Başbakan Müjdeyi Verdi - Son Dakika
Güncel

Başbakan Müjdeyi Verdi

Başbakan Müjdeyi Verdi

Afganistan'da rehin alınan 8 Türk'ten 4'ü kurtarıldı.

12.05.2013 17:06  Güncelleme: 18:10

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Kadın Kolları'nda yaptığı konuşmanın sonunda Taliban tarafından kaçırılan 8 Türk'ten 4'ünün teslim alındığını söyledi.

BAŞBAKAN MÜJDEYİ VERDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bildiğiniz gibi geçenlerde Afganistan'da düşen bir helikopterde kaçırılan 8 Türk mühendis tekniker vardı. MİT'in gayretleri neticesinde bunlardan 4 tanesi hamdolsun teslim alındı. Nurettin Hoştur, Erkan Kaya, Abdülbaki Aslanhan, Mülaim Çelik. Bu kardeşlerimin de ailelerine böyle bir günde hamdolsun bu müjdeyi veriyoruz. İnşallah diğer 4 kardeşimizle ilgili de bu müjdeyi vermek inşallah bizlere nasip olur diyorum" dedi.

KABİL BÜYÜKELÇİLİĞİNDE MİSAFİR EDİLİYORLAR

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Afganistan'da alıkonulan 8 Türk vatandaşından 4'ünün Kabil'deki büyükelçiliğe teslim edildiğini bildirdi. Davutoğlu, sosyal paylaşım ağı Twitter'da yaptığı açıklamada, "Afganistan'da durumlarını yakından takip ettiğimiz sekiz vatandaşımızdan dördü az önce Kabil büyükelçiliğimize teslim edildi" dedi. Davutoğlu, şunları kaydetti: "Dört vatandaşımıza ve ailelerine geçmiş olsun diyorum. Diğer dört vatandaşımızın kurtarılması için de çalışmalarımız sürüyor. Kurtarılan Milayim Çelik, Nurettin Koştur, Abdülbaki Aslanhan ve Erkan Kaya'dan Erkan Bey ile az önce görüştüm. Sağlıkları yerinde. Tekrar geçmiş olsun diyor, diğer vatandaşlarımızın da bir an önce ailelerine kavuşmalarını diliyorum."

DİĞER 4 TÜRK İÇİN GİRİŞİMLER SÜRÜYOR

Öte yandan Taliban'ın rehin aldığı diğer Türk vatandaşlarının serbest bırakılması için de girişimler sürüyor. Bir Türk şirketinin Afganistan'da yürüttüğü proje kapsamında Khost'a giderken, 21 Nisan 2013 akşamı Logar/Azra ilçesi Mangel vadisine zorunlu iniş yapan helikopterde bulunan sekiz Türk vatandaşı Taliban güçleri tarafından rehin alınmıştı. MİT son olarak, çalışmak amacıyla gittiği Afganistan'da 2010 yılında Taliban tarafından kaçırılan Sertaç Dikilitaş'ın, geçen ay Türkiye'ye getirilmesini sağlamıştı.

Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Güncel Başbakan Müjdeyi Verdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement