Usta edebiyatçı Peyami Safa kabri başında anıldı - Son Dakika
Güncel

Usta edebiyatçı Peyami Safa kabri başında anıldı

Usta edebiyatçı Peyami Safa kabri başında anıldı

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen usta edebiyatçının Edirnekapı Şehitlik ve Mezarlığı'ndaki kabri başındaki anma etkinliğine, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı ve Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara ile sevenleri katıldı.

15.06.2021 12:17  Güncelleme: 17:04
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen usta edebiyatçının Edirnekapı Şehitlik ve Mezarlığı'ndaki kabri başındaki anma etkinliğine, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı ve Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara ile sevenleri katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlikte, dualar edildi.

"Toplumlar sahip olduğu insan zenginliğiyle güçlüdür"

İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, anma etkinliği sonrasında yaptığı açıklamada, "Toplumlar aslında sahip olduğu insan zenginliğiyle güçlüdür. Yolları, kaleleri, binaları onların dönem zenginliğini gösterir. Ama kadim zenginliğini, geleceğe ait iddiasını, insanlarıyla ortaya koyar. İnsanlarını tanımayanlar kendilerini ve dönemlerini de tanıyamazlar. Geleceğe uzanamazlar. Bu insanların hayatı bize yaşanılan bir dönemin hem fikri gerçekliğini hem bizzat tecrübe edilen hayatını hem de ortaya konulan mücadeleyi gösterir. Biraz da marifet iltifata tabidir derler." dedi.

Vefa gösterenin vefa bulacağını belirten Yılmaz, "Bu insanlar bizim anmamıza çok ihtiyaç duymuyor olabilirler ama önemli insanları anmanın özellikle ananların ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Onlara karşı bir vazifeyi yerine getiriyor gibi olsak da asıl bu anmalarla kendi vicdanımıza, kendi dönemimize, geçmişimize ve geleceğimize karşı görevimizi yerine getiriyoruz." diye konuştu.

"Türk gençliğine örnek göstermek istiyoruz"

Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara da şunları kaydetti:  "Bugün itibariyle büyük yazar, gazeteci ve mütefekkir Peyami Safa'nın mezarı başında kendisine vefa duygusuyla, 1961 yılında ölmesine rağmen hala unutulmadığını göstermek ve Türk düşünce dünyasına, edebiyat dünyasına verdiği eserleri yad etmek üzere bir araya geldik. Kendisini gerçekten hayatta her türlü hastalık, ekonomik sorunlar, siyasi sorunlar olsun her cepheden gelen sorunları göğüsleyebildiğini ve sağlam bir irade sahibi olduğunu ve bunca eserlerle, kalemiyle ayakta durup hayatını kazanan değerli bir basın emekçisi ve düşünür olduğunu da hatırlamak suretiyle, Türk gençliğine örnek göstermek istiyoruz. Peyami Safa hiçbir zaman unutulmayacak."

İstanbul Müftüsü Mehmet Emin Maşalı ise Peyami Safa'nın yakın döneme damgasını vuran edebiyatçılardan bir tanesi olduğuna işaret ederek, "Bir mütefekkir aynı zamanda. Yaşadığı hakikat arayışı olarak değerlendirebileceğim bir fikri serüveni var. Belki bu yönüyle öne çıkan bir şahsiyet. Eserlerine de bu yansımış. Türk diline çok büyük katkıları olan birisi. Türk dilini en yalın şekliyle ifade eden yazar olarak anılır." diye konuştu.

Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Güncel Usta edebiyatçı Peyami Safa kabri başında anıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Afyonkarahisar Belediye Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi
  13:24 Afyonkarahisar Belediye Meclisi İlk Toplantısını Gerçekleştirdi

  Afyonkarahisar Belediye Meclisi, 31 Mart seçimlerinin ardından ilk toplantısını Belediye Başkanımız Burcu Köksal Başkanlığında yaptı. Köksal ve belediye meclis üyeleri, nisan ayı olağan toplantısını gerçekleştirdi.

 • Tatili fırsat bilen vatandaşlar Gaziantep lezzetlerine akın etti
  13:22 Tatili fırsat bilen vatandaşlar Gaziantep lezzetlerine akın etti

  Bayram tatilini fırsat bilen yerli ve yabancı turistler, UNESCO'nun Gastronomi Şehri olarak tescillediği Gaziantep'in ünlü tarihi restoranlarının önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Gaziantep'e ilk kez gelen ve lezzet turizmi için şehri tercih eden birçok yerli turist, tatillerini şehrin tarihi ve kültürel güzellikleriyle birleştirerek geçirdi. Gaziantep yemeklerinin eşsiz lezzetlerine hayran kaldıklarını belirten turistler, 'Her fırsatta Gaziantep'e gelmeyi planlıyoruz. Yemekleri kadar misafirperverliğiyle de bizi etkiledi' dedi. Tarihi restoran işletmecisi Taner Olca, yoğunluktan memnun kaldıklarını belirterek, 'Bölgeye çok fazla turlar var. Bu durum nedeniyle bizim restoranımızda da yoğunluk oluyor. Biz de bu yoğunluktan çok memnunuz. Dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Gaziantep, tarihiyle ve mutfağıyla tanınmış bir şehir olduğu için yoğunluk elbette oluyor' dedi. Ailesiyle birlikte yöresel yemekleri yemek için şehir dışından Gaziantep'e gelen Uğur Cerayir isimli vatandaş, 'Ailecek Elazığ'dan geliyoruz. Gaziantep çok güzel bir şehir. Özellikle de yemekleriyle hepimizi mutlu eden bir yer. Bugün buraya 2. kez geliyoruz. Arkadaşlarımızın tavsiyesi üzerine geldik. Özellikle yöresel lezzetler olan beyran ve yuvalamayı tercih ettik. Gerçekten bahsedildiği gibi çok güzel yemekler' diye konuştu.

 • Antalya'da teleferik kazasıyla ilgili değerlendirmeler
  13:20 Antalya'da teleferik kazasıyla ilgili değerlendirmeler

  Antalya Makina Mühendisleri Odası Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Atmaca, teleferik kazasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Atmaca, kazanın bakım eksikliği veya periyodik kontrol hatalarından kaynaklanabileceğini belirtti. Ayrıca, teleferik hattının girişine 'Girilemez' şeridi asıldı ve turistler hayal kırıklığına uğradı.

 • Akaryakıt zamları sonrası at, eşek ve katırların kullanımı artıyor
  13:18 Akaryakıt zamları sonrası at, eşek ve katırların kullanımı artıyor

  Akaryakıt zamlarının ardından kırsal kesimlerde kullanılan at, eşek ve katır gibi geleneksel yük taşıma ve çift sürme hayvanları değer görmeye devam ediyor. Aydın'ın kırsal kesimlerinde kullanılan bu hayvanlar, artan akaryakıt fiyatları nedeniyle üreticilerin tercihi olmaya devam ediyor. Aydınlı çiftçiler, at, eşek ve katırları tercih ederek ekonomik zorlukların üstesinden gelmeye çalışırken, bu taşımacılık yöntemi aynı zamanda doğal ve çevreci bir seçenek olarak da değerlendiriliyor. Akaryakıt fiyatlarındaki artış nedeniyle at, eşek ve katırlarla yapılan taşıma ve ulaşımın daha tasarruflu olduğu belirtilirken, hayvanlarla yolculuk yapmanın sağlık açısından da avantajları olduğu ifade ediliyor.

 • Kahramanmaraş'ta Silahlı Saldırı: 1 Ölü, 1 Yaralı
  13:15 Kahramanmaraş'ta Silahlı Saldırı: 1 Ölü, 1 Yaralı

  Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde, aralarında husumet bulunan bir kişi, okul bahçesine çağırdığı arkadaşlarına silahla ateş açarak 1 kişinin ölümüne, 1 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Olayın ardından kaçan şüpheli polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı.

 • İran: İsrail'e yönelik operasyon başarıyla tamamlandı ve devamını amaçlamıyoruz
  13:11 İran: İsrail'e yönelik operasyon başarıyla tamamlandı ve devamını amaçlamıyoruz

  İran'ın İsrail'e yönelik saldırısı dünyayı tedirgin ederken, "Gerçek Vaat" ismi verilen operasyonun devam edip etmeyeceği merak konusuydu. İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri yaptığı açıklamada "Operasyon başarıyla tamamlandı. Biz bu operasyonu tam bir sonuç olarak görüyoruz ve operasyonun devamına yönelik bir düşüncemiz yok" ifadelerini kullandı.


Advertisement