Etiyopya'da ortaya çıkan gizemli hastalık panik yarattı! Gözleri kanayarak bir bir ölüyorlar - Son Dakika

Etiyopya'da ortaya çıkan gizemli hastalık panik yarattı! Gözleri kanayarak bir bir ölüyorlar

Dünya koronavirüs ile savaşırken, gizemli bir hastalık daha ortaya çıktı. Bilim adamlarının henüz tedavisini bulamadığı Hastalı X'ten dolayı Etiyopya'dan gelen ölüm haberlerinden sonra, Dünya Sağlık Örgütü harekete geçti. Bu hastalığa yakalananlar gözleri kanayarak ölüyor.

1
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından salgına neden olma potansiyeli olan yeni bir bilinmeyen patojeni tanımlamak için kullanılan bir kavram olan bilim adamları, sürekli olarak açıklamaya uyan hastalıkları arıyorlar. Etiyopya'da köylüler, süregelen gizemli ve ölümcül bir hastalık nedeniyle bir bir yaşamını yitirirken, bu salgının korkunç "Hastalık X" olabileceği iddia edildi.
2
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2018'de yaptığı açıklamayla kulağa korkutucu gelen 'Hastalık X'i öncelikli hastalık listesine eklediğini duyurmuştu. Bazıları koronavirüsün Hastalık X olduğuna inansa da asıl cevap Doğu Afrika'da olabilir.
3
Keşfedilmiş değil varsayımsal bir tehdit olan 'Hastalık X' konusunda açıklama yapan DSÖ danışmanlarından John-Arne Rottingen "Tarih bize bir sonraki büyük salgının büyük olasılıkla daha önce görmediğimiz bir şey olacağını söylüyor" demişti.
4
DSÖ gizemli 'Hastalık X'i gelecekte küresel bir salgın oluşturabilecek hastalık ve patojenler listesine eklemişti.
5
Kurumun üç yıl aradan sonra ilk kez yayımladığı listede bir salgın başlatma kapasitesi olan ancak sınırlı tedavi imkanı bulunan, bu nedenle de toplum açısından yüksek risk oluşturan hastalıklar yer almıştı.
6
Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi, insanların gözlerinin ağzının ve anüsünden kan gelmesine neden oluyor.

7
Bunlar arasında kamuoyunun isimlerini yakından tanıdığı Ebola ve Marburg virüsü hastalıkları, Zika virüsü, Lassa Ateşi hastalığı, Nipah ve Henipavirüs,Rif Vadisi Ateşi (RVF) ve MERS-SARS virüsleri bulunuyordu.
8
2018 yılında, Sudan ve Uganda'da onlarca kişi Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi'ne yakalanmış ve bunlardan en az dört tanesi hayatını kaybetmişti.
9
Gayri resmi olarak "kanayan göz ateşi" olarak adlandırılan korkunç hastalık, vebadan daha yüksek bir ölüm oranına sahip.

10
Bu hastalıkların hepsi son yıllarda salgın düzeyinde yaşandı ve ciddi bir tehdit olarak değerlendirildi.
11
Şimdiyse komşu ülke Etiyopya'da insanlar benzer belirtiler gösteriyor. İngiliz Guardian gazetesi, 23 yaşındaki hastanın gözlerinin sarıya döndüğü, ağzından, burnundan ve gözlerinden kan geldiğini aktardı. Hastanın yüksek ateş nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.

12

Haber Yayın Tarihi: 02.03.2020 10:23

Son Dakika Etiyopya'da ortaya çıkan gizemli hastalık panik yarattı! Gözleri kanayarak bir bir ölüyorlar - Son Dakika

YORUMLAR (7)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

62 yaşındaki oyuncu Sharon Stone sette maruz kaldığı tacizi itiraf etti: Yönetmen kucağına oturmamı istedi Yanlışlıkla cinsel organını paylaşan Chris Evans 3 cümleyle hayranlarından af diledi Bursa'nın Mollafenari Mahallesi'nin dik yokuşları sayesinde mahalleliler kilo almıyor Başarılı sunucu Diletta Leotta yeni aşkıyla teknede yakalandı Bu adam insan olamaz! Üvey baba halının üzerine idrarını yapan 2 yaşındaki kızını döverek öldürdü
14:03