleşerek teknolojik beceri ve uzmanlıklara yönelik talebin artmasında rol oynayacak. Vodafone olarak, yeni neslin yeni iş dünyasına bağlanmasına yardımcı olmak istiyoruz."

Gençler için kariyer desteği verecek

Verilen bilgilere göre, geleceğin Mesleği uygulamasında ilk adımda, bireyin eğilim ve ilgi alanlarını anlamak üzere bir dizi psikometrik test çözülüyor. Bu testlerden çıkan bulgular, dijital ekonominin sunduğu en uygun meslek kategorisi ile eşleştiriliyor. İkinci adımda birey, seçmiş olduğu lokasyonda bulunan, Vodafone bünyesindeki iş imkanları da dahil olmak üzere belli iş olanaklarına yönlendiriliyor.

Kullanıcılar ayrıca, online kanallar üzerinden dijital beceri eğitimleri sunan ve pek çoğu ücretsiz olan kurslara da ulaşabiliyor. Testleri tamamlayan kullanıcılar, kendi beceri ve ilgi alanlarını özetleyen, özgeçmişlerinde ya da iş başvurularında kullanabilecekleri bir değerlendirme notuna da sahip oluyor.

Lider bir teknoloji firması olan Vodafone, gençler arasında güçlü bir işveren markası olarak biliniyor. Faaliyet gösterdiği 26 ülkede, mezun, çırak ve stajyerlere yönelik oturmuş programların yanı sıra lisede okuyan kız öğrencilere yönelik kodlama dersleri de dahil iş deneyimi odaklı çok çeşitli fırsatlar da sunuyor.

Vodafone, önümüzdeki 5 yılda 25 yaş altı gençlerin iş dünyasını deneyimlemesi için sunduğu fırsatları iki katına çıkararak toplam 100 bine yakın gence ulaşmayı hedefliyor. Bu girişim, Vodafone'un 33 yıllık tarihinde gençlerin eğitim ve gelişimine odaklanan en büyük taahhüt olacak.

Bir yandan gençler arasında işsizlik artarken bir yandan da her sektör ve ölçekten şirketler gelecekteki büyüme için kritik önem taşıyan dijital teknolojilere dayalı pek çok pozisyonu doldurmakta zorlanıyor. Avrupa Komisyonu'nun tahminlerine göre, 2020 yılına gelindiğinde Avrupa Birliği genelinde yaklaşık 500 bin dijital iş pozisyonu boş kalacak.

Gençler destek bekliyor

Vodafone'un YouGov'a yaptırdığı ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 15 ülkede 18-24 yaş arası 6 bin genç ile gerçekleştirilen araştırmada, gençlere geleceğe yönelik kariyer beklentileri ve endişeleri soruldu. "Z Kuşağının Durumu" (The State of iGen) başlıklı araştırma, tüm dünyada 18-24 yaş arasındaki gençlerin "dijital doğan" ilk nesil olmalarına rağmen dijital ekonomide var olmak için yeterli donanıma sahip olmadıklarını düşündüklerini ortaya koyuyor.

Araştırmada görüşü alınan gençlerin yüzde 67'si eğitim hayatları boyunca ya da mezun olduktan sonra aldıkları kariyer tavsiyesinin yetersiz olduğunu ya da hiç tavsiye almadıklarını bildirdi.

Eğitim hayatları esnasında kariyer tavsiyesi alanların yalnızca yüzde 15'i, aldıkları kariyer tavsiyesinin geleceğe yönelik ve dijital mesleklere odaklı olduğunu belirtti. Yüzde 38'i, aldıkları tavsiyenin dijital olmayan ve tamamen geleneksel mesleklere odaklandığını, yüzde 22'si ise aldıkları kariyer tavsiyesinin modasının geçtiğini kaydetti.

Z Kuşağının Durumu başlıklı araştırmanın Türkiye ayağı ise 502 gencin katılımıyla gerçekleştirildi. Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 37'si, kendi nesilleri için en büyük zorluğun yüksek maaşlı ve kalıcı bir iş bulmak olduğunu belirtirken, yüzde 50'si bir şirket için çalışmaktansa kendi işini kurmayı ya da girişimci olmayı tercih ediyor.

Gençlerin yüzde 54'ü yeterli kariyer tavsiyesi almadığını, yüzde 47'si ise aldığı tavsiyelerin geleneksel işlere odaklı olduğunu belirtti. Katılımcıların yüzde 47'si, 50 yıl içinde pek çok işi makinelerin yapacağını düşünürken, yüzde 36'sı ise dijital ekonominin iş fırsatlarını artıracağına inanıyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Yaklaşık 10 Milyon Genci Geleceğin Mesleklerine Hazırlayacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çorum'un Oğuzlar ilçesinde erik ve badem ağaçları erken çiçek açtı, ceviz ağaçları tomurcuklandı
  13:37 Çorum'un Oğuzlar ilçesinde erik ve badem ağaçları erken çiçek açtı, ceviz ağaçları tomurcuklandı

  Çorum'un Oğuzlar ilçesinde erik ve badem ağaçlarının erken çiçek açması, ceviz ağaçlarının tomurcuklarının erken ortaya çıkması üreticileri zirai don nedeniyle endişelendiriyor. Oğuzlar'da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle erik ve badem ağaçları yaklaşık 3 hafta erken çiçek açarken, on binlerce ceviz ağacı da normalden yaklaşık 1 ay önce tomurcuklandı. Ceviz üreticileri, geçen yıl yaşanan verim kaybının ardından bu yıl da benzer sorunu yaşamaktan endişe ediyor.

 • Şubat Ayında Karnabahar Fiyatı En Fazla Artan Ürün Oldu
  13:37 Şubat Ayında Karnabahar Fiyatı En Fazla Artan Ürün Oldu

  İstanbul Ticaret Odası'nın verilerine göre Şubat ayında İstanbul'da karnabahar fiyatı yüzde 36,71 artarak en fazla artış gösteren ürün oldu. İTO'nun açıkladığı verilere göre, diğer fiyatı artan ürünler arasında patlıcan, salatalık, terilen, sivri biber, ayva, kıvırcık salata ve nevresim takımı yer aldı. Şubat ayında ise şehirlerarası otobüs bilet ücreti yüzde 15,45 oranında ucuzladı.

 • Muğla Büyükşehir Belediyesi Yatırımlarına Devam Ediyor
  13:31 Muğla Büyükşehir Belediyesi Yatırımlarına Devam Ediyor

  Muğla Büyükşehir Belediyesi, il genelinde gerçekleştirdiği yatırımlara ara vermeden devam ediyor. Milas'a kazandırılacak Kültür Merkezi ve Fethiye Karaçulha Toptancı Hali'nde yapılan Üretici Pazar yeri ve Şarap tesisinin açılışı yapılacak. Ayrıca, Muğla merkeze kazandırılan Kent Meydanı ve Gümbet-Gümüşlük Atıksu Arıtma Tesisleri'nin açılışları gerçekleştirilecek. Büyükşehir Belediyesi ayrıca Fethiye ilçesine kazandırılan Foça Çay Bahçesi'nin açılışını yapacak ve Menteşe ilçesinde restorasyon çalışmaları tamamlanan Ağa Bahçesi Konağı ve Sosyal Tesis ile Cengiz Bektaş Kent Belleği ve Kültür Merkezi'nin açılışlarını gerçekleştirecek.

 • Emekliler Bayram İkramiyesini Yetersiz Buldu
  13:30 Emekliler Bayram İkramiyesini Yetersiz Buldu

  Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde yaşayan emekliler, 3 bin liralık bayram ikramiyesini az bularak tepki gösterdi. Emekli vatandaşlar, fiyatların artmasıyla birlikte ikramiyenin yetersiz kaldığını belirtti. Emeklilere daha fazla destek verilmesi talep edildi.

 • Ticaret Bakanı: Şubat Ayında Tarihi İhracat Rekoru Kırıldı
  13:24 Ticaret Bakanı: Şubat Ayında Tarihi İhracat Rekoru Kırıldı

  Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Adıyaman'da yaptığı açıklamada, geçen yılın Şubat ayına göre yüzde 13,6 artışla 21 milyar 86 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ve Cumhuriyet tarihinin en yüksek Şubat ayı ihracat değerine ulaşıldığını belirtti. Bakan Bolat ayrıca, Türkiye'nin ekonomik büyüme performansının kesintisiz olarak devam ettiğini ve 2023 yılında nominal GSYH'nin 1 trilyon doları aşarak dünyanın en büyük 17. ekonomisi olması tahmin edildiğini ifade etti.

 • Şubatta en fazla ihracat otomotiv endüstrisinde gerçekleştirildi
  13:23 Şubatta en fazla ihracat otomotiv endüstrisinde gerçekleştirildi

  Otomotiv endüstrisi, geçen ay 3,1 milyar dolarla en fazla ihracat gerçekleştiren sektör oldu.

 • Osmaniye'de 500 çiftçiye Ayçiçek tohumu dağıtıldı
  13:16 Osmaniye'de 500 çiftçiye Ayçiçek tohumu dağıtıldı

  Osmaniye'de Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi çerçevesinde, Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz'ın katılımıyla düzenlenen programda, 500 çiftçiye 2825 kilogram olmak üzere toplam 250 torba ayçiçeği tohumu dağıtıldı. Ayçiçeği üretiminin ülkemizin yağ ve yağlı tohumlar ihtiyacının karşılanmasında önemli bir yere sahip olduğu belirtilirken, verimli toprakların doğru kullanılmasının önemi vurgulandı.

 • Konya Ticaret Odası, Kazan ve Basınçlı Kaplar Atölyesi'ni açtı
  13:13 Konya Ticaret Odası, Kazan ve Basınçlı Kaplar Atölyesi'ni açtı

  Konya Ticaret Odası (KTO) Mesleki Eğitim Merkezi, KTO Teknoloji ve Eğitim Kampüsü ve Kazan ve Basınçlı Kap Sanayicileri Derneği iş birliğiyle kurulan 'Kazan ve Basınçlı Kaplar' atölyesini faaliyete geçirdi. Atölye, sektöre özgü uygulamalı eğitimler sunarak kursiyerlere sertifikasyon imkanı da sağlayacak.

 • Türkiye'de Yabancılara Konut Satışında Düşüş, Yurtdışı Alımlarında Artış
  13:10 Türkiye'de Yabancılara Konut Satışında Düşüş, Yurtdışı Alımlarında Artış

  Emlak uzmanı Özkan Aydemir, Türkiye'de 2023 yılında yabancılara yapılan konut satışında yüzde 50 düşüş olduğunu belirtirken, yurtdışı alımlarının ise yüzde 163,7 arttığını ifade etti. Aydemir, büyük şehirlerdeki konut fiyatlarının artış hızının yatırımcıları yurt dışına yönlendirdiğini ve imarlı bölgelerin çoğaltılması gerektiğini söyledi. Ayrıca, vize sorunları nedeniyle vatandaşların Avrupa ülkelerinden gayrimenkul yatırımı yaptığını da vurguladı.

 • Hepsiburada Kurucusu Hanzade Doğan: Teknoloji küresel büyüme için kapsayıcı olmalı
  13:09 Hepsiburada Kurucusu Hanzade Doğan: Teknoloji küresel büyüme için kapsayıcı olmalı

  Hepsiburada Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, Antalya Diplomasi Forumu'nda yaptığı konuşmada, yerel teknoloji şirketlerinin küresel teknoloji güçleriyle rekabet edebilmesi için adil bir rekabet ortamının sağlanması gerektiğini belirtti. Doğan, teknoloji tabanlı küresel büyümenin kapsayıcı olması ve sorumlu teknoloji uygulamalarının küresel ticaret, entegrasyon, verimlilik, büyüme ve barış için temel olacağını vurguladı.

 • Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi BEL-SUN A.Ş'ye bağlı personellerin maaşlarına zam yapıldı
  12:56 Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi BEL-SUN A.Ş'ye bağlı personellerin maaşlarına zam yapıldı

  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi BEL-SUN A.Ş'ye bağlı belediye personellerinin maaşları 14 bin liradan 30 bin liraya çıkarıldı. Personeller zam sevincini halay çekerek kutladı.


Advertisement