Cesedin yanı başında tatil yaptılar! İşte tarihe damga vurmuş 13 fotoğraf - Son Dakika

Cesedin yanı başında tatil yaptılar! İşte tarihe damga vurmuş 13 fotoğraf

01.10.2019 15:40

Kimi İkiz Kuleler'den aşağı çakıldı, kimi kucağında bebeğiyle tek başına bir orduya meydan okudu. İşte tarihe damga vurmuş 13 sarsıcı fotoğraf...

1
Auschwitz toplama kampı
Auschwitz toplama kampı
Auschwitz toplama kamplarında çekilmiş bu fotoğrafta, Nazi doktoru Fritz Klein, cesetler arasında kaybolmuş durumda.
2
Kevin Carter
Kevin Carter
Kevin Carter isimli fotoğrafçının, Sudan'da çektiği bu fotoğraf, yıllarca konuşuldu. Açlıktan ölmek üzere olan Sudanlı çocuk ve başında bekleyen bir akbabanın yer aldığı fotoğraf, Carter'e Pulitzer ödülünü kazandırdı. Fotoğrafçı Carter, ödülü aldıktan birkaç ay sonra intihar etti.
3
Franck Fournier
Franck Fournier
1985 yılında Kolombiya'daki Navado del Ruiz yanardağının patlaması üzerine, Armero kenti yok oldu. Küçük Omayra Sanchez'in köyü de, patlamanın etkisiyle yerle bir olan köylerdendi. Talihsiz kız, 3 gün boyunca çamur içerisinde mahsur kaldı. Franck Fournier'in fotoğrafını çektiği küçük kız, ne yazık ki tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.
4
Steve McCurry
Steve McCurry
Haziran 1984'te çekilen bu fotoğraf, Steve McCurry'nin eseri... Karede yer alan Afgan kızı Sharbat Gula, o tarihte 12 yaşındaydı ve Pakistan'daki bir Afgan mülteci kampında kalıyordu. Fotoğrafın ön plana çıkmasında, National Geographic etkili oldu.

5
Jeff Widener
 Jeff Widener
1989 yılında, Jeff Widener tarafından çekilen bu fotoğrafta, Tiananmen meydanındaki ayaklanma sırasında, tanklara karşı ayakta duran genç bir Çinli yer alıyor. Gelen talimata rağmen sürücü, gencin üzerine tank sürmeyi reddetmişti.
6
Richard Drew
Richard Drew
11 Eylül 2001 saldırıları sırasında çekilmiş bu karenin sahibi Richard Drew... Fotoğrafta, bir vatandaşın İkiz Kuleler'den düşerken çekilmiş anı yer alıyor.
7
Malcom Browne
Malcom Browne
1963 yılında fotoğrafçı Malcom Browne, tüyler ürperten bir kare yakaladı. Fotoğrafta, Vietnamlı keşiş Thich Quang Duc, Budist karşıtı eylemleri protesto etmek için Saygon sokaklarında bedenini ateşe veriyordu.
8
Alberto Korda
Alberto Korda
1960 yılında, Alberto Korda tarafından çekilen bu kare, 20. yüzyılın en ünlü fotoğrafı ve grafik ikonu ilan edilmişti. Che Guevera, bu fotoğrafta, Havana'daki La Coubre patlamasında hayatını kaybeden kurbanların toprağa verilişini izliyor.
9
Luiz Vasconcelos
Luiz Vasconcelos
2009 yılında, Brezilya'da topraksız bırakılan köylüler, haklarını aramak için tüm dünyaya meydan okudular. Luiz Vasconcelos isimli fotoğrafçının yakaladığı bu karede, koca orduya tek başına kafa tutan bir annenin direnişini görüyoruz.
10
Javier Bauluz
Javier Bauluz
Hayatını kaybetmiş bir göçmenin yanında, umursamaz bir şekilde tatiline devam eden çifti gösteren bu fotoğraf, Javier Bauluz'e Pulitzer ödülü kazandırdı.
11
Eddie Adams
Eddie Adams
Komünist Halkın Devrimci Partisi'nin askeri kolu sayılan Viet Kong'un üyesi olan bir adamın, polis şefi tarafından sokak ortasında infaz edilişini anlatan bu kare, fotoğrafçı Eddie Adams'a Pulitzer'i getirdi. Korkunç kareyi fotoğraflayan Adams, gün geçtikçe ünlenen fotoğraf için, "Albay, tutsağı öldürdü, ben de fotoğraf makinemle albayı öldürdüm" ifadelerini kullandı.
12
Nick Ut
Nick Ut
1972 yılında Nick Ut tarafından çekilen bu fotoğrafta, Amerikan ordusunun, Vietnam savaşı sırasında kullandığı napalm bombardımanından kaçan kız çocuğu Kim Puch'un dehşete kapılmış hali yer alıyor. Kim Phuc'un üzerindeki kıyafetler, napalm bombardımanının etkisiyle yok olmuştu. Vücudunda ağır yanıkların oluştuğu genç kız, 14 ay boyunca hastanede kaldı ve 17 kez deri nakli operasyonu geçirdi. Bugün Pham Thi Kim Phuc evli ve iki çocuk annesi bir kadın...
13
Victor Jorgensen
Victor Jorgensen
İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Times Square'da çekilen bu fotoğrafın sahibi Victor Jorgensen... Amerikalı askerin, bir hemşireyi öptüğü fotoğraf, bazı analistlere göre cinsel saldırı anı içeriyor.

YORUMLAR
500

Son Dakika Cesedin yanı başında tatil yaptılar! İşte tarihe damga vurmuş 13 fotoğraf - Son Dakika


Advertisement