Dünya Medyası Felaketleri Nasıl Veriyor? - Son Dakika

Dünya Medyası Felaketleri Nasıl Veriyor?

29.10.2011 12:32

1
Bazı ülkelerde yaşanan üzücü bir olayın ardından medyanın tutumu nasıl olmalı? İşte ülke ülke çarpıcı örnekler...
2
Taha Ouda (Assosiated Press Television, İngiltere): "İngiltere'de insana çok değer verilir. Böyle üzücü olayların yaşandığı dönemlerde, özellikle yakın zamanda yaşanan yağma olaylarında özel-devlet tüm kanallar normal yayın akışlarını durdurdu."
3
"Eğlence programları iptal edildi. Olaylar sırasında hayatını kaybeden insanlar için Müslüman, Hristiyan herkes birlikte dua etti. Yas havası vardı ülkede."
4
"Aynı durum Prenses Diana'nın ölümü için de geçerliydi. Ama tabii bu durum, yaşanan olaya ve büyüklüğüne bağlı. Bazı durumlarda özel kanallar istediği şekilde davranabiliyor."
5
Nicolas J. F. Cheviron (Agence France Presse, Fransa): "Fransa'da genelde yayın akışına devam edilir."
6
"Belki bir-iki dakika saygı göstermek ve anma amaçlı yayınlar durabilir."
7
"Ancak genel olarak böyle bir durum söz konusu olmaz. Çünkü Fransa'da kanalların vatansever olma gibi bir derdi yok."

8
Barbara Baker (Compass Direct News, Amerika): "Yaşanan olay, ülkenin genelini ilgilendirecek boyutta ise yayın durdurulabilir, akışta değişiklik yapılabilir. Örneğin 11 Eylül'de bütün televizyon kanalları yayınlarını kesip sadece bu olaydan bahsetmişti."
9
"Yine de bunun belirli bir kuralı yok. Kanaldan kanala değişebilir. Ancak yerel ölçekli olaylarda bu durum sadece bölgedeki televizyonlar için geçerli."
10
"Ülkenin geneli için normal yayın akışını kesme, eğlence programlarını durdurma gibi bir durum söz konusu olmayabilir."
11
"Mesela bazen Amerika'da bazı eyaletlerde büyük kasırgalar meydana geliyor. Ama bu, sadece yerel medyada yer alıyor."

12
Andres Mourenza (El Periodico Catalunya, İspanya): "Kanaldan kanala değişiyor. Zaten İspanya'da çok fazla televizyon kanalı yok. 2004'e kadar iki devlet, dört özel, bir de yabancı ülkelere ait birkaç kanal bulunuyordu."
13
"11 Mart 2004'te Madrid'deki olay İspanya'nın şu ana kadar gördüğü en büyük saldırıydı. Bütün televizyonlar bu olaydan bahsetmişti. Hepsi yayın akışlarında haber programlarına yer verdi."
14
"Şu anda 6 yayın grubuna ait yaklaşık 20 kanal var. Özel temalı kanallar da bulunuyor. Bu kanallar, normal yayın akışlarına devam edebiliyor."

15
Dirk C. A. Vermeiren, (VTR, Belçika): "Belçika'da pek fazla kanal bulunmuyor"
16
"İki devlet kanalı var, beş-altı tane de özel kanal. Önemli bir olay olduğunda özellikle devlet kanalları halkı bilgilendirici yayın yapar."
17
"Büyük çaplı özel kanallar da eğlence programı varsa yarıda keser, haber nitelikli yayınlara yer verir."

18
Michael Thumann (Die Tageszeitung, Almanya): "Böyle bir durumda bütün kanallar yayını durdururlar. Eğlence programlarına ara verilir veyahut alternatif olabilecek bilgilendirici haber programları yayınlanır."
19
"Aynı zamanda çalışılmaz da. 2000'li yılların başlarındaydı sanırım. Almanya'nın Ensche'de kasabasında çok ciddi bir tren kazası meydana gelmişti. İstisnasız bütün medya (kamu-özel kanal ayrımı olmaksızın) bu kazaya yer verdi."
20
"Günlerce olayın yaşandığı yerden detayları aktardılar. Çünkü kaza, herkesi yakından ilgilendirecek kadar büyük çaplıydı. Bunun yanı sıra bir, iki tane ticari amaçlı kurulan küçük çaplı özel kanal var."
21
"Böyle durumlarda bu kanallar her ne kadar bu tarz olaylara yer vermek isteseler de -çünkü her halükarda izleneceğinden eminler- gerek haber odaklı olmadıklarından gerekse bu alanda koşturacak muhabirleri bulunmadığından normal yayın akışlarına devam ederler."

22
Adriana Ferentinos (ERT, Yunanistan): "Bu, kanaldan kanala değişen bir durum."
23
"Ama genellikle devlet kanalları yayını keser, eğlence programı varsa kesilir. Özel kanallarda ise bu, kanalın inisiyatifindedir."
24
Sinan Tavşan (Nihon Keizai Shimbun, Japonya): "Japonya'da her ne yaşanırsa yaşansın olay ne kadar önemli olursa olsun televizyon kanallarında asla kan, ölü ya da sansasyonel öğelere rastlamazsınız."
25
"Toplumun uyumunu bozacak hiçbir şeye yer verilmez. Bütün televizyon kanalları ve radyolar bu kurala uyar."
26
"Çok üzücü bir olay yaşandığında örneğin yakın zamanda meydana gelen nükleer santral olayında olduğu gibi genel yas ilan edilir."
27
"Kamu, özel hiç fark etmez, hepsi normal yayın akışlarını bir yana bırakıp halkı bilgilendirici (asla yüklenici ve sorgulayıcı değil) yayın yaparlar."

Son Dakika Dünya Medyası Felaketleri Nasıl Veriyor? - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Ormanda yürüyüş yapan hemşireye önce tecavüz etti, ardından arabayla üstünden geçti Türkiye'de nadir görülen manzara! İki adımla şehir değiştiriyorlar "Ronaldo'ya karşı koyamam" diyen G.Saray'ın eski yengesi, yeniden evlenmeye hazır Cinsel içerikli videolarından servet kazanan pilot sonunda patladı: Beni kullandılar Arka Sokaklar'ın Zeliş'i dekolteli poz verdi, takipçileri tek bir şeye takıldı