Japon otomobil markaları hileyi itiraf etti! İlk özür Toyota'dan - Son Dakika
Güncel

Japon otomobil markaları hileyi itiraf etti! İlk özür Toyota'dan

Japonya'nın Honda, Toyota, Mazda, Yamaha ve Suzuki gibi ünlü otomobil markaları, ürettikleri araçlarda hileli güvenlik testi yaptıklarını itiraf etti. Japon hükümeti, araçların sevkiyatlarının durdurulmasını talep ederken konuyla ilgili ilk özür Toyota'dan geldi. Kurumdan yapılan açıklamada ''Doğru sertifikasyon sürecini takip etmeden seri üretim yapıp otomobil sattık.'' denildi.

04.06.2024 08:21  Güncelleme: 08:38

Araç üretim sürecinde sertifikasyon için "hileli güvenlik testi" yaptıkları iddiasıyla Toyota, Mazda, Yamaha, Honda ve Suzuki'nin aleyhine Japonya'da açılan hükümet soruşturması otomobil dünyasını derinden sarstı.

BAKANLIKTAN SEVKİYATLAR DURDURULSUN TALEBİ

Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı araç üretim sertifikasyonu için "hileli güvenlik testi" sunmakla suçlanan otomobil firmalarının, yaptıklarını itiraf ettiklerini bildirdi. Bakanlık, Japon firmalardan, soruşturmada adı geçen modellerini kapsayan sevkiyatları durdurması ve söz konusu modellerin, ulusal güvenlik standartlarını karşıladığının doğrulanmasını istedi. MLIT yetkilileri, yerinde denetim yapmak üzere Japon firmaların üretim tesislerine sevk edildi.

Bakan Saito Tetsuo, yaptığı açıklamada, güvenlik testi yolsuzluklarının "son derece üzücü" olduğunu bildirdi. Saito, soruşturma kapsamında etkilenen modellerin, halihazırda düşük üretim hacimleri nedeniyle Japon ekonomisi üzerinde sınırlı etki oluşturacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Japon otomobil markaları güvenlik testi hilesini itiraf etti! Hükümet sevkiyatları durdurdu

"TOYOTA OLARAK ÖZÜR DİLİYORUZ"

Toyota Motor, açıklamasında, firmanın toplamda 7 modeli kapsayan araçlarının "MLIT onaylı olmayan yöntemlerle sertifikasyondan geçirildiğini" duyurdu. Fielder, Axio ve Yaris Cross modellerinin üretiminin halen sürdüğü, diğer 4 modelin ise üretiminin daha önce durdurulduğu ifade etti.

Toyota Başkanı Toyoda Akio, düzenlediği basın toplantısında, bakanlık talimatlarına uyacaklarını bildirerek, "Toyota olarak özür diliyoruz. Doğru sertifikasyon sürecini takip etmeden seri üretim yapıp otomobil sattık." dedi.

Yolsuzluğun "sistemin temellerine" etkisine değinen Toyoda, "Bu gibi eylemler sertifikasyon sisteminin temellerini baltalıyor. Bir otomobil üreticisi olarak bunların asla gerçekleşmemesi gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

Japon otomobil markaları güvenlik testi hilesini itiraf etti! Hükümet sevkiyatları durdurdu

HONDA'DA 4.3 MİLYON, TOYOTA'DA 1.7 MİLYON ARAÇ

Devlet televizyonu NHK'nın haberine göre Japon firmalar soruşturmada adı geçen modellerin sevkiyatlarını durdurdu.

Resmi Kyodo ajansına göre test sonuçlarına ilişkin sertifikasyon sorunundan Honda'nın 4,3 milyon, Toyota'nın 1,7 milyon, Mazda'nın 150 bin, Suzuki'nin 26 bin, Yamaha'nın 7 bin aracı etkilendi.

SUÇLARI TEK TEK ORTAYA ÇIKTI

Toyota'nın testlerde "yanlış veriler sunarak motor üretiminde hile yaptığı", Mazda'nın ise "motor kontrol yazılımını kasıtlı olarak yeniden yazdığı" kaydediliyor. Suzuki, Honda ve Yamaha'nın ise söz konusu yolsuzlukların yanı sıra sahte test sonuçları raporladığı bildiriliyor.

Japon otomobil markaları hileyi itiraf etti! İlk özür Toyota\'dan
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Japon otomobil markaları hileyi itiraf etti! İlk özür Toyota'dan - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement