Binlerce kişi göçük altında - Son Dakika

Binlerce kişi göçük altında

30.09.2009 17:52

1
Endonezya'nın Sumatra Adası açıklarında 7.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Endonezya Sağlık Bakanlığı göçük altında binlerce kişinin olduğunu açıkladı. Reuters haber ajansı ise Sağlık Bakanlığı'na dayandırdığı haberinde şu ana kadar 75 kişinin öldüğünü duyurdu.

2
Endonezya'da Sumatra Adası açıklarında 7.9 büyüklüğünde deprem oldu. Endonezya, Taylan, Malezya ve Hindistan için verilen tsunami uyarısı kaldırıldı. Ancak Endonezya Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre Sumatra adasında göçük altında binlerce kişi bulunuyor. Resmi verilere göre şu ana kadar 75 kişi depremde hayatını kaybetti.
3
4
Endonezya Sağlık Bakanlığı Doğal Afetler Merkezi Başkanı Rüstem Pakaya, 900 bin nüfuslu Padang kentinde binlerce kişinin yıkılan binaların altında mahsur kaldığını söyledi. Pakaya bir hastane binasının çöktüğünü ve yüzlerce kişinin enkaz altında olduğunu da belirtti.

Görgü tanıkları, depremde yüzlerce evin yıkıldığını, bazı binalarda yangınların çıktığını, köprülerin tahrip olduğunu, muhtemelen su borularının patlaması yüzünden caddelerin sular altında kaldığını söyledi.

5
Kentte telefon hatlarının da kesildiği, kent sakinlerinin panik içinde evlerinden dışarıya kaçıştığı belirtildi.
6
4 ÜLKE İÇİN VERİLEN TSUNAMİ ALARMI KALDIRILDI

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi ile Japonya Meteoroloji kurumu, Endonezya, Malezya, Hindistan ve Tayland için verdiği tsunami alarmını kaldırdı..

Deprem geniş bir alanda hissedilmiş, komşu Singapur'da da yüksek binalar tahliye edilmişti.

7
ABD'YE GÖRE DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜ 7.9

ABD Jeolojik Araştırmalar kurumu ise depremin büyüklüğünü 7.9 olarak verdi. Batı Sumatra vilayetinin başkenti olan Padang, dünyanın en aktif fay hatlarından biri üzerinde bulunuyor.

Jeologlar öteden beri, 900 bin nüfusu bulunan Padang'ın günün birinde büyük bir depremle yıkılabileceğini söylüyor.

8
2004'TEKİ AYNI FAY KIRILDI

Endonezya meteoroloji kurumu, Padang'ın 50 kilometre açığındaki depremin, 2004'teki büyük tsunamiye yol açan aynı fay hattı üzerinde olduğunu bildirdi.

9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Son Dakika Binlerce kişi göçük altında - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement