7 Çocuk, 13 Torun Sahibi Kamile Teyze, 63 Yaşında Aşkın Kitabını Yazdı - Son Dakika
Güncel

7 Çocuk, 13 Torun Sahibi Kamile Teyze, 63 Yaşında Aşkın Kitabını Yazdı

7 Çocuk, 13 Torun Sahibi Kamile Teyze, 63 Yaşında Aşkın Kitabını Yazdı

7 çocuk, 13 torun sahibi Kamile Öztemel, 63 yaşında "Aşkın Bağ Bozumu" adlı kitabı yazdı.

24.08.2014 14:21  Güncelleme: 15:49

Yaşadığı İzmir'den memleketi Derik'e gelen Kamile Öztemel, Aşkın bağ bozumu adlı kitabını basına tanıttı. 7 çocuk annesi, 13 torunu ve 63 yaşına rağmen okuma-yazma azminden hiç bir zaman bıkmadığını belirten Öztemel, çocukluğunda memur babasının tayini nedeniyle gittiği Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde ilkokula gittiğini anlattı. 5'nci sınıfı bitirdikten sonra çevre baskısı, örf, adet ve tabular yüzünden okula gönderilmediğini belirten Öztemel, 16 yaşına geldiğinde ise görücü usulü ile evlendiğini kaydetti.

"365 GÜN BOYUNCA YAZDIM"

Evlendikten sonra da tüm olumsuzluklara rağmen, gizli gizli bulduğu kitapları, gazete, dergi ve mecmuaları okuyarak kendini geliştirmeye çalıştığını belirten Öztemel, "Okumayı çok sevdiğimden ne gördüysem gazete, kitap ne olursa olsun hepsini okuyordum. Eşimin vefatından sonra, 7 çocuğum da evlenerek yuvayı terketti. Tek başıma kalınca yanlızlıktan çok etkilendim. Bu arada, çocukken büyüklerimden dinlediğim bir hikayeyi anımsadım ve bunu kitap olarak yazmaya karar verdim. Direk İlçesi'ne bağlı bir köyde, 1900'lü yılların başında yaşanan olaylarda, dengbejlerin anlatımlarında, 2 genç arasında geçen bir aşk hikayesini yazdım. Senelerce kendi kendime yazdıklarımı ajandama tam 365 gün boyunca yazdım. Çocuklarım ajandamı görünce şaşırdılar ve 'Anne bunu bastıracağız' deyince de çok sevindim. 63 yaşıma bastığım gün kitabımı tamamladım. Küçüklüğümde Yaşar Kemal'i çok okudum. Çocuklarım ilkokula gittiklerinde okumayı onlara aşılamak için onlardan kitap istiyor ve okuyordum. 1980 yıllarında gezici kütüphane araçları geldiği zaman, çocuklarım oradan kitaplar alırdı. Çocuk kitapları; Kemalettin Tuğcu'yu çocuklarıma örnek olmak için çok okudum. Elif Şafak, Mehmet Uzun, Hasan Eken, Mezopotamya hikayelerini okudum. Yeni genç nesillere tavsiyem kitap okusunlar, kitap okumak, bambaşka bir ayrıcalıktır. Okuduğun kitabı yaşıyorsun, bir film seyretmek gibi değil." dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 7 Çocuk, 13 Torun Sahibi Kamile Teyze, 63 Yaşında Aşkın Kitabını Yazdı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (1)

  • ali eren: demek ki neymiş istiyorsan yaparsın hiç şey engel olamaz baksana teyzem 63 yaşına kadar sabretmiş ama sonra artık dayanamamış bi yerden başlamak lazım bence güzel bir örnek bıkmışlık yok umut var 6 0 Yanıtla

Advertisement