Antalya Kadın Müzesi'nden Prof. Dr. Özlenen Özkan'a Jale İnan 2023 Yılın Kadını Ödülü - Son Dakika
Güncel

Antalya Kadın Müzesi'nden Prof. Dr. Özlenen Özkan'a Jale İnan 2023 Yılın Kadını Ödülü

Antalya Kadın Müzesi tarafından düzenlenen Jale İnan Antalya Yılın Kadını Ödül Töreni'nde, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan'a ödül verildi. Özkan, ödülü annesi Nalan Doğan'a adadı ve kadınların güçlü toplumlar için önemine vurgu yaptı. Tören, Antalya Valisi Hulusi Şahin'in konuşması ve söyleşiyle sona erdi.

02.02.2024 13:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

ANTALYA Tanıtım Vakfı (ATAV) bünyesindeki Antalya Kadın Müzesi'nce düzenlenen 'Jale İnan 2023 Yılın Kadını Ödülü', Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan'a verildi. Prof. Dr. Özkan, 'Ben de bu ödülü, inandığım yolda cesurca yürümeyi bana öğreten değerli annem Nalan Doğan'a adıyorum. Bir Cumhuriyet öğretmeni olarak üç profesör doktor yetiştiren annem, gördüğüm en güçlü, en ileri görüşlü kadınlardan biridir. İyi ki varsınız anneciğim dedi.

Antalya Tanıtım Vakfı bünyesinde yer alan, Antalya Kadın Müzesi'nin, Türkiye'nin ilk kadın arkeoloğu Prof. Dr. Jale İnan adına düzenlendiği Jale İnan Antalya Yılın Kadını Ödül Töreni'ne Vali Hulusi Şahin, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Çevikol Tuncer, Jale İnan'ın oğlu Hüseyin İnan, kadın akademisyenler, kadın STK temsilcileri ve kadın girişimciler katıldı.

İLKLERE İMZA ATAN KADINLAR

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, açılış konuşmasında Antalya Kadın Müzesi'nin projelerinden ve faaliyetlerinden bahsetti. Prof. Dr. Jale İnan'ın Antalya için büyük bir değer olduğunu söyleyen Ege, '1 Şubat Jale hocamızın doğum günü. Her doğum günü oğlu Hüseyin İnan burada oldu. Bugün de burada. Biz Jale hocamızı Antalya olarak büyük bir vefa göstergesi olarak anıyoruz. Yılın kadınını ödüllendirirken rol model olmuş veya ilklere imza atmış yaşayan kadınlara ödül veriyoruz. Jale İnan 2023 Yılın Kadını Ödülü'nü Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan'a takdim edeceğiz dedi.

'ÖDÜLÜMÜ ANNEME ADIYORUM'

Jale İnan 2023 Yılın Kadını Ödülü'nü kazanan Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya Kadın Müzesi tarafından bu prestijli ödüle layık görülmenin kendisi için büyük bir onur ve gurur kaynağı olduğunu söyledi. Bugüne kadar birçok ödül almanın verdiği mutluluğu yaşadığını anlatan Prof. Dr. Özlenen Özkan, kendi şehrinde alanında öncü kadınlara verilen bu ödülün kendisi için ayrı bir anlam taşıdığını ifade etti. Cumhuriyetin ilk kadın arkeoloğu olan Prof. Dr. Jale İnan gibi alanında öncü bir bilim insanının ismini taşıyan anlamlı ödül için çok teşekkür ettiğini söyleyen Prof. Dr. Özlenen Özkan, 'Kadınların dünyayı değiştirme gücüne sahip olduğuna yürekten inanıyorum. Bunun en güzel örneklerinden biri de hiç şüphesiz Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün kıymetli annesi Zübeyde Hanım. Ben de bu ödülü, inandığım yolda cesurca yürümeyi bana öğreten değerli annem Nalan Doğan'a adıyorum. Bir Cumhuriyet öğretmeni olarak üç profesör doktor yetiştiren annem, gördüğüm en güçlü, en ileri görüşlü kadınlardan biridir. İyi ki varsınız anneciğim. Yerel yönetimlerde, mecliste, üniversitelerde, özel sektörde, sivil toplum kuruluşlarında her alanda daha fazla kadın lider, yönetici görmeliyiz. Çünkü güçlü toplumlar ancak güçlü kadınlarla mümkündür ve bu dönüşümü sağlayacak olanlar onlardır. Bugün aldığım bu anlamlı ödülle bir kadın olarak bu misyonum daha da güçlendi. Hem iki kız annesi olarak, hem kadın cerrah hem de bir rektör olarak ülkemizin tüm genç kadınlarına örnek olmanın sorumluğunu taşıyorum. Bizler geleceğin aydınlık Türkiye'si için çalışmaya devam edeceğiz diye konuştu.

'SİDE'Yİ SİDE YAPAN JALE İNAN'DIR'

Antalya Valisi Hulusi Şahin ise Türkiye'nin önemli bilim insanlarından olan Prof. Dr. Jale İnan'ın Antalya'ya olan katkılarını anlattı. Vali Şahin, 'Cumhuriyetin ilk yıllarında gençler zor şartlarda eğitim için yurt dışına gönderildi. Jale İnan da bu gençlerden biriydi. Mustafa Kemal Atatürk diyor ki, 'Sizleri bir kıvılcım olarak gönderiyorum, alev olarak döneceksiniz.' İşte o alev olarak dönenlerden biri de Jale İnan. Side'yi Side yapan Jale İnan'dır. Türkiye'nin ilk kadın arkeoloğu. Antalya Tanıtım Vakfı, Jale İnan'ın ismini her yıl muhteşem bir şekilde yaşatıyor. Onun ismini, yaşatmak her şeyden değerli dedi.

Vali Hulusi Şahin, Jale İnan 2023 Yılın Kadını Ödülü'nü Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan'a takdim etti. Plaket takdiminin ardından ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Prof. Dr. Özlenen Özkan ile söyleşi gerçekleştirdi.

Söyleşinin ardından Antalya Kadın Müzesi'ne katkılarından dolayı Akra Hotel yetkililerine çiçek takdim edildi. Tören toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Antalya Kadın Müzesi\'nden Prof. Dr. Özlenen Özkan\'a Jale İnan 2023 Yılın Kadını Ödülü
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Antalya Kadın Müzesi'nden Prof. Dr. Özlenen Özkan'a Jale İnan 2023 Yılın Kadını Ödülü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Depremde annesini ve bacağını kaybeden depremzede protez bacağıyla hayata tutunuyor
  09:31 Depremde annesini ve bacağını kaybeden depremzede protez bacağıyla hayata tutunuyor

  Hatay'da yaşanan asrın felaketinde annesini ve bacağını kaybeden Emine Kahramanoğulları, yeni yuvası olan konteynerinde protez bacağıyla hayat mücadelesine devam ediyor. Kahramanoğulları, yaşadığı olumsuzluklara rağmen hayata tutunmaya çalışanlara örnek olmak istiyor.

 • Görme ve bedensel engelli Berna Deligöz, hafız oldu ve umreye gitti
  09:30 Görme ve bedensel engelli Berna Deligöz, hafız oldu ve umreye gitti

  Devletin korunmasındaki görme ve bedensel engelli Berna Deligöz, 2 yıllık çabası sonrası hafız oldu ve umreye gitme hayaline kavuştu. Erzurum Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi'nde yaşayan Deligöz, Vali Mustafa Çiftçi ve eşi Azime Çiftçi'nin destekleriyle umre ziyaretine gönderildi.

 • Ardahan'da nehir taştı, ova göle döndü
  09:28 Ardahan'da nehir taştı, ova göle döndü

  Ardahan'ın içinden geçip Gürcistan'dan Hazar Denizi'ne dökülen Kura Nehri'nin debisi yükseldi, Ardahan Ovası göl oldu. Nehrin taşmasıyla Ardahan Ovası suyla doldu. Her yıl Mart ve Nisan aylarında eriyen kar suları Kura Nehri'nde eşsiz bir manzara oluşturuyor. Kura Nehri'nin taşması sonucu etrafındaki meralar sular altında kalırken, göle dönen ova DRONE ile görüntülendi.

 • Erzurum Havaalanında 2024 Mart Ayında 616 Uçuş Gerçekleşti
  09:28 Erzurum Havaalanında 2024 Mart Ayında 616 Uçuş Gerçekleşti

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, 2024 yılı Mart ayı hava trafiği rakamlarını açıkladı. Erzurum Havaalanında 2024 yılının üçüncü ayında 616 uçuş gerçekleşti ve toplam 87 bin 251 kişi uçtu. Bir ayda Erzurum Havalimanından 610 iç hat ve 6 dış uçuş gerçekleşti. 2023 yılında aynı dönemde toplam 600 iç hat uçuşu gerçekleşti. Erzurum'da 1 ayda 87 bin 25 iç hatlar ve 226 kişi dış hatlardan uçak hizmetinden yararlandı. 2023 yılında aynı dönemde bir ayda 78 bin 664 yolcu hareketi oldu. 1 ay içinde Erzurum Havalimanında 547 ticari uçak trafiği gerçekleşti. 682 ton yük trafiği oldu. Bu yükler bagaj, kargo ve posta olarak ifade ediliyor. 2024 yılının Ocak ayında ise 9 ton kargo trafiği gerçekleşti. Erzurum havaalanında 2024 yılının ilk 3 ayında bin 907 uçuş, 297 bin 732 yolcu ve bin 699 ticari uçuş yapıldı. Bir önceki yıla göre rakamlarda genel anlamda artış olduğu gözlendi.

 • Fenerbahçe Alagöz Holding, Kadınlar EuroLeague'de şampiyon oldu
  09:25 Fenerbahçe Alagöz Holding, Kadınlar EuroLeague'de şampiyon oldu

  Mersin'de düzenlenen FIBA Kadınlar EuroLeague Final Four sona erdi. Fenerbahçe Alagöz Holding, final maçında Villeneuve d'Ascq LM'yi 106-73 yenerek üst üste ikinci kez şampiyon oldu. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de takımı destekledi.

 • Kırşehir Belediyesi Kadın Emek Pazarı'nda Ücretsiz Dükkan Tahsisi Başvuruları Başladı
  09:25 Kırşehir Belediyesi Kadın Emek Pazarı'nda Ücretsiz Dükkan Tahsisi Başvuruları Başladı

  Kırşehir Belediyesi Kadın Emek Pazarı'nda ücretsiz dükkan tahsisi için başvurular bugün başladı. Kadınlar, 19 Nisan'a kadar başvurularını yapabilecekler.

 • Malatya'da otomobil ile otobüs çarpıştı: 22 kişi yaralandı
  09:23 Malatya'da otomobil ile otobüs çarpıştı: 22 kişi yaralandı

  Malatya-Elazığ kara yolu Pütürge yol ayrımındaki kavşakta meydana gelen kazada, Cihan Menek yönetimindeki bir otomobil ile Yaşar Mendeş'in kullandığı bir otobüs çarpıştı. Otobüs çarpışmanın etkisiyle devrildi ve olayda toplamda 22 kişi yaralandı. İhbar üzerine olay yerine polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılardan birinin durumu ise hayati tehlike arz etmektedir.

 • İzmir'de Üniversite Öğrencileri Ekonomik Zorluklarla Mücadele Ediyor
  09:21 İzmir'de Üniversite Öğrencileri Ekonomik Zorluklarla Mücadele Ediyor

  İzmir'de üniversite öğrencileri, hayat pahalılığı nedeniyle başta barınma ve beslenme olmak üzere pek çok temel ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma geldiklerini belirtti. Masraflarını karşılayabilmek için çalışmak zorunda olduğunu, bu sebeple öğrencilik hayatını yaşayamadığını söyleyen bir öğrenci 'Bu sene eve çıktım. Kiramı ödeyebilmek için çalışmaktan eve sadece yatmaya gidebiliyorum. Düzeltilebilecek imkanlar var ama ısrarla yapılmıyor. Çünkü öğrencilerin öncelik haline getirildiğini düşünmüyorum' dedi.

 • Muğla'nın Datça ilçesinde 4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi
  09:19 Muğla'nın Datça ilçesinde 4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi

  Muğla'nın Datça ilçesinde 4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Sarsıntı çevre illerde de hissedildi.

 • İstanbul'da Bayram Dönüşü Trafik Yoğunluğu
  09:16 İstanbul'da Bayram Dönüşü Trafik Yoğunluğu

  Ramazan Bayramı tatilinin sona ermesiyle birlikte İstanbul Anadolu Yakası'nda sabah saatlerinde D-100 kara yolunda trafik yoğunluğu başladı. Trafik yoğunluğunun öğlen saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor. Trafik polisleri sürücüleri trafik kurallarına uymaları konusunda uyarırken, sürücüler zor anlar yaşadı.


Advertisement