Yeşilçam'ın tarz ismi: Kartal Tibet - Son Dakika
Güncel

Yeşilçam'ın tarz ismi: Kartal Tibet

Yeşilçam\'ın tarz ismi: Kartal Tibet

"Senede Bir Gün", "Hıçkırık", "Karaoğlan-Altay'dan Gelen Yiğit", "Ömre Bedel Kız", "Bir Millet Uyanıyor", "Çalıkuşu", "Fatih'in Fedaisi", " Küçük Hanımefendi", "Tarkan" ve "Yumurcak"ın da aralarında olduğu 200 kadar film ve dizide rol alan Kartal Tibet'in vefatının üzerinden 2 yıl geçti.

01.07.2023 12:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

"Senede Bir Gün", "Hıçkırık", "Karaoğlan- Altay'dan Gelen Yiğit", "Ömre Bedel Kız", "Bir Millet Uyanıyor", "Çalıkuşu", " Fatih'in Fedaisi", " Küçük Hanımefendi", "Tarkan" ve "Yumurcak"ın da aralarında olduğu 200 kadar film ve dizide rol alan Kartal Tibet'in vefatının üzerinden 2 yıl geçti.

Usta oyuncu, yönetmen ve senarist Tibet, öğretmen anne-babanın çocuğu olarak 27 Mart 1938'de Ankara'da dünyaya geldi.

Henüz 10 yaşındayken Ankara Çocuk Radyosunun temsillerine katılan sanatçı, Radyo Çocuk Kulübü'nde "Ayşe Abla" piyeslerinde başrol konuşmaya başladı. Ardından Devlet Tiyatrolarındaki yetişkin oyunlarında çocuk rollerinde sahneye çıktı.

Sanatçı, okuduğu şiirle ilk, orta, lise ve üniversitelerarası düzenlenen yarışmalarda Ankara birincisi oldu.

Karaoğlan ile Yeşilçam'a adım attı

Kartal Tibet, Ankara Kolejinin ardından, beden eğitimi öğretmenliği yaptı. Bir süre sonra ise babasının isteğiyle hukuk fakültesini bitirerek avukat oldu.

Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümüne giren sanatçı, mezun olduğu 1960'ta Albert Camus'un yazıp, Mahir Canova'nın sahneye koyduğu bir oyunda rol aldı.

Sanatçı, 1961'de kuruluşunda yer aldığı Ankara'nın ilk özel tiyatrosu Meydan Sahnesi'nde 4 piyes yönetti, 20 oyunda rol aldı. Bu yılları "Kendi işimi kendi yapma arzum vardı. Çünkü daha gençtim ve başarılı olamazsam Devlet Tiyatrosu beni bekliyordu." ifadeleriyle aktaran Tibet, Suat Yalaz'ın teklifiyle "Karaoğlan: Altay'dan Gelen Yiğit" adlı filmde Yeşilçam'a adım attı.

Gündüz Sencer ile 1963'te evlenen sanatçının, 1964'te Kanat, 1973'te Kumru adını verdiği çocukları dünyaya geldi.

"Tarkan" rolüyle ün kazandı

Dönemin jönlerinden Cüneyt Arkın'ın çizgi roman karakterleri "Malkoçoğlu" ve "Kara Murat" olarak seyircinin karşısına çıkması, bu tür macera filmlerinin popülerliğini arttırdı.

Karaoğlan'ın Orta Asya'da başlayan serüvenleri, Kartal Tibet'in başrolü üstlendiği 1966 yapımı "Karaoğlan: Baybora'nın Oğlu", "Karaoğlan: Camoka'nın İntikamı", 1967 yapımı "Karaoğlan: Bizanslı Zorba", "Karaoğlan: Yeşil Ejder" ve 1972 yapımı "Karaoğlan Geliyor" adlı filmlerle devam etti.

Usta oyuncu daha sonra Sezgin Burak'ın çizdiği "Tarkan" karakterinin, 1969'da çekilen sinema uyarlamasında rol aldı. Tarkan'ı canlandıran sanatçı, 1970'te "Tarkan: Gümüş Eyer", 1971'de "Tarkan: Viking Kanı", 1972'de "Tarkan: Altın Madalyon" ve 1973'te "Tarkan: Güçlü Kahraman" filmlerinde oynadı.

Kartal Tibet, izleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği seri filmlerin yanı sıra "Sancakbeyi Murad", "Bir Osmanlı Savaşçısı", " Bağdat'ta Bir Hırsız" ve "İngiliz Kemal" filmlerinde de rol aldı.

"Sarmaşık Gülleri" ve "Boş Çerçeve" gibi sayısız melodramda da başrol oynayan sanatçı, "Zambaklar Açarken" ve "Çalıkuşu" gibi pek çok romanın uyarlamasında da yer aldı.

20'den fazla Kemal Sunal filmi yönetti

Kartal Tibet, 1977'de "Tosun Paşa", filminde yönetmen koltuğuna oturdu ve başrolünde Kemal Sunal'ın oynadığı 20'nin üzerinde filme imza attı.

Toplam 56 yapımı yöneten sanatçı, verdiği bir röportajda, "Yönetmenlik, dramatik yapıyı anlayıp sahneyi halka en basit anlayacağı şekilde anlatabilmektir. Yani kamerayı çarpıtmak, oraya buraya koymak, birtakım oyunlarla farklı yönlere döndürmek, dolly kullanmak (kameranın ileri-geri, sağa ve sola doğru bir mekanizma aracılığıyla kaydırılması) gibi teknikleri kullanınca seyirci 'Ne güzel film.' demiyor. Bana göre sinemada bir numaralı önemli şey, hikayenin doğru olmasıdır. Ne anlatıyorsun, nasıl anlatıyorsun? Yönetmen bunun için önemli. Halk hikaye seyreder, konusu ne diye sorar."

Genelde toplumsal sorunlara eğilen Tibet, ahlaken yozlaşmış politikacılara ve haksızlıklara başkaldıran basit insanların komik hikayelerini işleyen filmler yönetti.

Şener Şen ve Kemal Sunal ile 1980'lerin ikinci yarısından itibaren komik ancak dram yönü ağır basan toplumsal içerikli filmlere imza attı.

"Gırgıriye" ile kendine özgü tarzını ortaya koydu

Kartal Tibet, gişe rekorları kıran filmlerin ardından 1990'larda televizyon döneminin başlamasıyla, çok sevilen "Süper Baba", "Yasemince", "Emret Komutanım" ve "Ah Bir Zengin Olsam" adlı dizilerin yönetmenliğini üstlendi. 2000'li yıllarda, Türk sineması klasiklerini yeniden canlandırma isteğiyle "Hababam Sınıf Merhaba" (2003) ve "Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu" (2006) filmlerini yönetti.

Hülya Koçyiğit yaptığı bir açıklamada, Tibet'in yönetmenliğinden övgüyle söz ederek, "Kartal Tibet, oyuncuyu çok iyi tanır, karaktere nüfuz etmesini sağlar. Çok başarılı ve eğitmen bir kişiliktir." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Sanatçıya, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 2002'de "Yaşam Boyu Onur Ödülü", 2006'da ise "Yıldırım Önal Anı Ödülü" verildi.

"Gol Kralı", "Davaro", "Çarıklı Milyoner", "Şabaniye", "Sosyete Şaban", "Şendul Şaban", "Deli Deli Küpeli", "Arkadaşım ve Ben", "Öğretmen", "Uyanık Gazeteci" ve "Duygu Çemberi" filmlerinin senaryosunu kaleme alan Tibet'in rol aldığı ve yönettiği yapımlardan bazıları şöyle:

"Hıçkırık", "Ölmeyen Aşk", "Çalıkuşu", "Kanunsuz Yol", "Siyah Gül", "Ölünceye Kadar", "Paşa Kızı", "Sefiller", "Kanun Namına", "Sevemez Kimse Seni", "Seven Ne Yapmaz", "Deli Murat", "Erkekler Ağlamaz", "Şabaniye", "Tosun Paşa", "Sultan", "Şark Bülbülü", "Umudumuz Şaban", "Gırgıriyede Şenlik Var", "Davaro", "Çarıklı Milyoner", "Yasemince", "Keloğlan-Süperoğlan", "Emret Komutanım", "Dünyayı Kurtaran Adam'ın Oğlu"

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Yeşilçam'ın tarz ismi: Kartal Tibet - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nde Bayramlaşma Gerçekleştirildi
  12:07 Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nde Bayramlaşma Gerçekleştirildi

  Muğla Orman Bölge Müdürlüğü'nde Ramazan Bayramı'nın ardından ilk mesai gününde personelle bayramlaşma gerçekleştirildi. Bayramlaşmaya Orman Bölge Müdürü Salim Karabulut ve diğer yetkililer ile Muğla ve Yılanlı Orman İşletme Müdürlüğü personeli katıldı.

 • Kütahya Belediye Meclisi Yeni Dönem İlk Toplantısında Görev Dağılımı Yapıldı
  12:07 Kütahya Belediye Meclisi Yeni Dönem İlk Toplantısında Görev Dağılımı Yapıldı

  Kütahya Belediye Meclisi yeni dönem ilk toplantısında, meclis başkanvekilleri ile meclis katip üyeleri, encümen üyeleri ve ihtisas komisyonları üyelerinin asil ve yedek üyelerinin seçimi yapıldı. AK Parti üyeleri meclis başkanvekilliği görevine seçildi ve diğer görevlendirmeler de yapıldı.

 • Gemlik'te 5 Katlı Binanın Dördüncü Katında Yangın Çıktı
  12:05 Gemlik'te 5 Katlı Binanın Dördüncü Katında Yangın Çıktı

  Bursa'nın Gemlik ilçesinde bulunan 5 katlı bir binanın dördüncü katında yangın çıktı. Vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangını kısa sürede kontrol altına aldı. Yangında can kaybı yaşanmazken, evde maddi hasar meydana geldi.

 • Kayseri'de 76 kişi kesinleşmiş hapis cezasıyla yakalandı
  12:05 Kayseri'de 76 kişi kesinleşmiş hapis cezasıyla yakalandı

  Kayseri'de polis ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, 7-14 Nisan tarihleri arasında 6136, 2521 ve 5729 Sayılı Kanun'a muhalefet olaylarında 76 kişi yakalandı. Ayrıca, 22 faili meçhul hırsızlık olayı aydınlatılırken, 15 şüpheli yakalandı ve 3 şüpheli tutuklandı. Ekipler ayrıca kumar oynatılan iş yerlerine ve kumar oynayan kişilere adli ve idari işlem uyguladı.

 • Son yağışlar derelerin debisini yükseltti
  12:03 Son yağışlar derelerin debisini yükseltti

  Van'da ilkbaharda yağış miktarının artmasıyla akarsuların debisinin yükselmesi uzmanları sevindirdi. Van'da ilkbahar yağışları, akarsuların debisinin yükselmesine neden oldu. Kuraklığın yaşandığı kentte, Mart ve Nisan ayında etkili olan kar yağışı ve yağmur birçok baraj ve kuruma noktasına gelen derelerin debisi yükselmesine neden oldu. Derelerin debilerinin yükselmesi, 15 Nisan'da başlayacak olan inci kefalinin üreme göçü uzmanları sevindirdi.

 • Bornova'nın turizm master planıyla ilçe ulusal ve uluslararası turizm için önemli bir lokasyon haline gelecek
  12:02 Bornova'nın turizm master planıyla ilçe ulusal ve uluslararası turizm için önemli bir lokasyon haline gelecek

  Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, Bornova'nın turizm master planını yaparak, ilçeyi ulusal ve uluslararası turizm için önemli bir lokasyon haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Eşki, Bornova'nın zengin kültürel ve tarihi mirasını ortaya çıkarmak için çalışacaklarını belirtti.

 • Elazığ'da nesli tükenme tehlikesi altında dağ keçileri görüntülendi
  12:01 Elazığ'da nesli tükenme tehlikesi altında dağ keçileri görüntülendi

  Elazığ'ın Yedigözü köyünde nesli tükenme tehlikesi altında olan dağ keçileri koruma altında olduğu için görüntülendi. Dünya Doğa Koruma Birliği'nin kırmızı listesinde yer alan dağ keçileri, kayalık ve sarp yamaçlarda yaşamlarını sürdürmektedir. Yedigözü köyü yolunda karşıya geçen keçi sürüsü, vatandaşların cep telefonu kamerasına yansıdı.


Advertisement