Antalya Suç Örgütü Üyelerine 12 Müebbet ve Toplam 659 Yıl Hapis - Son Dakika
Güncel

Antalya Suç Örgütü Üyelerine 12 Müebbet ve Toplam 659 Yıl Hapis

Suç örgütü üyelerine 12 müebbet ve toplam 659 yıl hapisANTALYA'nın Manavgat İlçesi'nde 56 sanıklı suç örgütüne yönelik davada mahkeme, 40 sanığa toplam 12 ömürboyu, 659 yıl 2 ay 11 gün hapis cezası ve 15 bin 431 gün adli para cezası verdi.

17.06.2017 15:08

Suç örgütü üyelerine 12 müebbet ve toplam 659 yıl hapis

ANTALYA'nın Manavgat İlçesi'nde 56 sanıklı suç örgütüne yönelik davada mahkeme, 40 sanığa toplam 12 ömürboyu, 659 yıl 2 ay 11 gün hapis cezası ve 15 bin 431 gün adli para cezası verdi. Ocak 2015'ten beri görülen ve 29 celsede tamamlanan davada 16 kişi de beraat etti.

Antalya'nın Manavgat ve Alanya ilçelerinin yanı sıra İstanbul, Adana ve İzmir'de Haziran 2014'te düzenlenen operasyonla yakalanan 43 yaşındaki Ali Bahçe liderliğindeki suç örgütünün yargılandığı davanın karar duruşması yapıldı. Manavgat 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 56 sanıklı davanın karar duruşmasına tutuklu sanıklar Ali Bahçe, Abdülcabbar Tüzün, Aytekin Yavuz, Mehmet Ünal, Süleyman Yılmaz, Şahin Demirhan, Saim Çelik ile başka suçlardan tutuklu Sedat Adıyaman ve Murat Dalkılıç SEBGİS vasıtasıyla katılırken, Bülent Bulduruç, Can Toğalan, Cemal Fidan, Zafer Aydın, Ejder Çelik, Ali Yeşilipek, İsmail Kapan, Ali Murat Uçar ile sanık avukatları hazır bulundu. Diğer tutuksuz sanıklar ise duruşmaya katılmadı.

Duruşmanın başında sanık Mehmet Ünal'ın mahkeme üyesi hakim Sibel Yılmaz'a yönelik yaptığı reddi hakim talebi reddedildi. Duruşmada bir önceki celsede savcı tarafından hazırlanan, sanıkların suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve örgüt hiyerarşisi içerisinde 29 ayrı suç olayını gerçekleştirdiklerini belirttiği mütalaaya karşı sanık Ali Bahçe'nin vekilleri tarafından yazılı savunma yapıldı. Diğer sanıklar ve sanık vekilleri ise daha önceden savunma yaptıklarını ve ek savunma yapmayacaklarını söyledi.

ÖRGÜT LİDERİNİN FETÖ'LÜ SAVUNMASI

Ali Bahçe mahkeme başkanının son sözünü sorması üzerine dosyanın baştan sona şaibeli olduğunu belirterek, "Hakiminden savcısına, KOM'daki polisine kadar herkes FETÖ'den alınmıştır. FETÖ ile ilgili derdimi anlatmaya çalıştığım savcı ifademi alırken beni dinlememiştir. 2-3 hafta önce de o ihraç olmuştur. Sadece 2 hakim FETÖ'den alınmamıştır. Ben önceki savunmalarımı tekrar ediyorum. Beraatımı ve tahliyemi talep ediyorum. Ailem mağdur, imza atmayı da kabul ediyorum" dedi. Son sözleri sorulan diğer sanıklar da daha önce yaptıkları savunmaları tekrar ettiklerini belirterek beraat istedi.

SANIKLARA CEZA YAĞDI

Müzakere için verilen 1 saatlik aranın ardından mahkeme başkanı kararı açıkladı. Çıkar amaçlı suç örgütü lideri olduğu belirtilen Ali Bahçe, 4 kez ömürboyu hapis cezasının yanında 145 yıl 7 ay 3 gün hapis cezası ve 2 bin 790 gün adli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti 39 sanık hakkında toplam 8 ömürboyu hapis cezasının yanı sıra toplam 513 yıl 7 ay 8 gün hapis cezası ve toplam 12 bin 641 gün adli para cezasına hükmetti. Haklarında çeşitli cezalar istenen 16 sanık ise beraat etti.

Mahkeme heyeti ayrıca 13 yıl 8 ay hapis ve 1225 gün adli para cezası alan tutuklu sanıklar Süleyman Yılmaz ile 22 yıl 7 ay 42 gün hapis cezası alan Şahin Demirhan'ın tutuklulukta geçirdikleri süreyi dikkate alarak yurt dışına çıkış yasağı konularak tahliyesine, 2 kez ömürboyu hapsin yanında 26 yıl 1 ay 6 gün hapis cezası alan tutuksuz sanıklar Serkan Çelik ile 2 kez ömürboyu hapsin yanında 80 yıl 6 ay 27 gün hapis ve 2 bin 730 gün adli para cezasına çarptırılan Murat Burak'ın ise tutuklanmasına karar verdi.

Antalya Suç Örgütü Üyelerine 12 Müebbet ve Toplam 659 Yıl Hapis
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Antalya Suç Örgütü Üyelerine 12 Müebbet ve Toplam 659 Yıl Hapis - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement