Türk mutfağının en seçkin lezzetlerinden kuyu kebabı sezonu açıldı - Son Dakika
Güncel

Türk mutfağının en seçkin lezzetlerinden kuyu kebabı sezonu açıldı

- Türk mutfağının en seçkin lezzetlerinden kuyu kebabı sezonu açıldı Kastamonu'nun coğrafi işaretli lezzeti kuyu kebabı ağızları tatlandırmaya başladı Padişah yiyeceği meşhur kuyu kebabı sezonu açıldı Kastamonu'nun coğrafi işaretli ürünleri arasında yer alan özellikle çıra ve süt...

20.03.2021 12:02  Güncelleme: 14:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

- Türk mutfağının en seçkin lezzetlerinden kuyu kebabı sezonu açıldı

Kastamonu'nun coğrafi işaretli lezzeti kuyu kebabı ağızları tatlandırmaya başladı

Padişah yiyeceği meşhur kuyu kebabı sezonu açıldı

KASTAMONU - Kastamonu'nun coğrafi işaretli ürünleri arasında yer alan özellikle çıra ve süt kuzusu kullanıldığından dolayı yöresel lezzet olarak kabul edilen kuyu kebabı sezonu Mart ayının gelmesiyle açıldı.

Geçmişi 200 yıl öncesine dayanan ve padişah yiyeceği olarak bilinen ve Kastamonu'nun coğrafi işaretli ürünleri arasında yer alan kuyu bebabı, Mart ayının gelmesiyle birlikte sezon açılışını yaptı. Özellikle çıra ve süt kuzusu ile birlikte üretim yöntemi ve kuyunun hazırlanış şekli nedeniyle Türkiye'deki diğer kuyu kebaplarından lezzet ve yapılışı farklı olan Kastamonu kuyu kebabı, sezonunu yeni açmasıyla birlikte rağbet görmeye başladı.

Pişirilme tekniği ve süt kuzusunun kullanımı kadar ustalığının da büyük önem taşıdığı Kastamonu kuyu kebabı, damak tadına düşkün olanlar için kilosu bu yıl 200 liradan servis ediliyor.

"Kebap sezonumuz Mart ayında başlar, Kasım ayında biter"

Kastamonu kuyu kebabının sezonluk bir tat olduğunu söyleyen kuyu kebabı Ustası Serkan Eren, "Süt kuzu mevsiminde başlar ve kuzu mevsimi bittiği an itibariyle biter. Yani Mart aşının ortaları gibi başlarız, Kasım ayının sonlarına doğru da sonlandırırız. Burada uzun yıllardır Kastamonu halkına ve Kastamonu'ya gelen misafirlerimize hizmet vermeye gayret ediyoruz. Yaptığımız işi seviyoruz, işimizi özenle yapmaya gayret ediyoruz. Halkımızda bizleri bu konuda tercih ediyor. Kastamonu'ya dışarıdan gelen misafirlerimize de en güzel şekilde ikram etmek istiyoruz. Bunun içinde yıllardan beri burada hizmet veriyoruz" dedi.

"Kuyu kebabımız coğrafi işaret olarak tescil edilmiştir"

Kastamonu kuyu Kkebabının coğrafi olarak tescil edildiğini belirten Serkan Eren, "Süt kuzudan olduğu için kebabı bu şekilde yaklaşık 3 saat boyunca kuyuda pişiriyoruz. Pişince etin lokum gibi ağızda dağılması gerekiyor. Bu şekilde olmayınca kebabında tadı ve lezzeti olmaz. Onun için hem mevsimini hem de özenerek yapmamız gerekiyor. Bu yüzden ülkemizde kuyu kebabı coğrafi işaretli olarak tescillenmiştir. Kuyu kebabımız günde iki sefer çıkmaktadır. Öğleyin saat 12.00'da ve akşamda saat 17.00'da çıkar. Yaz mevsimlerinde ve tatil zamanlarında günde 3 defa kebap çıkartıyoruz. Kebabımıza hem yöre halkımızdan hem de şehir dışından gelen misafirlerimiz yoğun talep gösteriyor. Bu yüzden bazen yetişemediğimiz zamanlar oluyor" diye konuştu.

"Kebabımızı, eski usulü göre yapıyoruz, katkı maddesi kullanmıyoruz"

Kastamonu kuyu kebabını eski usulle pişirdiklerini ve hiçbir katkı maddesi kullanmayarak teknolojik aletlerden de faydalanmadıklarını anlatan Eren, "Kuyu kebabımız bizlerin tamamen doğaldır, çıradan yapılmaktadır. Hiçbir şekilde teknolojik bir imkan kullanılmamaktadır. Tamamen ustalığa dayalıdır ve eski usulle halen günümüzde de aynı şekilde yapmaktayız. Hiçbir şekilde katkı maddesi yoktur, kuzu deriden nasıl çıktıysa o şekilde kuyuya atarız. Kuzularımız günlük kesilmektedir. Beklemiş etten yapılmaz. Özelliği de budur Kastamonu kuyu kebabının. Onun için isteyen müşterilerimiz veya misafirlerimiz kebabımızdan memnun kalmaktadırlar. Damak zevkine önem veriyoruz, kuzunun kendisine göre bir aroması vardır. Bu yüzden kuzu seven bir insanların bizim kuyu kebabımızı sevmeme gibi bir düşüncesi olmaz asla. Lezzet bakımından ve pişirilme yönünden kebabımız meşhurdur, hiçbir sorunu yoktur" şeklinde konuştu.

"Biz, severek tüketiyoruz, herkesi de bu lezzetten tatmaya davet ediyoruz"

Kastamonu kuyu kebabını severek tükettiklerini ifade eden Yusuf Yılmaz ise, "Kastamonu'muz Batı Karadeniz Bölgesinin nadide en güzel illerinden bir tanesidir. Yöremizde çok güzel yöresel yemeklerimiz vardır. Bunlardan en güzeli kuyu kebabıdır. Kastamonu'nun yöresel kuyu kebabı dillere destandır. Bütün Türk halkını bu lezzeti tatmaya davet ediyoruz Kastamonu'ya. Yöremizde yetişen kuzulardan yapılır. Yumuşacık, pamuk gibidir eti. Aynı zamanda padişah yiyeceğidir. Tüm Türk halkını bu lezzeti tatmaya bekleriz"

Kuyu kbabının sezonluk olduğuna işaret eden Yılmaz, şunları söyledi: "Mart ayından başlar, Kasım ayında da son bulur. Sabırsızlıkla beklediğimiz sezonda şükürler olsun başladı, koronaya şifa olacağını düşündüğümüz büyük bir lezzettir. Herkesin tatmasını tavsiye ediyoruz. Sezonun açıldığını duyasıya buraya geldik, ailece kebap lezzetini tadacağız inşallah"

Kastamonu kuyu kebabı, üretim yöntemi ve kuyunun hazırlanma şekli ile diğer kebaplardan ayrılıyor

Türk Patent Enstitüsü tarafından 2015 yılında coğrafi işaret olarak tescillenen Kastamonu kuyu kebabının yapımında 6-10 aylık ve ortalama canlı ağırlıkları 25-35 kilogram civarında olan, yörede kekik otu vb. aromatik bitkilerle beslenen süt kuzuları kullanılıyor. Kebabın yapımında kullanılan kuyuların sahip olduğu özel tasarımın ısının dönerek eşit şekilde ve homojen yayılmasını sağlaması ve kebabın tamamen tuğlaların ısısı ile pişmesi, kuyunun ağzının yöreye özgü sarı toprak ile kapatılmasının hava ve ısıyı izole ederek pişme ısısının korunmasını ve etin kurumamasını sağlaması, kuyuların yakılmasında kullanılan çam kökü çırasının sahip olduğu reçinenin kebabın lezzetini artırması ayırt edici özellikleri arasında bulunuyor. Pişirilme esnasında herhangi bir baharat veya sebze kullanılmayan Kastamonu kuyu kebabı, aslında üretim yöntemi ve kuyunun hazırlanma şekli ile diğer kebaplardan ayrılıyor.

Türk mutfağının en seçkin lezzetlerinden kuyu kebabı sezonu açıldı
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Türk mutfağının en seçkin lezzetlerinden kuyu kebabı sezonu açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Uludağ'da kayak sezonu devam ediyor
  09:42 Uludağ'da kayak sezonu devam ediyor

  Uludağ, Türkiye'nin en önemli doğa ve kayak turizm merkezlerinden biri olup, kar kalınlığının 40 santimetreleri bulduğu zirvede hava sıcaklığı -4 derecelerde seyrediyor. Sezon sonuna yaklaşmasına rağmen Uludağ'da hafta sonları pistlerde yoğunluk yaşanmaya devam ediyor. Mart sonuna kadar kayak sezonunun devam etmesi beklenirken tatilciler, sezon sonu indirimlerinden faydalanıyor. Uludağ'a gelen tatilciler, sezonun son haftasında yoğunluk yaşanacağını belirtiyor ve gelemeyenlerin bir sonraki yılı bekleyeceğini ifade ediyor.

 • AGD Kocasinan İlçe Başkanı Sabri Fidan liderliğinde etkinlik düzenlendi
  09:42 AGD Kocasinan İlçe Başkanı Sabri Fidan liderliğinde etkinlik düzenlendi

  Kocasinan ilçesinde faaliyet gösteren Anadolu Gençlik Derneği (AGD) İlçe Başkanı Sabri Fidan liderliğinde Ahmet-Ayşe İnci Camii'nde düzenlenen etkinlikte, dernek yöneticileri cami cemaatine sıcak çorba ikramında bulundu. Etkinlikle toplumun birlik ve dayanışma duygularını güçlendirmeyi amaçladıklarını belirten Fidan, dernek olarak sosyal sorumluluk alanında aktif rol almaya devam edeceklerini ifade etti.

 • Aydın Söke'de Yapılan Yol Kontrolünde 178 Gram Esrar Ele Geçirildi
  09:42 Aydın Söke'de Yapılan Yol Kontrolünde 178 Gram Esrar Ele Geçirildi

  Aydın'ın Söke ilçesinde gerçekleştirilen yol kontrolünde narkotik köpeği tarafından 4 şüphelinin üzerinde 178 gram esrar bulundu. Şüphelilerin uyuşturucu madde kullandığı da sağlık kuruluşunda yapılan testlerle tespit edildi. Gözaltına alınan şüpheliler hakkında adli süreç başlatıldı.

 • Çanakkale Boğazı'nda Sis Etkisi Sürüyor
  09:39 Çanakkale Boğazı'nda Sis Etkisi Sürüyor

  Çanakkale Boğazı'nda 4 gün önce başlayan sis etkisini sürdürüyor. Kentte hava sıcaklığı 9 derece ölçüldü ve sis etkisini gösterdi. GESTAŞ AŞ'nin seferleri sorunsuz devam ederken, sis nedeniyle görüş mesafesi azaldı. Çanakkale Boğazı üzerindeki transit gemi geçişleri kuzey-güney yönünde devam ediyor ve 14.45'ten sonra güney-kuzey yönünde de açılması planlanıyor.

 • Kayseri Süper Amatör Küme Play-Off Finali Bugün Oynanacak
  09:38 Kayseri Süper Amatör Küme Play-Off Finali Bugün Oynanacak

  Kayseri Süper Amatör Küme Play-Off finalinde Yahyalıspor ile Erciyes Esen Makina FK karşılaşacak. Müsabaka Argıncık Stadı 1 Nolu sahada Necati Selçuk Şahin'in yönetiminde gerçekleşecek. Kazanan takım, önümüzdeki sezon Kayseri'yi Bölgesel Amatör Lig'de temsil edecek.

 • Oltu OSB Yönetim Kurulu Toplantısı Vali Mustafa Çiftçi Başkanlığında Gerçekleşti
  09:37 Oltu OSB Yönetim Kurulu Toplantısı Vali Mustafa Çiftçi Başkanlığında Gerçekleşti

  Oltu Organize Sanayi Bölgesi'ndeki son durumun ele alındığı toplantıya Vali Mustafa Çiftçi başkanlık etti. Toplantıya Oltu Kaymakamı İbrahim Gökmen, Erzurum Karayolları 12. Bölge Müdürü Yüksel Oğuzhan, Erzurum DSİ 8. Bölge Müdürü Oğuzhan Yavuz, Oltu OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Baki Karaca ve Oltu OSB Müdürü Salih Hocaoğlu da katıldı.

 • Melikgazi Kayseri Basketbol, lider Fenerbahçe'ye mağlup oldu
  09:35 Melikgazi Kayseri Basketbol, lider Fenerbahçe'ye mağlup oldu

  ING Kadınlar Basketbol Süper Ligi'nde mücadele eden Melikgazi Kayseri Basketbol, lider Fenerbahçe'ye deplasmanda 97-87 mağlup oldu. Bu sonuçla takımın bu sezonki 14. mağlubiyeti oldu.

 • Erzurum'da 2024 yılında tüberküloz çalışmaları masaya yatırıldı
  09:35 Erzurum'da 2024 yılında tüberküloz çalışmaları masaya yatırıldı

  Erzurum'da ilgili kurumların katılımıyla 2024 yılında tüberküloz ile ilgili yapılacak çalışmalar masaya yatırıldı. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıda, ilimizdeki tüberküloz durumu değerlendirildi ve 2024 yılında yapılacak çalışmalar planlandı.

 • Aydın'da Çalınan Otomobil Denizli'de Bulundu
  09:34 Aydın'da Çalınan Otomobil Denizli'de Bulundu

  Aydın'ın Buharkent ilçesinde anahtarı üzerinde bulunan ve çalınan otomobil, jandarma ekiplerinde Denizli'de bulundu. İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, hırsızlık olayının şüphelisini ve çalıntı aracı Buldan ilçesinde yakaladı.

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Aziziye'de Esnaf ve Partililerle Buluştu
  09:33 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Aziziye'de Esnaf ve Partililerle Buluştu

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu, Erzurum'un Aziziye ilçesinde esnaf ve partililerle bir araya geldi. AK Parti Belediye Başkan adayı Eyüp Tavlaşoğlu birlik ve beraberlik mesajı verdi.


Advertisement