Tezcan Karakuş Candan'dan Merkez Bankası Yöneticilerine: "Ayaklarını Denk Alsınlar. Meslektaşlarımızın Üzerindeki Baskılarından Vazgeçsinler" - Son Dakika
Güncel

Tezcan Karakuş Candan'dan Merkez Bankası Yöneticilerine: "Ayaklarını Denk Alsınlar. Meslektaşlarımızın Üzerindeki Baskılarından Vazgeçsinler"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Merkez Bankası’nın Ankara’dan İstanbul’a taşınma kararı nedeniyle banka çalışanlarına sözleşme imzalamaları için baskı yapıldığını belirterek “Merkez Bankası’na bir kez daha sesleniyoruz, ayaklarını denk alsınlar. Mimarlar Odası’nın üyelerinin, mimar meslektaşlarımızın, her şeyi göze almış bu yöneticilerin kaybedecekleri bir şeyleri yoktur. Dolayısıyla meslektaşlarımız üzerindeki baskılarından vazgeçsinler” dedi.

31.01.2023 14:18  Güncelleme: 19:38
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Merkez Bankası'nın Ankara'dan İstanbul'a taşınma kararı nedeniyle banka çalışanlarına sözleşme imzalamaları için baskı yapıldığını belirterek "Merkez Bankası'na bir kez daha sesleniyoruz, ayaklarını denk alsınlar. Mimarlar Odası'nın üyelerinin, mimar meslektaşlarımızın, her şeyi göze almış bu yöneticilerin kaybedecekleri bir şeyleri yoktur. Dolayısıyla meslektaşlarımız üzerindeki baskılarından vazgeçsinler" dedi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube yönetimi, Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınması nedeniyle personele uygulanan baskılara ilişkin bugün TMMOB Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, şunları söyledi:

"FİNANS MERKEZİNİN ANKARA'DAN TAŞINARAK BAŞKENT KİMLİĞİNİN İÇERİĞİNİN BOŞALTILMASI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

"Merkez Bankası'nın Ankara'dan taşınıyor olması ve bu taşınma süreci ile birlikte de Merkez Bankası personeli üzerinde de baskılar, çok ciddi rahatsızlıklara neden olmuş durumda. Öncelikle şunu söylemek gerekiyor, dün Altılı Masa'nın ortak politikalar metni yayınlandı. O metin içerisinde de Merkez Bankası'nın tekrar Ankara'ya geleceğine dair bir vaatte bulunuldu. Bunun anlamlı olduğunun altını çizmek gerekiyor. Çünkü Cumhuriyet'in finans merkezi Başkent'tir, Ankara'dır. Cumhuriyet'in siyasal dönüşümü ile birlikte iktisadi dönüşümü de Ankara'da şekillenmiştir ve bununla birlikte 1924 yılında kurulan İş Bankası binası, 1926 yılında Osmanlı Bankası, Ziraat Bankası, 1929'da yine İş Bankası binasının yapılması, 1931'de Clemens Holzmeister'in tasarımı ile Merkez Bankası'nın yapılması… gibi bir iktisadi temelin atıldığı yer yani Cumhuriyet'in finans merkezi, kurtuluşun ve kuruluşun kalbi olan Ulus'ta planlanmış. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın son dönemde özellikle AKP iktidarında ve Melih Gökçek yönetiminde Ankara'nın Başkent kimliğinin içeriğinin boşaltılması, Cumhuriyet dönemine ait eserlerin yok edilmesi ve giderek de finans merkezinin Ankara'dan taşınarak Başkent kimliğinin içeriğinin boşaltılması ile karşı karşıyayız.

"BAŞKENTİN ANKARA MI, İSTANBUL MU OLACAĞI TARTIŞMALARINI ÖNÜNÜ AÇAN BİR YAKLAŞIM"

Şu anda Merkez Bankası'nın da 67 katlı bir finans merkezine taşınıyor olması da aslında gelecekte başkentin Ankara mı, İstanbul mu olacağı tartışmalarını önünü açan bir yaklaşım. Bunun altını çizmek gerekiyor. Şu günlerde ise en önemli sorun bu taşınmayla birlikte Merkez Bankası personelinin de İstanbul'a gönderilmesi. Bu süreçte çok fazla meslektaşımız, teknik eleman, orada çalışanlar bize ulaştılar. Zorla bir sözleşme imzalatmaya çalışıyorlar ve Ankara'dan İstanbul'da onların belirlediği koşullarda çalışmak üzere… Kabul etmeyenlerin kartları, içeriye girişleri engelleniyor. Bir gün gidiyorsunuz iş yerinize, içeri gireceksiniz kabul etmediğiniz için içeri alınmıyor. Bu süreç içerisinde aslında açığa çıkan başka bir durum var. Bu iktidarın iktisadi politikalarda özellikle Merkez Bankası gibi bağımsız bir kuruluş olan yapının ne hale geldiğini de gösteriyor.

"MERKEZ BANKASI'NIN BÜYÜK BİR KISMI TAŞERON OLARAK ÇALIŞIYOR"

Merkez Bankası'nın personelinin büyük bir kısmı taşeron olarak çalışıyor. Yani Merkez Bankası'nın kadrolu, Cumhuriyet'in iktisadi dönüşümünün mekansallığında şekillenen, oralarda çalışmak liyakat istiyor, özel bir durum. Şimdi taşeron firma aracılığıyla taşeron işçi, taşeron mühendis, taşeron mimar yaklaşımı ile yüzlerce belki de binlerce isim orada çalıştırılıyor. Bu Merkez Bankası'nın geldiği durum açısından sıkıntılıdır. Orada çalışan insanların hem liyakatli hem de kendisine devlet güvencesinde hissetmesi gerekir. Oysa bugün bir tarafta kadrolu çalışanlar diğer taraftan da taşeron firma tarafından işe alınan elemanlar var. Bu iki yapının da birbiri içerisindeki ayrıcalıklı farklı süreçleri eşitlik ilkesine aykırı.

"MERKEZ BANKASI'NDA GÖREVLİ OLAN FAKAT CUMHURBAŞKANLIĞI'NDA GÖREVLİ OLDUĞU İÇİN HİÇ MERKEZ BANKASI'NA UĞRAMAYANLAR VAR"

Öncelikle şunu söylemek gerekiyor, Merkez Bankası'nda bir taşeron hizmeti yerine orada çalışan insanlarının hepsinin kadroya geçirilmesini önemsiyoruz. Bize iletilen konulardan bir tanesi, Merkez Bankası Başkanı'nın akrabalarının, köylülerinin, yakınlarının çok fazla şekilde Merkez Bankası'nda görev aldığı ve çalıştığı. Bunlar kimlerdir, açıklanmasını isteriz. Hem meslektaşlarımız üzerinde hem orada çalışanlar üzerinde o kadar baskı yürütülürken Merkez Bankası'nın başkanının yakınları kimlerdir? Yine Merkez Bankası'nda görevli olan fakat Cumhurbaşkanlığı'nda görevli olduğu için hiç Merkez Bankası'na uğramayanlar var, bunların bilgisi bize geldi. Bunun da açıklanmasını istiyoruz. Merkez Bankası, Ankara açısından çok önemlidir ve orada alınan her bir karar kendi içerisinde bir liyakat esası ile şekillenmesi gerekirken Merkez Bankası da acaba insanların alınıp başka yerlerde görevlendirildiği bir mekanizma haline mi dönüştü? Bunun da aslında kamuoyuna açıklanmasını bekleriz. Dolayısıyla Merkez Bankası Cumhuriyet'in Merkez Bankası olmaktan, Ulus'ta Cumhuriyet'in finans merkezi olmaktan bu iktidar döneminde çıkartılmaya çalışılmaktadır. Biz Merkez Bankası'nın yerinin Ankara olduğunu biliyoruz, kanunen Anayasa çerçevesinde zaten taşınamaz, dolayısıyla orada çalışanlara koşullarını değiştirmeden İstanbul'da yaşama, taşınma gibi zorla imzalattırılmaya çalışılan bu sözleşmelerinin de hukuki olmadığının altını çizmek için bugün basın toplantısını gerçekleştirdik.

"MERKEZ BANKASI'NA BİR KEZ DAHA SESLENİYORUZ, AYAKLARINI DENK ALSINLAR"

Bir kez daha altını çizmek isteriz, Merkez Bankası'nın yeri Ankara'dır; anayasal olarak da kanunen olarak da Türkiye Cumhuriyeti'nin finans merkezi Ankara'dır. İdari merkez Ankara olduğu için orada çalışan insanlar bu ülkenin okumuş yazmış, oraya emek veren insanlarıdır. Ben size bize gelen metinden bir paragraf okuyacağım: 'Yıllardır emek verdiğimiz ve banka sözleşmesi beklediğimiz bankadan koparılarak herhangi bir güvence verilmeden tüm haklarımızdan vazgeçmemizi isteyen bu belgelere imza atmayanlar, arkasında hiçbir siyasi güç olmaması, diğer meslektaşlarımıza ve bizleri taşeron işçilere ibret olsun diye yapılan bu saygısız, bu hukuka aykırı davranışın sonlandırılması, itibarımızın yerle bir edildiği kart basmama ve iş yerimize alınmama durumunun çözülmesi temennisi ile sizlerden destek bekliyoruz' diyor. Kimlerden bekliyor desteği? Mimarlar Odası'ndan, örgütünden bekliyor. Biz bu meslektaşlarımızın böyle çalışan arkadaşlarımızın sonuna kadar arkasındayız. Merkez Bankası'na bir kez daha sesleniyoruz, ayaklarını denk alsınlar. Mimarlar Odası'nın üyelerinin, mimar meslektaşlarımızın, her şeyi göze almış bu yöneticilerin kaybedecekleri bir şeyleri yoktur. Dolayısıyla meslektaşlarımız üzerindeki baskılarından vazgeçsinler."

Tezcan Karakuş Candan\'dan Merkez Bankası Yöneticilerine: "Ayaklarını Denk Alsınlar. Meslektaşlarımızın Üzerindeki Baskılarından Vazgeçsinler"
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Tezcan Karakuş Candan'dan Merkez Bankası Yöneticilerine: 'Ayaklarını Denk Alsınlar. Meslektaşlarımızın Üzerindeki Baskılarından Vazgeçsinler' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Antalya Diplomasi Forumu'na 19 Devlet ve Hükümet Başkanı, 2 Özel Yönetim Başkanı ile 52 Dışişleri Bakanı katıldı
  12:49 Antalya Diplomasi Forumu'na 19 Devlet ve Hükümet Başkanı, 2 Özel Yönetim Başkanı ile 52 Dışişleri Bakanı katıldı

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Diplomasi Forumu'na 19 Devlet ve Hükümet Başkanı, 2 Özel Yönetim Başkanı ile 52 Dışişleri Bakanının katıldığını açıkladı. Forum, uluslararası ilişkilerin ele alındığı önemli bir platform olarak değerlendiriliyor.

 • İskenderun'da yapılan uygulamalarda 8 şüpheli yakalandı
  12:48 İskenderun'da yapılan uygulamalarda 8 şüpheli yakalandı

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde emniyet güçleri tarafından yapılan uygulamalarda; 1295 şahıs, 1085 araç ve 310 motosiklet sorgulandı. Yapılan sorgulamalarda; 1 av tüfeği, 51 adet 7.65 fişek, 23 adet 9 mm çapında fişek, 25 av tüfeği fişeği, 32 gram cannabinoid, 3 gram cannabinoid ham maddesi, 303 captagon, yaklaşık 10 metre uzunluğunda kablo, çok miktarda bakır kablo ve 3 yeşil reçeteye tabi hap ele geçirilirken toplamda 8 şüpheli yakalandı. Ayrıca yapılan uygulamada; aranan 4 şahıs yakalanırken bu şahıslardan 2'si tutuklandı.

 • Erzincan'da maden sahasındaki toprak kayması soruşturmasında 2 mühendis tutuklandı
  12:47 Erzincan'da maden sahasındaki toprak kayması soruşturmasında 2 mühendis tutuklandı

  Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen toprak kaymasıyla ilgili soruşturma devam ediyor. İliç'teki maden ocağını işleten şirkette idari pozisyonda çalışan 2 mühendis tutuklandı.

 • Adıyaman'da Alzheimer hastası yaşlı adam dere yatağında ölü bulundu
  12:47 Adıyaman'da Alzheimer hastası yaşlı adam dere yatağında ölü bulundu

  Adıyaman'da 37 gündür kayıp olan Alzheimer hastası Halit Bozkurt, dere yatağında ölü bulundu. Jandarma ekipleri ve polis tarafından yapılan aramalar sonucunda ceset, ot toplamak isteyen kadınlar tarafından bulundu. Cenaze, yapılan incelemelerin ardından Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Morguna kaldırıldı.

 • Amasya'da Bafra ırkı koyunlarda kuzu sezonu bereketli geçiyor
  12:46 Amasya'da Bafra ırkı koyunlarda kuzu sezonu bereketli geçiyor

  Amasya'daki Gökhöyük Tarım İşletmesi'nde üretilen Bafra ırkı koyunlarda kuzu sezonu verimli geçiyor. Bu sezon şu ana kadar 250 koyun üçüz, 2 bin 148 koyun ikiz ve 535 koyun tek kuzu dünyaya getirdi. İşletme personeli, kuzu doğumlarına büyük özen gösteriyor ve kuzuları özel bölümlerde biberonla besliyor. Bu yıl 5 bin 581 kuzu doğumu gerçekleşen işletmede, Bafra ırkı koyunların yaklaşık yüzde 73'ü ikiz, yüzde 9'u ise üçüz kuzu doğurdu. Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürü Muhammet Altıparmak, Bafra ırkı koyunların doğurganlık oranının yüksek olduğunu ve damızlık ihtiyacının tamamını karşılamaya çalıştıklarını belirtti.

 • Bingöl'de Zemin Analizi ve Riskli Binalar İncelendi
  12:46 Bingöl'de Zemin Analizi ve Riskli Binalar İncelendi

  Bingöl Üniversitesi tarafından yürütülen bir proje kapsamında, Bingöl'ün deprem açısından riskli bölgeleri incelendi. Proje kapsamında kent merkezinin zemin analizi tamamlandı ve riskli yapılar belirlendi. Ayrıca, doktora tezleriyle birlikte hazırlanan rapor ilgili kurumlarla paylaşılacak ve kentsel dönüşüm için yeni imar planları hazırlanacak.

 • İskenderun'da yapılan asayiş uygulamalarında 14 şüpheli gözaltına alındı
  12:46 İskenderun'da yapılan asayiş uygulamalarında 14 şüpheli gözaltına alındı

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde gerçekleştirilen polis ekipleri tarafından yapılan asayiş uygulamalarında 14 şüpheli gözaltına alındı. Uygulamalarda 1295 kişi sorgulanırken, 14 şüpheli çeşitli suçlara karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Operasyonda ruhsatsız av tüfeği, 32 gram sentetik uyuşturucu, 303 uyuşturucu hap ve çalıntı kablo ele geçirildi. Zanlılar emniyete götürüldü.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Türkiye'de ilk kez 'Yaşlı Profili Araştırması' yaptıklarını belirtti
  12:46 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Türkiye'de ilk kez 'Yaşlı Profili Araştırması' yaptıklarını belirtti

  Araştırma kapsamında 22 bin 640 hanede çalışma hayatından sosyal yardımlara, yaşlı haklarından toplumsal hayata katılıma 9 başlıkta yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdik. Türkiye'de yaşlı nüfusunun artması ve yalnızlaşma oranlarının giderek artmasıyla ilgili çarpıcı sonuçlar elde edildi. Araştırma sonuçları, yaşlılara sunulan hizmetlere yön verecek ve yaşlıların her türlü riskten korunması için politikaların temelini oluşturacak.

 • Tekirdağ Vali Vekili Deprem Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı
  12:46 Tekirdağ Vali Vekili Deprem Haftası dolayısıyla mesaj yayımladı

  Tekirdağ Vali Vekili Kaan Peker, Deprem Haftası dolayısıyla deprem bilincinin oluşturulması ve depremlere karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı. Peker, ilimizde afetlere hazırlıklı olma konusunda gerekli çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü belirtti ve depremin zararlarından korunmak için bireysel tedbirlerin alınması gerektiğini hatırlattı. Ayrıca, 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

 • Samsun'da firari hükümlü yakalandı
  12:46 Samsun'da firari hükümlü yakalandı

  Samsun'un Tekkeköy ilçesinde 16 yıl 5 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan firari hükümlü, Jandarma ekipleri tarafından yakalandı. A.A'nın 35 gündür değişik adreslerde saklandığı tespit edildi. Yakalanan hükümlü, cezaevine gönderildi.

 • Eskişehir'de Kamyonet Tramvay Durağına Çarptı
  12:45 Eskişehir'de Kamyonet Tramvay Durağına Çarptı

  Eskişehir'de gece saatlerinde sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği kamyonetin tramvay durağına çarpması sonucunda maddi hasar oluştu. Kaza sonucunda araçta ve durakta maddi hasar meydana geldi. Polis ekipleri olayla ilgili inceleme başlattı.


Advertisement