Türkiye Dünya Coğrafyasında Önemli Bir Konuma Sahip" - Son Dakika
Güncel

Türkiye Dünya Coğrafyasında Önemli Bir Konuma Sahip"

Sabancı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Keyman, Türkiye'nin bulunduğu konum itibarıyla bölgesel güç ve kilit ülke olarak görüldüğünü belirterek, "Orta Doğu'da yaşanan sorunlara çözüm bulmada önemli bir aktör.

20.11.2017 17:32
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Sabancı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Keyman, Türkiye'nin bulunduğu konum itibarıyla bölgesel güç ve kilit ülke olarak görüldüğünü belirterek, " Orta Doğu'da yaşanan sorunlara çözüm bulmada önemli bir aktör. Türkiye dünya coğrafyasında önemli bir konuma sahip." dedi.

Keyman, Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi konferans salonunda düzenlenen "Orta Doğu Bağlamında Türk-Amerikan İlişkileri ve Referandum Etkileri" konferansına katıldı.

Uluslararası ilişkiler kuramına göre Irak ve Suriye'nin devlet niteliğinde olmadığını savunan Keyman, iki ülkenin de sınırlarını kontrol edemeyecek durumda olduğunu söyledi.

Türkiye'nin dünyada önemli bir güce sahip olduğunu vurgulayan Keyman, şunları kaydetti:

"Türkiye bulunduğu konumu itibarıyla bölgesel güç ve kilit ülke olarak görülüyor. Orta Doğu'da yaşanan sorunlara çözüm bulmada önemli bir aktör. Türkiye dünya coğrafyasında önemli bir konuma sahip. Irak 2003 yılında Amerika işgalinden beri, Suriye'de 2012-2013 yılında başlayan iç savaştan beri artık ne ulus ne de devletler. Esasında ulus devletin önemli olduğu bir dönemden geçiyoruz. Türkiye'de bunu konuşmak önemli. Türkiye; bu bağlamda hem sınırıyla hem de bölgesel güç olma durumuyla hem bu ülkelerin çökmüş devlet olması nedeniyle hem de buradan gelen güvenlik riskleri temelinde esaslı bir laboratuvardır."

"Türkiye göçe maruz bırakılan insanlara kucak açıyor"

Prof. Dr. Fuat Keyman, Türkiye'nin Suriye'deki iç savaş ve Irak'ın Amerika işgaliyle zorunlu göçe maruz bırakılan insanlara kucak açtığını ifade etti.

Türkiye'nin yaptığı misafirperverliğin çok önemli olduğunun altını çizen Keyman, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Suriye'deki savaş göçmen değil, zorunlu olarak kendi evlerinden kopartılmış mülteci insanları içeriyor. Dünya ekonomisi için güçlü ülkeler nedir diye sıralayabiliriz, gelişmekte olan ülkeler nedir diye sıralayabiliriz, sorunlu ülkeler nedir diye sıralayabiliriz ancak 6 milyon mültecinin yükü kimler tarafından çekiliyor? Aklımıza büyük güçler gelebilir Amerika, İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya ve Çin gibi. Fakat maalesef bunların hiçbiri mülteci konusuyla ilgili değiller, hiç biri mültecileri almıyor. Türkiye, Ürdün ve Lübnan mültecilerin yükünü çekiyor. Ürdün ve Lübnan'a göre Türkiye'deki mülteciler kamplarda daha insancıl koşullarda yaşıyor ve Türkiye bunu kendi kaynaklarıyla yapıyor. Türkiye'nin ilgisi olmadığı, Türkiye'nin ortaya çıkmasına dahil olmadığı bir olaydan dolayı yaşanan sorun nedeniyle mülteciler için harcadığı para 50 milyar dolara yaklaşıyor."

Konferansa, KLÜ Kamu Diplomasisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Muharrem Ekşi, KLÜ Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Neziha Musaoğlu ile akademik personel ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Türkiye Dünya Coğrafyasında Önemli Bir Konuma Sahip' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Yeni Konya-Antalya Karayolu'nda bayram dönüşü trafiği yoğunluğu
  19:42 Yeni Konya-Antalya Karayolu'nda bayram dönüşü trafiği yoğunluğu

  Demirkapı Tüneli'nin hizmete girmesiyle açılan Yeni Konya Antalya Karayolu'nda bayram dönüşü trafik yoğunluğu yaşanıyor. Tatilcilerin dönüş yolculuğuna geçmesiyle birlikte Konya ve Anadolu'nun diğer kentlerine dönüşte trafik yoğunluğu oluştu. Beyşehir ilçesi girişi en çok yoğunluğun yaşandığı nokta oldu. Trafik ekipleri önlem ve tedbirlerini artırırken, yoğunluğun yarın da devam etmesi bekleniyor.

 • TEM'de bayram trafiği yoğunluğu böyle görüntülendi
  19:39 TEM'de bayram trafiği yoğunluğu böyle görüntülendi

  Ramazan Bayramı sebebiyle TEM Otoyolu'nda İstanbul istikametinde yoğunluk yaşanıyor. Kazalar ve araç arızaları nedeniyle trafik yer yer durma noktasına geldi. Dron ile havadan çekilen görüntülerde, arıza yapan aracın itildiği anlar da kaydedildi.

 • Kanada, İsrail'e seyahat uyarısı yaptı
  19:39 Kanada, İsrail'e seyahat uyarısı yaptı

  Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, İsrail'e yönelik beklenen misilleme saldırı tehdidinin artması nedeniyle vatandaşlarını İsrail, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'ya seyahat etmemeleri konusunda uyardı. Bölgedeki güvenlik durumunun istikrarsız olduğunu ve aniden tırmanabileceğini belirten Joly, halihazırda bölgede bulunan Kanadalıların ise hemen ayrılmaları gerektiğini söyledi.

 • Kayseri Uluslararası Öğrenciler Akademisi Bayramlaşma Programı Düzenlendi
  19:36 Kayseri Uluslararası Öğrenciler Akademisi Bayramlaşma Programı Düzenlendi

  Kayseri Medeniyetin Burçları Derneği ve Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın ortaklaşa organize ettiği Kayseri Uluslararası Öğrenciler Akademisi faaliyetleri çerçevesinde bayramlaşma programı düzenlendi. Programa Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Medeniyetin Burçları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dursun ve 300'e yakın yabancı uyruklu öğrenci katıldı.

 • Yalova'da Otomobil Takla Attı: Sürücü Yaralandı
  19:35 Yalova'da Otomobil Takla Attı: Sürücü Yaralandı

  Yalova Armutlu Karayolu'nda meydana gelen trafik kazasında sürücüsünü direksiyon hakimiyetini kaybeden otomobil takla attı. Kazada yaralanan sürücü, itfaiye ekipleri tarafından kurtarılarak hastaneye kaldırıldı.

 • Eflani'de Ağaç Kesimi Sırasında Kaza: Bir Kişi Hayatını Kaybetti
  19:34 Eflani'de Ağaç Kesimi Sırasında Kaza: Bir Kişi Hayatını Kaybetti

  Karabük'ün Eflani ilçesinde, Tabaklar Mahallesi'nde Orhan Ünal adlı bir kişi, kestiği ağacın altında kalarak hayatını kaybetti. Olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi ancak Ünal'a yapılan müdahale sonuç vermedi. Ünal'ın cenazesi Eflani Entegre Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı ve olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Iğdır'da Gökyüzünde Beliren Esrarengiz Işık Paniğe Neden Oldu
  19:33 Iğdır'da Gökyüzünde Beliren Esrarengiz Işık Paniğe Neden Oldu

  Iğdır'da dün akşam saatlerinde gökyüzünde beliren esrarengiz ışık kısa süreli paniğe neden oldu. Ermenistan tarafında saat 19.30 sıralarında görülen ışık, Iğdır'dan da görüldü. Bazı vatandaşlar ise ışığı uçak düşmesi olarak yorumladı.

 • Kayseri'de iki otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi yaralandı
  19:33 Kayseri'de iki otomobilin çarpışması sonucu 3 kişi yaralandı

  Kayseri'de meydana gelen trafik kazasında, M.Y. ve M.K. adlı sürücülerin otomobilleri çarpıştı. Kazada 3 kişi yaralandı ve olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, otomobiller çekici yardımıyla kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.


Advertisement