Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva için İstanbul'da anma programı düzenlendi - Son Dakika
Güncel

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva için İstanbul'da anma programı düzenlendi

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva için İstanbul\'da anma programı düzenlendi

İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği (İSTAD) tarafından 28 Eylül'de Bakü'de vefat eden Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva için İstanbul'da anma programı düzenlendi.

03.10.2023 18:36
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İstanbul Türkiye Azerbaycan Dayanışma ve Kültür Derneği (İSTAD) tarafından 28 Eylül'de Bakü'de vefat eden Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva için İstanbul'da anma programı düzenlendi.

İSTAD'ın Kadıköy'deki binasında düzenlenen program Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

İSTAD Başkanı Sefer Karakoyunlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bugün burada Türk dünyasının ve Azerbaycan'ın sevilen, sayılan milletvekili Ganire Paşayeva'nın ebediyete intikalini anıyoruz. Kendisi sadece Azerbaycan'ın değil bütün Türk dünyasının milletvekiliydi. Türk dünyasına çok büyük emeği oldu. Vefatı sevenlerini üzdü, Hepimiz hüzün içerisindeyiz." dedi.

İSTAD Kadın Kolları Başkanı Nebahat Kirman ise merhum Paşayeva'yı "Türk dünyasının Asenası" olarak tanımladı.

Kirman, "Türkiye ile Azerbaycan arasında dostluğu her zaman arttırdı. Ölümü hepimizi derinden yaraladı. Onunla birlikte tüm şehitlerimize rahmet diliyoruz. Mekanı cennet olsun." diye konuştu.

Programa Azerbaycan'ın İstanbul Konsolosu Zaur Allahverdizade, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF) Genel Başkanı Adalet Turan, Paşayeva'nın yakınları ve İSTAD üyeleri katıldı.

Ganire Paşayeva kimdir?

Ganire Paşayeva, 24 Mart 1975'te Azerbaycan'ın Tovuz şehrinde doğdu.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Pediatri Bölümü ile Bakü Devlet Üniversitesi Uluslararası Hukuk Bölümü'nden mezun olan Paşayeva, 1998'de televizyonculuğa başladı.

Paşayeva, 2005'te Haydar Aliyev Fonu'nun Halkla İlişkiler Departmanı'nın başına geçti.

Kısa süre sonra 6 Kasım 2005'te yapılan parlamento seçiminde Tovuz Milletvekili seçilen Paşayeva, mecliste çeşitli görevlerde bulundu.

Paşayeva, son olarak Milli Meclisin Kültür Komisyonu Başkanlığını yürütüyordu.

Türkiye'de sayısız etkinliğe katılan, Türk dünyası üzerine çok sayıda yazı ve konuşmaları bulunan Paşayeva, "Türkiye'nin güçlü olmasının Türk dünyasının güçlü olması" anlamına geldiğini savunuyordu.

Bekar olan Paşayeva, İngilizce ve Rusça biliyordu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva için İstanbul'da anma programı düzenlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kilis'te Güneş Enerjisi Santrali Tamamlandı
  16:55 Kilis'te Güneş Enerjisi Santrali Tamamlandı

  Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan Kilis'te kurulan güneş enerjisi santralinin yapımı tamamlandı. Santralde yıllık 1 milyon 400 bin kilowatt elektrik üretilecek ve bu enerjiyle Vakıflar Genel Müdürlüğünün Ankara'daki tesisleri, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ve Eyüp İmarethanesi'nin tüketimi karşılanacak. Bu sayede Vakıflar Genel Müdürlüğü yıllık 5 milyon lira tasarruf etmeyi hedefliyor.

 • Muğla, Şubat Ayında Su Ürünleri İhracatıyla Türkiye'ye 90 Milyon Dolarlık Katkı Sağladı
  16:54 Muğla, Şubat Ayında Su Ürünleri İhracatıyla Türkiye'ye 90 Milyon Dolarlık Katkı Sağladı

  Ege İhracatçılar Birliği'nin açıkladığı verilere göre, Muğla Şubat ayında 90 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek Türkiye'nin ve Ege Bölgesi'nin ihracat rekortmeni oldu. Su ürünleri sektörü, Muğla'nın ihracatını domine ederek yüzde 55'lik bir artışla 65,8 milyon dolara çıktı ve Muğla ihracatındaki payını yüzde 73'e yükseltti.

 • Erdoğan, CHP Genel Başkanı'nın bedelli askerlik açıklamasını eleştirdi
  16:51 Erdoğan, CHP Genel Başkanı'nın bedelli askerlik açıklamasını eleştirdi

  Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in bedelli askerlik yapanlara yönelik sözlerine tepki gösterdi. Erdoğan, Sivas mitinginde yaptığı konuşmada, bu tür hedeflemelerin zihniyet bozukluğunun işareti olduğunu belirtti.

 • İzmir'de trafik polisi motosiklet kazası sonucu yaralandı
  16:51 İzmir'de trafik polisi motosiklet kazası sonucu yaralandı

  İzmir'in Konak ilçesinde motosikletin çarpması sonucu yaralanan trafik polisi hastaneye kaldırıldı.

 • Batman'da Taekwondo İl Seçmeleri Yapıldı
  16:48 Batman'da Taekwondo İl Seçmeleri Yapıldı

  Batman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün 2023-2024 okul sporları faaliyet programında yer alan taekwondo il seçmelerine 68 sporcu katıldı. Yıldızlar ve küçükler kategorilerinde yapılan seçmelerde dereceye giren sporcular, Batman'ı temsil etmeye hak kazandı.

 • Tokat'ta Deprem Tatbikatı: Minik Öğrencilere Deprem Bilinci Aşılandı
  16:48 Tokat'ta Deprem Tatbikatı: Minik Öğrencilere Deprem Bilinci Aşılandı

  Tokat'ta 1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında yapılan deprem tatbikatları, Öğretmen Rukiye Bumin Sarıer Anaokulu'nda büyük ilgi çekti. Minik öğrencilere deprem anında nasıl hareket etmeleri gerektiği adım adım öğretildi. Tatbikat sayesinde öğrencilerin deprem anında nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda bilinçlenmeleri ve güvenli bir şekilde hayatlarını sürdürebilmeleri hedefleniyor.

 • Türkiye'de eroin yakalamaları azaldı, metamfetamin ve skunk kullanımı arttı
  16:47 Türkiye'de eroin yakalamaları azaldı, metamfetamin ve skunk kullanımı arttı

  Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sevil Atasoy'un açıkladığı rapora göre, Türkiye'de 2022'de eroin yakalamalarında azalma görüldü. Bunun yanı sıra metamfetamin ve skunk kullanımı ise arttı. Raporda ayrıca Türkiye'nin morfin stoklarını eritmesi için haşhaş ekim alanlarını azaltması tavsiye edildiği belirtildi.

 • Başkan Başdeğirmen İlk Mitingine Karaağaç Mahallesi'nde Başladı
  16:47 Başkan Başdeğirmen İlk Mitingine Karaağaç Mahallesi'nde Başladı

  Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Şükrü Başdeğirmen, Karaağaç Mahallesi'nde düzenlenen mitingde halka hitap etti ve yeni dönem projelerini anlattı.

 • İpekyolu Belediyesi Kadın Eğitmenleriyle Akdamar Adası'nda Spor Etkinliği Düzenledi
  16:45 İpekyolu Belediyesi Kadın Eğitmenleriyle Akdamar Adası'nda Spor Etkinliği Düzenledi

  Van'ın İpekyolu Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü, kadın eğitmen ve antrenörlerle Akdamar Adası'nda zumba, pilates ve yoga etkinliği düzenledi. Etkinlik, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne dikkat çekti.


Advertisement