TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Fildişi Sahili'ne resmi ziyaret gerçekleştirecek - Son Dakika
Güncel

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Fildişi Sahili'ne resmi ziyaret gerçekleştirecek

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Fildişi Sahili\'ne resmi ziyaret gerçekleştirecek

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, İslam İşbirliği Parlamenter Asamblesi (İSİPAB) 18'inci Konferansı'na katılmak üzere Fildişi Sahili'ne resmi ziyaret gerçekleştirecek. Kurtulmuş, konferans kapsamında bölgesel ve küresel konularda çağrıda bulunacak, ikili görüşmeler gerçekleştirecek ve ikili işbirliği imkanlarını ele alacak. Ayrıca, İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu'na katılacak ve Fildişi Sahili'nde TİKA tarafından yaptırılan okul öncesi sınıfın açılışını gerçekleştirecek.

02.03.2024 13:21
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, İslam İşbirliği Parlamenter Asamblesi (İSİPAB) 18'inci Konferansı'na katılmak üzere 3-6 Mart'ta Fildişi Sahili'ne resmi ziyaret gerçekleştirecek.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Fildişi Sahili Ulusal Meclisi ev sahipliğinde Abidjan'da düzenlenecek İSİPAB 18'inci Konferansı'na iştirak edecek.

İsrail'in Gazze'nin yanı sıra Filistin topraklarındaki saldırıları, Filistin davası, Orta Doğu barışı, İslam ülkelerindeki iç çatışmalar, İslam dünyasının ortak hareket etme bilincine kavuşması, İslamofobiyle mücadele başlıkları başta olmak üzere bölgesel ve küresel konularda çağrıda bulunması beklenen Kurtulmuş, konferans kapsamında katılımcı ülkelerden mevkidaşları ve uluslararası kuruluşların temsilcileriyle ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Kurtulmuş'un ayrıca, Fildişi Sahili Devlet Başkanı Alassane Ouattara ve Fildişi Sahili Başbakanı Robert Beugre Mambe, mevkidaşı Fildişi Sahili Ulusal Meclisi Başkanı Adama Bictogo ile bir araya gelmesi, ikili işbirliği imkanlarını ele alması da bekleniyor.

İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu'na da katılacak

Numan Kurtulmuş, Felix Houphouet-Boigny Üniversitesi'nde düzenlenecek "Kriz Zamanlarında Gençlik Çalışmalarının Rolü" konulu İslam İşbirliği Teşkilatı Gençlik Forumu'na da katılarak konuşma yapacak.

Abidjan'daki Grand Bassam Kız Yetimhanesini ziyaret ederek TİKA tarafından yaptırılan okul öncesi sınıfın açılışını gerçekleştirecek Kurtulmuş, Fildişi Sahili Maarif Okulları'nda da incelemede bulunacak.

Filistin Daimi Komitesi toplanacak

İSİPAB 18'inci Konferansı dolayısıyla İSİPAB İcra Komitesi toplantısı ve Genel Sekreterler Birliği toplantısı gerçekleştirilecek.

İSİPAB Filistin Daimi Komitesi başta olmak üzere farklı alanlarda belirlenen komite toplantılarının icra edileceği konferansta, İsrail'in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarındaki saldırıları ve bunun sonucunda ortaya çıkan insanlık krizi, parlamentolar arası işbirliği, ayrı ayrı ele alınacak.

İSİPAB'a 54 ülke parlamentosu üye

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) parlamento ayağını oluşturan İSİPAB, parlamentolar arasında kapsamlı ve yararlı bir işbirliği sağlamayı ve İslami Danışma (Şura) ilkesinin uygulanmasını amaçlıyor.

54 ülke parlamentosunun üye olduğu asamblede, ayrıca 22 uluslararası-bölgesel örgüt ve parlamento gözlemci statüsünde bulunuyor.

TBMM, 5 milletvekiliyle İSİPAB'da temsil edilirken, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdurrahim Dusak, İSİPAB Türk Grubu Başkanlığını yürütüyor.

Filistin meselesi öncelikli olmak üzere, terör, İslam ülkelerinin sorunları, Müslüman azınlıklar, medeniyetler arası diyalog gibi siyasi meseleler, İslami bir ekonomik modelin geliştirilmesi, ticari işbirliği konularındaki ekonomik meseleler ile sosyal ve kültürel konular İSİPAB'a genel olarak hakim olan gündem maddeleri arasında bulunuyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Fildişi Sahili'ne resmi ziyaret gerçekleştirecek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Avuç içi büyüklüğünde drone, yeni nesil malzemelerle üretildi
  23:10 Avuç içi büyüklüğünde drone, yeni nesil malzemelerle üretildi

  Linz Johannes Kepler Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen avuç içi büyüklüğündeki drone, tamamen yeni nesil malzemelerden üretiliyor. Drone, ultra ince ve hafif perovskite güneş panellerine sahip olacak ve enerji tüketimi anlamında rakipleriyle yarışacak seviyede olacak. Ayrıca drone'un uçuş süresi de yaklaşık %6 oranında artırıldı ve tamamen güneş ışığından enerji alarak uzun süre kullanılabilecek. Yeni nesil droneların satış başarısı ve yerli drone teknolojilerinin takibi hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

 • Türkiye'de Yılın Otomobili 2024 Adayları Belli Oldu
  23:09 Türkiye'de Yılın Otomobili 2024 Adayları Belli Oldu

  Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından düzenlenen Türkiye'de Yılın Otomobili yarışmasında finale kalan 7 otomobil modeli açıklandı. BMW 5 Serisi, Chery Tiggo 8 Pro, Hyundai Ioniq 6, Mercedes-Benz E Serisi, Renault Austral, Togg T10X ve Toyota C-HR finalistler arasında yer aldı. OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, bu yılın da çekişmeli geçeceğini ve tüm finalist modellerin üyeler arasında zorlu bir tercihe neden olacağını belirtti.

 • iQOO 13 ve 13 Pro Modelleri Snapdragon 8 Gen 4 İşlemcisi ile Gelebilir
  23:09 iQOO 13 ve 13 Pro Modelleri Snapdragon 8 Gen 4 İşlemcisi ile Gelebilir

  iQOO'nun yeni amiral gemisi serisi olan iQOO 13 ve 13 Pro modellerinin Snapdragon 8 Gen 4 işlemcisi ve yüksek çözünürlüklü panellerle piyasaya sürüleceği iddia ediliyor. Bu yeni telefonlar, iQOO'nun bir ilke imza atmasını sağlayabilir.

 • TikTok Türkiye Ülke Müdürü Erkan Bey ile Markalara Soruyoruz
  23:09 TikTok Türkiye Ülke Müdürü Erkan Bey ile Markalara Soruyoruz

  TikTok Türkiye Ülke Müdürü Erkan Bey'in katıldığı Markalara Soruyoruz video serisinde TikTok'un kapanıp kapanmayacağı sorusu yanıtlanıyor. Erkan Bey, TikTok'un Türkiye'deki başarısının nedenlerini ve stratejilerini detaylarıyla anlatıyor. Ayrıca platformun kullanıcı dostu arayüzü ve çeşitlendirilmiş içerik stratejileri ile nasıl daha fazla kullanıcı çektiği ve içerik üretimini teşvik ettiği de vurgulanıyor.

 • CHP Milletvekili: İktidar Uyuşturucu ile Mücadele İçin Hiçbir Şey Yapmıyor
  23:02 CHP Milletvekili: İktidar Uyuşturucu ile Mücadele İçin Hiçbir Şey Yapmıyor

  CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın 2023 yılı faaliyet raporunu değerlendirerek, uyuşturucu ile mücadele konusunda iktidarın hiçbir şey yapmadığını belirtti. İlgezdi, 2023 yılında 251 bin 103 uyuşturucu olayının meydana geldiğini ve bu durumun vatandaşları uyuşturucu batağına sürüklediğini ifade etti. Ayrıca, 2023 yılında ele geçirilen uyuşturucu miktarlarının da endişe verici boyutta olduğunu vurguladı.


Advertisement