Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi anıldı - Son Dakika
Güncel

Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi anıldı

Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi anıldı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 8 yıl önce 2 polisin şehit olduğu terör saldırısının ardından çıkan çatışmada yaşamını yitiren eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi için anma etkinliği gerçekleştirildi.

28.11.2023 15:22
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 8 yıl önce 2 polisin şehit olduğu terör saldırısının ardından çıkan çatışmada yaşamını yitiren eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi için anma etkinliği gerçekleştirildi.

Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya gelen, aralarında Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Ramiz Erinç Sağkan ve Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi'nin de yer aldığı bir grup, terör saldırısının gerçekleştirildiği Dört Ayaklı Minare'nin bulunduğu Yenikapı Sokağı'na kadar yürüdü.

TBB Başkanı Sağkan, burada yaptığı konuşmada, Elçi'yi anmak için hayatını kaybettiği Dört Ayaklı Minare önünde olduklarını söyledi.

Sağkan, "Maddi gerçek ortaya çıkartılmalıdır. Kişiler en ağır cezayla cezalandırılmalıdır. Kamu vicdanı tatmin olmalıdır. Sorumlular, tamamı ortaya çıkartılıp cezalandırılmadığı müddetçe bu mücadeleyi devam ettireceğiz." dedi.

Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren de, "Barış ve demokrasiyi savunan başkanımızı saygıyla anıyoruz." diye konuştu.

Türkan Elçi ise aradan yıllar geçse de acılarının hala ilk günkü gibi taze olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Dört Ayaklı Minare'nin önüne karanfil bırakıldı.

Anma etkinliğine, eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, CHP'li Canan Kaftancıoğlu, Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulu üyeleri, bazı HEDEP ve CHP milletvekilleri, bölge baro başkanları ile avukatlar katıldı.

Daha sonra merkez Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı'nda düzenlenen törende, Tahir Elçi'nin mezarına karanfil bırakıldı.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 28 Kasım 2015'te Diyarbakır Barosunca, terör saldırılarında zarar gören tarihi Dört Ayaklı Minare'ye dikkati çekmek amacıyla basın açıklaması yapılmış, açıklamanın ardından teröristlerin saldırısı sonucu polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Cengiz Erdur şehit olmuş, çıkan çatışmada Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hayatını kaybetmişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi anıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  • Sağanak nedeniyle yolu hasar gören mezrada hamile kadın hastaneye ulaştırıldı
    23:25 Sağanak nedeniyle yolu hasar gören mezrada hamile kadın hastaneye ulaştırıldı

    Muş'un Hasköy ilçesine bağlı Yerkaya köyü Yapraklı mezrasında yaşayan hamile bir kadın, sağanak nedeniyle hasar gören yolda rahatsızlandı. Ailesinin 112 Acil Çağrı Merkezi'ne yaptığı yardım talebi üzerine İl Özel İdaresi ekipleri yoldaki tahribatı onararak sağlık görevlilerinin mezraya ulaşmasını sağladı. Evde yapılan ilk müdahalenin ardından kadın, ambulansla Muş Devlet Hastanesine götürüldü ve burada bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

  • Kahramanmaraş'ta Husumetli Gruplar Arasında Silahlı Kavga: 4 Yaralı
    23:22 Kahramanmaraş'ta Husumetli Gruplar Arasında Silahlı Kavga: 4 Yaralı

    Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde, husumetli iki grup arasında çıkan silahlı ve bıçaklı kavgada 4 kişi yaralandı. Kavga sonucunda yaralananlar hastaneye kaldırılırken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.


Advertisement