Son dakika haberi... Çocuklarından haber alamayan 5 Uygur Türkü aile, BM yetkililerine dilekçe verdi - Son Dakika
Güncel

Son dakika haberi... Çocuklarından haber alamayan 5 Uygur Türkü aile, BM yetkililerine dilekçe verdi

Bir son dakika haberine göre İstanbul'dan Ankara'ya yürüyerek gelen 5 Uygur Türkü aile, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan çocuklarından haber alamadıklarını, çocuklarıyla iletişime geçmek için başkentte Birleşmiş Milletler (BM) ofisi yetkililerine dilekçe verdiklerini belirtti.

22.03.2021 18:09  Güncelleme: 18:56
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İstanbul'dan Ankara'ya yürüyerek gelen 5 Uygur Türkü aile, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan çocuklarından haber alamadıklarını, çocuklarıyla iletişime geçmek için başkentte Birleşmiş Milletler (BM) ofisi yetkililerine dilekçe verdiklerini belirtti.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) Ankara'da Yıldız Kule'de bulunan ofisinin önünde aileler adına açıklama yapan Reyhan Ahmet, tamamı 18 yaşından küçük olan çocuklarından 5 yıldır haber alamadıklarını söyledi.

Ahmet, 2016'da Türkiye'ye yasal yollarla geldiklerini ve hayatları boyunca devletlerin kanunlarına uygun şekilde yaşadıklarını kaydederek, "Ben sadece bir anne gibi yaşamak istiyorum. Kendi çocuğumun sesini duymak istiyorum. 5 senedir Türkiye'de yaşamaktayız ve Çin'de kalan 8-9 yaşındaki küçük çocuklarımızdan haber alamamaktayız. Biz anneler için bu durum, insani açıdan çok ağır gelmektedir. Ebeveynleri olmayan suçsuz küçük çocuklar nerede ve nasıl hayatını devam etmekteler bilmiyoruz." dedi.

Kanuni yollara 3 yıldır başvurduklarını belirten Ahmet, Çin Konsolosluğuna dilekçe verdiklerini ve haklarının korunmasını talep ettiklerini ancak hiçbir şekilde çocuklarından haber alamadıklarını söyledi.

Ahmet, insani haklarının ihlal edildiğini kaydederek şöyle konuştu:

"Sizlere sesleniyoruz ey insanlık, çocuklarımızdan ayrı kaldık. Bizim de insan gibi çocuklarımızı duyma hakkımız yok mu? Bütün dünyadaki insanlıktan, insan hakları savunucularından, kadın hakları savunucularından, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden, BM insan hakları örgütlerinden, bütün devlet başkanlarından, dünyadaki tüm annelerden tek başına yaşam mücadelesi vermekte olan küçük çocuklarımız için yardım etmelerini, en azından onların sesini duymamız, hayatta oldukları haberini almamız için yardımcı olmalarını talep ediyoruz. Çocuklarımızı bulmamıza yardımcı olmalarını talep ediyoruz."

Aileler, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile 25 Mart'ta Türkiye'ye yapacağı ziyaret sırasında görüşmek istediklerini kaydetti.

Açıklama sırasında annelerden biri fenalık geçirdi.

Aileler, açıklamanın ardından, BM İnsan Hakları Komitesi'ne hitaben yazdıkları dilekçeyi BM yetkililerine teslim ettiklerini söyledi.

Son dakika haberi... Çocuklarından haber alamayan 5 Uygur Türkü aile, BM yetkililerine dilekçe verdi
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika haberi... Çocuklarından haber alamayan 5 Uygur Türkü aile, BM yetkililerine dilekçe verdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Palandöken: Konaklama fiyatlarında abartıya gidilmemeli
  10:00 Palandöken: Konaklama fiyatlarında abartıya gidilmemeli

  Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, konaklama fiyatlarında abartıya gidilmemesi uyarısını yaparak, "İnsanların yaşadığı ülkede tatil yapma şartları kolaylaşsın" dedi.

 • Kuryelerin tehlikeli yolculuğu kamerada
  10:00 Kuryelerin tehlikeli yolculuğu kamerada

  Elazığ'da iki motorlu kuryenin seyir halindeyken yan yana tehlikeli yolculukları kameralara yansıdı. İki kuryenin sohbet ederken yapışık bir şekilde sürüş yapmaları ve bir kuryenin diğer motora ayağını koyup uzun bir süre yolculuk etmesi görüntülendi.

 • Kumluca'da 25. Tarım ve Seracılık Festivali 24 Nisan-4 Mayıs'ta düzenlenecek
  09:59 Kumluca'da 25. Tarım ve Seracılık Festivali 24 Nisan-4 Mayıs'ta düzenlenecek

  Kumluca ilçesinde düzenlenecek olan 25. Tarım ve Seracılık Festivali, 24 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival kapsamında her gün etkinlikler düzenlenecek ve Yörük göçü, yağlı pehlivan güreşleri, acı biber yeme yarışması gibi etkinlikler yapılacak. Festival programı, yerel seçimler nedeniyle kısıtlı bir zamanda hazırlandı. Kumluca Belediye Başkanı Mesut Avcıoğlu, festivalin Kumluca halkının eğlenmesini sağlayacak ve kültürün gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak bir etkinlik programı olduğunu belirtti.

 • Çin, Filistinlilere yardım malzemeleri gönderdi
  09:59 Çin, Filistinlilere yardım malzemeleri gönderdi

  Çin hükümeti tarafından sağlanan bir grup insani yardım malzemesi Mısır'ın El-Ariş Havalimanı'na ulaştı. Yardımlar Refah sınır kapısı üzerinden Gazze Şeridi'ne ulaştırılacak. Çin Büyükelçiliği, Çin hükümetinin, Gazze'deki acil insani durumu hafifletmek amacıyla Mısır üzerinden Gazze'ye birkaç parti gıda, ilaç ve çeşitli acil insani yardım malzemesi gönderdiğini bildirdi.

 • Husumetlisini öldürdü, yakalanınca 'Öldürme amacım yoktu' dedi
  09:58 Husumetlisini öldürdü, yakalanınca 'Öldürme amacım yoktu' dedi

  Adana'da tartıştığı husumetlisini göğsünden vuran zanlı tutuklandı. Zanlının ifadesinde, 'Öldürme amacım yoktu' dediği öğrenildi. Olay, 14 Nisan'da Seyhan ilçesinde meydana geldi. İzzet E. ile Osman Asma arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. İzzet E., kendini korumak için tabancayla ateş açtığını söyledi. İzzet E., tutuklandı.

 • Sivas'ta İŞKUR'a kayıtlı işsiz sayısı 2023'te 24 bin 602 kişiye düştü
  09:58 Sivas'ta İŞKUR'a kayıtlı işsiz sayısı 2023'te 24 bin 602 kişiye düştü

  Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Sivas İşgücü Piyasası Araştırması 2023 Yılı Sonuç Raporu'na göre, Sivas'ta İŞKUR'a kayıtlı işsizlerin sayısı 24 bin 602 kişi olarak belirlendi. Rapor, kadınların işsizlik oranının yüzde 49,2, gençlerin ise yüzde 24,38 olduğunu ortaya koydu. Mesleklere göre incelendiğinde ise en fazla kayıtlı işsizin temizlik görevlisi olduğu görüldü.

 • BODTO Yönetimi Üye Ziyaretlerine Devam Ediyor
  09:58 BODTO Yönetimi Üye Ziyaretlerine Devam Ediyor

  Bodrum Ticaret Odası (BODTO) yönetimi, en eski üyelerinden Ömer Ağan'ı evinde ziyaret etti. BODTO Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Ağan'a nezaket ziyaretinde bulunduklarını ve onu plaketle onurlandırdıklarını belirtti. Ağan ise ziyaretten duygulandığını ve BODTO'nun güzel gelişmeler kaydettiğini ifade etti.

 • Gemlik'te Yağmurun Etkisiyle İstinat Duvarı Çöktü: 2 Kişi Yaralandı
  09:58 Gemlik'te Yağmurun Etkisiyle İstinat Duvarı Çöktü: 2 Kişi Yaralandı

  Bursa'nın Gemlik ilçesinde yoğun yağışın etkisiyle bir apartmanın üzerine çöken istinat duvarı sonucunda 2 kişi yaralandı. Olayda 2 apartman ve 2 otomobil de hasar gördü. Ekipler olay yerine sevk edildi ve 36 dairede bulunan vatandaşlar tahliye edildi.


Advertisement