Son dakika Japonya hükümeti haberleri, Japonya hükümeti son dakika, son dakika Japonya hükümeti

Son Dakika Japonya Hükümeti Haberleri

 • TSMC, Japonya'da İlk Fabrikasını Açtı
  27 Şub TSMC, Japonya'da İlk Fabrikasını Açtı

  Çip üreticisi TSMC, Japonya'da açtığı fabrikada otomotiv ve akıllı telefon sektöründe kullanılacak çipler üretecek. Sony ve Renesas gibi Japon devlerinin de bu fabrikadan yararlanması bekleniyor. Japonya hükümeti, TSMC'nin ikinci fabrikası için 4.86 milyar dolarlık bir teşvik paketi hazırladı. TSMC'nin Japonya'daki faaliyetleriyle ilgili yatırımlarını iki katına çıkarma kararı aldığı da açıklandı.

 • Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı'na Japonya Büyükelçiliği'nden ödül
  09 Şub Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı'na Japonya Büyükelçiliği'nden ödül

  Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği, Türkiye ile Japonya arasındaki ekonomik işbirliğine sağladığı katkılar dolayısıyla Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı'ya 'Büyükelçi Ödülü' takdim etti. Tosyalı'ya 'Büyükelçi Ödülü' takdimi için Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği'nde tören düzenlendi. Törene, Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay ve Ankara'daki diplomatik misyon temsilcileri de katıldı.

 • Japonya, Uluslararası Adalet Divanı kararlarının İsrail için bağlayıcı olduğunu hatırlattı
  02 Şub Japonya, Uluslararası Adalet Divanı kararlarının İsrail için bağlayıcı olduğunu hatırlattı

  Japonya hükümeti, Uluslararası Adalet Divanı'nın İsrail'e yönelik verdiği ihtiyati tedbir kararlarının yasal olarak bağlayıcı olduğunu hatırlattı. Japonya Dışişleri Bakanı Kamikava Yoko, UAD'nin verdiği kararların uluslararası insancıl hukukun gözetilmesi gerektiğini vurguladı. Japonya, bölgeye giden insani yardımların önünün açılması ve esirlerin salıverilmesi çağrısında bulundu. Ayrıca Japonya, UAD'nin oynadığı role desteğini bir kez daha ifade etti ve Gazze'deki tansiyonun düşürülmesi için ısrarcı diplomasisini sürdüreceğini bildirdi.

 • Japonya, Pasifik adaları ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmek için zirveye ev sahipliği yapacak
  20 Oca Japonya, Pasifik adaları ülkeleriyle ilişkilerini güçlendirmek için zirveye ev sahipliği yapacak

  Japonya Dışişleri Bakanı Kamikava Yoko, Pasifik adaları ülkelerinden Fiji'de düzenlenecek Dışişleri Bakanları zirvesine katılmayı planlıyor. Japonya hükümeti, Çin'in Pasifik bölgesi ve Pasifik adaları ülkeleri üzerinde artan nüfuzuna karşı 'Serbest ve Açık Hint-Pasifik' hedefliyor. Zirvede deniz güvenliği, iklim değişikliği ve doğal afetle mücadele gibi konular ele alınacak. Japonya, ayrıca Pasifik ülkelerinin liderlerini 2024 yaz aylarında Tokyo'da ağırlayacağı zirve öncesi hazırlıkları ele alacak.

 • Japonya, İsrail'e karşı açılan soykırım davasına yorum yapmaktan kaçınıyor
  19 Oca Japonya, İsrail'e karşı açılan soykırım davasına yorum yapmaktan kaçınıyor

  Japonya hükümeti, Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) İsrail'e karşı açılan 'soykırım' davasına yönelik yorum yapmaktan kaçınıyor. Japonya Dışişleri Bakanı Kamikava Yoko, müzakere sürecine yönelik yorumdan kaçındıklarını belirtti ve yargısal işlemlerin geleceğini izlemeye devam edeceklerini söyledi. Ayrıca Japonya, Gazze'deki tansiyonun sakinleştirilmesi ve krizin yayılmasının engellenmesi için proaktif diplomasiyi desteklediklerini vurguladı.

 • Kuzey Kore, hipersonik savaş başlığı taşıyan füze denemesini başarıyla gerçekleştirdi
  15 Oca Kuzey Kore, hipersonik savaş başlığı taşıyan füze denemesini başarıyla gerçekleştirdi

  Kuzey Kore, Japon Denizi istikametine doğru gerçekleştirdiği füze denemesi hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, hipersonik savaş başlığı taşıyan katı yakıtlı ve orta menzilli balistik füzenin başarıyla test edildiği belirtildi. Denemenin amacı, savaş başlığının özelliklerini ve yeni katı yakıtlı motorların güvenilirliğini doğrulamaktı.

 • 2023'te Siyasi Olaylar ve Doğal Afetler Dikkat Çekti
  30 Ara 2023'te Siyasi Olaylar ve Doğal Afetler Dikkat Çekti

  2023 yılında dünyada ve Türkiye'de siyasi olaylar ve doğal afetler ön plana çıktı. Türkiye'de yaşanan depremler ve sel felaketi, dünya çapında yankı uyandırdı. Ayrıca, Türkiye'de yapılan seçimler ve Rusya-Ukrayna savaşı da dikkat çeken olaylar arasında yer aldı. İsrail-Hamas savaşı, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki operasyon ve Afrika'da yaşanan darbeler de 2023 yılının önemli olayları arasında yer aldı.

 • Japonya, Filistin'in kendi kaderini tayin hakkını ve iki devletli çözümü desteklemeye devam edecek
  26 Ara Japonya, Filistin'in kendi kaderini tayin hakkını ve iki devletli çözümü desteklemeye devam edecek

  Japonya hükümeti, Filistinlilerin kendi kaderini tayin hakkını ve Orta Doğu'da iki devletli çözümü istikrarlı şekilde desteklemeyi sürdüreceklerini bildirdi. Japonya Dışişleri Bakanı Kamikava Yoko, bölgedeki çatışmanın yatıştırılması için çabaladıklarını ve insani yardım faaliyetlerinin gerçekleştirilebileceği bir ortamın oluşturulmasının önemini vurguladı. Ayrıca, Japonya'nın Filistin'e siyasi ve ekonomik olarak destek vermeye devam edeceğini belirtti.

 • Japon Kültür ve Enformasyon Merkezi Kurucusu Muharrem Demirci'ye Japonya'dan Nişan Verildi
  23 Ara Japon Kültür ve Enformasyon Merkezi Kurucusu Muharrem Demirci'ye Japonya'dan Nişan Verildi

  Japonya Hükümeti tarafından Japon Kültür ve Enformasyon Merkezi Kurucusu Muharrem Demirci'ye 'Altın Işıklar, Yükselen Güneş Nişanı ve Boyun Bağı' nişanı verildi. Nişan, Türkiye'de Japon kültürünün tanıtımı ve Japonya ile Türkiye arasındaki dostluğun derinleşmesine sağladığı katkılardan dolayı takdim edildi.

 • KOSGEB, JICA ile deprem bölgesindeki KOBİ'ler için kredi anlaşması imzaladı
  20 Ara KOSGEB, JICA ile deprem bölgesindeki KOBİ'ler için kredi anlaşması imzaladı

  Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı (KOSGEB) ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında deprem bölgesindeki işletmelerin desteklenmesi için 20 milyar Japon yenlik (yaklaşık 4 milyar lira) kredi anlaşması imzalandı.

 • Kuzey Kore, Hwasong-18 ICBM'yi başarılı bir şekilde test etti
  19 Ara Kuzey Kore, Hwasong-18 ICBM'yi başarılı bir şekilde test etti

  Kuzey Kore, katı yakıtlı kıtalararası balistik füze (ICBM) Hwasong-18'i başarılı bir şekilde test ettiğini duyurdu. Ülke lideri Kim Jong-un, gerçekleştirilen son füze denemenin düşman güçlere 'açık bir uyarı' niteliği taşıdığını ifade etti.

 • Çin ve Rus bombardıman uçakları Japonya yakınlarında ortak uçuş gerçekleştirdi
  15 Ara Çin ve Rus bombardıman uçakları Japonya yakınlarında ortak uçuş gerçekleştirdi

  Japonya Savunma Bakanlığı, Çin ve Rus bombardıman uçaklarının Japonya yakınlarında ortak uçuş gerçekleştirdiğini açıkladı. Çin'e ait 2 adet H-6 tipi ve Rusya'ya ait 2 adet Tu-95 tipi uçaklar, Japon Denizi üzerinde ortak uçuş yaptı. Uçaklar, Doğu Çin Denizi yönüne doğru seyretti ve Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri'nin önleme uçuşu için havalandı. Japonya ulusal hava sahası ihlal edilmedi, ancak Japonya hükümeti derin endişelerini Pekin ve Moskova'ya iletti.

 • Japonya, İngiltere ve İtalya Ortak Savaş Uçağı Geliştirme Projesi İçin Anlaştı
  14 Ara Japonya, İngiltere ve İtalya Ortak Savaş Uçağı Geliştirme Projesi İçin Anlaştı

  Japonya, İngiltere ve İtalya savunma bakanları, 2035 yılına kadar ortak savaş uçağı geliştirme projesi için koordinasyon kurulu oluşturulmasında anlaştı. Üç ülke, bölgesel tehditlere karşı savunma işbirliklerini güçlendirmeyi hedefliyor. Ana üstleniciler Mitsubishi Heavy, BAE Systems ve Leonardo S.P.A'dan uzmanlar projede yer alacak.

 • Japonya, PKK'yı terör örgütleri listesine ekledi
  06 Ara Japonya, PKK'yı terör örgütleri listesine ekledi

  Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği, terör örgütü PKK'nın, Japonya'nın Kamu Güvenliği İstihbarat Teşkilatının (PSIA) terör örgütleri listesine dahil edildiğini açıkladı.

 • Japonya Büyükelçiliği, Bingöl'ün Genç İlçe Belediyesi'ne arama kurtarma aracı hibe etti
  06 Ara Japonya Büyükelçiliği, Bingöl'ün Genç İlçe Belediyesi'ne arama kurtarma aracı hibe etti

  Japonya Büyükelçiliği tarafından 'Yerel Projelere Hibe Programı' kapsamında Bingöl'ün Genç İlçe Belediyesi'ne arama kurtarma aracı hibe edildi. Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Takahiko Katsumata, araç ve ekipmanların arama kurtarma etkinliğinin artırılması ve bölge sakinlerinin güvenli ve emniyetli yaşam sürdürmelerine katkı sağlamasını umduklarını belirtti.

 • Japonya Büyükelçiliği Bingöl'ün Genç Belediyesine Arama Kurtarma Aracı Hibe Etti
  06 Ara Japonya Büyükelçiliği Bingöl'ün Genç Belediyesine Arama Kurtarma Aracı Hibe Etti

  Japonya Büyükelçiliği, Bingöl'ün Genç Belediyesine arama kurtarma aracı hibe etti. Yerel Projelere Hibe Programı kapsamında alınan araç, Genç Halk Eğitimi Merkezi'nde düzenlenen törenle teslim edildi. Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Takahiko Katsumata, projenin Japon ve Türk halkının dostluğunun kanıtı olduğunu belirtti. Arama kurtarma aracı, afet veya kaza durumlarında kullanılmak üzere sağlanmış olup, bölge sakinlerinin güvenli ve emniyetli yaşam sürdürmelerine katkı sağlaması amaçlanmaktadır.

 • Japonya, Gazze'ye insani yardım faaliyetleri için çaba gösteriyor
  06 Ara Japonya, Gazze'ye insani yardım faaliyetleri için çaba gösteriyor

  Japonya hükümeti, İsrail'in saldırılarının devam ettiği Gazze Şeridi'ne yönelik insani yardım faaliyetlerinin gerçekleştirilebileceği bir ortam oluşturmak için çaba gösterdiğini bildirdi. Japonya Dışişleri Bakanı Kamikava Yoko, Japonya Başbakanı Kişida Fumio'nun İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile görüşerek gerilimin yatıştırılması ve insani durumun iyileştirilmesi konularını ele aldığını belirtti. Japonya, krizin çözümüne katkı sunmak amacıyla Filistin, İsrail ve Ürdün'e düzenlediği gezilerle yardım faaliyetlerini sürdürüyor.

 • Japonya, Gazze'deki insani krize çözüm için acil eylem çağrısı yapıyor
  21 Kas Japonya, Gazze'deki insani krize çözüm için acil eylem çağrısı yapıyor

  Japonya hükümeti, İsrail'in yoğun saldırılarının sürdüğü Gazze Şeridi'ndeki insani krize çözüm amacıyla gıda, su, tıbbi bakım ve yakıta engelsiz erişimin sağlanması için acil eyleme geçilmesi çağrısını yineledi. Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko, bu çağrının insani yardımın engellenmeden sağlanması, insani yardımların kolaylaştırılması için (çatışmalara) insani bir ara verilmesi ve bir insani koridor oluşturulması gerektiğini belirtti. Gazze'deki insani durumun iyileştirilmesine yönelik diplomatik çabaların sürdürüleceği vurgulandı.

 • Japonya, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında sivil kayıpların önlenmesi çağrısı yaptı
  18 Kas Japonya, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında sivil kayıpların önlenmesi çağrısı yaptı

  Japonya hükümeti, İsrail'in Gazze'ye yönelik yoğun saldırıları hakkında, 'askeri operasyonlarda sivil kayıpların önlenmesi için tüm önlemlerin alınması gerekli' olduğunu bildirdi. Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko, hayatını kaybedenlerin sayısının giderek yükseldiğini belirterek, insani durumun daha da kötüye gitmesinden derin endişe duyduklarını söyledi. Kamikawa, tansiyonun düşürülmesi için çalışmayı ve uluslararası kuruluşlarla iletişimi sürdüreceklerini ifade etti.

 • Japonya'ya Meksika ve Estonya'dan çekilme kararı
  14 Kas Japonya'ya Meksika ve Estonya'dan çekilme kararı

  Japonya hükümeti, Meksika ve Estonya'nın Osaka-Kansai Expo 2025 fuarından çekilme kararı aldığını bildirdi. Japonya Uluslararası Fuarlar Birliği tarafından düzenlenen toplantıda, Expo 2025'e katılacak ülkeler ve kuruluşlar hakkında bilgi verildi. Meksika ve Estonya'nın çekilmesiyle birlikte Danimarka ve Finlandiya dahil 9 ülkenin daha katılma kararı aldığı açıklandı. Expo 2025'e 153 ülke ve bölge ile 8 uluslararası kuruluşun katılacağı duyuruldu. Yükselen inşaat maliyetleri nedeniyle bazı ülkelerin çekilme kararı alabileceği ve bu durumun etkinliğe gölge düşürebileceği belirtiliyor.

 • Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri Sivil Havalimanlarında Tatbikat Düzenledi
  14 Kas Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri Sivil Havalimanlarında Tatbikat Düzenledi

  Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri (ASDF), 'Japonya'nın Savunması' tatbikatları kapsamında ilk kez sivil havalimanlarında iniş ve kalkış tatbikatı düzenledi. Olası düşman saldırısı senaryosunda ASDF üslerinin kullanılamaz hale gelmesi durumunda sivil havalimanları tercih edilecek. F-2 ve F-15 savaş uçakları, Tsuiki Hava Üssü'ne ait Oita Havalimanı ve Kagoşima'daki Tokunoşima Havalimanı'nda tatbikat gerçekleştirdi. Japonya'nın güncellenen milli doktrinlerine göre, düşman bölgesine etkili karşı saldırı yapabilme kabiliyeti kazanılması gerekmektedir.

 • Japonya ve Malezya Savunma ve Deniz Güvenliği İşbirliği Mutabakatı Yaptı
  05 Kas Japonya ve Malezya Savunma ve Deniz Güvenliği İşbirliği Mutabakatı Yaptı

  Japonya Başbakanı Kişida Fumio ve Malezya Başbakanı Enver İbrahim, savunma ve deniz güvenliği işbirliğinin geliştirilmesi konusunda anlaşmaya vardı. İki lider, görüşmede Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi'nde statükoyu değiştirecek teşebbüslere karşı çıkma ve savunma ekipmanları sağlama konularını ele aldı. Ayrıca, Japonya Öz Savunma Kuvvetleri ve Malezya ordusunun ortak eğitimlerinin teşvik edilmesi konusunda mutabık kaldılar.

 • Japonya Başbakanı, Filipinler ve ABD ile Üçlü Güvenlik İşbirliği Yapabileceklerini Söyledi
  04 Kas Japonya Başbakanı, Filipinler ve ABD ile Üçlü Güvenlik İşbirliği Yapabileceklerini Söyledi

  Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Filipinler'e yaptığı resmi ziyaret sırasında ülkesi ile Filipinler ve ABD'nin üçlü güvenlik işbirliği yapabileceğini belirtti. Kişida, bölgesel ilişkilerde işbirliğinin önemine vurgu yaparak, ASEAN ülkeleri ile Japonya arasındaki ilişkilerin ana hatlarını anımsattı. Ayrıca, Japonya ile Filipinler'in nükleer silahsızlanma, karbonsuzlaştırma ve üçlü güvenlik işbirliği gibi alanlarda işbirliği yapacaklarını ifade etti.

 • Japonya, Gazze Şeridi'ne 10 milyon dolarlık acil yardım sağlayacak
  17 Eki Japonya, Gazze Şeridi'ne 10 milyon dolarlık acil yardım sağlayacak

  İsrail'e yönelik saldırıları kınayan Japonya, Gazze Şeridi'ndeki insani krizin hafifletilmesi için bölgeye 10 milyon dolarlık acil yardım sağlayacak.

 • Japonya, Gazze Şeridi'ne 10 Milyon Dolarlık Acil Yardım Sağlayacak
  17 Eki Japonya, Gazze Şeridi'ne 10 Milyon Dolarlık Acil Yardım Sağlayacak

  Japonya hükümeti, Gazze Şeridi'ndeki insani krizin hafifletilmesi amacıyla bölgeye 10 milyon dolarlık acil yardım sağlayacağını duyurdu. Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko, hükümetin Hamas güçlerinin İsrail'e yönelik saldırılarını kınadığını belirtti. Kamikawa, bölgedeki insani krizin hafifletilmesi için gıda, su, tıbbi ve sağlık hizmetleri gibi yardımların masum sivillere ve Filistinli mültecilere ulaşması için diplomatik çaba göstereceklerini ifade etti. Ayrıca, Japonya hükümeti İsrail'deki Japon vatandaşlarını tahliye etme planı yaptı.

 • Japonya, tartışmalı Birleşme Kilisesi'nin tasfiyesi için mahkeme emri isteyecek
  12 Eki Japonya, tartışmalı Birleşme Kilisesi'nin tasfiyesi için mahkeme emri isteyecek

  Japonya hükümeti, Abe Şinzo suikastı sonrası gündeme gelen Birleşme Kilisesi'nin (FFWPU) tasfiyesi için mahkeme emri isteyeceğini duyurdu. Hükümet, FFWPU'nun kurumsal yönetim yapısı ve eylemlerini inceledi ve yasa dışı olduğu ve kamu refahına zarar verdiği sonucuna vardı. Eğitim ve Kültür Bakanlığı bünyesindeki Dini Tüzel Kişiler Konseyi, Birleşme Kilisesi'nin tasfiyesine yönelik mahkeme emri istenmesi tavsiyesinde bulundu. Mahkeme emri talebi, Tokyo Bölge Mahkemesine sunulacak ve son kararı açıklayacak olan mahkeme, tarafların delillerini dinleyecek. Emrin yayımlanması halinde FFWPU, dini kuruluş statüsünü kaybedecek ve vergi muafiyetlerinden yoksun kalacak.

 • Japonya ve Vietnam, 'Serbest ve Açık-Pasifik' vizyonunda önemli partnerler
  11 Eki Japonya ve Vietnam, 'Serbest ve Açık-Pasifik' vizyonunda önemli partnerler

  Japonya ve Vietnam Dışişleri Bakanları, 'Serbest ve Açık-Pasifik' vizyonunun hayata geçirilmesinde önemli partnerler olduklarında görüş birliğine vardı. Japonya hükümeti, Çin'in bölgesel nüfuzunun arttığı Doğu Asya'da Güneydoğu Asya ülkeleriyle işbirliğini güçlendirmek istiyor. Japonya ve Vietnam Dışişleri Bakanları, ikili ve bölgesel ilişkileri ele alarak, karşılıklı ekonomik işbirliğini artırma taahhüdünde bulundu. Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa, Güney Çin Denizi'ndeki Brunei ile de enerji ve güvenlik alanlarında işbirliklerini ele aldı. Kamikawa, Laos ve Tayland'ı da ziyaret etmeyi planlıyor.

 • Japonya, Eski Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisine Nişan Takdim Etti
  06 Eki Japonya, Eski Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisine Nişan Takdim Etti

  Japonya hükümeti, eski Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç'e 'Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı'nı takdim etti. Japonya'nın Ankara Büyükelçiliğince düzenlenen törende, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Takahiko Katsumata, eski Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç ve davetliler katıldı. Meriç'in, Türkiye-Japonya dostluk ilişkilerinin geliştirilmesine uzun yıllar önemli katkılarda bulunduğunu belirten Katsumata, Meriç'in katkılarının Japonya hükümeti tarafından büyük bir takdirle karşılandığını aktardı.

 • Japonya Büyükelçiliği, Ahmet Bülent Meriç'e 'Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı' verdi
  06 Eki Japonya Büyükelçiliği, Ahmet Bülent Meriç'e 'Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı' verdi

  Japonya Büyükelçiliği, Türkiye'nin eski Tokyo Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç'e, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine yaptığı katkılar nedeniyle 'Altın ve Gümüş Yıldız, Yükselen Güneş Nişanı' verdi. Meriç, nişanın kendisi için bir onur olduğunu ifade ederek, Türk-Japon dostluğunun ilerlemesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

 • Fukuşima Nükleer Santrali'nden denize tahliye başladı
  05 Eki Fukuşima Nükleer Santrali'nden denize tahliye başladı

  Japonya'da 2011'de meydana gelen deprem ve tsunami sonucu nükleer sızıntı yaşanan Fukuşima Daiichi Nükleer Santrali'nin işletmecisi TEPCO, arıtılmış radyoaktif atık suyun denize tahliyesinin 2. etabına başladığını duyurdu. Tahliye süreci 23 Ekim'e kadar devam edecek ve toplamda 7 bin 800 ton su denize salınacak.

 • Fukuşima Nükleer Santrali'nden Arıtılmış Radyoaktif Atık Suyun Denize Tahliyesi Devam Ediyor
  28 Eyl Fukuşima Nükleer Santrali'nden Arıtılmış Radyoaktif Atık Suyun Denize Tahliyesi Devam Ediyor

  Japonya'da 2011'deki deprem ve tsunami sonucu hasar gören Fukuşima Daiichi Nükleer Santrali'nin işletmecisi TEPCO, tesiste biriken arıtılmış radyoaktif atık suyun denize tahliyesinin 2. etabına 5 Ekim'de başlanacağını açıkladı. İlk etapta 7 bin 788 ton su tahliye edilmişti ve 2. etapta yaklaşık 7 bin 800 ton suyun tahliye edilmesi planlanıyor. Tahliye süreci, uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleştiriliyor ve su örneklerindeki radyoaktivite seviyesi güvenli sınırlar içinde bulunuyor.

 • Japonya, Çin'in Şamandıra Yerleştirmesini Protesto Etti
  21 Eyl Japonya, Çin'in Şamandıra Yerleştirmesini Protesto Etti

  Japonya hükümeti, Çin'in ulusal münhasır ekonomik bölgesine yerleştirdiği şamandıra nedeniyle protesto notası verdi. Japonya Sahil Güvenliği, Çin'e ait şamandırayı Okinawa eyaleti açıklarında bulunan tartışmalı Senkaku Adaları yakınında tespit etti. Japonya, bu eylemin Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'ni ihlal ettiğini belirterek, şamandıranın kaldırılmasını talep etti. Japonya hükümeti, kara sularını koruma konusundaki kararlılığını vurgulayarak, bölgedeki deniz unsurlarının güvenliği ve gözlem faaliyetlerini sürdüreceğini ifade etti. Senkaku Adaları, Japonya ve Çin arasında uzun süredir egemenlik tartışmalarına neden olan takımadalardır.

 • Japonya'da Her 10 Kişiden Biri 80 Yaş ve Üstü
  19 Eyl Japonya'da Her 10 Kişiden Biri 80 Yaş ve Üstü

  Japonya hükümeti, ülkedeki her 10 kişiden birinin 80 yaş ve üstü olduğunu bildirdi. Ülkede yaşayan 80 yaş ve üzeri nüfus, geçen yıla kıyasla 270 bin artışla 12,5 milyona çıktı. Bu durum, Japonya'nın toplam nüfusunun yüzde 10'unu aşmasına neden oldu. Ayrıca 65 yaş ve üzeri nüfusun oranı düşerek yüzde 29,1 oldu. 2040 yılına kadar 65 yaş ve üstü kişilerin genel nüfusa oranının yüzde 35'i aşması bekleniyor.

 • Japonya, Fas'a 3 Milyon Dolarlık Acil Yardım Gönderecek
  17 Eyl Japonya, Fas'a 3 Milyon Dolarlık Acil Yardım Gönderecek

  Japonya hükümeti, Kuzey Afrika ülkesi Fas'a şiddetli depremin ardından 3 milyon dolarlık acil durum yardımı gönderme kararı aldı. Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa Yoko, sivil toplum kuruluşları aracılığıyla barınma ve gıda yardımlarının Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) ve Japon kuruluşlarıyla ulaştırılacağını belirtti. Fas'ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremde ise can kaybı 2 bin 946, yaralı sayısı ise 5 bin 674 olarak açıklandı.

 • Putin'le görüşen Kuzey Kore lideri Kim'den ilk sözler: Rusya'nın her kararını destekleyeceğiz
  13 Eyl Putin'le görüşen Kuzey Kore lideri Kim'den ilk sözler: Rusya'nın her kararını destekleyeceğiz

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ile Rusya'nın Amur bölgesindeki Vostoçni Uzay Üssü'nde bir araya geldi. Liderler, yeni inşa edilen üssün uzay roketi montaj atölyesini birlikte inceledi. Kim Jong-Un, Putin'in ve Rus hükümetinin tüm kararlarını desteklediklerini ve destekleyeceklerini belirtti.

 • Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin Japon Denizi'ne balistik füze denemesini kınadı
  13 Eyl Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin Japon Denizi'ne balistik füze denemesini kınadı

  Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore'nin Japon Denizi yönüne iki kısa menzilli balistik füze fırlattığını duyurdu. Japonya hükümeti, füzelerin Japon münhasır ekonomik bölgesi dışına düştüğünü ve bölgede herhangi bir hasar olmadığını açıkladı. Füze denemesi, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Rusya'ya gitme planının açıklanmasının ardından gerçekleşti.

 • Fukuşima Nükleer Santrali'nden 7.800 ton arıtılmış atık su denize salındı
  11 Eyl Fukuşima Nükleer Santrali'nden 7.800 ton arıtılmış atık su denize salındı

  Japonya'da Fukuşima Nükleer Santrali'nin işletmecisi TEPCO, 7.800 ton arıtılmış radyoaktif atık suyun denize salınmasıyla tahliye planının ilk etabının tamamlandığını açıkladı. Tahliye işlemi, 3 haftalık sürenin ardından ikinci etapla devam edecek.

 • Türkiye-Japonya İş Forumu
  05 Eyl Türkiye-Japonya İş Forumu

  Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye ve Japonya arasındaki ikili ticaret hacminin 2022 itibarıyla 5 milyar dolar seviyesini aştığını belirterek, "Ticaretimizin 2023 yılının sonunda ise 6 milyar dolar sınırını aşacağını öngörmekteyiz.

 • Japonya, Fukuşima'daki radyoaktif atık suyu nedeniyle etkilenen balıkçılara ek finansman sağlayacak
  05 Eyl Japonya, Fukuşima'daki radyoaktif atık suyu nedeniyle etkilenen balıkçılara ek finansman sağlayacak

  Japonya, Çin'in Fukuşima'daki radyoaktif atık suyun tahliyesinin ardından Japon deniz ürünleri ithalatını yasaklamasından etkilenen balıkçılara 20,7 milyar yen ek finansman sağlayacak.

 • Japonya Savunma Bakanlığı, bütçe artışı talep etti
  31 Ağu Japonya Savunma Bakanlığı, bütçe artışı talep etti

  Japonya Savunma Bakanlığı, Çin'in bölgede çoğalan askeri faaliyetleri ve Kuzey Kore'nin tehditkar füze denemelerine karşı hükümetten gelecek yılki bütçesi için yaklaşık yüzde 12'lik artış talebinde bulundu.

 • Kuzey Kore, Güney Kore'ye karşı askeri tatbikat gerçekleştirdi
  31 Ağu Kuzey Kore, Güney Kore'ye karşı askeri tatbikat gerçekleştirdi

  Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD'nin ortak askeri tatbikatlarına yanıt olarak 'Güney Kore topraklarını işgal senaryosu' adı altında askeri tatbikat ve taktik nükleer saldırı tatbikatı gerçekleştirdiğini duyurdu.

 • Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki arıtılmış radyoaktif suyun güvenli olduğunu göstermek için balık yedi
  30 Ağu Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki arıtılmış radyoaktif suyun güvenli olduğunu göstermek için balık yedi

  Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Fukuşima Nükleer Santrali'ndeki arıtılmış radyoaktif suyun denize tahliyesinin güvenli olduğuna dikkat çekmek için bölgeden tutulan balıkları yedi. Kishida, balıkların güvenli ve lezzetli olduğunu söyledi.

 • Japonya Başbakanı Fukushima atık su eleştirilerine deniz ürünleriyle yanıt verdi
  30 Ağu Japonya Başbakanı Fukushima atık su eleştirilerine deniz ürünleriyle yanıt verdi

  Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Fukushima nükleer kazası sonrasında okyanusa bırakılmaya başlanan atık su eleştirilerine bölgeden gelen deniz ürünlerini yiyerek karşılık verdi. Çin, Fukushima bölgesinden elde edilen deniz ürünleri ticaretini insan sağlığına zararlı olacağı gerekçesiyle yasaklayacağını açıklamıştı.

 • Japonya, Fukuşima'daki nükleer atık suyu denize boşaltmaya başladı
  25 Ağu Japonya, Fukuşima'daki nükleer atık suyu denize boşaltmaya başladı

  Fukuşima Nükleer Santrali'nde biriken atık suyun denize boşaltılma kararı bir çok soru işaretini de beraberinde getiriyor.

 • Japonya, Kahramanmaraş'ı model kent olarak seçti
  24 Ağu Japonya, Kahramanmaraş'ı model kent olarak seçti

  Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte, Türkiye Belediyeler Birliği ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı tarafından yürütülen teknik işbirliği projelerinin model kenti olarak Kahramanmaraş'ın seçildiği duyuruldu. Japonya'nın deprem sonrası yeniden yapılanma çalışmalarına destek vereceği belirtildi.

 • Fukushima'daki arıtılmış radyoaktif atık suyu denize boşaltma işlemi başladı
  24 Ağu Fukushima'daki arıtılmış radyoaktif atık suyu denize boşaltma işlemi başladı

  Japonya'da 2011'deki şiddetli deprem ve tsunami sonucu zarar gören Fukushima Daiichi Nükleer Santrali'ndeki arıtılmış radyoaktif atık suyun kontrollü olarak denize boşaltılmasına başlandı. İlk tahliye operasyonu 17 gün sürecek, 7 bin 800 ton arıtılmış su denize bırakılacak.

 • Japonya'daki nükleer santralde depolanan bini aşkın tanktaki atık suyun tahliyesi yarın başlıyor
  23 Ağu Japonya'daki nükleer santralde depolanan bini aşkın tanktaki atık suyun tahliyesi yarın başlıyor

  Japonya'da 2011'deki depremin ardından meydana gelen tsunamide hasar gören Fukuşima Dai-içi Nükleer Santrali'ndeki radyoaktif atık suyun okyanusa boşaltım süreci, yerel halk ve komşu ülkelerin tepkilerine rağmen yarın başlayacak.

 • Japonya, Fukuşima'daki atık suyu Pasifik Okyanusu'na boşaltacak
  22 Ağu Japonya, Fukuşima'daki atık suyu Pasifik Okyanusu'na boşaltacak

  Japonya, komşu ülkelerin itirazlarına rağmen Fukuşima nükleer santralinde biriktirilen ve radyoaktif maddeler içeren bir milyon tondan fazla atık suyu Perşembe günü Pasifik Okyanusu'na boşaltacak. Bu karar, bir hafta önce Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) tarafından onaylanmıştı. Japonya Başbakanı Fumio Kişida, işlemin başlaması için tesisin işletmecisinden derhal hazırlık yapmasını talep edeceğini söyledi. Atık su planı, Asya ve Pasifik bölgesinde endişeye neden olmuş olsa da Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, atık suların çevre ve insanlar üzerinde ihmal edilebilir bir etkiye sahip olacağını belirtmişti.

 • Fukushima'da arıtılmış radyoaktif atık suyun denize salınımı başlıyor
  22 Ağu Fukushima'da arıtılmış radyoaktif atık suyun denize salınımı başlıyor

  Japonya Başbakanı Fumio Kishida, 2011'deki deprem ve tsunaminin ardından hasara yol açan Fukushima Daiichi Nükleer Santrali'nde biriken arıtılmış radyoaktif atık suyun kontrollü olarak denize salınımına 24 Ağustos Perşembe günü başlanacağını duyurdu. Japonya hükümeti, uzun bir araştırma sürecinin ardından atık suyun uluslararası standartlara uygun şekilde arıtılarak denize salınmasına karar vermişti. Tahliye süreci Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından denetlenecek.

 • Japonya, Hatay ve Kahramanmaraş'ta deprem enkazlarını dönüştürmek için UNDP ile anlaşma imzaladı
  16 Ağu Japonya, Hatay ve Kahramanmaraş'ta deprem enkazlarını dönüştürmek için UNDP ile anlaşma imzaladı

  Japonya, Hatay ve Kahramanmaraş'ta deprem enkazlarını dönüştürmek amacıyla Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile 130,6 milyon TL'lik bir anlaşma imzaladı. Proje kapsamında enkazın toplanacağı alanlar belirlenecek ve enkaz atıklarının geri dönüşümü için Kahramanmaraş ve Hatay'da 2 tesis kurulacak. Japonya hükümeti ile UNDP iş birliğinde hayata geçirilen bu proje, depremlerde büyük hasar gören Hatay ve Kahramanmaraş illerinde enkazın kaldırılması, yönetilmesi ve geri dönüşümünün sağlanması amacıyla gerçekleştirilecektir.

 • UNDP ve Japonya, Hatay ve Kahramanmaraş'ta enkaz dönüştürme tesisleri kuracak
  16 Ağu UNDP ve Japonya, Hatay ve Kahramanmaraş'ta enkaz dönüştürme tesisleri kuracak

  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile Japonya hükümeti, Hatay ve Kahramanmaraş illerindeki deprem enkazlarını dönüştürmek için 130,6 milyon TL'lik anlaşma imzaladı. Proje kapsamında enkazın toplanacağı alanlar belirlenecek, enkaz atıklarının geri dönüşümü için 2 tesis kurulacak ve 4 adet mobil moloz kırıcı temin edilecek. Japonya Büyükelçisi, projenin deprem mağdurlarının sağlığını korumak ve toparlanma sürecini hızlandırmak amacıyla yapıldığını belirtti.

 • Japonya, Kuzey Kore'nin adımlarını yakından izleyecek
  27 Tem Japonya, Kuzey Kore'nin adımlarını yakından izleyecek

  Japonya Kabine Başsekreteri Matsuno Hirokazu, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze geliştirme programlarının ülkesinin ve dünyanın güvenliğini tehdit ettiğini belirterek Kuzey Kore'nin adımlarını yakından izleyeceklerini ifade etti. Matsuno, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze geliştirme programlarının, Japonya ve dünyanın barışını, güvenliğini tehdit ettiğini ve 'kabul edilemez' olduğunu söyledi. Japonya, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarının tam olarak uygulanmasını sağlamak için diğer ülkelerle çalışacak.

 • Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ü ziyaret etti
  25 Tem Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ü ziyaret etti

  Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) teknik heyeti, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'ü makamında ziyaret ederek 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlar için taziyelerini iletti. Heyet, Şanlıurfa'da yapılan ve yapımı devam eden projeler hakkında Beyazgül ile istişarelerde bulundu. Beyazgül ise Japonya'da depremlerle ilgili geliştirilen teknolojileri yakından gördüklerini belirtti ve JICA heyetine teşekkür etti.

 • Japonya, Miyako Adası'na bomba sığınağı inşa edecek
  24 Tem Japonya, Miyako Adası'na bomba sığınağı inşa edecek

  Japonya hükümeti, Tayvan yakınlarındaki Okinawa idari birimine bağlı Miyako Adası'na, bölge sakinlerini olası saldırılarda tahliye etmek için kullanılacak bomba sığınağı inşa edileceğini duyurdu. Japon hükümeti, benzer tedbirleri Yonaguni ve İşigaki adalarında da hızlandırmayı planlıyor.

 • Japonya, Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya katılım protokolünü TBMM'ye sevk etme kararını takdirle karşıladı
  11 Tem Japonya, Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya katılım protokolünü TBMM'ye sevk etme kararını takdirle karşıladı

  Japonya hükümeti, Türkiye'nin, İsveç'in NATO'ya katılım protokolünü TBMM'ye sevk edeceğine yönelik son kararının takdirle karşılandığını bildirdi. Japonya Başbakanı Kişida Fumio'nun, Vilnius'ta düzenlenen NATO Liderler Zirvesi'ne katılmasına da değinen Matsuno, hukuka dayalı serbest ve açık uluslararası düzenin korunması ve güçlendirilmesi için Japonya-NATO işbirliğini sağlamlaştırmayı hedeflediklerini kaydetti.

 • 10 soruda Fukuşima Dai-içi'deki atık suyun birikme ve tahliye süreci
  05 Tem 10 soruda Fukuşima Dai-içi'deki atık suyun birikme ve tahliye süreci

  Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA), Fukuşima Dai-içi Nükleer Santrali'ndeki atık suyun denize tahliyesine yeşil ışık yakmasıyla Japonya, sürece hız kazandırmayı hedefliyor.

 • UAEA, Fukuşima'daki atık su tahliye planının güvenlik standartlarına uygun olduğunu bildirdi
  04 Tem UAEA, Fukuşima'daki atık su tahliye planının güvenlik standartlarına uygun olduğunu bildirdi

  Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), Japonya'nın Fukuşima Dai-içi Nükleer Santrali'nde biriken atık suyun denize tahliyesi planının güvenlik standartlarıyla uyumlu olduğunu açıkladı. Japonya hükümeti, tahliye planının gıda güvenliği, insan sağlığı ve çevre için risk oluşturabileceği endişelerini hafifletmeyi hedefliyor. UAEA Başkanı Rafael Mariano Grossi, tahliye planının güvenlik standartlarına uyumlu olduğunu belirtti. Tahliyenin bu yaz başlaması planlanıyor.

 • IAEA, Fukushima'daki arıtılmış suyun denize bırakılması planı hakkında rapor sundu
  04 Tem IAEA, Fukushima'daki arıtılmış suyun denize bırakılması planı hakkında rapor sundu

  Japonya'nın başkenti Tokyo'da bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Genel Direktörü Rafael Grossi, Japonya Başbakanı Fumio Kishida'ya, Fukushima Daiichi santralindeki arıtılmış suyun denize bırakma planına ilişkin güvenlik incelemesinin sonuçlarını içeren kapsamlı raporu sundu. Rapor, arıtılmış su salınımının bilimsel yönünü açıklığa kavuşturmakta ve güvenlikle ilgili soruları yanıtlamaktadır. IAEA, tahliye aşaması sırasında ve sonrasında tarafsız, bağımsız ve objektif güvenlik incelemesine devam edeceğini belirtti.

 • Japonya, Fukuşima'da biriken radyoaktif atık suyun tahliyesini uluslararası kamuoyuyla paylaşacak
  04 Tem Japonya, Fukuşima'da biriken radyoaktif atık suyun tahliyesini uluslararası kamuoyuyla paylaşacak

  Japonya, Fukuşima'da Dai-içi Nükleer Santrali'nde biriken radyoaktif özellikli atık suyun tahliyesine yönelik süreci uluslararası kamuoyuyla ayrıntılı şekilde paylaşacak. Japonya hükümeti, tahliye edilecek atık suyun gıda güvenliği, insan sağlığı ve çevre için risk oluşturabileceğine dair endişeleri hafifletmeyi hedefliyor. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, santralde biriken atık su seviyesinin kritik aşamaya ulaştığını belirterek, UAEA'nın tahliye planına yönelik kapsamlı değerlendirmesini hükümete sunacağını dile getirdi. Tahliyenin bu yaz başlaması planlanıyor.

 • Japonya, Fukuşima Dai-içi Nükleer Santrali'ndeki Atık Suyun Denize Salınması İçin Zaman Belirleyecek
  04 Tem Japonya, Fukuşima Dai-içi Nükleer Santrali'ndeki Atık Suyun Denize Salınması İçin Zaman Belirleyecek

  Japonya, Fukuşima Dai-içi Nükleer Santrali'nde biriken radyoaktif özellikli atık suyun denize salıverilmesi zamanını, kapsamlı değerlendirme sonrasında belirleyecek. Japonya hükümeti, atık suyun çevre, gıda güvenliği ve insan sağlığı için risk oluşturabileceğine dair endişeleri hafifletmeyi hedefliyor. Atık suyun denize tahliyesi süreci, güvenlik tedbirlerine uyularak gerçekleştirilecek ve halkın bilgilendirilmesi sağlanacak. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi'nin Japonya ziyareti kapsamında, denize tahliye edilmesi planının güvenliğine yönelik raporun teslim edilmesi bekleniyor.

 • Japonya'da Nükleer Atık Suyu Denize Tahliye Planına İtiraz
  03 Tem Japonya'da Nükleer Atık Suyu Denize Tahliye Planına İtiraz

  Japonya'da iktidar koalisyonunun ortağı Komeito, Fukuşima Dai-içi Nükleer Santrali'nde biriken radyoaktif özellikli atık suyun, tatil sezonunda denize tahliye edilmemesini istedi. Japonya hükümeti, atık suyun çevre ve insan sağlığı için risk oluşturabileceğine dair endişeleri hafifletmeyi hedefliyor. Komeito'nun Genel Başkanı Yamaguçi Natsuo, atık suyun yaz aylarında denize tahliye edilmemesini ve hükümetin acele etmemesini arzu ettiklerini belirtti. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Rafael Mariano Grossi'nin Tokyo'ya yapacağı ziyarette, denize tahliye planının güvenliğine yönelik raporun Japonya hükümetine sunulması bekleniyor. Tahliyenin bu yaz başlaması planlanıyor.

 • Proje ile başlayan dostluk 11 yıldır devam ediyor
  29 Haz Proje ile başlayan dostluk 11 yıldır devam ediyor

  Dünya Gençlik Gemisi'nde tanışan Türk ve Japon dostlar, 11 yıldır sürdürdükleri örnek dostluklarıyla göz kamaştırırken, insanları etkileyen öyküleri ise dünyaya barış ve hoşgörü mesajı veriyor. Türk Handan Dinçer Aslaner ve Japon Matsuda Noriko, Dünya Gençlik Gemisi projesinde tanışarak başlayan dostluklarını 11 yıldır sürdürüyor. İki genç kadın, farklı kültürleri birleştiren, karşılıklı anlayış ve sevgi üzerine kurulu örnek bir dostluk sergiliyor. Bu dostluk, insanlara gerçek dostluğun gücünü hatırlatıyor.

 • Japonya'da İlk ve Orta Dereceli Okullarda Yapay Zeka Kullanımı Yönergeleri Uygulanacak
  24 Haz Japonya'da İlk ve Orta Dereceli Okullarda Yapay Zeka Kullanımı Yönergeleri Uygulanacak

  Japonya hükümeti, ilk ve orta dereceli okullarda üretken yapay zeka kullanımını sağlayacak yeni yönergeleri uygulamayı planlıyor. Buna göre, üretken yapay zeka vasıtasıyla ders esnasında fikirlerin formüle edilebilmesi ve tartışmaların derinleştirilmesi hedeflenecek ancak geniş çaplı kullanım teşvik edilmeyecek. Yeni yönergeler uyarınca, yapay zeka öğrencilerin akademik performanslarını ölçecek sınavlarda kullanılmayacak ve yapay zekayı kullanma becerilerinin önemi vurgulanacak. Ayrıca, öğrencilerin eleştirel düşünme becerileri ve üretkenlikleri üzerindeki olası olumsuz etkilerine de dikkat çekilecek.

 • Japonya, ulusal savunma harcamalarını artırmak için havuz fonu kanunu çıkardı
  16 Haz Japonya, ulusal savunma harcamalarını artırmak için havuz fonu kanunu çıkardı

  Japonya parlamentosu, ulusal savunma harcamalarını artırmak için havuz fonu kanunu çıkardı. Japonya hükümeti, Kuzey Kore'nin tehditkar füze denemeleri ve Çin'in nüfuzunu artırma teşebbüsleri karşısında ulusal savunmasını güçlendirmek istiyor. Devlet varlıklarının satılması ve devlet bütçesinin bazı özel hesaplarındaki fazla finansmanı aktarma yoluyla fon finanse edilecek. Japonya, NATO ülkeleriyle orantılı olarak savunma harcamalarını 2027 mali yılına kadar, ülkenin GSYİH'sinin yüzde 2'si ya da daha yukarısına taşımayı hedefliyor.

 • Japonya, Uzay Endüstrisini Canlandırmak İçin Finansmanı Artırıyor
  14 Haz Japonya, Uzay Endüstrisini Canlandırmak İçin Finansmanı Artırıyor

  Japonya hükümeti, özel şirketlere ve üniversitelere yönelik finansmanı artırarak uzay endüstrisini canlandırmayı hedefliyor. Devlet destekli Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) aracılığıyla verilecek finansman desteği, iktidardaki Liberal Demokrat Parti'nin önerisi doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Revize edilmiş plana göre, JAXA artan finansmanla birlikte yeni kurulan şirketlere ve diğer sektörlerdeki girişimlere yatırım yapacak ve ileri teknolojilerin ve insan kaynaklarının geliştirilmesine yardımcı olacak. Temel plan, birden fazla küçük uyduyu birbirine bağlayan bir uydu grubunun inşasını ve uzayda güvenliğin artırılmasına yönelik artan ihtiyaç nedeniyle bilgi toplayan uyduların sayısının artırılmasını öngörüyor.

 • Japonya, Çin ve Rusya'ya ait bombardıman uçaklarının ortak uçuşunu bildirdi
  07 Haz Japonya, Çin ve Rusya'ya ait bombardıman uçaklarının ortak uçuşunu bildirdi

  Japonya Savunma Bakanlığı, Çin ve Rusya'ya ait bombardıman uçaklarının Japonya'ya yakın sularda ortak uçuş gerçekleştirdiğini açıkladı. Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri savaş uçakları da söz konusu uçuşa karşı havalandı. Hava sahasının ihlal edilmediği ancak ortak uçuşun açık güç gösterisi şeklinde nitelendirildiği belirtildi. Güney Kore de benzer bir olay yaşadığını duyurmuştu.

 • Japonya, 15 yılda hidrojen arzına 107 milyar dolar yatırım yapacak
  06 Haz Japonya, 15 yılda hidrojen arzına 107 milyar dolar yatırım yapacak

  Japonya hükümeti, gelecek 15 yılda hidrojen arzına 15 trilyon yen (107 milyar dolar) yatırım oluşturmayı hedefliyor. Yeni stratejiye göre, 2030'da 3 milyon tona çıkarılacak hidrojen arzı, 2040'a kadar 12 milyon tona, 2050'ye kadar 20 milyon tona çıkarılacak. Hem kamu hem özel sektörlere yönelik hidrojen üretimi ve kullanımı inisiyatiflerinde daha aktif yer almaları için teşvikler oluşturulacak. Japonya, 2050'ye kadar 'net 0 karbon' hedefini yakalamaya çalışan ülkeler arasında yer alıyor ve sera gazı emisyonuna yol açmayan hidrojenin ticarileştirilmesini yaygınlaştıracak.

 • Güney Koreli uzmanlar Fukushima'daki atık su planı için ek analizler istiyor
  31 May Güney Koreli uzmanlar Fukushima'daki atık su planı için ek analizler istiyor

  Güney Koreli uzmanlar, Fukushima Daiichi Nükleer Santrali'nde 6 günlük incelemelerin ardından yaptıkları değerlendirmede 'Atık suyunu denize boşaltma planına ilişkin ek analizlere ihtiyaç var' ifadelerini kullandı. Japonya'da gerçekleştirilen denetimlerin bilimsel inceleme sürecine anlamlı bir katkı sağladığını söyleyen Güney Kore Nükleer Güvenlik Komisyonu Başkanı Yoo Geun-hee, 'Ancak daha net bir sonuca varmak için ek analiz ve inceleme çalışmaları yapmayı planlıyoruz' dedi.

 • Japonya, Saman Nezlesiyle Mücadele İçin Sedir Ağaçlarını Azaltacak
  31 May Japonya, Saman Nezlesiyle Mücadele İçin Sedir Ağaçlarını Azaltacak

  Japonya, saman nezlesiyle mücadele amacıyla gelecek 10 yılda, dikili sedir ağaçlarını yüzde 20 düzeyinde azaltmayı planlıyor. Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık Bakanı Nomura Tetsuro, Japonya Başbakanı Kişida Fumio ile bir araya gelerek yeni mücadele planını duyurdu. Polen emisyonunu düşürme politikası kapsamında, dikili sedir ağaçları gelecek 10 yıl içinde yüzde 20 düzeyinde azaltılacak ve genç sedir ağaçları daha az polen salan türlerle değiştirilecek.

 • Japonya'da nükleer reaktörlerin ömrü uzatıldı
  31 May Japonya'da nükleer reaktörlerin ömrü uzatıldı

  Japonya Ulusal Meclisi, ülkedeki nükleer reaktörlerin 60 yıl sınırının ötesinde işletilmesine imkan verecek tasarıyı yasalaştırdı. Enerji tedarikinde öz yeterliliğini artırmayı ve karbon emisyonunu düşürmeyi hedefleyen Japonya, nükleer reaktörlerin ömrünü uzatma kararı aldı.

 • Dünya Liderlerinden Erdoğan'a Tebrik Mesajları
  30 May Dünya Liderlerinden Erdoğan'a Tebrik Mesajları

  Dünya liderleri, Cumhurbaşkanı Seçimi ikinci turundaki başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tebrik mesajları yolladı.

 • Japonya, 80 Rus kuruluşunu ihracat yasağına tabi kuruluşlar listesine ekleyecek
  26 May Japonya, 80 Rus kuruluşunu ihracat yasağına tabi kuruluşlar listesine ekleyecek

  Japonya hükümeti, Ukrayna'ya saldırılarını sürdüren Rus ordusu ile bağlantılı 80 Rus kuruluşun, ihracat yasağına tabi kuruluşlar listesine ekleneceğini bildirildi. Yeni yaptırımlar doğrultusunda, Rusya'ya yönelik inşaat ve mühendislik hizmetleri durdurulacak, askeri görevliler dahil 17 kişi ile 78 kuruluşun mal varlıkları dondurulacak. Kategori: Dünya

 • Japonya'dan WFP'nin Türkiye'de deprem bölgesindeki faaliyetlerine 2 milyon dolar destek
  22 May Japonya'dan WFP'nin Türkiye'de deprem bölgesindeki faaliyetlerine 2 milyon dolar destek

  Japonya hükümeti, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programının (WFP), Türkiye'de deprem bölgesinde yaptığı faaliyetlere 2 milyon dolar katkı sağladı.

 • ABD Başkanı Biden, Hiroşima'da nükleer silahsız bir dünya için çaba sözü verdi
  20 May ABD Başkanı Biden, Hiroşima'da nükleer silahsız bir dünya için çaba sözü verdi

  ABD Başkanı Joe Biden, Japonya'nın Hiroşima kentindeki G7 Liderler Zirvesi kapsamında Hiroşima Barış Anıtı Müzesi'ni ziyaret ederek konuk defterine mesaj yazdı. Biden, mesajında nükleer silahlardan arınmış bir dünya için çaba göstereceği sözü verdi.

 • Zelenskiy, Hiroşima'daki G7 Liderler Zirvesi'ne katılacak
  20 May Zelenskiy, Hiroşima'daki G7 Liderler Zirvesi'ne katılacak

  Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin, Japonya'da düzenlenen G7 Liderler Zirvesi'ne bizzat katılacağı bildirildi.

 • G7 Zirvesi Japonya'da başlıyor
  18 May G7 Zirvesi Japonya'da başlıyor

  Japonya'nın Hiroşima'da şehrinde yarın başlayacak G7 Liderler Zirvesi öncesinde 24 bin polis görevlendirildi.

 • Japonya ve Filipinler, Hint-Pasifikte güvenlik işbirliğini artırmak için anlaştı
  16 May Japonya ve Filipinler, Hint-Pasifikte güvenlik işbirliğini artırmak için anlaştı

  Japonya ve Filipinler Dışişleri bakanları, Çin'in nüfuzunu artırdığı Hint-Pasifik bölgesinde ikili güvenlik işbirliğinin derinleştirilmesi konusunda anlaştı. Japonya, Filipinlere savunma teçhizatı transferi kararı vermişti ve nisanda Resmi Güvenlik Yardımı (OSA) çerçevesiyle benzer düşüncedeki ülkelerin silahlı kuvvetlerine ekipman transferi kararı almıştı.

 • Japonya ve ASEAN, İkili İlişkilerin 50. Yıl Dönümünü Kutlamayı Planlıyor
  14 May Japonya ve ASEAN, İkili İlişkilerin 50. Yıl Dönümünü Kutlamayı Planlıyor

  Japonya ve Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) aralık ayında ikili ilişkilerin 50. yıl dönümünü kutlamayı planlıyor. Japonya hükümeti, Tokyodaki zirvede Japonya ile 10 üyeli ASEAN ilişkilerinin kutlanacağını duyurdu. Japonya-ASEAN ilişkileri için yeni bir işbirliği seviyesi vizyonu ve adımları somutlaştırmayı planlıyorlar. Japonya, son yıllarda Çin'in artan nüfuzu karşısında ASEAN bloğuyla bağlarını güçlendirmeye çalışıyor.

 • Japonya, koronavirüsü mevsimsel grip olarak ilan etti
  09 May Japonya, koronavirüsü mevsimsel grip olarak ilan etti

  Japonya hükümeti, ilk vakası 13 Ocak 2020'de görülen ve 11 Mart 2020'de pandemi ilanına sebep olan Kovid-19'u ağır akut solunum yolu yetersizliği ve verem hastalıklarının yer aldığı 'Kod 2' kategorisinden çıkardı.

 • Japonya meclisi, Avustralya ve İngiltere ile imzalanan savunma işbirliği anlaşmalarını onayladı
  29 Nis Japonya meclisi, Avustralya ve İngiltere ile imzalanan savunma işbirliği anlaşmalarını onayladı

  Japonya Danışman Meclisi (Sangiin), İngiltere ve Avustralya ile imzalanan savunma işbirliği anlaşmalarını onayladı.

Advertisement